Pomysły na niezapomniany Dzień Dziecka z dziadkami

Propozycje zabaw z dziećmi na 1-go czerwca

Dzień Dziecka spędzany z dziadkami może być, wbrew pozorom, niezapomnianym przeżyciem. I mimo że w tym okresie sklepy wręcz pękają w szwach, oferując klientom szeroki wachlarz zabawek, zdecydowanie lepiej tego dnia zainwestować we wzajemne relacje. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby podarować wnukom miły upominek, jednak nie zawsze musi mieć on postać przedmiotu. Co zatem można robić tego dnia? Oto dwanaście wspaniałych pomysłów!
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-05-30
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Pomysły na niezapomniany Dzień Dziecka z dziadkami / Propozycje zabaw z dziećmi na 1-go czerwca

Wycieczka do zoo

Chyba każdy maluch uwielbia zwierzęta. To z kolei sprawia, że świetnym pomysłem będzie wycieczka do zoo, gdzie maluchy będą miały osobisty kontakt z rodziną odważnych lwów, zabawnych małp czy słodkich fok. Musisz jednak pamiętać, że wielu dorosłych może wpaść w tym czasie na podobny pomysł, dlatego lepiej wcześniej zakupić bilety na wizytę w zoo np. przez Internet.

Obiad w ulubionej restauracji

Wszyscy kochamy pyszne jedzenie, a dzieciaki nie są od tej reguły wyjątkiem. Dlatego też warto zabrać je do ulubionej restauracji, pizzerii, lodziarni, cukierni albo nawet pijalni czekolady - w zależności od tego, jakie posiłki preferują. Co więcej, możesz zamówić dla dzieci nie tylko ich ukochane przysmaki, ale również dania, których jeszcze nie znają, zapewniając im tym samym unikalne doznania smakowe.

Uważasz, że taka wyprawa wymaga dużych środków finansowych? Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz zorganizować maluchom restaurację we własnym domu i ugotować na tę okazję coś wyjątkowego. Dodatkowo, możesz przebrać się za kucharkę lub kelnera - możesz mieć pewność, że sprawi to dzieciom mnóstwo radości. :)

Jeśli chcesz, możesz zaangażować wnuka we wspólne gotowanie. Przykładowo, jeśli dziecko jest zainteresowane kulinariami, możesz poprosić go o mieszanie różnych składników, a następnie - wspólnie tworzyć z nich np. kolorowe babeczki. Dla wielu dzieci, przygotowywanie ciast czy deserów według przepisów z książki kucharskiej może być fascynującym wyzwaniem.

Spektakl w domu

Twój wnuk kocha teatr i kukiełki? A może radość sprawia mu recytowanie oraz czytanie bajek? Jeśli tak, warto mu urządzić mini spektakl we własnym domu, a nawet... na świeżym powietrzu! Możesz to zrobić samodzielnie, z partnerem i rodzicami wnuka lub właśnie z samymi dziećmi - wówczas jednak trzeba zorganizować przynajmniej kilka prób przed samym Dniem Dziecka.

Aby spektakl był niezapomniany, zadbaj o fantastyczne kostiumy sceniczne oraz ukochane teksty dzieci. Pamiętaj również o zorganizowaniu sceny, a jeśli masz taką możliwość, to również kurtyny. Dodatkową radość zapewnisz maluchom, jeśli zadbasz o ich charakteryzację oraz wymalujesz ich twarze np. specjalnymi farbkami. Moc zabawy gwarantowana! Możesz też na przedstawienie dodatkowo zaprosić rodziców, ciocie i wujków, sprawiając radość zarówno dzieciom, jak i innym członkom rodziny. Brakuje Ci czasu? Jeśli tak, z powodzeniem możesz zabrać maluchy również do prawdziwego teatru.

Wycieczka do parku rozrywki

Z okazji Dnia Dziecka warto wybrać się z dziećmi do parku rozrywki. Takich miejsc jest obecnie całkiem sporo, zwłaszcza w większych miastach. Polecamy więc przejrzeć ofertę poszczególnych parków i wybrać ten, który jest najlepiej przystosowany do zainteresowań Twojego wnuka. Pamiętaj jednak, że już od maja tego typu miejsca przeżywają nierzadko prawdziwe oblężenie. Warto mieć to na uwadze i postarać się wcześniej o bilety.

Dekoracja mieszkania

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielką radość sprawi Twojemu wnukowi fantazyjna dekoracja mieszkania. Przykładowo, możesz przygotować dla niego transparent z napisem: „Dzień dziecka! Dziś rządzi u nas [imię dziecka]” i powiesić w mieszkaniu kolorowe baloniki oraz wijące się serpentyny. Już z samego rana możesz przygotować dziecku również jego ulubione śniadanie lub zorganizować wieczorne przyjęcie z pysznymi smakołykami.

Wspólne zabawy na dworze

To, co jest najcenniejszym prezentem dla dzieci, jest Twój czas, który warto przeznaczyć na wspólne zabawy na zewnątrz. Przykładowo, warto zaangażować tutaj dziadka lub tatę, aby zbudować wspólnie z maluchem domek do zabawy, np. w ogrodzie lub na drzewie. Jeśli w pobliżu usytuowane jest jezioro, można pokusić się nawet o wspólne budowania drewnianej łodzi, na której latem będzie można razem wypłynąć. Warto też z dzieckiem po prostu pograć w piłkę lub pojeździć konno - oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość. Organizując Dzień Dziecka, dobrze jest też pomyśleć o noclegu na zewnątrz, zabawie w poszukiwanie skarbów oraz wspólnym ognisku, o ile tylko pogoda na to pozwala.

Jeśli Twój wnuk chciałaby realizować swoje sportowe pasje, Dzień Dziecka to dobry moment na zapisanie go np. na trening karate, aikido czy nawet na zumbę. Coraz większą popularnością cieszy się również dziecięca joga. Świetnym pomysłem w wielu przypadkach okaże się karnet na basen, połączony z kursem pływania. A może interesuje Twojego wnuka nauka strzelania? Jeżeli tak, warto rozważyć wycieczkę na strzelnicę.

Dzień gier

Dzień Dziecka można potraktować jako rodzinny dzień gier. Aby dostarczyć maluchom sporą dawkę rozrywki, możesz wykorzystać gry, które Twoje wnuki mają już w swoim domu, choć możesz również kupić im nowe - to zależy już tylko od Ciebie. Świetnie, jeśli będą one miały dodatkowo walor edukacyjny oraz pozytywny wpływ na rozwój dzieci. Jeśli chodzi o gry, wybór jest ogromny - chodzi tu nie tylko o klasyczne planszówki, ale też puzzle, układanki, zagadki, karty oraz różne, interaktywne zabawki. Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym - niektóre gry nie tylko rozwijają umysł i kreatywność, ale i dostarczają dzieciom cenną oraz wartościową wiedzę i to z wielu różnych dziedzin.

Wspólna zabawa w szycie

Twoja wnuczka marzy o tym, aby nauczyć się szyć? Jeśli tak, warto zorganizować jej minikurs szycia właśnie w Dzień Dziecka. Przykładowo, możecie wspólnie uszyć pluszowego misia lub ubranka dla lalek - ten drugi pomysł spodoba się szczególnie małym wielbicielkom mody, które kochają przebieranki. A może Twoja wnuczka uwielbia teatr i chciałaby nauczyć szyć się marionetki? Jeśli tak, możecie wspólnie wykonać np. księżniczkę czy kotka, a następnie bawić się nimi podczas wielu wspólnych przedstawień. Możesz zaangażować do zabawy również wnuka i wspólnie uszyć z nim pełną uroku przytulankę.

Artystyczny Dzień Dziecka

Jeśli Twoje wnuki pragną wyzwolić wodze fantazji, dobrym pomysłem będzie Dzień Dziecka zorganizowany w duchu artystycznym. Wystarczy przygotować np. zwykłe flamastry, farbki i ryzę papieru - w zależności od tego, co dziecko chciałoby robić najbardziej. Możecie też poeksperymentować z origami i złożyć w ten sposób np. rodzinę urokliwych pingwinów. Wielu dziewczynkom spodoba się pomysł przygotowania własnego, pięknie zdobionego kalendarza. A co ucieszy chłopców? W tym przypadku przyda się opakowanie plasteliny, z której możecie wspólnie ulepić zachwycające dinozaury.

Zawody

W szkołach na Dzień Dziecka często organizowane są zawody. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zaaranżować podobne zabawy we własnym domu lub na podwórku. Jeśli chodzi o konkurencje, jedynym ograniczeniem jest Twoja wyobraźnia. Poniżej podajemy przykłady rozgrywek, które dostarczą Twoim wnukom ogromną porcję radości.

Taniec zamrażaniec

Konkurencja ta polega na tym, że babcia lub dziadek włącza muzykę, a dzieci zaczynają tańczyć. Im bardziej zwariowany jest dany taniec, tym lepiej. Nagle muzyka zostaje wyłączona, a dzieci muszą zastygnąć w swoich pozach. Osoba, której się to nie uda, odpada z zabawy. Wygrywa zawodnik, który postanie na parkiecie jako ostatni.

Poszukiwanie skarbu

W tym przypadku należy dzieci wyprosić z pokoju i schować w wybranym przez siebie miejscu jedną rzecz. Następnie trzeba poprosić wnuków, aby rozpoczęły jej poszukiwanie. Możesz dodatkowo podpowiadać małym detektywom, czy dany przedmiot znajduje się blisko, czy też daleko, poprzez określenia typu „ciepło” lub „zimno”.

Przenoszenie jajek

Ta konkurencja polega, jak nietrudno się domyślić, na przenoszeniu jajek z punktu A do punktu B, korzystając np. z łyżki trzymanej w ustach. Dodatkowo można całą zabawę urozmaicić, prosząc wnuków, aby poruszały się do tyłu.

Krabowe wyścigi

Chodzi tu o to, aby dzieci przemieszczały się z jednego miejsca na drugie, ale... poruszając się niczym kraby. W tym przypadku również mogą one dodatkowo poruszać się do tyłu oraz przenosić różne przedmioty.

Lekcje robotyki

Twój wnuczek interesuje się robotami, mechaniką i komputerami? Jeśli tak, być może warto wysłać go na lekcję robotyki i programowania - w takich zajęciach mogą uczestniczyć nawet kilkulatki, a doświadczenia z nich wyniesione mogą przydać się nawet w okresie dorosłości. Zbudowanie własnego robota to marzenie wielu chłopców, choć podobne zainteresowania mogą mieć również dziewczynki. Pewne jest to, ze takie zajęcia rozwijają zdolności konstruktorskie oraz umiejętność kreatywnego rozwiązywania problemów.

Prezenty ekstremalne

W przypadku nastolatków wymyślenie pomysłu na idealny Dzień Dziecka może być trochę trudniejsze - małe dzieci cieszą się z najmniejszych rzeczy, młodzież - niekoniecznie. Dlatego warto się zastanowić, o czym Twój wnuk lub wnuczka marzy i czym się interesuje. Jeśli, przykładowo, nastolatek uwielbia skoki adrenaliny, warto go ze sobą zabrać do Energylandii. Kocha rozwiązywać zagadki? Weź go ze sobą do escape roomu.

Zarówno dzieci, jak i nastolatki będą zadowolone z wycieczki na gokarty oraz wspólnego lotu balonem (do wyboru są jeszcze loty szybowcem lub śmigłowcem). Jeśli chodzi o inne, bardziej oryginalne prezenty, warto rozważyć również wizytę w tunelu aerodynamicznym, przejazd quadem lub samochodem wyścigowym. W ten sposób zafundujesz wnukowi niezapomnianą przygodę!

Pomysłów na zorganizowanie wyjątkowego Dnia Dziecka jest cała masa, warto wiec zdecydować się na jeden z nich. Zamiast standardowego prezentu, lepiej zadbać o pielęgnowanie więzi i postarać się, aby dziecko poczuło się naprawdę szczęśliwe. Zamiast wycieczki w świat handlu, proponujemy wybrać się w świat wyobraźni oraz świetnej zabawy. Jesteśmy pewni, że tak zorganizowany Dzień Dziecka będzie niezapomniany. Trzymamy kciuki!

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane