Wyjątkowy smok Płomyczek - bajka godna polecenia

Opowieść o bezgranicznej miłości rodziców do swojego dziecka

Dzieci kochają słuchać bajek, a dziadkowie kochają swoim wnuczętom mądre i wartościowe bajki czytać. Nie tylko te zabawne i edukacyjne, ale również takie, które przekazują dzieciom najważniejsze wartości, którymi maluchy powinne kierować się w dalszym życiu. Bajki o tolerancji, zrozumieniu, miłości i szacunku dla drugiego człowieka. I o tym właśnie opowiadają bajki o smoku Płomyczku, które swoim przekazem poruszają serca tych młodszych oraz tych starszych czytelników. Zapraszamy do zapoznania się z bajką godną polecenia.
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-06-21
  • Szacowany czas czytania: 4 min.
Wyjątkowy smok Płomyczek - bajka godna polecenia / Opowieść o bezgranicznej miłości rodziców do swojego dziecka

Smok Płomyczek - opowieść o bezgranicznej miłości rodziców do swojego dziecka

Kiedy dwa dorosłe smoki dowiadują się, że zostaną rodzicami ich radość nie ma końca. Z nieopisaną dumą i nadzieją oczekują na pojawienie się na świecie ich pierwszego potomka. Wyobrażają sobie, jak będzie wyglądał i jaki będzie miał charakter. Dzień jego narodzin jest najszczęśliwszym dniem w ich życiu. Wszystko jednak się zmienia w chwili, kiedy dowiadują się, że ich synek jest inny niż pozostałe smoki. Płomyczek bowiem rodzi się bez skrzydeł.

Cały świat nagle się zatrzymuje. Jak to? Smok bez skrzydeł? Jak będzie latał? Jak poradzi sobie w świecie, w którym latanie jest najważniejszą umiejętnością dla wszystkich smoków?

Pomimo miliona zmartwień oraz wątpliwości rodzice zdają sobie sprawę z tego, że to, co pozostaje w ich mocy to pokochać swoje dziecko najmocniej, jak tylko potrafią. To właśnie dzięki ich miłości Płomyczek będzie mógł przezwyciężyć wszystkie trudności, jakie napotka w życiu.

I tak właśnie się dzieje. W szkole inne smoki śmieją się z niego, określając go jako: „pokraka” i „dziwadło”. Szydzą z jego wyglądu i poniżają go na oczach całej szkoły. Płomyczek bardzo to przeżywa. Zdaje sobie sprawę z tego, że jest inny. Jednak wtedy u jego boku stają jego rodzice. Wspierają go, tłumacząc mu, że różni się od innych smoków, ale dzięki temu jest wyjątkowy. Pomagają mu odkryć jego talenty, dzięki którym może dorównać pozostałym smokom, a nawet być od nich lepszy. Ich wielka miłość i wsparcie budują w nim wysokie poczucie własnej wartości i wiarę w siebie, pomimo trudności, jakie przyniosło mu życie.

„Wyjątkowy smok Płomyczek” - geneza powstania książki

Autorką książek o smoku Płomyczku jest Wioleta Piróg, młoda i ambitna dziennikarka, a prywatnie mama trójki dzieci. Oczekując na narodziny trzeciego dziecka dowiedziała się, że jej ciąża jest zagrożona, a dziecko może urodzić się chore. Dzięki wsparciu lekarzy na świat przyszła piękna dziewczynka Oliwia, jednak od pierwszych dni jej życia, rodzice oraz lekarze musieli walczyć o jej zdrowie. Olisia urodziła się z rzadkim zespołem genetycznym, jest dzieckiem niepełnosprawnym, które na stałe potrzebuje opieki oraz rehabilitacji.

W odruchu serca, z wdzięczności oraz chęci pomocy, powstała piękna i wzruszająca historia o smoku, który, tak jak mała Olisia, rodzi się niepełnosprawny. Pierwsze wydanie książki autorka w całości przekazała hospicjum dla dzieci.

Opowieść ta ukazuje walkę rodziców o godne życie dla swojego dziecka, jak również uczy dzieci szacunku dla osób, które nie są w pełni zdrowe i różnią się od nich wyglądem oraz zachowaniem. Płomyczek przybliża swoim czytelnikom ważne kwestie budowania relacji i właściwego podejścia do osób niepełnosprawnych.

Autorka w bardzo przystępny i zrozumiały dla dzieci sposób porusza trudny i bolesny temat, który nadal w wielu rodzinach jest tematem tabu. Dzięki historii o Płomyczku dzieci uczą się spoglądać na swoich niepełnosprawnych rówieśników jako osoby w pełni wartościowe, łaknące naszej miłości i zrozumienia; osoby, które pomimo fizycznych ograniczeń mają cechy oraz zdolności, które czynią je wyjątkowymi.

„Wyjątkowy smok Płomyczek” - geneza powstania książki

Bajka o smoku Płomyczku - jakie wartości przekazuje młodym czytelnikom?

Płomyczek

Smok Płomyczek jest postacią, z którą może utożsamić się każde dziecko. Ile razy w szkole dzieci spotykają się z prześladowaniem i zaczepkami? Często słyszą określenia, takie jak: „okularnik”, „kujon”, „knypek”, „nieuk”. Są wyśmiewane za swój wygląd, zbyt niski lub zbyt wysoki wzrost, określone cechy charakteru lub problemy w nauce. Bardzo często to właśnie same dzieci zachowują się bezwzględnie wobec swoich rówieśników i wpędzają ich w poczucie niższości oraz depresję.

Bajka o smoku Płomyczku to nie tylko pięknie napisana opowieść o wielkiej miłości rodziców do swojego dziecka. Ta bajka daje ogromne wsparcie dzieciom, które chociaż raz w swoim życiu, poczuły się wyśmiane lub poniżone. Ukazuje im ogromną siłę, jaka w nich drzemie, do walki o siebie i swoje prawdziwe „ja”. Pokazuje dzieciom, że każdy z nas jest inny. Inny nie znaczy lepszy lub gorszy. Inny to znaczy wyjątkowy, a jednocześnie ważny i zasługujący na szacunek.

Dzięki tej bajce dzieci zaczynają dostrzegać, że każdy z nas ma swoje ukryte talenty. Coś, co nas wyróżnia, dzięki czemu jesteśmy sobą. Czytając dziecku bajkę o smoku Płomyczku warto porozmawiać z nim o tym, że mimo iż nosi okulary, to przepięknie maluje i szybko czyta. Chociaż jest niski, to jest bardzo zwinny i doskonale gra w piłkę. Pomimo tego, że się jąka, jak nikt inny zna się na kosmosie i potrafi wymienić wszystkie księżyce Jowisza. Zwracając uwagę dziecka na jego mocne strony budujemy w nim wysokie poczucie wartości, dzięki czemu przejdzie ono przez życie z odwagą i wysoko podniesioną głową.

Z drugiej strony bajka o smoku Płomyczku uczy również dzieci szacunku dla innych ludzi. Pokazuje dzieciom, że nie wolno oceniać innych po wyglądzie lub zaledwie krótkim spotkaniu. Każdy z nas jest wyjątkowy i zasługuje na szacunek i uznanie. Zanim kogoś ocenimy, poznajmy go bliżej i dowiedzmy się o nim, jak najwięcej. Być może dzięki temu odnajdziemy nowego przyjaciela?

„Płomyczek uczy się ziać ogniem” - kontynuacja przygód smoka Płomyczka

Płomyczek uczy się ziać ogniem

Pierwsza część historii o Płomyczku spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych, stąd też narodził się pomysł na stworzenie drugiej jej części.

Tym razem Płomyczek nie może doczekać się chwili, kiedy razem z innymi smokami z klasy rozpocznie naukę ziania ogniem. Jest bardzo podekscytowany i zniecierpliwiony, jednak już przy pierwszym podejściu okazuje się, że nie może wykrzesać z siebie ani jednej iskry! Pomimo wielu prób jego wysiłki spełzają na marne.

Załamany smoczek znajduje pocieszenie i ukojenie w ramionach rodziców, którzy otaczają go swoją miłością i życiową mądrością. Nie pozwalają mu się poddać, tylko uczą go cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do upragnionego celu.

Tym razem Płomyczek również spotyka się z brakiem tolerancji ze strony rówieśników, którzy śmieją się z jego ułomności. Musi przeciwstawić się grupie kolegów, dla których nie jest w pełni wartościowym smokiem. Musi wykazać się siłą oraz wiarą w swoje umiejętności, aby udowodnić sobie oraz innym, że mimo wszystko  wcale nie jest gorszy od swoich rówieśników. Czy pomimo trudności Płomyczek nauczy się ziać ogniem?

Tak samo, jak pierwsza książka, druga również przekazuje dzieciom wartości, które dają im siłę do walki o swoje marzenia. Pomimo trudności, jakie napotykamy w życiu, pomimo braku doświadczenia oraz umiejętności możemy osiągnąć w życiu wszystko, czego chcemy. Dzięki systematycznej pracy, cierpliwości oraz wiary w siebie możemy przenosić góry. Najważniejsze to hart ducha, siła charakteru oraz jasno obrany cel, a wszystko stanie się możliwe. Dodatkowo dzięki wsparciu kochających rodziców oraz dziadków nie ma takiej rzeczy, której dzieci nie mogłyby osiągnąć!

„Płomyczek i Stokrotka”

Płomyczek i Stokrotka

Niedawno na rynku ukazała się trzecia część historii o wyjątkowym smoku. Tym razem Płomyczek zakochuje się w swojej koleżance Stokrotce. Lubi się z nią spotykać i rozmawiać. Chce zaprosić ją na szkolny bal, jednak Stokrotka pomimo wielkiej sympatii do bezskrzydłego smoka, decyduje się przyjąć zaproszenie od kolegi, który jest najsilniejszym smokiem w grupie rówieśników. Boi się wyśmiania i odtrącenia z powodu bliskich relacji z kimś, kto nie wygląda tak, jak inne smoki. Aby dowiedzieć się, czy Płomyczek zdobędzie serce Stokrotki musicie sięgnąć po tą ciepłą i wartościową lekturę.

Trzecia część opowieści o Płomyczku porusza ważny temat budowania bliskich relacji z osobą nie w pełni sprawną. Poza wątpliwościami dotyczącymi wyglądu oraz kwestii poruszania się, dochodzą tutaj również problemy związane z brakiem akceptacji ze strony społeczeństwa.

Książka pokazuje dzieciom, że wygląd odgrywa drugoplanową rolę w naszym życiu. Najważniejszy jest charakter, zaangażowanie, poświęcenie dla drugiej osoby. Nie będziemy szczęśliwi z kimś, kto ładnie wygląda, ale nas nie szanuje. Natomiast z kimś, dla kogo nasze zdrowie, szczęście i dobre samopoczucie jest najważniejsze, dla kogo jesteśmy wyjątkowi bez względu na nasz wygląd, będziemy mogli zbudować szczęśliwe i godne życie do końca naszych dni.

Bajki o smoku Płomyczku są wyjątkowe, tak samo jak wyjątkowy jest sam Płomyczek. Opowiadają o ważnych tematach, o których rzadko rozmawiamy z dziećmi, ponieważ często sami nie umiemy o nich mówić. Napisane są językiem zrozumiałym dla dzieci w każdym wieku, dzięki czemu najmłodsi rozumieją, jak ważne są tolerancja oraz szacunek dla drugiego człowieka bez względu na jego wygląd i stan zdrowia. Właśnie z tych powodów polecamy bajki o smoku Płomyczku jako obowiązkową lekturę dla wszystkich babć i dziadków oraz ich wnuczek oraz wnuków.

Bajki o spoku Płomyczku

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane