Kursy komputerowe, w które warto zainwestować

Lista kursów komputerowych dla seniorów

Obsługa komputera to w dzisiejszych czasach standard. W jakie kursy komputerowe warto zainwestować? Które programy przydadzą Ci się najbardziej? Oto nasze propozycje.
 • Ostatnia aktualizacja: 2021-02-04
 • Szacowany czas czytania: 6 min.
Kursy komputerowe, w które warto zainwestować / Lista kursów komputerowych dla seniorów

Dlaczego warto skorzystać z kursów online?

Jeszcze kilka lat temu korzystanie z komputera, tableta lub smartfona było jedynie udogodnieniem. Dziś nie można sobie bez tych urządzeń wyobrazić codziennego funkcjonowania. Ilość możliwości, jakie oferuje komputer, czy smartfon jest niemal nieograniczona. Programy, które można zainstalować, pomagają w codziennych czynnościach i usprawniają wiele z nich, pozwalając na oszczędzanie zarówno czasu, jak i pieniędzy.

Problemem jest jednak ich obsługa. Na początku obeznanie się we wszystkich funkcjach i rozbudowanych możliwościach, jakie oferują niektóre programy, nie jest łatwe. Z pomocą przychodzą na szczęście kursy dostępne w Internecie. Dzięki nim poznasz możliwości wybranych programów i nauczysz się z nich korzystać.

W jakie kursy komputerowe warto inwestować?

Możliwości, jakie daje nam komputer i zainstalowane w nim programy, są niemal nieograniczone. Mogą służyć one do pracy, nauki oraz rozwijania nowych zainteresowań. Bez względu na to, który z nich wybierzesz, naukę warto rozpocząć od specjalnego kursu. Poniżej prezentujemy wybrane przez nas kursy, które uznaliśmy za praktyczne i interesujące.

Lustrzanka cyfrowa - kurs obsługi

Jeśli choć trochę interesujesz się fotografią, a robienie zdjęć sprawia Ci przyjemność, warto zainwestować w lustrzankę. Jest to profesjonalny aparat, który umiejętnie obsłużony, odkrywa nieosiągalne dla zwykłych aparatów możliwości. Aby jednak do nich dotrzeć, na początku należy dobrze zapoznać się z posiadaną lustrzanką. To właśnie umożliwia proponowany przez nas kurs. W dokładny sposób objaśnia poszczególne funkcje aparatu i instruuje jak ustawić je, by otrzymać pożądany efekt na zdjęciu.

Kurs jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fotografią. Dokładnie tłumaczy funkcje poszczególnych elementów aparatów i wyjaśnia sposób jego działania. Wbrew pozorom, nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Teoria zaczerpnięta z kursu oraz ćwiczenia praktyczne wykonywane samodzielnie na pewno sprawią, że Twoje zdjęcia będą bardzo dobre.

Zdjęcia wykonane lustrzanką cechują się wyjątkową jakością. Poznając wszystkie funkcje i możliwości ustawienia aparatu, możesz wykonywać zdjęcia, których nie powstydziłby się profesjonalny fotograf. Jeśli chcesz zatrzymać rodzinne chwile na fotografiach, lub wykorzystujesz aparat w czasie weekendowych wycieczek i spacerów, ten kurs na pewno Ci się przyda.

Kurs dostępny tutaj: Lustrzanka cyfrowa - kurs obsługi.

Kurs fotografii dla każdego

Nauka obsługi aparatu fotograficznego jeszcze nie gwarantuje tego, że zrobisz dobre zdjęcie. Poza odpowiednimi ustawieniami w aparacie bardzo ważne są również umiejętności kadrowania, dobierania balansu bieli oraz odpowiedniej ostrości. Na tym kursie poznasz te tajniki i nauczysz się jak wykorzystać możliwości Twojego aparatu. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste. Manewrując pokrętłami, możesz zmieniać klimat zdjęcia i decydować, na którym elemencie planu chcesz skupić uwagę.

Kurs sprawdzi się również osobom całkowicie początkującym, które nie potrafią odnaleźć się w świecie fotografii. Robiąc zdjęcia, często na początku są one nieostre, rozmyte, lub prześwietlone. Ten kurs nauczy Cię, jak robić zdjęcia, które będą nadawały się do wywołania i oprawienia w ramkę. Jest to zestaw uniwersalnych lekcji, które sprawdzą się zarówno u osób początkujących, jak i u tych, które pierwsze kroki z aparatem mają już za sobą.

Kurs dostępny tutaj: Kurs fotografii dla każdego.

Kurs Photoshop CS6 esencja

Jeśli umiejętność robienia zdjęć masz już opanowaną, czas na naukę ich obróbki. Program Photoshop to narzędzie, które umożliwia edycję zrobionych zdjęć w taki sposób, aby wydobyć z nich to, co najlepsze. Bardzo często zdarza się, że zdjęcie wyszło nieostre, w tle pojawił się niepożądany obiekt, lub oczy stały się czerwone. Już podstawowe umiejętności obsługi programu Photoshop pozwalają skorygować te błędy i naprawić zdjęcie.

Proponowany przez nas kurs dedykowany jest osobom, które swoją przygodę z Photoshopem zaczynają od zera. Kurs ten w sposób przystępny przeprowadza przez wszystkie podstawowe funkcje programu i objaśnia, jak wykonać w nim najczęściej stosowane zabiegi związane z obróbką zdjęć. Do kursu dołączone są również pliki, na których można samodzielnie odtworzyć wykonywane na ekranie czynności.

Kurs dostępny tutaj: Kurs Photoshop CS6 esencja.

Kurs Excel od podstaw

Program Excel to jeden z podstawowych narzędzi wykorzystywanych na komputerze. Kiedy poznasz jego możliwości, zobaczysz, jak łatwo możesz kontrolować swój domowy budżet, oszczędności oraz miesięczne wydatki. Dzięki niemu w szybki i dostępny sposób sporządzisz zestawienie kosztów posortowanych na wybrane przez Ciebie kategorie. Będziesz mógł zobaczyć, czy w danym roku rachunki wyniosły Cię więcej, czy mniej, niż w poprzednim, oraz łatwo zidentyfikujesz obszary, które pochłaniają zbyt dużą część Twojego budżetu. Jest to łatwy i przyjemny sposób na zarządzanie swoimi finansami.

Proponowany przez nas kurs zawiera praktyczne i uniwersalne przykłady wykorzystania tego narzędzia. Nie musisz obawiać się, że prezentowane zagadnienia będą dla Ciebie zbyt trudne. Wszystko objaśnione jest w bardzo przystępny sposób, a sam kurs zawiera jedynie umiejętność podstawowej obsługi, która na pewno wystarczy Ci do domowego, codziennego użytkowania tego programu.

Kurs dostępny tutaj: Kurs Excel 2019 od podstaw lub Kurs Excel 2013 od podstaw.

Kurs Word od podstaw

Word to drugi, po Excelu podstawowy program wykorzystywany niemal w każdym domu oraz biurze. Jego obsługa pozwoli Ci na swobodne przygotowywanie różnorodnych tekstów, listów oraz dokumentów. Przygotowując pismo do urzędu, nie będziesz musiał pisać go ręcznie lub prosić rodzinę o pomoc. Wykorzystując do tego narzędzie Word sprawisz, że pismo będzie na pewno czytelne, profesjonalne oraz napisane bezbłędnie. Program zawiera bowiem automatyczną korektę błędów, która jest bardzo pomocna w trakcie pisania każdego rodzaju tekstu.

Kurs dostępny tutaj: Kurs Word od podstaw.

Kurs PowerPoint od podstaw

Jeśli interesuje Cię temat prezentacji, program PowerPoint to coś dla Ciebie. Umożliwia łatwe, szybkie i intuicyjne tworzenie slajdów oraz czytelną prezentację treści. Kurs w przyjazny i praktyczny sposób prezentuje możliwości programu. Po jego obejrzeniu na pewno będziesz w stanie samodzielnie przygotować estetyczną i ciekawą prezentację. Może Ci się to przydać, szczególnie jeśli prowadzisz bloga i potrzebujesz programu, w którym łatwo i szybko przygotujesz grafiki oraz wizualizacje danych.

Kurs dostępny tutaj: Kurs PowerPoint od podstaw.

Kurs Outlook - efektywna praca

Jeden z najbardziej przydatnych programów codziennego użytku. Outlook to nic innego jak poczta elektroniczna. Instalując go na komputerze, możesz w jednym miejscu obsługiwać wszystkie swoje adresy e-mail. W łatwy sposób napiszesz maila, zapiszesz wiadomość, stworzysz listę kontaktów oraz przygotujesz foldery, w których pogrupujesz wybrane maile. Obsługa programu Outlook znacznie ułatwia organizację poczty elektronicznej. Pozwala również zarządzać kalendarzem, dzięki któremu nie zapomnisz o umówionych wizytach i ważnych wydarzeniach.

Kurs dostępny tutaj: Kurs Outlook - efektywna praca.

Kurs Własny podcast od A do Z

Podcasty coraz bardziej zyskują na popularności. Nie ma się co dziwić - w dobie swobodnego dostępu do social mediów i programów do nagrywania, każdy może zostać samodzielnym dziennikarzem, który zyska grono stałych odbiorców. Jeśli Ty też chcesz to robić, ten kurs na pewno Ci się przyda. Pokazuje jak stworzyć własny podcast i uwzględnia zarówno proces nagrywania, jak i montażu oraz publikacji. Dzięki niemu w sposób profesjonalny zaprezentujesz w sieci to, czym chcesz podzielić się z innymi.

Podcasty mogą być dla Ciebie świetną przygodą. Na pewno jest wiele tematów oraz historii z Twojego życia, które mogłyby zainteresować innych ludzi. A może chcesz się podzielić swoimi własnymi zainteresowaniami? Spróbuj, zobaczysz, że dzielenie się z innymi swoimi pasjami oraz opowieściami może dostarczyć Ci wiele radości.

Kurs dostępny tutaj: Kurs Własny podcast od A do Z.

Projektowanie wnętrz - wizualizacja kuchni

Czeka Cię remont kuchni? A może od zawsze Twoim marzeniem było projektowanie wnętrz? Z tym kursem możesz je zrealizować. Obsługa programu SketchUp, który prezentowany jest w tym kursie, pozwoli Ci zaprojektować i zwizualizować wymarzoną kuchnię. Dzięki umiejętnościom zdobytym na kursie będziesz swobodnie poruszać się w programie SketchUp i nauczysz się tricków niezbędnych w tworzeniu projektu i wizualizacji. Co ważne, zdobywając te umiejętności, zaprojektujesz kuchnię nie tylko sobie, ale również rodzinie i przyjaciołom.

Kurs dostępny tutaj: Projektowanie wnętrz - wizualizacja kuchni.

Kurs SketchUp - efektywne projektowanie

Jeśli po kursie wizualizacji kuchni masz ochotę na więcej, możesz sięgnąć po inny kurs obsługi narzędzia SketchUp. Nasza propozycja to zestaw lekcji dedykowanych osobom, które miały już kontakt z tym programem i chcą nauczyć się jego lepszej obsługi. Kurs pokazuje dodatkowe funkcje i możliwości, jakie daje narzędzie. Uczy jak zaprojektować całe mieszkanie oraz przedstawia działanie wtyczek, które jeszcze bardziej usprawniają proces projektowania. Wisienką na torcie jest nauka tworzenia animacji i przygotowywania tzw. „wirtualnego spaceru”. Zdobyte na kursie umiejętności pozwolą Ci poczuć się jak zawodowy architekt wnętrz.

Kurs dostępny tutaj: Kurs SketchUp - efektywne projektowanie.

Zalety kursów online

Być może zastanawiasz się, czy kursy internetowe mogą być tak samo efektywne jak szkolenia stacjonarne. Wbrew pozorom, może okazać się, że z kursu internetowego wyniesiesz znacznie więcej, niż z tradycyjnego szkolenia. Do lekcji online zawsze możesz wrócić, a ćwiczenie, które wydaje Ci się niezrozumiałe i masz trudności z jego opanowaniem, możesz powtarzać dowolną ilość razy. Jeśli masz trudność z pewnym zagadnieniem i potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji na jego temat, w każdej chwili możesz zatrzymać kurs i poszukać dodatkowych informacji w sieci. Szkolenie stacjonarne niestety nie daje takiej możliwości.

Największą jednak zaletą kursów internetowych jest ich dostępność i duży wybór. Szkolenia stacjonarne zwykle dostępne są w większych miastach. Internet daje możliwość dowolnego przebierania wśród interesujących tematów. Bez względu na to, czy chcesz uczyć się szydełkowania, czy tajników kuchni azjatyckiej, od zdobycia wiedzy dzieli Cię często jedynie kilka kliknięć. Nie musisz martwić się dojazdem, sztywnym grafikiem zajęć oraz zakupem dodatkowych materiałów lub podręczników.

Kursy online - najczęściej zadawane pytania

 1. Dopiero niedawno dowiedziałam się o tym, że w sieci można znaleźć różnego rodzaju kursy. Cena niektórych jest jednak dla mnie zaporowa. Czy są platformy, które oferują okresowe zniżki lub dostęp do darmowych materiałów?

  Wiele platform oferujących kursy online często oferuje zniżki na wszystkie lub wybrane kursy. Warto obserwować interesujące Cię kursy i czekać, aż pojawią się one w bardziej przystępnych cenach. Czasem obniżki sięgają  nawet 70%, więc warto mieć to na oku.

 2. Bardzo podobają mi się kursy online. Chciałabym kupić taki kurs siostrze jako prezent z okazji urodzin, bo wiem, że od dawna chciała nauczyć się fotografii. Czy można kupić taki kurs innej osobie? Jak to zrobić?

  Wszystkie kursy proponowane przez nas w artykule można zakupić jako prezent. Musisz tylko znać adres e-mail osoby, która ma go otrzymać. Serwis w wybranym przez Ciebie dniu wyśle wiadomość do wskazanej osoby i przekaże również Twoje życzenia. Inną możliwością jest zakup karty podarunkowej na wybraną przez Ciebie kwotę. Wówczas siostra sama będzie mogła wybrać dla siebie kurs.

 3. Czy zapisanie się na kurs online wiąże się z koniecznością stawiania się przed komputerem o konkretnej godzinie?

  Kursy online są zazwyczaj dostępne w postaci wcześniej nagranych filmów. W praktyce oznacza to, że możesz je odtwarzać w dogodnej dla Ciebie chwili. Ty decydujesz o tym, jak często będziesz się uczyć i ile czasu w ciągu dnia poświęcisz na oglądanie instruktażowych filmów. Istnieją oczywiście webinary i kursy odtwarzane w czasie rzeczywistym, ale należą one do mniejszości. Zawsze informacje o tym, czy materiał będzie nagrany i udostępniony, znajdziesz w opisie szkolenia.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane