Jak założyć i prowadzić konto na Facebooku, aby pozostać w kontakcie z wnukami?

Tworzenie konta na Facebooku krok po kroku

Nie zawsze jesteśmy w stanie być blisko naszych dzieci i wnuków. Przeprowadzki do innego miasta, kraju, a nawet na inny kontynent są coraz powszechniejsze. Kilometry nie muszą być jednak przeszkodą w utrzymywaniu relacji z Twoimi wnukami. Dzięki Internetowi, a w szczególności mediom społecznościowym, możesz być na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami w życiu Twoich bliskich. Jedynie kilka prostych kroków dzieli Cię od założenia konta na Facebooku, który pozwoli Ci pozostać w kontakcie z wnukami.
 • Ostatnia aktualizacja: 2019-12-29
 • Szacowany czas czytania: 6 min.
Jak założyć i prowadzić konto na Facebooku, aby pozostać w kontakcie z wnukami? / Tworzenie konta na Facebooku krok po kroku

Korzyści z posiadania konta na Facebooku

Facebook jest portalem społecznościowym, który osiągnął spektakularny sukces w Polsce i na świecie. Umożliwia przede wszystkim podtrzymanie relacji towarzyskich, które ze względu na tempo dzisiejszego świata nie mogą być pielęgnowane w kontakcie bezpośrednim. Niewielu Dziadków może sobie pozwolić na codzienne spotkania z ukochanymi wnukami, nawet jeżeli mieszkają w tym samym mieście. Facebook pomoże Wam być blisko.

Korzystając z Facebooka:

 • wymienicie z wnukiem wiadomości tekstowe lub przeprowadzicie video rozmowę,
 • obejrzysz publikowane przez wnuka zdjęcia oraz poznasz jego przyjaciół, a może nawet dowiesz się o jego pierwszej miłości zanim zdąży Ci o niej powiedzieć,
 • będziesz na bieżąco ze zmieniającymi się zainteresowaniami wnuka, a wybór prezentu dla niego już nigdy nie przysporzy Ci trudności.

Oprócz bycia bliżej z ukochanym wnukiem zdobędziesz także możliwość odnowienia dawno utraconych kontaktów z przyjaciółmi ze szkoły oraz nawiązania nowych, interesujących znajomości. Na Facebooku znajdziesz także wiele tematycznych grup. Możesz w nich dzielić się swoimi poglądami, wymieniać smacznymi przepisami albo nauczyć się czegoś nowego. Na Facebooku dowiesz się również o ciekawych wydarzeniach w Twojej okolicy, przeczytasz wiadomości ze świata i nie ominie Cię żadna promocja w ulubionym sklepie.

Zakładanie konta na Facebooku - krok po kroku

Korzystając z Internetu na komputerze stacjonarnym lub laptopie konto na Facebooku możesz założyć na stronie www.facebook.com.

Wypełnij formularz wpisując potrzebne dane takie jak:

 • imię i nazwisko,
 • numer telefonu lub adres e-mail,
 • data urodzenia.

Przy zakładaniu konta ustal również swoje hasło, za pomocą którego będziesz logować się do portalu. Hasło powinno być bezpieczne, a jednocześnie łatwe do zapamiętania.

Nigdy nie używaj haseł takich jak „12345” czy „abcde”! Ustawiając łatwe hasło narażasz się na ryzyko utraty konta, które może przejąć haker lub inna osoba niepowołana. Jeżeli decydujesz się na zapisanie hasła, trzymaj je w bezpiecznym miejscu zabezpieczone przed osobami niepowołanymi.

Po kliknięciu na przycisk „Zarejestruj się” na Twój email lub numer telefonu zostanie przesłany link aktywacyjny lub kod. Aby zakończyć rejestrację kliknij w link aktywacyjny, który otrzymasz w emailu, lub wpisz kod z SMS w polu „Potwierdź”. Brawo! Możesz teraz zalogować się i korzystać z Facebooka.

Korzystasz z Internetu w swoim smartfonie? Aplikację Facebooka znajdziesz w sklepie z aplikacjami na Twoim telefonie, a asystent instalacji krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces zakładania konta.

Pierwsze kroki na Facebooku

Po założeniu konta poznaj wszystkie możliwości portalu. Na początku nie ma ich wiele, bo jeszcze nie masz żadnych znajomych. Przede wszystkim uzupełnij swój profil, aby ułatwić innym użytkownikom rozpoznanie do kogo należy.

Aby dodać informacje na swój temat:

 1. Na stronie głównej kliknij swoje imię i nazwisko.
 2. Obok Twojego imienia i nazwiska znajdziesz belkę „Edytuj profil”, po kliknięciu ukażą Ci się pola do uzupełnienia.
 3. Uzupełnij wybrane rubryki klikając w symbol ołówka. Możesz dodać miejscowość zamieszkania, szkoły do których chodziłeś, członków rodziny itp. Pamiętaj o zapisywaniu zmian.

Ważne! Pamiętaj, że większość danych pojawi się na Twoim profilu i każdy będzie mógł się z nimi zapoznać, także osoby których nie znasz. Koniecznie zadbaj o prywatność danych, którymi nie chcesz dzielić się ze wszystkimi. Więcej o ustawieniach prywatności przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jeśli chcesz, dodaj swoje zdjęcie profilowe, które zobaczą użytkownicy Facebooka. Ułatwi to odnalezienie Twojego profilu przez Twoich znajomych.

Aby ustawić swoje zdjęcie profilowe:

 1. Na stronie głównej kliknij swoje imię i nazwisko.
 2. Ustaw kursor na okrągłym polu z zarysem sylwetki i kliknij „Zaktualizuj”.
 3. Wybierz zdjęcie ze swojego komputera lub galerii zdjęć, na którym wyraźnie widać Twoją twarz i kliknij „Zapisz”.

Możesz też dodać inne zdjęcia, które są dla Ciebie ważne lub którymi chcesz się podzielić ze światem.

Aby dodać zdjęcie do galerii zdjęć:

 1. Na stronie głównej kliknij swoje imię i nazwisko.
 2. Znajdź zakładkę „Zdjęcia” i kliknij belkę „Dodaj zdjęcia/film”.
 3. Wybierz zdjęcie ze swojego komputera i kliknij „Zapisz”.

Jak dodać znajomych na Facebooku?

Dodawanie nowych znajomych to najważniejsza funkcja portalu. Dzięki niej nawiążesz kontakt z przyjaciółmi i będziesz mógł kontaktować się ze swoim wnukiem.

Aby odnaleźć profil Twojego wnuka i innych znajomych:

 1. Wpisz szukane imię i nazwisko na belce „Szukaj”, którą znajdziesz u góry strony i kliknij lupkę lub wciśnij na klawiaturze ENTER,
 2. Prawdopodobnie otrzymasz nawet kilka profili o tej samej nazwie, obejrzyj więc zdjęcia aby upewnić się, że chcesz zaprosić właściwą osobę.
 3. Gdy znajdziesz swojego wnuka wejdź na jego profil. Po prawej stronie jego imienia i nazwiska znajdziesz przycisk „Dodaj”. Po jego kliknięciu wnuk otrzyma Twoją prośbę o nawiązanie znajomości.
 4. Gdy wnuk zaakceptuje Twoje zaproszenie do znajomych będziesz mógł śledzić treści wyświetlane na jego tablicy, oglądać i komentować jego zdjęcia i posty oraz rozmawiać z nim za pomocą Messengera.

Ważne! Pamiętaj, że nie wszyscy rejestrują się za pomocą swoich prawdziwych danych! Zapytaj wnuka, jaka jest jego nazwa profilu i wpisz ją w wyszukiwarkę. Jeżeli nie możesz znaleźć właściwego profilu, poproś o pomoc wnuka. Podaj mu swoje dane i poproś, aby to on zaprosił Cię do znajomych.

Gdy zwiększysz grono swoich znajomych, Facebook będzie podpowiadał Ci osoby które możesz znać. Dzięki temu grupa Twoich bliskich osób będzie się systematycznie powiększać. Także inni będą mogli zaprosić Cię do znajomych. Gdy otrzymasz zaproszenie obejrzyj profil danej osoby i kliknij „Akceptuj”, jeżeli znasz tę osobę lub jesteś pewien że chcesz ją poznać.

Ważne! Uważaj na wiadomości od nieznajomych i lepiej nie przyjmuj zaproszeń od osób, których nie znasz.

Jak korzystać z Messengera?

Do wymiany wiadomości pomiędzy użytkownikami służy aplikacja Messenger. Aby z niej korzystać znajdź jej ikonkę na belce głównej Facebooka i postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Aby przeprowadzić rozmowę ze swoim wnukiem lub inną osobą na czacie:

 1. Wpisz ich imię i nazwisko w polu „Szukaj”.
 2. Gdy pokaże Ci się lista znajomych odpowiadających wyszukiwaniu, kliknij w osobę z którą chcesz porozmawiać.
 3. W polu tekstowym wpisz swoją wiadomość i kliknij ENTER na klawiaturze swojego komputera lub telefonu.

Do wiadomości możesz dodać emotikony, czyli śmieszne buźki, które pomogą Ci wyrazić Twój nastrój lub emocje. W aplikacji prześlesz też zdjęcia, a nawet filmiki. Twój wnuk będzie zachwycony!

Przydatną opcją jest też video rozmowa, będącą atrakcyjną alternatywą dla zwykłych rozmów telefonicznych. Nawet jeżeli dzieli Was z wnukiem tysiące kilometrów, dzięki video rozmowie porozmawiasz z ukochanym wnukiem twarzą w twarz.

Polubienia i komentarze na Facebooku

Gdy już będziesz mieć swojego wnuka dodanego do znajomych na Facebooku, będziesz widzieć jego aktywność na tzw. tablicy. Gdy Twój wnuk doda ciekawe zdjęcie, lub napisze post będziesz mógł na nie odpowiedzieć dodając komentarz lub tzw. reakcję czyli np. słynny lajk. Jeśli chcesz zareagować na dany post kliknij pole „Dodaj komentarz” lub „Lubię to!” i wybierz odpowiednią reakcję. Po wpisaniu komentarza przeczytaj go i ewentualnie popraw błędy, a potem kliknij „Opublikuj”.

Ważne! Pamiętaj, że Twoje komentarze zobaczą znajomi Twojego wnuka, więc staraj się go nie zawstydzić. Nie wszyscy muszą wiedzieć o krępujących wydarzeniach związanych z Twoim wnuczkiem, lub o tym że Dziadek pieszczotliwie nazywa go swoim Krasnoludkiem.

Sam także możesz dodać post, który zobaczą inni. Wystarczy, że wpiszesz go w odpowiednim polu, załączysz zdjęcie i gotowe. Dzięki postom poinformujesz innych o swoim nastroju, pochwalisz się swoimi osiągnięciami, lub zdasz ciekawą relację z codziennych aktywności.

Uwaga! Pamiętaj, że większość Twoich aktywności na Facebooku mogą zobaczyć inni! Dbaj o kulturę swoich wypowiedzi i ostrożnie dobieraj grupy do których należysz.

Bezpieczeństwo na Facebooku

Zachowanie bezpieczeństwa na Facebooku jest kluczową kwestią, jeżeli nie chcesz paść ofiarą nadużyć, kradzieży tożsamości lub oszustwa.

Aby jeszcze lepiej zadbać o swoją prywatność na Facebooku, oprócz wskazówek zawartych w artykule, możesz jeszcze:

 1. Ustawić dwuskładnikowe uwierzytelnienie logowania się na Facebooka. Oprócz hasła możesz wybrać dodatkowe zabezpieczenie np. kod z SMS, który wpiszesz logując się na stronę. Zabezpieczy Cię to przed kradzieżą konta. Opcje bezpieczeństwa znajdziesz w zakładce „Ustawienia” - „Bezpieczeństwo i logowanie”.
 2. Dbać o to, by publikowane przez Ciebie posty i zdjęcia miały ustawienie prywatności „Tylko dla znajomych”. Ta opcja uniemożliwi ludziom spoza grona Twoich znajomych zobaczenie, co publikujesz w sieci i pozyskanie informacji o tym, że np. jesteś na wakacjach i Twój dom został bez nadzoru. Opcję „Tylko dla znajomych” ustawisz dla wszystkich publikowanych przez Ciebie treści w zakładce „Prywatność”. Na belce „Twoja aktywność” zobaczysz kto może obejrzeć Twoje posty i ustawisz bezpieczną opcję klikając „Edytuj”.

Działania oszustów mogą polegać także na podszywaniu się pod Twoich znajomych i wysyłaniu Ci wiadomości z prośbą o pomoc finansową lub podejrzanych linków, które zainfekują Twój komputer. Nigdy nie klikaj w podejrzane linki, które mogą zainfekować Twój komputer. Jeżeli znajomy prosi Cię o pomoc poprzez Messengera, zadzwoń do niego i upewnij się że to na pewno on.

Mądre i bezpieczne korzystanie z nowoczesnych technologii przyniesie Ci wiele radości i umożliwi nowe formy kontaktu z wnukiem. Z naszym poradnikiem w łatwy sposób założysz konto na Facebooku i szybko nauczysz się wykorzystywać jego możliwości. Życzymy dobrej zabawy!

Zakładanie i prowadzenie konta na facebooku - najczęściej zadawane pytania

 1. Zbliża się Dzień Dziecka i chciałabym zaskoczyć mojego wnuka umieszczając na Facebooku jego urocze zdjęcie z dzieciństwa. Czy to dobry pomysł?

  W dużej mierze zależy to od wieku wnuka oraz Waszych relacji. Jeśli wnuczek ma pogodne usposobienie, lubi żarty i niespodzianki to na pewno będzie zachwycony Twoim pomysłem. Jeśli natomiast będzie to zbyt dużą ingerencją w jego sferę prywatności, lepiej wysłać takie pamiątkowe zdjęcie tylko jemu poprzez Messengera. Wtedy będziesz mieć pewność, że wnuczek otrzyma prezent i nie poczuje się urażony, że publikujesz jego zdjęcia, które mogą w pewien sposób narażać go na żarty ze strony jego znajomych.

 2. Zakładając konto na różnych portalach, stronie bankowości internetowej czy poczcie email muszę wpisywać hasło bezpieczeństwa. Trudno zapamiętać te wszystkie hasła, pomyślałam więc że będę używać jednego hasła do wszystkich portali. Aby go nie zapomnieć zapisałam je i przykleiłam do mojego monitora. Moja sąsiadka twierdzi, że to bardzo niebezpieczne. Czy ma rację?

  Tak, sąsiadka słusznie ostrzega Cię przed takim postępowaniem. Używanie jednego hasła to bardzo zły pomysł i ułatwia pracę hakerom i innym oszustom internetowym. Nie trzymaj też hasła na widoku, bo łatwo może wpaść w niepowołane ręce. Do ważnych stron internetowych takich jak poczta email, konto bankowe online, Facebook ustaw oddzielne, unikalne hasła. Jeżeli nie możesz ich zapamiętać zapisz je w bezpiecznym miejscu, które raczej nie zainteresuje potencjalnych złodziei. Możesz je ukryć np. w swoim ulubionym przepiśniku albo ukochanej książce.

 3. Dodałam wpis na Facebooku ale zrobiłam w nim błąd. Co mogę zrobić?

  Przy Twoim poście po prawej stronie znajdziesz symbol trzech kropek. Po kliknięciu w nie otworzy się menu. Możesz edytować post, czyli poprawić błąd lub usunąć cały post, a potem dodać go na nowo.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane