Jakie rasy psów są najbardziej przyjazne dzieciom?
Lista idealnych psów dla rodzin z dziećmi
- Ostatnia aktualizacja: 2020-04-24
- Szacowany czas czytania: 6 min.
Zakup psa - odpowiedzialna decyzja na wiele lat
Psy mają nieoceniony wpływ na zachowanie dzieci. Kiedy wnuk ma stały kontakt z psem, staje się bardziej opiekuńczy i wrażliwszy. Zwierzę staje się jego najlepszym przyjacielem, a przyjaźń ta często trwa przez wiele lat. To właśnie z tego względu wiele dorosłych decyduje się na posiadanie w domu psa.
Decydując się na zakup lub adopcję psa, podejmujesz się zobowiązania na wiele lat. Ma to znaczący wpływ na przyszłość całej rodziny, dlatego nie powinieneś podejmować decyzji zbyt pochopnie. Pamiętaj, że pies oprócz przyjemności i przyjaźni to również bardzo wiele obowiązków. Zastanów się, czy masz na tyle wolnego czasu i przede wszystkim zdrowia, by zajmować się żywiołowym czworonogiem. Codzienne spacery, wizyty u weterynarza, pielęgnacja, dobrej jakości karma wymagają również nakładów finansowych, na które powinieneś być przygotowany. Jeśli to Ty zajmujesz się na co dzień wnukami, zastanów się, czy dasz radę pogodzić wychowanie i opiekę nad dzieckiem z opieką nad czworonogiem.
Kolejną skomplikowaną kwestią mogą być również plany urlopowe. Nie w każde miejsce będziesz mógł zabrać psa, co wiążę się albo z zapewnieniem mu dobrej opieki na czas wyjazdu, albo ze zmianą dotychczasowych przyzwyczajeń wakacyjnych i dostosowanie ich pod wymagania dodatkowego członka rodziny. Przed decyzją o kupnie psa, powinieneś rozważyć wszystkie za i przeciw, by Twoja decyzja była przemyślana i w pełni świadoma.
Kiedy zdecydować się na zakup lub adopcję psa?
Kiedy marzysz o tym, by w Twoim domu pojawił się nowy domownik, ale na co dzień zajmujesz się wnukiem, musisz wybrać na to odpowiedni moment. Przy małym dziecku, decyzję o zakupie czworonoga warto odłożyć do czasu, kiedy wnuk będzie już samodzielny. Pogodzenie opieki nad małym dzieckiem z wychowaniem szczeniaka może okazać się wyjątkowo trudnym zadaniem.
Pamiętaj, że szczególnie na początku, opieka nad psem będzie od Ciebie wymagać wiele pracy i cierpliwości. Adaptacja oraz trening czystości mogą okazać się wyzwaniem nie do sprostania przy małym dziecku, które wymaga podobnej uwagi.
Jakie cechy powinna mieć rasa przyjazna dzieciom?
Kiedy zdecydujesz się na przygarnięcie pod swój dach czworonoga, musisz się zastanowić, jaki pies będzie odpowiedni dla Waszej rodziny. Idealny pies dla dziecka to przede wszystkim pies cierpliwy. Szczególnie małe dzieci, nie są na tyle świadome, by w pełni rozumieć granice, jakich nie powinno się przekraczać w kontakcie z czworonogiem. Dla wielu dzieci jest to niestandardowa sytuacja, której zrozumienie zajmuje czas.
W kontakcie z psem dziecko przez pewien okres czasu uczy się, na co może sobie pozwolić, a czego robić nie wolno. To właśnie dlatego cierpliwość u psa jest bardzo ważna, kiedy będzie on miał stały kontakt z małymi dziećmi.
Kolejną pożądaną cechą u psów jest łagodne usposobienie. W niektórych sytuacjach zwierzętom zdarza się reagować agresywnie. Wybierając czworonożnego przyjaciela dla dziecka, należy zwracać uwagę na to, czy daną rasę cechuje skłonność do agresywnych zachowań. Łagodne psy nie powinny reagować nerwowo na zabieranie jedzenia, dotykanie miski z jedzeniem, tarmoszenie, zabieranie zabawek, czy zbyt natarczywe przytulanie.
Psy, które będą spędzać dużo czasu z dziećmi, powinny być również opiekuńcze. Opiekuńcze czworonogi będą strzec Twojego wnuka jak oczka w głowie i mogą zapobiec wielu nieszczęśliwym wypadkom. Jednocześnie, psy dla dzieci powinny być radosne i pełne energii. Te cechy przydadzą się w czasie spacerów i sprawią, że czworonożny przyjaciel będzie idealnym kompanem do wspólnej zabawy.
Psy dla dzieci - najbardziej przyjazne rasy
Chcąc kupić psa, który będzie miał stały kontakt z dzieckiem, musisz pamiętać o tym, że rasa nie pozostaje bez znaczenia. Oczywiście zawsze najważniejsze jest odpowiednie wychowanie czworonoga i jest to podstawowy czynnik warunkujący jego zachowanie. Pomimo to, rasa psa ma równie istotne znaczenie i wiele mówi o usposobieniu, czy charakterze pupila. Kiedy Twój pies będzie miał częsty kontakt z wnukiem, warto wybrać taką rasę, która jest uznawana za przyjazną dzieciom.
Golden Retriever (labrador)
Jest to jedna z najchętniej wybieranych ras. Labradory, szczególnie rasa Golden Retriever uważane są za wyjątkowo oddanych towarzyszy. Psy tej rasy uwielbiają się bawić, są bardzo towarzyskie oraz opiekuńcze. Łagodność i przyjazne usposobienie sprawiają, że labradory stają się dla dzieci wręcz idealnym kompanem wspólnych zabaw. Goldeny mają dużo cierpliwości, dlatego sprawdzą się nawet w domach, w których są małe dzieci. Są również łagodne i przyjaźnie nastawione do innych zwierząt domowych. Labradory to psy duże i silne. Dorosłe osobniki mogą ważyć od 30 do 40 kilogramów.
Alaskan Malamute
Wygląd tych psów nie wskazuje na to, że są to jedne z najbardziej przyjaznych czworonogów. Masywna, budząca respekt budowa kryje łagodne usposobienie i wyjątkową cierpliwość do dziecięcych wybryków. Mimo przyjaznego nastawienia do dzieci, psy tej rasy nie tolerują innych zwierząt. Tresura nie należy do łatwych, ponieważ Alaskan Malamute to rasa uparta oraz niezależna. Czworonogi tej rasy potrzebują codziennej dawki ruchu, dlatego będą świetnymi kompanami do zabawy dla ruchliwych dzieci.
Niewybiegane malamuty mogą psocić i uwalniać nadmiar energii poprzez niszczenie domowych przedmiotów. Mają również tendencję do ciągnięcia smyczy w czasie spacerów. Może to być uciążliwe, zważywszy na rozmiary, jakie osiągają przedstawiciele tej rasy. Dorosłe osobniki osiągają wagę od 35 do 55 kilogramów.
Cavalier king charles spaniel
Miłe, czułe, pozbawione agresji pieski, które bardzo lubią towarzystwo człowieka. Cavalier jest nieduży, osiąga wagę do 5 kilogramów. Ma zwisające uszy oraz wielkie, ciemne oczy. Bardzo lubi być rozpieszczany i nie lubi samotności, dlatego nie powinieneś go zostawiać zbyt długo samego w domu. Jest to bardzo wrażliwy i ufny piesek o przyjaznym stosunku do świata. Może być to niekiedy problematyczne, dlatego w czasie spacerów powinieneś zwracać uwagę na to, czy nie zagraża mu niebezpieczeństwo ze strony innych czworonogów.
Ze względu na ich delikatne usposobienie i niewielki rozmiar, pieski rasy Cavalier poleca się raczej starszym dzieciom, które mają już pewne wyczucie i nie zrobią mu krzywdy w trakcie zabawy. Psy tej rasy bardzo łatwo dostosowują się do panujących warunków - w czasie spacerów będą aktywnymi towarzyszami zabawy, a w domu chętnie będą wylegiwać się na kanapie. Posiadając psa tej rasy, nie można zapomnieć o pielęgnacji sierści, która wymaga większej systematyczności, niż w przypadku innych ras.
Owczarek szkocki Collie
Rasa najlepiej znana z książki „Lessie, wróć!”. Nie bez przyczyny to właśnie owczarek Collie został głównym bohaterem słynnej, dziecięcej powieści. Psy tej rasy są wyjątkowo oddane swoim właścicielom. Są łagodne, wierne i bardzo rodzinne. Lubią towarzystwo dzieci i obchodzą się z nimi delikatnie. Jednocześnie należą do psów odważnych i są zdystansowane wobec obcych, dlatego uchodzą za dobrych stróżów.
Psy Collie potrafią dogadywać się z innymi psami i zwierzętami domowymi. Należą do aktywnych czworonogów i bardzo lubią przestrzeń, dlatego będą bardzo dobrymi kompanami rodzinnych wycieczek. Owczarki Collie są psami dużymi o długiej, bujnej sierści, która wymaga regularnego szczotkowania i pielęgnacji.
Bokser
Wygląd tych psów okazuje się bardzo mylący. Mimo groźnej aparycji pieski te są świetnymi towarzyszami dla dzieci. Boksery szybko przywiązują się do najmłodszych domowników, uwielbiają zabawę i energiczne spacery na świeżym powietrzu.
Psy rasy bokser są bardzo dobrymi stróżami. Mogą stać się czujne i nieprzyjazne wobec osób postronnych, które zostaną uznane za zagrożenie. Boksery są bardzo aktywne i potrzebują ruchu. Jeśli nie zapewnisz mu odpowiednio dużo rozrywki, pies może zniszczyć znajdujące się w domu przedmioty.
Psy te bardzo dobrze sprawdzają się w roli obrońcy. Bez zbędnej agresji, ostrzegawczo powarkują w chwilach, kiedy poczują zagrożenie ze strony obcych. Jednocześnie, zwykle są mało tolerancyjne wobec innych psów.
Buldog angielski
Wygląd psa tej rasy budzi respekt, ale charakter ma bardzo łagodny. Buldog jest oddany właścicielowi i lubi przebywać w jego towarzystwie. Buldogi są wesołe i chętne do zabawy, jednocześnie wykazują się ogromnymi pokładami cierpliwości.
Buldogi lubią towarzystwo i są świetnymi towarzyszami zabaw. Nie lubią samotności, dlatego nie powinny zostawać same na cały dzień w domu - nuda oraz samotność mogą skutkować zniszczonymi przedmiotami.
Cocker Spaniel
Psy tej rasy są wyjątkowo łagodne i oddane człowiekowi. Przedstawiciele tej rasy mają wesołe usposobienie, są uczuciowe i przyjaźnie nastawione do otoczenia. Szybko adaptują się do nowych warunków, dlatego zazwyczaj nie sprawiają problemów podczas wakacji. Psy te mają mnóstwo energii i stale wykazują ochotę do zabawy. Cocker spaniel akceptuje inne zwierzęta domowe, w tym inne rasy psów.
Beagle
Pies bardzo tolerancyjny, który lubi towarzystwo dzieci i długą zabawę. Rasę tę cechuje niezależność i skłonność do ucieczek. Wychodząc z nim na spacer, powinieneś pamiętać o jego wrodzonym instynkcie myśliwskim, który może przejawiać się w jego zachowaniu. Beagle są pełne energii, żywiołowe, potrzebują dużej dawki ruchu. Kiedy są wybiegane, nie powinny sprawiać trudności wychowawczych.
Yorkshire Terrier
Psy tej rasy wyróżnia duży temperament. Są wesołe i pełne życia. Szczególnie uwielbianą przez dzieci cechą tych psów jest ich wygląd. Psy, które przypominają żywą maskotkę, potrafią być jednak bardzo charakterne i należy zadbać o ich odpowiednie wychowanie.
Yorki są wyjątkowo wrażliwe i przywiązane do opiekuna. Łatwo adaptują się do nowych warunków, lubią towarzystwo, ale potrafią też spędzać kilka godzin w samotności. Psy tej rasy będą dobrym towarzyszem zabaw dla starszych dzieci świadomych granic, których nie należy przekraczać w kontakcie ze zwierzęciem. Yorki należą do drobnych psów, dlatego zabawa ze zbyt małymi dziećmi, mogłaby się skończyć zrobieniem zwierzęciu krzywdy.
Rasy psów najlepsze dla dzieci - najczęściej zadawane pytania
-
Razem z mężem już od dłuższego czasu myślimy nad adopcją pieska. Wolimy jednak czworonoga ze schroniska, a nie rasowego z hodowli. Czy takie psy mogą stanowić zagrożenie dla wnuków? Dzieci są już nieco starsze, mają około 10 lat, dlatego myślę, że potrafiłyby się odpowiednio zachować w zabawie z czworonogiem.
Adopcja psa ze schroniska to warta pochwały decyzja. Musisz jednak pamiętać, że często pieski, które się tam znajdują wiele przeszły w swoim życiu. Podczas wizyty w schronisku poinformuj opiekuna o tym, że w Twoim domu przebywają dzieci. Wówczas pomoże on dobrać Wam psa, który swoim usposobieniem i charakterem będzie dla Was odpowiedni. Kiedy zdecydujecie się na adopcję, pamiętaj, że okres adaptacji w nowym domu powinien przebiegać spokojnie. Kontakt z dziećmi powinien zostać ograniczony do minimum, a na zabawy przyjdzie czas później, kiedy zwierzę całkowicie się oswoi i przyzwyczai do nowego otoczenia.
-
Wybraliśmy już rasę psa, którą chcielibyśmy kupić, jednak zauważyliśmy, że ceny szczeniaków w Internecie są bardzo różne. Czym różnią się między sobą hodowle psów? Czy szczeniak „w typie rasy” będzie posiadał wszystkie cechy wybranej rasy?
Na rynku psów niestety działa wiele tzw. pseudohodowli, które dla chęci zysku nielegalnie handlują psami „w typie rasy”. Nie powinniście wspierać takiego działania. Często takie psy rozmnażane są w bardzo złych warunkach, a to jednocześnie odbija się na ich charakterze i zdrowiu. Jeśli zależy Ci na tym, by piesek odpowiadał cechami wybranej rasie, zdecyduj się na sprawdzoną, zarejestrowaną hodowlę psów. Taka hodowla powinna posiadać stosowne dokumenty, które zobowiązana jest pokazać na Wasze życzenie.
-
Mamy pieska od niedawna i przyznam, że adoptowaliśmy go głównie z myślą o dzieciach. Słyszałam o tym, jak dobry wpływ mają czworonogi na rozwój i wychowanie wnuków. Tymczasem, moja 8-letnia wnuczka nie jest w ogóle zainteresowana kontaktem ze zwierzęciem. Martwię się, czy to nie oznacza czegoś złego? Jak mogę zachęcić ją do zabawy z psem?
Dzieci z reguły bardzo lubią bawić się ze zwierzętami. Zachowanie Twojej wnuczki może wynikać z wielu czynników. Być może dziewczynka nie wie, jak powinna bawić się z psem? Może obawia się, że zwierzę ją ugryzie? Spróbuj porozmawiać z wnuczką i zapytaj, dlaczego nie chce bawić się z pieskiem. Być może za jej zachowaniem stoi przykra sytuacja z udziałem czworonogów z wcześniejszych lat i do teraz została jej po tym trauma.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane