Włosy sombre i ombre - czym się różnią i komu pasują?
Dla kogo farbowanie ombre a dla kogo sombre?
- Ostatnia aktualizacja: 2020-10-21
- Szacowany czas czytania: 5 min.
Farbowanie włosów - jak to się zaczęło?
Farbowanie włosów nie jest wynalazkiem nowoczesności. Już Egipcjanki w trakcie rządów Faraona poszukiwały sposobów na zmianę koloru włosów. To, co łączy starożytność i współczesność, jeśli idzie o cele zmiany koloru włosów to przedłużenie młodości i uatrakcyjnienie wizerunku.
Pierwsze próby farbowania włosów miały miejsce z udziałem naturalnych, najczęściej roślinnych barwników. Trwałość tychże metod pozostaje dyskusyjna, jednak należy zauważyć, że bazujące na naturalnych składnikach były w pełni dla włosów bezpieczne. Pierwsze udane próby farbowania włosów odbywały się za pomocą henny.
HENNA - barwnik roślinny, produkowany z liści i pędów rośliny zwanej lawsonia bezbronna. Henna znaleziona została w grobowcach starożytnych Egipcjan, gdzie stanowiła ona podstawę rysunków na skórze mumii. Wzmianki o hennie pojawiają się również w Biblii i legendach plemiennych ludów afrykańskich. Z henny korzystali także Masajowie, by podkreślić swój wojowniczy charakter.
O trwałym farbowaniu włosów więcej wiedzieli mieszkańcy starożytnej Grecji i Rzymu. Wówczas próbowano wielu mieszanek roślinnych, w tym kwasów, które jednak w dużej mierze okazywały się dla włosów toksyczne. W ramach testów odkryto, że fermentowane pijawki dobrze sprawdzają się jako barwnik. Ponieważ kobiety na południu miały włosy w kolorach ciemnych, a nawet czarnych, zaczęto doceniać walory jaśniejszych kolorów jak blond czy rudy. Kolor włosów zaczął wskazywać na status społeczny.
Znaczenia poszczególnych kolorów zmieniały się z czasem. Raz blond był domeną pań lekkich obyczajów, w innych czasach wiązał się z niewinnością, podobnie z rudy który w czasach Galów miał charakteryzować wojowników, zaś w czasach przed Królową Elżbietą I był kojarzony z czarami.
By osiągnąć jaśniejszy kolor włosów, nacierano je ekstraktami roślinnymi i wystawiano na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Ciemniejsze odcienie osiągano mieszankami popiołu z olejkami roślinnymi. Oczywiste więc, że często było tak, że za cenę zmiany koloru, włosy bardzo traciły na zdrowiu. Pierwsze nieszkodliwe syntetyczne farby do włosów pojawiły się na europejskim rynku dopiero na początku XX wieku.
Najpopularniejsze sposoby farbowania włosów
Wśród najpopularniejszych obecnie metod farbowania włosów mamy oczywiście farbowanie podstawowe, czyli koloryzację permanentną (najczęściej na bazie farb z amoniakiem), która zakłada pokrycie włosów kolorem w 100 procentach. Plusem jest uzyskanie jednolitego koloru, minusem fakt, że jednolite pokrycie kolorem całych włosów nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób, których włosy są cienkie i rzadkie. Nieco zdrowszą dla włosów formą farbowania włosów jest pokrywanie ich w całości, ale farbą bez dodatku amoniaku. To opcja zupełnie bezpieczna dla włosów, nie pokrywa jednak siwizny w 100, a w zaledwie 75-procentach.
Dla osób borykających się z włosami cienkimi i rzadkimi, doskonałym rozwiązaniem jest koloryzacja z tzw. refleksami. Efekt osiąga się zróżnicowaniem jasności farby w stosunku do koloru podstawowego. Wykonanie tego typu farbowania w profesjonalnym salonie fryzjerskim zapewnia włosom bezpieczeństwo i chroni ich strukturę. Dla osób chcących zróżnicować kolor włosów, idealny będzie balejaż (fr. balayge, czyli zamiatać). Jest to technika nakładania farby na wybrane pasma włosów. Zwykle dzieje się to z użyciem pędzelka, a uzyskany efekt pozwala optycznie zwiększyć objętość fryzury. Techniki cieniowania włosów, które zyskały na popularności w ostatnich latach to ombre i sombre.
Czym jest ombre?
Ombre to technika farbowania włosów, w której najczęściej na górnej części pasm mamy do czynienia z kolorem ciemniejszym, zaś im dalej od nasady, kolor staje się coraz jaśniejszy. Tę technikę określić można jako odwrotną do naturalnego procesu zachodzącego na włosach jasnych farbowanych na ciemniejszy kolor. Wówczas u nasady włosów z czasem pojawiają się coraz bardziej wyblakłe, jasne pasma, zaś końcówki pozostają ciemne.
Farbowanie ombre sprawia, że efekt przejścia między kolorami jest zdecydowanie widoczny. Dlatego też najczęściej łączonymi kolorami w tej opcji farbowania są brązy z blondami. Ale z najbardziej spektakularnym efektem mamy do czynienia łącząc dwa dość skrajne kolory jak siwy i czarny czy brąz z odcieniami zieleni. Wśród kobiet nieco bardziej odważnych właśnie łączenia kolorów klasycznych jak ciepły brąz czy blond z szalonymi odcieniami różu czy fioletu. Jest jednak coś dla kobiet, które chcą coś w swoim wyglądzie zmienić, ale nie są zdecydowane na radykalne kroki.
Czym jest sombre?
W sombre mamy do czynienia z delikatniejszą wersją ombre, czyli soft ombre. W tym przypadku sombre przejście z jednego do drugiego koloru jest subtelne. Niekiedy ten typ farbowania zakłada przejście o zaledwie jeden ton, co sprawia, że włosy wyglądają niezwykle naturalnie. Sombre sprawdzi się u pań, które nie chcą radykalnej zmiany koloru włosów, ale chcą na swojej głowie zobaczyć coś nowego. To także świetna alternatywa dla farbowania całościowego czy rozjaśniania włosów.
Podstawowe różnice między ombre a sombre:
- w przypadku ombre włosy rozjaśniane są od połowy, w przypadku sombre z rozjaśnianymi pasemkami mamy do czynienia od nasady
- w ombre jaśniejszy kolor włosów widoczny jest na całej ich długości, w sombre mogą pojawić się pasemka, a kolor nie jest tak widocznie odcięty
- sombre to kolorystycznie subtelne przejście, w ombre efekt odcięcia jest bardziej widoczny
Jak pielęgnować włosy sombre i ombre?
Oba typy farbowania i ombre, i sombre służą wygodzie. Dlaczego? Ten sposób pokrywania włosów farbą zwykle ustrzega nas od częstego farbowania czy odświeżania koloru, jednak i w tych przypadkach nie obejdzie się bez właściwej pielęgnacji.
Włosy rozjaśniane zwykle wymagają dodatkowego nawilżania po każdym myciu, dlatego konieczne jest stosowanie odżywek. W przypadku włosów normalnych i cienkich oraz przede wszystkim zniszczonych warto sięgnąć po kuracje regenerujące. Oba rodzaje koloryzacji nie wykluczają zabiegów pielęgnujących w salonach fryzjerskich, ale warto o włosy zadbać również w domu. Pierwszym i najważniejszym wyborem jest szampon do mycia, o który warto zapytać od razu po zabiegu specjalistę, który ombre czy sombre wykonał. Pomoże nam dobrać skład kosmetyku zależnie od rodzaju włosa.
Włosy po koloryzacji zawsze trzeba odżywiać, do czego najlepiej służą odżywki stosowane bezpośrednio po myciu. Aby zachować optymalne efekty koloryzacji przez dłuższy czas, warto chronić włosy zarówno przed działaniem promieni UV jak i nadmiernie niską temperaturą.
W ramach domowej pielęgnacji dobrze będzie też stosować domowe płukanki czy maski. I tak jeśli włosy są wysuszone przyda się ich olejowanie, takie samo postępowanie zaleca się w przypadku przesuszania się końcówek.
Zobacz też artykuł: Jak dbać o włosy w dojrzały wieku.
Dla kogo farbowanie ombre a dla kogo sombre?
Zasadniczo jest tak, że ombre lepiej się sprawdza u brunetek i szatynek. Dzieje się tak, gdyż ich naturalny kolor włosów może stworzyć lepiej widoczny kontrast do koloru farby nałożonej w salonie fryzjerskim. Ombre też znacznie lepiej prezentuje się na włosach zadbanych, grubszych i o naturalnie dużej objętości.
Włosom cienkim zdecydowanie bardziej pasować będą włosy farbowane w sposób delikatniejszy, czyli sombre. Ten sposób koloryzacji można stosować na dowolnym kolorze włosów, jednak sprawdzi się zwłaszcza wówczas, kiedy naturalny kolor włosów jest nijaki (szaro-brąz, ciemny blond).
Ombre i sombre sprawdza się u pań, które chcą zachować efekt włosów odświeżonych, mimo iż nie mają szczególnej ochoty na częste wizyty w salonach fryzjerskich. Obie propozycje są idealne dla kobiet, które przez dłuższy czas chcą zachować „słoneczny wygląd” swoich włosów.
Ombre i sombre dla mężczyzn?
Tak, farbowanie włosów w taki sposób, że na ich całej długości mamy do czynienia ze zmianą tonacji lub koloru możliwe jest również w przypadku włosów męskich. Jednak przy krótkich włosach należy się przygotować na to, że przejście między kolorami będzie bardziej wyraziste. Stąd taki typ koloryzacji zarezerwowany jest raczej dla panów odważnych. W przypadku mężczyzn dojrzałych, takich na których głowie pojawia się już siwizna, warto zastosować ombre wykorzystujące te siwe włosy i połączyć je z odcieniami delikatnego brązu czy ciemnego brązu.
Ombre i sombre nie są zarezerwowane dla osób w określonym wieku. To doskonała alternatywa dla klasycznych pasemek. Farbując włosy w ten sposób można optycznie powiększyć ich objętość oraz wydatnie wpłynąć na ich kondycję. Zawsze przed podjęciem decyzji, zasięgnijmy opinii fryzjera specjalisty.
Włosy ombre i sombre - najczęściej zadawane pytania
-
Od lat mam siwe włosy. Marzę o tym, by coś zmienić, ale nie wiem czy farbowanie ombre jest dla mnie. Fryzjerka zbadała moje włosy pod kątem kondycji i powiedziała, że nie widzi przeciwskazań, ale osiągniętego efektu nie będzie się dało szybko odwrócić. To oznacza, że nie będzie od kuracji odwrotu. Skoro nie jestem pewna, czy powinnam się decydować na taką zmianę? Mam 68 lat i obawiam się czy aby nie będę wyglądać śmiesznie.
Wszystko w czym czujesz się dobrze jest dobre dla Ciebie samej! Jeśli czujesz, że potrzebujesz zmiany, ale nie ma to być zmiana radykalna, zdecyduj się na sombre, czyli delikatniejszą formę cieniowania. Taki krok sprawi, że od razu będziesz mogła ocenić czy jesteś gotowa na coś bardziej odważnego, czyli efektowne ombre.
-
Od kilku lat wychowuję wnuczkę sama. To spokojna i miła dziewczynka, która właśnie skończyła 15 lat. Marzy o ombre, a ja nie wiem czy to nie za wcześnie na takie eksperymenty. Wnuczka się nigdy nie malowała, nie ma pociągu do modnych strojów ani dziwnych „młodzieżowych zachowań”, czy wobec tego takie farbowanie będzie pewną nagrodą za to, że nie sprawia mi kłopotów wychowawczych.
Różnie opiekunowie podchodzą do tematyki nagradzania dzieci i młodzieży. Co prawda mówiąc wprost, wizyta w salonie nie powinna być elementem ustrzeżenia wnuczki przed „młodzieżowymi zrachowaniami” - jak to zostało przez Ciebie ujęte, ale owszem może stanowić formę nagrody za dobre zachowanie. O tym czy ombre będzie na głowie dziewczynki wyglądać bardzo efektownie czy nie, zależy od doboru kolorów, dlatego warto wybrać się do zaufanego fryzjera. Ten przede wszystkim oceni kondycję włosów, a ponadto zaproponuje takie farbowanie, które jest odpowiednie do wieku dziewczynki.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane