E-skierowanie - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

E-skierowanie - na jakie badania i świadczenia jest wystawiane?

Od stycznia 2021 r. istnieje konieczność wystawiania pacjentom e-skierowań, czyli skierowań elektronicznych. Celem tego rozwiązania jest usprawnienie funkcjonowania systemu zdrowia w Polsce. To kolejny krok w ramach informatyzacji tego sektora. I mimo że elektroniczny dokument obowiązuje już od pewnego czasu, nie wszyscy mieli dotychczas potrzebę z niego korzystać. Co zatem warto wiedzieć o e-skierowaniach? Jak one działają i jak ich używać? Sprawdź.
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-06-06
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
E-skierowanie - wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć / E-skierowanie - na jakie badania i świadczenia jest wystawiane?

Czym jest e-skierowanie?

E-skierowanie to dokument cyfrowy, wystawiany elektronicznie przez lekarza wtedy, gdy potrzebne są dalsze badania lub konsultacje ze specjalistami. Najpierw osoba na tym stanowisku wprowadza dane do systemu gabinetowego, który jest zintegrowany z platformą P1 (systemem e-zdrowie) lub aplikacją gabinet.gov.pl, a następnie całość podpisuje przy użyciu podpisu cyfrowego.

Każdy pacjent może otrzymać e-skierowanie w postaci:

  • wiadomości e-mailowej z plikiem PDF,
  • SMS-a z kodem składającym się z 4 cyfr,
  • wydruku informacyjnego e-skierowania.

Każde skierowanie posiada własny, czterocyfrowy kod.

Wszystkie wystawione przez lekarza e-skierowania są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

Jak działa e-skierowanie?

E-skierowanie można otrzymać podczas wizyty u lekarza - osobistej, telefonicznej lub odbywającej się online. Po zbadaniu pacjenta medyk może zlecić konsultacje ze specjalistą. Wówczas pacjent otrzymuje e-skierowanie.

Jak przebiega cały ten proces?

1) Lekarz wystawia e-skierowanie w odpowiednim systemie. Może je potwierdzić na kilka sposobów, poprzez: profil zaufany, e-ZLA, podpis kwalifikowany lub e-dowód. Każda z tych metod sprawia, że dokument zostaje potwierdzony, a skierowanie może być zrealizowane.

2) Następnie pacjent otrzymuje e-skierowanie w formie wiadomości SMS, e-maila lub wydruku informacyjnego. Warto jednak pamiętać, że SMS lub e-mail może posiadać tylko ten pacjent, który założył Internetowe Konto Pacjenta, podał w nim swój adres e-mailowy lub numer telefonu, a także wyraził zgodę na przesyłanie danych.

Co się dzieje w przypadku pacjentów, którzy nie korzystają z telefonów lub skrzynki e-mailowej? W takiej sytuacji powinni oni poprosić lekarza o papierowy wydruk informacyjny, wraz z jego kodem. A co z konsultacjami, które odbywają się zdalnie, a pacjent nie posiada IKP? Wówczas lekarz powinien podyktować przez telefon kod ze skierowania.

3) Uzyskane e-skierowanie możesz zrealizować w placówce, do której został przypisany dany dokument. W związku z tym nie ma możliwości realizowania go w innym miejscu. Podczas rejestracji do danego ośrodka należy podać czterocyfrowy kod oraz numer PESEL, ewentualnie wydruk informacyjny.

E-skierowanie - na jakie badania i świadczenia jest wystawiane?

E-skierowanie może być wystawiane na następujące świadczenia i zabiegi:

  • leczenie szpitalne - dotyczy to szpitali, które posiadają umowę o udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, wyjątkiem od reguły są tutaj szpitale psychiatryczne,
  • ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne - chodzi tu o świadczenia finansowane przez NFZ, nie dotyczy to jednak porad logopedycznych,
  • badanie endoskopowe przewodu pokarmowego,
  • badanie echokardiograficzne płodu,
  • rezonans magnetyczny,
  • badania medycyny nuklearnej i tomografii komputerowej (w tym także te, z których korzysta się prywatnie).

E-skierowanie - na jakie badania i świadczenia nie jest wystawiane?

E-skierowanie nie jest wystawiane na świadczenia takie, jak:

  • leczenie w szpitalu psychiatrycznym,
  • leczenie w sanatorium lub uzdrowisku,
  • rehabilitację,
  • programy lekowe.

W tych przypadkach wciąż obowiązuje skierowanie papierowe.

Dokument w formie papierowej wystawiany jest także wtedy, gdy lekarz nie ma dostępu do systemu gabinet.gov.pl lub systemu e-zdrowie. Dzieje się tak również wtedy, gdy np. Internet nie działa. Co więcej, papierowe skierowanie może być wydawane podczas wizyt domowych.

Skierowanie w formie papierowej wystawiane jest również wtedy, gdy wydaje je np. pielęgniarka, położna, farmaceuta lub felczer.

Papierowe e-skierowanie mogą otrzymać również obywatele Unii Europejskiej, którzy przebywają w Polsce tymczasowo. Jest ono wydawane także osobom o nieustalonej tożsamości.

Kiedy e-skierowanie i papierowe skierowania nie są potrzebne?

Żadne skierowanie - zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej - nie jest potrzebne podczas zapisywania się na wizytę u:

  • ginekologa,
  • położnika,
  • onkologa,
  • wenerologa,
  • psychiatry,
  • stomatologa.

Żadne skierowanie nie jest też wystawiane pacjentom w ramach leczenia wewnętrznego. Ma to miejsce np. wtedy, gdy lekarze w szpitalu, w którym jest leczony pacjent, kierują go na dalsze badania w obrębie danej placówki. Skierowanie nie jest również potrzebne w przypadku kontynuacji leczenia, a więc np. kolejnej wizyty u danego lekarza.

Jak zarejestrować wizytę z e-skierowaniem?

Zastanawiasz się, jak zarejestrować wizytę z e-skierowaniem? Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy zadzwonić do rejestracji lub zgłosić się do danego ośrodka osobiście, a następnie podać swój PESEL oraz czterocyfrowy kod. E-skierowanie umożliwia zapisanie się tylko do jednej placówki medycznej - nie ma możliwości rejestracji dokumentu cyfrowego w kilku różnych przychodniach, co było możliwe w przypadku skierowań papierowych.

Jak długo ważne jest e-skierowanie?

E-skierowanie ważne jest tak długo, jak długo trwa Twój problem ze zdrowiem (który był bazą do wystawienia dokumentu). Zależy to również od tego, w jak dużych odstępach czasu lekarz wyznacza terminy kolejnych wizyt. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły:

  • e-skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne - należy je pokazać w zakładzie rehabilitacji maksymalnie do 30 dnia od wystawienia dokumentu,
  • e-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe - weryfikowane jest co 18 miesięcy od momentu wystawienia,
  • e-skierowanie do szpitala psychiatrycznego - ważne jest przez 14 dni od wydania dokumentu przez lekarza.

E-skierowanie - jakie zalety posiada?

E-skierowania zostały wprowadzone, aby usprawnić funkcjonowanie polskiej służby zdrowia. W dużym stopniu wpływają one również na większą wygodę użytkowników. Co więcej, przyczyniają się one do wyraźnej redukcji kosztów.

Najważniejszą zaletą e-skierowania jest to, że nie można go zgubić, co z kolei zwiększa u wielu pacjentów poczucie bezpieczeństwa. Jeśli gdzieś zapodzieje Ci się np. SMS z kodem dostępowym, możesz go sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta (o ile takie założysz). Jeśli to zrobisz, e-skierowanie trafi do Ciebie SMS-em chwilę po wystawieniu go przez lekarza. Oznacza to, że możesz korzystać z niego praktycznie od razu.

Co więcej, nie ma szans, aby dokument wystawiony drogą elektroniczną był nieczytelny, ponieważ wszystkie dane personalne pobierają się automatycznie. To z kolei sprawia, że pacjent nie musi niepotrzebnie wracać do ośrodka zdrowia, co przez długi czas bywało uciążliwe - zwłaszcza dla osób starszych. Dzięki temu skróceniu ulega proces kierowania oraz rejestrowania pacjentów na odpowiednie badania.

Kiedy pacjent zostaje zarejestrowany na wizytę w konkretnym miejscu oraz terminie, dochodzi do automatycznego blokowania w systemie. Po pierwszej rejestracji skierowanie uzyskuje status „w realizacji”, co z kolei sprawia, że nie można go zarejestrować ponownie. To z kolei eliminuje problem blokowania kolejki przez pacjenta, który nie może już rejestrować się naraz do kilku lekarzy lub placówek medycznych - dzięki temu inni pacjenci nie muszą dłużej czekać na swoją kolej, ponieważ zwiększa się dostępność do poszczególnych świadczeń.

Ważne jest to, że już nie trzeba dostarczać oryginału skierowania do 14 dni roboczych, jeśli pacjent chce się zapisać na wizytę u lekarza - taka konieczność istniała jeszcze do niedawna. Nie ma też potrzeby gromadzenia oraz archiwizowania papierowych skierowań.

Istotne jest także to, że e-skierowanie można otrzymać w ramach teleporady, nie trzeba wówczas odwiedzać lekarza osobiście - ma to szczególnie duże znaczenie dla osób z terenów wiejskich. Możesz też na wizytę zapisywać się zdalnie, przez telefon lub komputer. Co więcej, istnieje również możliwość anulowania skierowania, jeśli nie zostało ono jeszcze przyjęte do realizacji w wybranym przez Ciebie ośrodku zdrowia.

Duże znaczenie ma także to, że lekarz widzi dzięki e-skierowaniom historię leczenia pacjenta. Dzięki temu może uniknąć zbyt częstego kierowania na badania, które powinny być wykonywane stosunkowo rzadko, np. RTG. Ponadto może się on dowiedzieć dzięki temu, jak wygląda przebieg leczenia danej choroby. Co więcej, dostęp do historii leczenia ma również sam pacjent, a także - w przypadku dzieci - również i rodzic.

Zaletą e-skierowań dla lekarzy jest to, że nie muszą mieć oni dodatkowych cyfrowych podpisów, jeśli korzystają już z jednego, używanego np. do wystawiania e-zwolnień. W razie potrzeby lekarze mogą też anulować konkretne skierowania.

Kto może mieć dostęp do danego e-skierowania?

Dostęp do e-skierowania mogą mieć następujące osoby:

  • pacjent,
  • rodzice i opiekunowie (w przypadku dzieci),
  • lekarz, który wystawia e-skierowanie,
  • pracownik medyczny, który realizuje e-skierowanie,
  • pracownik medyczny, który jest upoważniony przez pacjenta,
  • pracownicy placówki medycznej, w której wystawiono e-skierowanie,
  • osoby, które zostały upoważnione przez pacjenta,
  • lekarze, pielęgniarki i położne w ramach świadczeń POZ,
  • wszyscy pracownicy medyczni, jeśli życie pacjenta jest zagrożone.

Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Pragniesz założyć Internetowe Konto Pacjenta, ale nie wiesz, jak możesz to zrobić? Oto odpowiedź.

Na początku należy wejść na login.gov.pl. Następnie trzeba wybrać jeden z kilku możliwych sposobów logowania się.

  • Pierwszy sposób to logowanie poprzez konto bankowe (o ile takie posiadasz).
  • Drugi sposób polega na rozmowie wideo z urzędnikiem - w ten sposób możesz złożyć wniosek o profil zaufany, a następnie go potwierdzić.
  • Trzeci sposób polega na założeniu i potwierdzeniu profilu zaufanego przy pomocy dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub czytnikiem NFC.
  • Czwarty sposób wiąże się z wizytą w urzędzie. Aby założyć profil zaufany, najpierw jednak musisz się zarejestrować na pz.gov.pl/pz/register, a następnie udać się np. do urzędu gminy, urzędu skarbowego lub oddziału NFZ, a także każdej innej placówki oznaczonej jako „PZ”.

Wprowadzenie e-skierowań wiąże się z wieloma korzyściami, jednak na wstępie korzystanie z nich może okazać się problematyczne. Jeżeli uda Ci się jednak założyć Internetowe Konto Pacjenta, szybko przekonasz się, jak wielką wygodę one są w stanie zapewniać. Zdecydowanie warto przejść zatem przez całą tę procedurę, aby w następnej kolejności cieszyć się większym spokojem po każdej wizycie lekarskiej.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane