Dziadkowie na odległość - jak bawić się z wnukami online?

Pomysły na gry i zabawy za pomocą komunikatorów

Utrzymanie relacji na odległość to niełatwa sprawa, ale na pewno nie niemożliwa. Kontakt telefoniczny, rozmowy za pośrednictwem komunikatorów można jednak wzbogacić zabawami. A jest ich mnóstwo. Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób kreatywnie bawić się z wnukami nawet mając z nimi bezpośredni kontakt bardzo rzadko.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-08-14
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Dziadkowie na odległość - jak bawić się z wnukami online? / Pomysły na gry i zabawy za pomocą komunikatorów

Znaczenie rodziny

Jak wskazują wyniki badań opinii społecznej rodzina pozostaje dla Polaków jedną z najważniejszych wartości w życiu. Taką opinię w 2019 roku wyraziło 80% ankietowanych przez CBOS osób. Nie są to tylko czcze deklaracje, bo ankietowani deklarują również regularne kontakty z bliższymi i dalszymi członkami rodziny.

Rodzina pozostaje dla Polaków jedną z najważniejszych wartości w życiu

Źródło: "Rodzina - jej znaczenie i przeznaczenie, komunikat z badań nr 22/2019" CBOS, komunikat z badań 2019

Mimo iż współczesność nieco rozszerza definicję rodziny, większość Polaków deklaruje życie w małej rodzinie (rodzice+dzieci). Nadal jednak dość popularny jest model rodziny oparty na trzech pokoleniach, czyli dziadkach, rodzicach i dzieciach - taki typ rodziny wedle badań CBOS deklaruje co piąty z nas. Mieszkanie trzypokoleniowej rodziny w jednym miejscu jest znacznie bardziej popularne w okolicach wiejskich i w małych miastach niż w miastach dużych. Wynika to m.in. z trybu pracy i skłonności młodych ludzi do przeprowadzek w ramach granic Polski.

Jeśli młodzi ludzie przeprowadzają się do dużego miasta, zwykle ich rodzice pozostają w swoim miejscu zamieszkania i to sprawia, że spotykają się rzadziej niż w przypadku, w którym nowa rodzina zawiązuje się w miejscu zamieszkania rodziców. Czynnik ekonomiczny sprawia, że łatwiej jest żyć z rodzicami, ale pęd do swobody - charakterystyczny dla młodych ludzi, każe im żyć poza domem rodzinnym na własny rachunek.

Babcia i Dziadek mieszkają daleko

Wyprowadzka młodych ludzi i założenie rodziny poza miejscem zamieszkania to w naszych czasach coś zupełnie normalnego. Aby w takiej sytuacji utrzymać chociażby poprawne relacje między Dziadkami i wnukami trzeba przede wszystkim nie zaniedbywać zwykłej codziennej rozmowy. Nietrudno zauważyć, że jeśli zaniedbamy takie rozmowy bardzo szybko się od siebie oddalimy. O relacje między dziećmi i Dziadkami zadbać muszą dorośli. To na naszych barkach spoczywa utrzymanie relacji. Małe dzieci, które nie mając kontaktu z Dziadkami nie potrafią same o nią zadbać. Od najmłodszych lat Dziadkowie muszą być stałym elementem ich życia i to od samego początku.

Czego potrzebujesz do utrzymania relacji on-line?

Pomysłów na gry i zabawy, jakie możemy zrealizować za pośrednictwem komunikatorów video jest mnóstwo. Warto zacząć od instalacji komunikatora oraz upewnienia się czy jakość połączenia internetowego jest odpowiednia. Komunikatory, które można wykorzystać do połączenia się z wnukami to Skype, Whatsapp czy Messenger, ale można również wykorzystać zwykłe połączenie telefoniczne z video. Warto pamiętać, że niezależnie od wykorzystywanego komunikatora trzeba dbać o jego bieżące aktualizacje, bo to poza jakością połączenia oznacza również bezpieczeństwo rozmów oraz wszystkich przechowywanych na naszych elektronicznych urządzeniach danych.

Nawet jeśli nie masz problemów ze słuchem, sprawdź czy na pewno podczas połączenia online głośnik w Twoim urządzeniu jest na tyle dobry, że wszystkie dźwięki są dobrze słyszalne. Jeśli okaże się, że nie do końca, najlepiej zainwestować w prosty, przenośny głośnik za kilkadziesiąt złotych. Będzie go można wykorzystywać także do słuchania muzyki.

Na rozmowy on-line najlepsze będzie spokojne miejsce takie jak własny dom, jeśli zamierzasz rozmawiać z wnukami na świeżym powietrzu, koniecznie zadbaj o uchwyt na telefon czy odpowiednie miejsce na położenie komputera - nie warto by takie techniczne drobiazgi zaprzątały Ci głowę podczas połączenia.

Co można robić z wnukami on-line prawie tak samo dobrze jak na żywo?

Aby w ogóle myśleć o utrzymywaniu stałej i dobrej relacji z wnukami, należy przede wszystkim zadbać o regularność rozmów. To nie musi być koniecznie kontakt codzienny. Dzieci w wieku do pięciu lat bardzo ciężko utrzymać przed ekranem komputera, ale dla przedszkolaka czytanie bajki przez Dziadka czy Babcię to może być element codziennego wieczornego rytuału. Im szybciej przyzwyczaimy najmłodszych do tej formy kontaktu, tym stanie się ona dla nich bardziej naturalna.

Czytanie bajek przez Skype

Co prawda najwięcej korzyści dają bajki czytane przez Dziadków przy bezpośrednim kontakcie i możliwości przytulenia wnuka, jednak jeśli jesteś daleko komunikator typu Skype świetnie się sprawdzi. Jeśli komunikator posiada możliwość dodawania śmiesznych buzi czy zwierzęcych pyszczków, można dodatkowo wnuka rozbawić. Oto kilka pomysłów na ciekawe zabawy podczas rozmów online.

Dyskoteka

Urządźcie sobie dyskotekę za pośrednictwem komunikatora. Włącz swoją ulubioną muzykę i zachęć wnuki do tańca. Niech zaproponują swój ulubiony utwór i ułożą do niego układ taneczny, w którym Ty również będziesz aktywnie uczestniczyć. Pewnie nawet go nie znasz, ale tym lepiej może Ci pójść taneczna improwizacja.

Zgadnij co widzę

Co prawda zabawy w opisywanie i zgadywanie przedmiotów i obiektów są najlepsze podczas podróży, ale wykorzystując fakt, że jesteś od wnuków oddalony, możesz stworzyć ich odmianę za pośrednictwem komunikatora. Siedzisz w swoim salonie i mówisz „moje oczy widzą coś zielonego….” i opisujesz dalej przedmiot lub obiekt, na który patrzysz, a wnuki zgadują. Później zamieniacie się rolami. To kreatywna i ciekawa zabawa zwłaszcza dla przedszkolaków, które intensywnie pracują nad wzbogacaniem słownictwa.

Zgadywanie zwierząt

Na podobnej co poprzednia zasadzie osadza się zabawa w zgadywanie zwierząt. Ty naśladujesz zwierzę, a wnuki mają zgadnąć jego nazwę. Może wydaje się to dość banalne, jednak jest wiele zwierząt do siebie podobnych i maluchy mogą mieć problem z ich właściwym rozpoznaniem. Oczywiście przed grą, będziesz musiał sprawdzić swoją wiedzę, bo umiejętne naśladowanie zwierząt wymaga chociaż podstawowej wiedzy z zakresu zoologii.

Gry on-line

Niezłym pomysłem dla nieco starszych wnuków będzie gra on-line. Możecie na swoich komputerach odpalić warcaby, szachy lub chińczyka i grać prawie tak samo, jakbyście obok siebie siedzieli. Mnóstwo jest też gier dla dwóch osób polegających na poszukiwaniu wspólnie skarbów, na tropieniu przestępców czy nawet przeciąganiu liny. Internet jest pełen pomysłów, trzeba tylko zadać sobie trochę trudu, by odrzucić te najsłabsze i nienadające się z uwagi na wiek wnuka.

Zabawy w zadania

Będąc daleko od siebie, warto rozmawiać z wnukami nie tylko o ich codziennych obowiązkach czy przygodach. Możecie podtrzymywać wartościową relację robiąc coś wspólnie. Tak, by można było obserwować reakcje wnuka i jego zaangażowanie.

Ciekawym pomysłem jest zadawanie wnukom różnych kreatywnych zadań. Można np. z pomocą rodziców wykonać dla wnuków mapę skarbów. Skarbem może być zarówno dawno nie widziana zabawka, jak i coś, co wnukom wyślemy zwyczajnie za pośrednictwem poczty. Fajnie jest wymyślić taki rodzaj poszukiwań, w ramach którego można się z Wnukami bawić więcej niż jeden dzień. Jeśli masz trochę czasu i jesteś kreatywnym człowiekiem bez trudu zorganizujesz poszukiwania rozciągnięte na cały tydzień. Wówczas poszukiwanie skarbu będzie bardziej wciągające.

Zastanów się, jaki rodzaj aktywności wnuki mają wykonać konkretnego dnia, by zapewnić im zajęcie na dłużej:

  • w poniedziałek mogą np. dostać zadanie związane z rysowaniem lub wyklejaniem krajobrazów, młodsze dzieci mogą spróbować namalować lub wykleić własny dom, starszym spodoba się tworzenie obrazów bardziej abstrakcyjnych,
  • kolejne dni to np. malowanie buzi, by przypominała pyszczek zwierzątka,
  • można również poprosić dzieci o stworzenie wierszyka lub upieczenie z pomocą rodziców ciasta,
  • zadaniami mogą być również ćwiczenia fizyczne, w które również Ty możesz się włączyć. Wspólne ćwiczenia mogą odbywać się na zasadzie sprawdzania nawzajem swoich możliwości. Wnuk pyta Cię czy potrafisz zrobić przysiad, a Ty go czy potrafi zrobić mostek. Na pewno zabawy będzie mnóstwo.

Najważniejsze, aby zadania były dostosowane do wiedzy, umiejętności oraz zainteresowań dzieci.

Zabawy „analogowe”

Kontakt z wnukami za pośrednictwem nowoczesnych technologii, można uzupełnić dość archaicznym dla współczesnego świata pisaniem listów.

Listy nie muszą być nudne, pod warunkiem, że będziemy je tworzyć kreatywnie, dodawać do nich różne przedmioty, jak znalezione na spacerze liście czy wykonane przez nas zdjęcia. Można wydrukować mapę, okolicy, na której zaznaczać będziemy odwiedzane niedawno miejsca. Dla starszych Wnuków będzie to świetna nauka geografii, dla nas to trening pamięci i motywacja do spacerów.

Wnukom można też wysyłać kreatywne zastawy, zachęcające do określonych działań:

  • kolorowe papiery do samodzielnego wykonania origami,
  • zestawy mas plastycznych do stworzenia „ciasteczek na niby” - to dobre pomysły na ćwiczenie umiejętności manualnych dzieci od najmłodszych lat,
  • karteczki z rozpoczętymi historiami, które starsze wnuki będą miały za zadanie uzupełniać. Takie historie można tworzyć nawet miesiącami.

Kontakt z wnukami można utrzymać nawet wtedy, kiedy widujecie się sporadycznie, ale ważne jest by z dziećmi nie tylko rozmawiać, ale robić coś razem. Nowoczesne technologie wzbogacą tradycyjne metody komunikowania się na odległość. Mogą również mocno wzbogacić „zwykłe rozmowy” za pośrednictwem komunikatorów. Wymyślanie zabaw można wzbogacić dostępnymi on-line grami - ważne, byście się nie nudzili i mieli mnóstwo okazji do kontaktu.

Dziadkowie na odległość - najczęściej zadawane pytania

  1. Mieszkam w Polsce, a moje dzieci za granicą i widuję wnuki najczęściej raz w roku. Rozmawiamy przez komunikatory, ale to też nie jest łatwe, bo mój najmłodszy wnuk bardzo słabo mówi po polsku. Mam 55 lat, więc jestem w pełni sił i chętnie zaangażuję się w kontakt. Problem polega na tym, że nie wiem jak się do tego zabrać.

    Nauka języka polskiego nie należy do łatwych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś to TY właśnie była jego najważniejszą nauczycielką. Na początku oczywiście obecność rodziców czy starszego, znającego polski, wnuka będzie konieczna, jednak z czasem zobaczysz, że maluch chętnie „porozmawia” z Tobą sam na sam. Bez wsparcia ze strony rodziców łatwo nie będzie, ale nawet jeśli nauka pójdzie bardzo powoli, pozwoli Wam się do siebie zbliżyć. A posiadanie jakiegoś zajęcia, które kojarzy się wyłącznie z jedną osobą, może bardzo wzmocnić i urozmaicić Waszą relacje. W Internecie znajdziesz mnóstwo zestawów, które pomogą Ci w nauce polskiego nawet kilkuletniego dziecka.

  2. Jestem bardzo kiepski jeśli chodzi o nowoczesne technologie. Pierwsza rozmowa z wnukami za pośrednictwem Skype kosztowała mnie mnóstwo wysiłku. Nie mam w pobliżu nikogo, kto mógłby mnie podszkolić, więc nie wiem czy zabawy z wnukami za pośrednictwem Internetu są w ogóle dla mnie.

    Nie zrażaj się niepowodzeniami, wszystkiego można się nauczyć. Co więcej ta nauka może być elementem zabaw z wnukami. Dzieci są przyzwyczajone do tego, że wokoło jest mnóstwo osób, które je uczą tudzież pouczają. Na pewno z chęcią przystaną na propozycje nauczenia Dziadka tego, co one doskonale znają. To może być świetny element wzbogacający Wasze relacje i więź.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane