Czas z dziadkami - jakie atrakcje zapewnić dzieciom na wsi?

Jakie formy aktywności zapewnić dzieciom na wsi

Chwile spędzone u dziadków mogą być wspaniałą przygodą, zwłaszcza jeśli dzieci na co dzień mieszkają w mieście. Wieś zapewnia tysiące możliwości - jednego dnia maluchy mogą zbierać jagody, drugiego - spać w namiocie lub zakładać własny ogródek. Sprawdź, jakie atrakcje można zapewnić wnukom w miejscu, gdzie słychać szum wiatru, a łąki pachną ziołami.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-08-28
  • Szacowany czas czytania: 4 min.
Czas z dziadkami - jakie atrakcje zapewnić dzieciom na wsi? / Jakie formy aktywności zapewnić dzieciom na wsi

Zakładanie ogródka

Świetnym pomysłem na urozmaicenie czasu na wsi jest zakładanie własnego ogródka. Dzieci będą miały możliwość pogrzebania w ziemi, ubrudzenia się i polania wodą, ale przede wszystkim nauczą się, jak należy sadzić owoce i warzywa oraz jak o nie dbać. Maluszki nie będą traktowały sadzenia czy pielenia roślin jako przykrych obowiązków, ponieważ wszystko, co nowe, będzie dla nich atrakcyjne. Dodatkowym atutem pracy w ogrodzie z dziećmi jest nauczenie ich nazw poszczególnych gatunków i odmian roślin. Dzieci będą obserwować, jak wzrasta dana roślinka, jak się zmienia i jak owocuje. A każde zebrane warzywo z własnego ogrodu będzie smakowało znacznie lepiej, niż podobne kupione w sklepie.

Zajmowanie się zwierzętami

Kolejną ciekawą atrakcją dla dzieci jest zajmowanie się zwierzętami w gospodarstwie dziadków: kurami, owcami, kozami, świniami, końmi. Wnuki z wielkim zaangażowaniem i radością będą podawać im pożywienie i je głaskać, ale także czyścić czy wyprowadzać na łąkę, jak również przynosić jajka z kurnika. Wieczorem natomiast będą miały okazję poznać smak pysznego, ciepłego mleka prosto od krowy. W ten sposób nauczą się odpowiedzialności i doświadczą na własnej skórze, jak wyglądają uroki wiejskiego życia.

Zbieranie owoców leśnych i grzybów

Jeśli w Twojej okolicy znajduje się las, dzieci z pewnością chętnie wcielą się w rolę poszukiwaczy skarbów natury. Wnukom z pewnością spodoba się zabawa w zbieranie grzybów, jagód czy jeżyn. Z przyniesionych owoców można przyrządzić pyszne koktajle, ciasta oraz inne potrawy, a także przetwory na zimę. Na leśną wyprawę trzeba się jednak odpowiednio przygotować, stosując preparaty przeciwko insektom, wziąć pojemniki i kosze na owoce i najlepiej czapki lub kapelusze na głowę. Warto dodać, że dla seniorów takie formy aktywności, jak spacery po lesie, są jak najbardziej wskazane - dobrze wpływają na ogólną wytrzymałość, układ sercowo-naczyniowy oraz oddechowy.

Zbieranie ziół

Na wsi można zbierać nie tylko jagody i grzyby, ale również zioła. Będzie to doskonała okazja dla dzieci, aby nauczyć się rozpoznawać szałwię, majeranek lub tymianek. Po wspólnych zbiorach warto przygotowywać z dziećmi napary, maści lub płukanki. Maluchy będą mogły poczuć się jak prawdziwi zielarze zbierający składniki na magiczną miksturę. Dziadkowie mogą nauczyć dzieci różnych sposobów na zastosowanie ziół, np.: listki mięty i kwiaty lawendy można ususzyć i trzymać w szafce z ubraniami, w płóciennym woreczku. Dzięki temu zapach wakacji będzie przypominał o nich dziecku przez cały rok.

Malowanie w plenerze

Kolejnym świetnym pomysłem jest malowanie w plenerze. Nie oznacza to jednak konieczności kupowania papieru, farb czy sztalug. Można malować palcami, liśćmi, korzystać z tablicy, kartonów i wszystkiego, co akurat znajduje się w zasięgu ręki. Najważniejsze, aby wyzwolić wodze fantazji. Do malowania mogą posłużyć: kredki, pastele, farby, masy plastyczne, kreda, węgiel. Piękne obrazy można wykonać nawet na zwykłych deskach. Zabawy tego typu spodobają się wszystkim maluchom, które wykazują dużą potrzebę twórczej ekspresji. Czas spędzany na wsi warto również dopasować do dziecięcych zainteresowań i preferencji.

Piknik

Korzystając ze słonecznej pogody warto wybrać się z maluchami na piknik np. nad rzeką. Pozwoli to dzieciom poznać nowe miejsca oraz nacieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu, a przede wszystkim - wspaniałymi widokami. To ważne, ponieważ maluchy mają w sobie naturalną chęć do obcowania z naturą oraz odkrywania nieznanych dotychczas terenów. Przed wyprawą należy jednak pamiętać, aby wziąć ze sobą wodę, krem z filtrem oraz odpowiednie nakrycia głowy.

Biwak i nocowanie w namiocie

Doskonałym pomysłem na aktywne spędzenie czasu na wsi jest rozbicie biwaku połączonego z nocowaniem w namiocie. Jest to przedsięwzięcie niskobudżetowe, a zapewnia mnóstwo zabawy.  Wspólne rozpalanie ogniska i pieczenie kiełbasek, jabłek i ziemniaków to dopiero początek. Aby urozmaicić wnukom czas, można zabrać ze sobą piłkę, gumę do skakania czy lotki do badmintona, a po wspólnej grze położyć się na trawie i patrzeć w gwiazdy, a następnie zorganizować nocleg w namiocie. Z pewnością dostarczy to maluchom dawkę niesamowitych przeżyć. Dodatkowo warto urządzić wcześniej wieczór czytania książek lub opowiadania bajek. Należy pamiętać, aby zabrać ze sobą podstawowy ekwipunek na biwak, a więc np. śpiwory, latarkę i wielką dawkę dobrego humoru.

Budowanie tamy na rzece

Jeśli dom dziadków położony jest w pobliżu rzeki, warto zaprosić dzieci do zabawy w budowanie tamy. Zabawa ta uczy wielu niezbędnych umiejętności, takich jak: delegowanie zadań, działanie w grupie oraz dążenie do wspólnego celu, a przede wszystkim - umiejętność współpracy oraz nauka odpowiedzialności. Nagrodą za ciężką pracę może być z kolei kąpiel w orzeźwiającej, chłodnej wodzie.

Wycieczka rowerowa

Jazda na rowerze to jedna z tych form rozrywki, którą dzieci uwielbiają najbardziej. Takie wyprawy są często wspaniałą przygodą i dają możliwość budowania wyjątkowych relacji z dziadkami. Jeśli masz taką możliwość, możesz zaprosić na taką wycieczkę sąsiadów z dziećmi. Dzięki temu maluchy będą mogły spędzić czas z rówieśnikami, a dziadkowie - w gronie przyjaciół. Przed rozpoczęciem takiej wyprawy, warto pomyśleć o szczegółach trasy - wycieczka będzie bardziej atrakcyjna, jeśli trasa będzie przebiegała przez miejsca pełne malowniczych widoków. Należy również przemyśleć przystanki na trasie i uwzględnić posiłki na świeżym powietrzu.

Plecenie wianków z kwiatów

To jedna z tych zabaw, które babcie i dziadkowie pamiętają ze swojego dzieciństwa. Do wykonania pięknych wianków wystarczy zebrać z łąki kwiaty z długimi, w miarę elastycznymi łodygami - świetnie sprawdzą się tutaj maki, rumianki, chabry. Plecenie wianków polega na powtarzaniu jednej, tej samej czynności wielokrotnie. Chodzi o okręcanie każdej kolejnej łodygi kwiatka wokół pozostałych. Całość można na końcach przewiązać nitką lub ozdobną wstążką.

Własnoręczne tworzenie słomkowych laleczek

Każdą małą dziewczynkę z pewnością ucieszy własnoręczne tworzenie słomkowych laleczek. Wystarczy do tego wykorzystać słomki, które pozostają po odcięciu kłosów. Należy ułożyć je na krzyż oraz przewiązać nicią. Całość warto urozmaicić np. główką z papieru. Ubranka z kolei można wykonać z kawałków tkaniny. Taka forma aktywności zapewni Twojej wnuczce masę radości oraz pozostawi w jej pamięci wspomnienia cudownych chwil spędzonych z ukochaną babcią.

Budowanie szałasu tipi

Budowanie szałasu to jedna z tych form rozrywki, które cieszą nie tylko chłopców, ale również dziewczynki. Taki szałas można skonstruować nie tylko pomiędzy drzewami, ale również w formie tipi. Do stworzenia konstrukcji należy przygotować pięć tyczek bambusowych, które można znaleźć w sklepach budowlanych. Do tego klej termopotliwy, sznurek, pistolet do klejenia na gorąco, moskitiera (lub np. wiekowa firanka). Wystarczy połączyć ze sobą tyczki, a całość przykryć moskitierą, aby stworzyć wspólnie z wnukami ich pierwszy niezapomniany szałas tipi i cieszyć się wspólną zabawą.

Tworzenie sensorycznego ogródka

Zabawki sensoryczne ukierunkowane są na rozwój dzieci, stymulację ich zmysłów oraz wzbudzanie ciekawości poprzez zabawę. Taką rolę powinien pełnić również ogródek sensoryczny. Można go wykonać na dwa sposoby: w zwykłym tekturowym pudełku, lub w przydomowym ogrodzie.

Ogródek sensoryczny w pudełku

Aby wykonać ogródek sensoryczny w pudełku należy przygotować sporej wielkości tekturowe pudełko, do którego można wsypać ziemię oraz wetknąć przedmioty o zróżnicowanych fakturach, takie jak: makaron, kamienie, szklane kulki. Warto wykorzystać również skarby wsi, a więc np. umieścić w

nim różne roślinki, szyszki i grzyby. Śmiało można sięgać również po zwykłe lub papierowe kwiaty, a także plastikowe owady.

Ogródek sensoryczny w przydomowym ogrodzie

Jeśli istnieje taka możliwość warto wydzielić część swojego ogrodu na stworzenie z wnukami sensorycznego ogródka. Powinna się w nim znaleźć ścieżka z kamyków różnej wielkości i faktury, pachnące kwiaty, rośliny szumiące na wietrze, dzwonki bambusowe, zabawki, a także fontanny lub misy z wodą. Tworzenie takiego ogródka to nie tylko świetna zabawa, ale i sposób na uwrażliwienie zmysłów dziecka.

Wycieczka nad wodę

Kolejną propozycją aktywnego spędzenia czasu z dziećmi jest wycieczka nad pobliski staw, rzekę lub jezioro. Nad wodą można nie tylko pływać i opalać się. To również doskonała okazja do łowienia ryb, puszczania kaczek z kamyków, lub organizowania zawodów pływających łódek z papieru lub znalezionych nieopodal patyków. Oczywiście dzieci mogą również przy okazji nakarmić kaczki i obserwować latające nad brzegiem ważki oraz motyle.

Spędzanie czasu z dziećmi na wsi, to nie tylko okazja do licznych zabaw, poznawania świata za pomocą zmysłów, obserwowania otaczającej przyrody, ale przede wszystkim do nawiązania wspaniałych relacji z ukochanymi dziadkami.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane