Dekoracje wielkanocne do wykonania z dziećmi
Pomysły na wielkanocne ozdoby DIY z dziećmi
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
- Szacowany czas czytania: 7 min.
Dlaczego warto wykonać dekoracje wielkanocne samodzielnie?
Wielkanocne przygotowania to nie tylko mycie okien i sprzątanie szaf. Oczekiwanie na święta Wielkiej Nocy to także dekorowanie naszych mieszkań i domów w tradycyjne symbole - zajączki, baranki, kurczaczki i pisanki.
Wielkanocne dekoracje możesz kupić w sklepie, lecz o wiele więcej satysfakcji przyniosą ozdoby, które zrobisz własnoręcznie. Zaproś do pomocy wnuki i wspólnie wykonajcie wielkanocne pisanki, jajka na patyku, czy wiosenny wianek.
Dekoracje DIY to dekoracje zrobione własnoręcznie. Skrót DIY pochodzi od angielskiego wyrażenia „Do It Yourself”, czyli „zrób to sam”.
Ręcznie robione ozdoby to najmodniejszy trend w wyposażeniu mieszkań w ostatnich latach. Zwolennicy stylu życia „zrób to sam” przekonują, że wykonywanie przedmiotów własnoręcznie ma jedynie same plusy.
Decydując się na zrobienie wielkanocnych dekoracji własnoręcznie:
- stworzysz ozdoby idealnie pasujące do Ciebie, Twojego mieszkania i stylu życia,
- zaoszczędzisz pieniądze, które wydałbyś na zakupy w sklepach z wyposażeniem wnętrz,
- zadbasz o środowisko, jeśli do produkcji dekoracji wykorzystasz niepotrzebne przedmioty, które znajdziesz w domu,
- rozwiniesz kreatywność i będziesz odczuwać dumę z przedmiotów, które udało Ci się wykonać samodzielnie.
Ponadto, tworząc ozdoby wielkanocne razem z wnukami spędzisz z nimi fantastyczny czas. Dzięki Tobie wnuki rozwiną wyobraźnię i zdolności manualne. Robienie Wielkanocnych ozdób może stać się Waszą nową, rodzinną tradycją!
O czym należy pamiętać, tworząc ozdoby wielkanocne z wnukami?
Wykonując ozdoby na Wielkanoc pamiętaj o kilku zasadach. Przede wszystkim wybieraj bezpieczne materiały, które nie podrażnią skóry dzieci, ani w inny sposób nie narażą ich zdrowia. Szczególnie uważaj na farby, kleje, brokaty i lakiery. Używaj jedynie tych materiałów, które są przeznaczone do prac rękodzielniczych. Pamiętaj, że niektóre przedmioty i środki chemiczne są niebezpieczne dla dzieci i powinny być używane wyłącznie pod Twoim nadzorem!
Dostosuj poziom trudności wykonywanych prac do wieku Twoich wnuków. Wykonywanie wielkanocnych ozdób ma być przede wszystkim Waszym wspólnie spędzonym czasem i dobrą zabawą. Pozwól wnukom na samodzielność, nawet jeżeli miałaby na tym ucierpieć estetyka ozdób.
Chwal wnuki i doceniaj ich pracę. Nawet jeżeli zrobią coś niedokładnie, staraj się na to nie zwracać uwagi. Okaż wnukom, że jesteś z nich dumny. To będzie dla nich najlepsza zachęta do częstszych prac plastycznych i manualnych.
Zanim zabierzecie się do pracy zgromadź podstawowe materiały, które będą Wam potrzebne przy wykonywaniu ozdób takie jak:
- klej (pistolet z klejem na gorąco lub klej do decoupage),
- kolorowe brystole, bibuły, kolorowy papier ksero, karton lub grubszy papier,
- nożyczki,
- skrawki materiałów, które znajdziesz w domu,
- guziki, dżety, koraliki,
- pędzle i farbki do wybranych powierzchni (do szkła, papieru, barwniki do jajek),
- szklane lub plastikowe wazony, słoiki, wiaderka.
Przydadzą się również:
- arkusze filcu dekoracyjnego w kilku kolorach,
- styropianowe ozdoby,
- wianek wiklinowy,
- sznurek jutowy lub kłębek wełny,
- patyczki do szaszłyków,
- plastelina.
Wszystkie potrzebne materiały znajdziesz w sklepach papierniczych lub sklepach specjalistycznych sprzedających produkty rękodzielnicze. Postaraj się wykorzystać jak najwięcej rzeczy, które masz w domu. Przygotowane w ten sposób ozdoby będą ekologiczne!
Świąteczny wazon z uszami
Najprostszym sposobem na świąteczną dekorację mieszkania są kwiaty i rośliny. Bazie, tulipany, bukszpan - to najpopularniejsi bywalcy wazonów w okresie Wielkanocnym. Kwiaty, choć piękne same w sobie, potrzebują równie atrakcyjnej oprawy. Piękny, wiosenny wazon możesz stworzyć z wnukami w kilkanaście minut.
Nasza pierwsza propozycja na świąteczną dekorację, to projekt prosty i niewymagający szczególnych umiejętności, ani akcesoriów. Przygotuj szklany wazon, lub duży słój oraz arkusze papieru w dwóch kolorach (na przykład szarym i różowym). Przydadzą się także trzy czarne guziki lub koraliki i kawałek włóczki lub czarnego sznurka oraz taśma dwustronna (lub klej na gorąco).
Z szarego i różowego papieru zróbcie uszy królika i przyklejcie je do wazonu używając dwustronnej taśmy montażowej. Na środku wazonu przymocujcie czarny guziczek i odchodzące od niego kilka wąsów z czarnej włóczki. Pozostałe dwa guziki przyklejcie w miejscu oczu króliczka.
Do tak przygotowanego wazonu możecie wstawić kwiaty, jednak szczególnie atrakcyjnie będą prezentować się w nim bazie. Na gałązkach bazi możecie zawiesić kilka pisanek wyklejanych skorupkami.
Wielkanocny wazon ze sznurka
Kolejnym naszym pomysłem na dekoracje wielkanocne jest wazon sznurkowy. Prosty i elegancki, będzie idealnym uzupełnieniem wnętrz nowoczesnych i utrzymanych w stylu skandynawskim.
Do zrobienia wazonu sznurkowego potrzebujesz:
- motek sznurka jutowego (możesz zastąpić go innym materiałem, na przykład włóczką w wybranym kolorze),
- wazon - stary, niepotrzebny wazon, duży słój szklany, ładna butelka po winie lub oliwie,
- klej na gorąco (lub klej do decoupage i mały pędzelek).
Wykonanie wazonu sznurkowego:
- Przygotujcie wazon lub inne szklane naczynie. Dokładnie je umyjcie i osuszcie.
- Krok pierwszy to położenie pierwszej warstwy kleju na naczyniu. Zacznijcie nakładanie kleju od podstawy wazonu, kładąc klej po okręgu.
- Teraz ostrożnie połóżcie sznurek na warstwie kleju, delikatnie go dociskając.
- Kontynuujcie nakładanie kleju i owijanie sznurka wokół wazonu, aż dotrzecie do samej góry naczynia.
- Wazon gotowy. Możecie dodatkowo ozdobić naczynie kokardką w wiosennych kolorach - żółtą lub zieloną. Przyklejcie kokardkę klejem na gorąco.
Do wazonu ze sznurka możecie wstawić żonkile lub zasiać w nim owies. Wystarczy, że do plastikowego kubeczka wsypiecie trochę ziemi doniczkowej i odrobinę nasion owsa wielkanocnego. Ziarna przykryjcie centymetrową warstwą ziemi. Podlewajcie owies regularnie, a po około 8 dniach zboże zakwitnie.
Wielkanocny wazon malowany
Jeżeli Twoje wnuki kochają malować, zaproponuj im wspólne wykonanie malowanego wazonu wielkanocnego. Przygotuj bezpieczne farby (na przykład akrylowe lub farby w spreju) oraz kilka pędzelków i ewentualnie wałeczek do malowania. Pamiętaj, aby zabezpieczyć Wasze miejsce pracy gazetami lub folią malarską.
Niebanalny efekt uzyskacie używając farb metalicznych, brokatowych lub tablicowych.
Wazon lub inne szklane naczynie pokryjcie farbami w wybranych kolorach. Możecie stworzyć jednokolorowy wazon i ozdobić go malowanymi kwiatami lub wzorkami. Ciekawy efekt uzyskacie również używając taśmy klejącej. Przyklejcie ją do wazonu tak, aby tworzyła określony wzór (na przykład spirali) i pomalujcie cały wazon farbami. Gdy farba wyschnie, delikatnie odklejcie taśmę.
Tradycyjne pisanki wielkanocne
Pisanki, jako tradycyjny symbol Wielkanocy, pojawiają się niemal w każdym polskim domu. Bazą do Waszych dekoracji będą ugotowane w barwniku jajka. Po wystudzeniu możecie zacząć je ozdabiać.
Cienkim pędzelkiem zamoczonym w farbie dekorujcie jajka w różne wzory. Kropki, fale, murki, zygzaki - dajcie się ponieść wyobraźni! Gotowe pisanki umieśćcie w koszyczku, lub ozdobnej misie.
Jeżeli nie macie żadnych farb pod ręką, wykorzystajcie jeden z naszych pomysłów na niebanalne pisanki:
- Używając cienkich foliopisów ozdóbcie jajka tworząc na nich delikatne wzory, a pisanki będą przypominać małe dzieła sztuki.
- Przyklejcie do pisanek kawałki włóczki, skrawki materiałów, koraliki i niewielkie guziki.
- Oklejcie jajka plasteliną i udekorujcie je drobnym makaronem, ziarenkami pieprzu, czy goździkami.
- Przyklejcie do jajek kawałki taśmy klejącej wycięte w kształt kurczaczka, czy baranka i spryskajcie jajko farbą w spreju. Potem delikatnie odklejcie taśmę.
Pisanki wyklejane skorupkami
Kolejna propozycja na dekoracje wielkanocne wykonane z wnukami to pisanki wyklejane skorupkami. Pisanki wyklejane to doskonały trening ręki, ale ze względu na stopień trudności polecamy je dla dzieci starszych. Dla najmłodszych bardziej odpowiednie będą pisanki z domowej spiżarni.
Jak zrobić pisanki wyklejane skorupkami:
- Kup kilka niewielkich styropianowych jajek. Pomalujcie je na wybrane kolory i zostawcie do wyschnięcia.
- W tym czasie obierzcie ugotowane i wystudzone jajka, odkładając na talerzyk skorupki.
- Cienkim pędzelkiem posmarujcie klejem skorupki jaj i przyklejcie je do styropianowych pisanek, zachowując pomiędzy skorupkami odstępy.
- Ostatni krok to pomalowanie doklejonych skorupek. Bajeczne pisanki gotowe!
Pisanki z domowej spiżarni
A co w sytuacji, gdy ochota na własnoręcznie wykonane dekoracje wielkanocne przyjdzie niespodziewanie? Czy koniecznie musisz iść do sklepu po niezbędne akcesoria do DIY, takie jak farbki, czy kolorowy papier? Nie! W swoich kuchennych szafkach znajdziesz produkty, które z powodzeniem możecie wykorzystać do produkcji ozdób. Przygotuj ryż, kaszę, soczewicę w różnych kolorach. Zrób domowy klej z mąki oraz ugotuj kilka jajek.
Pisanki możecie ozdobić również przyprawami, takimi jak: czarnuszka, mak, siemię lniane, kolorowy pieprz, majeranek, tymianek. Doskonale sprawdzą się też zboża ekspandowane, na przykład ryż, amarantus, orkisz.
Najpierw posmarujcie pół jajka klejem. Następnie zanurzcie jajko w pojemniku z ryżem lub innym sypkim produktem. Powtórzcie czynność z drugą połówką jajka. Gdy klej wyschnie, możecie pomalować pisanki farbami plakatowymi. Pisanki będą pięknym dodatkiem do doniczki z rzeżuchą.
Wielkanocne ozdoby z masy solnej
Masa solna to wdzięczna baza różnego rodzaju dekoracji. Łącząc mąkę, sól i wodę, wykonasz z wnukami ozdoby wielkanocne, które przetrwają co najmniej kilka lat. Trwałość dekoracji wynika z wypiekania masy solnej w piekarniku. Tak zrobione ozdoby mogą być miłym prezentem z okazji świąt Wielkiej Nocy, które podarujecie swoim bliskim.
Przepis na masę solną
Bazowe składniki na masę solną to:
- pół kubka mąki pszennej,
- pół kubka soli,
- ćwierć kubka wody.
Dokładnie wymieszajcie mąkę i sól w misce, powoli dolewając do masy odmierzoną ilość wody. Gdy składniki się połączą, wyłóżcie masę na stolnicę posypaną mąką. Teraz czas na wyrobienie ciasta. Masa będzie gotowa, gdy nie będzie mocno kleić się do rąk. W razie potrzeby podsypcie masę odrobiną mąki.
Z podanych wyżej składników otrzymacie jasnobeżową masę solną, którą po wypieczeniu można malować. Możecie także dodać do ciasta barwniki w proszku lub w płynie (podczas wyrabiania masy). Dobrym pomysłem będzie także podzielenie masy na kilka części i do każdej z nich dodanie barwnika w innym kolorze. Zamiast barwników możecie użyć przypraw ¬- cynamonu, kurkumy, curry lub kakao.
Jeżeli chcecie otrzymać większą ilość masy, zwiększcie ilość produktów zachowując proporcje. Duże ilości masy wymagają jednak odpowiedniego przechowywania. Podczas robienia ozdób trzymajcie niewykorzystaną część masy owiniętą w folię spożywczą, a gdy chcecie wykorzystać nadmiar masy kiedy indziej - włóżcie ją do lodówki.
Jak zrobić dekoracje z masy solnej?
Gdy masa jest gotowa, możecie zacząć robić świąteczne dekoracje. Używając foremek do ciasta i wałka, uzyskacie w prosty sposób wybrane kształty. Możecie również samodzielnie formować figurki, ugniatając masę w dłoniach. Elementy ozdób połączycie ze sobą smarując je odrobiną wody.
Gotowe dekoracje ułóżcie na blaszce wyłożonej papierem do pieczenie zachowując odstępy. Czas wypiekania zależy od piekarnika, ale zazwyczaj trwa to około godziny przy temperaturze 50 - 70 °C. Wyższa temperatura to krótsze pieczenie, ale ryzykujecie wtedy przypalenie masy lub kruchość wykonanych ozdób. Piekarnik powinien być otwarty, uważaj aby wnuki się do niego nie zbliżały! Po wystygnięciu możecie pomalować swoje ozdoby farbami lub spryskać je farbą lub brokatem w spreju.
Jajka na patyku
Jedną z prostszych wielkanocnych ozdób są jajka na patyku. Do ich wykonania potrzebujesz jedynie patyczków do szaszłyków lub patyczków po lodach. Rozejrzyj się po domu i zobacz, czy nie masz niepotrzebnych skrawków materiału, kawałków filcu, czy starych jeansów, których możecie użyć.
Jeżeli zależy Ci na jednakowej wielkości jajek na patyku, wytnij z grubszego kartonu kształt jajka, który będzie Waszym wzornikiem. Następnie odrysujcie wzornik na przygotowanych materiałach i wytnijcie dwa takie same jajka. Dwie połówki jajka zszyjcie ładnym ściegiem kolorową nitką. Gdy będą już częściowo połączone, włóżcie do środka odrobinę waty lub skrawki materiału. Dokończcie szycie i delikatnie włóżcie do środka patyczek.
W podobny sposób możecie wykonać także inne wielkanocne ozdoby na patyku. Wystarczy, że zamiast jajka wytniecie szablon w kształcie zajączka, czy kurczaczka. Zamiast patyczka możecie u góry ozdób zamontować pętelkę z grubszej nici lub tasiemki.
Wianek wielkanocny
Naszą ostatnią propozycją na dekoracje wielkanocne, które wykonasz z wnukami, jest wianek wielkanocny. Możesz go wykonać na kilka sposobów, w zależności od wieku i umiejętności Twoich wnuków.
Najprostszym sposobem jest stworzenie wianka z papieru:
- Przygotuj kolorowe arkusze papieru lub bibuły oraz duży kawałek kartonu.
- Najpierw wytnijcie z kartonu dużą obręcz pustą w środku. Grubość obręczy powinna wynosić co najmniej dwa centymetry. Aby obręcz była prosta, odrysujcie kształt używając cyrkla lub dwóch okrągłych talerzy - małego i dużego.
- Teraz czas na ozdoby. Z kolorowego papieru, bibuły lub filcu wytnijcie kształty kojarzące się z wiosną i Wielkanocą. Listki, kolorowe kwiaty, zajączki, króliczki, czy pisanki - wszystko zależy od Waszych pomysłów.
- Po wykonaniu elementów wianka, przyklejcie je do obręczy dość ściśle, tak aby zakryły całą jej powierzchnię.
- Na koniec zróbcie pętelkę z tasiemki i przymocujcie ją do obręczy. Na niej zawiesicie wianek na drzwiach lub karniszu okiennym. Zawieszkę może zastąpić taśma dwustronna.
Trudniejszą, lecz bardziej trwałą ozdobą, będzie wianek wiklinowy. Do zrobienia wianka wiklinowego potrzebne Wam będą:
- wianek z wikliny, który kupicie w sklepach rękodzielniczych lub marketach budowlanych na dziale z dekoracjami,
- kolorowe styropianowe jajeczka,
- ewentualnie inne gotowe ozdoby, takie jak: piórka, mały zajączek, kurczaczek, kokardki, kwiatki, sztuczna trawa, sztuczne gałązki,
- klej na gorąco, nożyczki.
Dekoracja wianka zależy od Waszej wyobraźni. Możecie ozdobić cały wianek lub tylko jego część. Wybrane ozdoby przymocujcie do wianka klejem na gorąco. Nasze propozycje udekorowania wianka to:
- kilka jajeczek z wplecionymi pomiędzy nie piórkami lub
- udekorowanie wianka sztucznymi gałązkami, trawą, kwiatami i żółtym kurczaczkiem.
Tak zrobiony wianek może być piękną ozdobą wielkanocnego stołu, lub zawisnąć na drzwiach, czy oknie.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane