Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu

Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?

Twoje badania krwi wskazują na podwyższony poziom cholesterolu frakcji LDL? Nie ignoruj ostrzeżenia swojego organizmu. Jeżeli chcesz zapobiec groźnym powikłaniom, zacznij stosować domowe sposoby na obniżenie cholesterolu.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-03-06
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu / Jak obniżyć cholesterol domowymi sposobami?

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest lipidem powstającym w wątrobie i częściowo pozyskiwanym z pożywienia. Odpowiada za prawidłowe działanie wielu procesów w naszym organizmie, jednak gdy jego wartość przekroczy dopuszczalny poziom, może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia. Wysokie wartości cholesterolu nie dają początkowo żadnych objawów, dlatego warto raz w roku profilaktycznie badać jego poziom.

Poziom cholesterolu w naszym organizmie poznamy wykonując badanie zwane profilem lipidowym. Badanie określi stężenie we krwi trójglicerydów oraz cholesterolu frakcji HDL i frakcji LDL. Cholesterol frakcji HDL jest zwany dobrym cholesterolem. Zapobiega on miażdżycy transportując złogi cholesterolu LDL do wątroby, która następnie wydala go z organizmu. Cholesterol frakcji LDL, czyli tak zwany zły cholesterol, odkłada się w naszych żyłach, mogąc wywołać miażdżycę, chorobę serca, czy udar mózgu.

Wysoki poziom złego cholesterolu

Gdy Twoje wyniki krwi wskazują na wysoki poziom cholesterolu frakcji LDL, być może otrzymasz od lekarza receptę na leki. Jednak bez zmiany trybu życia i wprowadzenia odpowiedniej diety leki mogą nie być wystarczające!

Samo wprowadzenie leków często nie obniża cholesterolu do akceptowalnego poziomu. Leki mogą także powodować wiele skutków ubocznych. Dlatego, gdy jest to możliwe, spróbuj obniżyć poziom cholesterolu domowymi sposobami. Zmiana trybu życia i zastosowanie naturalnego leczenia, może obniżyć poziom złego cholesterolu na tyle, że przyjmowanie leków nie będzie konieczne.

Przyjmowanie leków obniżających cholesterol powinno być skonsultowane z lekarzem. Gdy bierzesz leki od dłuższego czasu, nie odstawiaj ich na własną rękę, nawet jeżeli Twoje wyniki wróciły do normy.

Przeważająca część pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu LDL to osoby borykające się z nadwagą lub otyłością, szczególnie brzuszną. Wysoki poziom cholesterolu może mieć też podłoże genetyczne i występuje u ludzi szczupłych i wysportowanych. Na zachorowanie wpływa także płeć oraz wiek.

Trwała zmiana nawyków żywieniowych

Wysoki poziom cholesterolu można obniżyć przede wszystkim całkowitą zmianą diety na zdrowszą i odpowiednio zbilansowaną. Zmiana nawyków nie może być jedynie okresowa. Jeżeli chcesz cieszyć się dobrym stanem zdrowia, musisz stosować racjonalne odżywianie już do końca życia. Czasem możesz pozwolić sobie na odstępstwa od diety, ale nie rób tego zbyt często.

Grupa Robocza Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) i Europejskiego Towarzystwa Miażdżycowego (EAS) w 2016 r. wydała zalecenia dla diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych. W wytycznych znajdziemy między innymi zalecenia co do odpowiedniej diety, która pozwoli na obniżenie poziomu złego cholesterolu i ogólną poprawę profilu lipoprotein. Cały raport znajdziesz pod adresem: www.ptkardio.pl

Dieta obniżająca poziom złego cholesterolu

Według wspomnianego raportu ESC i EAS, dieta wskazana przy problemach z profilem lipidowym to przede wszystkim dieta wykluczająca niezdrowe tłuszcze oraz produkty wysokoprzetworzone, w tym słodycze.

Produkty zalecane w diecie obniżającej cholesterol:

  • zboża pełnoziarniste,
  • warzywa (surowe lub gotowane),
  • strączki,
  • owoce,
  • ryby,
  • drób bez skóry,
  • produkty mleczne odtłuszczone.

Twoja codzienna dieta powinna opierać się na pełnoziarnistym pieczywie, razowej mące i produktach z pełnego przemiału. Każdy posiłek powinien zawierać porcję warzyw, najlepiej sezonowych i w postaci surowej. Jeżeli nie możesz spożywać surowizny, gotuj aromatyczne lekkie zupy oraz warzywa na parze.

Nie unikaj warzyw strączkowych i wprowadź do swojego menu soję, soczewicę żółtą, czerwoną i zieloną, a także groch, fasolę i bób. Możesz z nich przyrządzać aromatyczne potrawki lub zupy.

Wybierając mięso pamiętaj, aby wystrzegać się produktów tłustych. Najbardziej polecany jest drób. Możesz spożywać również chudą wołowinę, cielęcinę lub wieprzowinę. Unikaj kiełbas, parówek i innych tłustych produktów mięsnych.

Produkty mleczne powinieneś wybierać zwracając uwagę na zawartość tłuszczu. Wystrzegaj się serów żółtych, tłustego mleka, śmietany i tłustych jogurtów. W sklepach szukaj nabiału o obniżonej zawartości tłuszczu.

Szczególnie polecane w diecie obniżającej cholesterol jest spożywanie produktów bogatych w błonnik, które dodatkowo wypełnią żołądek i uregulują pracę jelit. Nie zapomnij jednak o odpowiednim nawadnianiu. Duża podaż błonnika, przy jednoczesnej niewielkiej podaży wody, może powodować zaparcia i wzdęcia.

Owoce powinieneś spożywać w postaci surowej. Najbardziej polecane są jabłka, ze względu na dużą zawartość błonnika, polifenoli i pektyny. Dżemy i suszone owoce spożywaj sporadycznie, ze względu na dużą zawartość cukru.

Wybierając pokarmy zwracaj też uwagę na ich indeks glikemiczny (IG). Pokarmy o niskim IG powodują powolny wzrost glukozy we krwi, co pomoże zapobiec nadmiernej masie ciała oraz pozytywnie wpłynie na cały organizm.

Posiłki powinieneś przygotowywać na parze i bezwzględnie unikać smażenia. Jednak nie każdy tłuszcz jest niekorzystny dla naszego organizmu. Dlatego dodawaj do swoich potraw zdrowe tłuszcze w niewielkich ilościach: olej lniany, oliwa z oliwek, awokado, orzechy, ziarna.

Przyprawy na obniżenie cholesterolu

W walce o obniżenie cholesterolu mogą Ci pomóc naturalne leki, które znajdziesz w swojej spiżarni. Przyprawy i zioła obniżające cholesterol będą zdrowym dodatkiem do Twoich codziennych potraw. Możesz z nich przyrządzać także koktajle, puddingi, czy kisiele. W miarę możliwości wybieraj produkty BIO i EKO, które nie zawierają dodatków chemicznych i konserwantów.

Mając wysoki cholesterol frakcji LDL do swojej diety wprowadź:

  • czosnek,
  • cebulę,
  • imbir,
  • cynamon cejloński,
  • siemię lnianie,
  • babkę płesznik,
  • czarnuszkę siewną,
  • ostropest plamisty,
  • nasiona chia.

Aktywność fizyczna sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu

Wraz z dietą wprowadź do swojego życia aktywność fizyczną. Każdego dnia staraj się zaplanować czas na zdrową dawkę sportu. Zacznij od prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększaj ich intensywność.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultuj się ze swoim lekarzem. Dowiesz się jaki rodzaj aktywności jest dla Ciebie najbardziej wskazany, a jakiego sportu powinieneś unikać. Jeżeli masz dużą nadwagę, lub borykasz się z innymi chorobami, być może będziesz musiał wykonać EKG i USG serca przed rozpoczęciem treningów.

Oprócz regularnych ćwiczeń dbaj o ruch przy codziennych obowiązkach. Nie jedź samochodem do sklepu, tylko wybierz się na spacer. Zamiast windy wybierz schody, a spotkanie z koleżanką zaplanuj na osiedlowej siłowni pod chmurką.

Codziennie rano wykonuj proste ćwiczenia, które poprawią Ci samopoczucie i dodadzą energii. Może to być kilka przysiadów, wykroków i wymachów rękami. W miarę możliwości, wybierz się na krótki spacer, który dodatkowo dotleni Twój organizm.

Gdy lekarz wyrazi zgodę na intensywne ćwiczenia, zaplanuj codziennie minimum 30 minut ćwiczeń o średniej intensywności. Wybierz aktywność, którą lubisz i która będzie dla Ciebie przyjemnością. Zacznij od spacerów, nordic walking albo aqua aerobicu. Ćwiczyć powinieneś minimum 2,5 godziny tygodniowo.

Zmniejszenie masy ciała

Jeżeli Twoim problemem jest nadwaga lub otyłość, prawdopodobnie to zbyt duża masa ciała jest przyczyną wysokiego cholesterolu. Stosując odpowiednią dietę niskotłuszczową oraz zalecany wysiłek fizyczny, zredukujesz swoją wagę. Ta zmiana wpłynie pozytywnie na cały Twój organizm.

Szczególne zagrożenie zdrowotne niesie ze sobą otyłość brzuszna. Tkanka tłuszczowa skupiona w okolicach talii zwiększa ryzyko wielu chorób sercowo-naczyniowych związanych z wysokim poziomem cholesterolu. Obniżenie masy ciała już o kilka procent, zmniejsza ryzyko groźnych konsekwencji nadwagi.

Jeżeli pomimo diety i ćwiczeń Twoja waga nie zmniejsza się, skorzystaj z pomocy dietetyka. Dietetyk ułoży Ci indywidualną dietę dopasowaną do Twojego zapotrzebowania energetycznego.

Rzuć palenie

Nikogo nie trzeba przekonywać do szkodliwości palenia papierosów, wciąż jednak wielu ludzi pali i naraża się tym na poważne problemy ze zdrowiem. Jeżeli palisz, ma to również przełożenie na wysoki poziom cholesterolu frakcji LDL. Zaprzestanie palenia w krótkim czasie znacząco poprawi Twoje wyniki krwi. Porozmawiaj z lekarzem o sposobach na rzucenie palenia.

Rzucając palenie zwróć szczególną uwagę na swoją dietę. Nadmierne łaknienie, nieustanna chęć sięgnięcia po coś do zjedzenia oraz początkowe obniżenie metabolizmu, może przełożyć się na wzrost masy ciała.

Stres ma wpływ na wysoki cholesterol

Nasze samopoczucie, stan emocjonalny i pogoda ducha mają ogromny wpływ na nasz organizm. Dlatego jeżeli żyjesz w biegu, ciągle się martwisz lub prowadzisz stresujący tryb życia, będzie to widoczne w Twoich wynikach badań.

Wysoki poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, przedkłada się także na zwiększoną masę ciała.

Wprowadzając zdrową dietę i systematyczną aktywność fizyczną na pewno szybko odczujesz zmiany także w swojej sferze psychicznej. Poczujesz, że masz więcej energii do życia, problemy wydają się mniejsze, a życie bardziej satysfakcjonujące.

Naucz się odpowiednich technik radzenia sobie ze stresem i wykorzystuj je na co dzień. Poświęć także kilka minut trzy razy w tygodniu na medytację, lub po prostu usiądź w ciszy i postaraj się o niczym nie myśleć.

Oczywiście trudno wyeliminować każdy stres w naszym życiu. Postaraj się jednak w każdej sytuacji znaleźć coś pozytywnego i nie przykładaj zbyt dużo uwagi do spraw nieistotnych oraz niezależnych od Ciebie. Dbaj o siebie, o zaspokajanie swoich potrzeb i zawsze znajdź czas na zrobienie dla siebie czegoś miłego.

Efekty stosowania domowych sposobów na obniżenie cholesterolu

Zmieniając swoje nawyki możesz napotkać na wiele przeszkód. Żadna zmiana nie jest łatwa i czasem będziesz odczuwać chęć wrócenia do starych zwyczajów. Postaraj się, aby zmiana diety i stylu życia nie była zbyt gwałtowna i uciążliwa. Wyeliminuj niedozwolone przy wysokim cholesterolu pokarmy ale wciąż staraj się gotować smacznie z produktów antycholesterolowych. Aktywność fizyczną wprowadzaj do swojego życia stopniowo i co kilka dni wydłużaj treningi o kilka minut lub zwiększaj ich intensywność.

Pamiętaj też, że poprawa Twoich wyników krwi nie nastąpi od razu. Nie zniechęcaj się, jeżeli po dwóch tygodniach nie zauważysz żadnych efektów Twoich wysiłków. Pierwsze trwałe zmiany pojawią się po około trzech miesiącach systematycznego i rzetelnego stosowania domowych sposobów na obniżenie cholesterolu.

Domowe sposoby na obniżenie cholesterolu - najczęściej zadawane pytania

  1. Czy mając wysoki poziom cholesterolu można jeść jaja kurze?

    Najnowsze doniesienia ekspertów wskazują, że spożywanie jajek w umiarkowanych ilościach (maksymalnie jedno dziennie) nie wpływa na zwiększenie poziomu cholesterolu. Staraj się wybierać jaja ze sprawdzonych źródeł, najlepiej od kur z wolnego wybiegu.

  2. Jakie są objawy wysokiego cholesterolu?

    Wysoki cholesterol przez dłuższy czas nie daje żadnych objawów, a jego efekty widać dopiero gdy rozwinie się miażdżyca tętnic. Dlatego będąc w grupie ryzyka badaj się regularnie.

  3. Czy mając wysoki cholesterol mogę pić kawę?

    Holenderscy badacze twierdzą, że duże ilości kawy mogą podnieść poziom cholesterolu we krwi nawet o 2%. Jeżeli lubisz kawę nie musisz z niej rezygnować ale nie spożywaj jej w nadmiernych ilościach.

  4. Jakie napoje sprzyjają obniżeniu poziomu cholesterolu we krwi?

    Mając wysoki cholesterol polecamy napary roślinne:

    • cynamon z miodem,
    • imbir z cytryną,
    • kisiel z lnu.

    Pozytywne działanie antycholesterolowe wykazują także soki:

    • sok marchwiowy,
    • sok z selera i jabłka,
    • sok z pietruszki i szpinaku.

  5. Jakie słodycze są dozwolone przy problemach z wysokim cholesterolem?

    Jeżeli masz zbyt wysoki poziom cholesterolu bezwzględnie unikaj sklepowych słodyczy. Zawierają one ogromne ilości tłuszczu i cukru, a także konserwanty i sztuczne barwniki. Zamiast słodyczy spożywaj w ograniczonych ilościach suszone owoce. Czasem pozwól sobie również na domowe wypieki z małą ilością cukru i tłuszczu, na przykład ciasteczka owsiane z orzechami.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane