Dzień Babci i Dziadka - jak uczynić go wyjątkowym dniem z wnuczkiem?

Pomysły na spędzenie Dnia Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka jest doskonałą okazją, aby spędzić więcej czasu ze swoim wnukiem. W Dniu Babci i Dziadka warto zrobić to inaczej niż zwykle, zaplanujcie więc coś wyjątkowego. Świętowanie warto przemienić w rodzinną tradycję, którą będziecie powtarzać co roku. W ten sposób zbudujecie niezapomniane wspomnienia na lata.
 • Ostatnia aktualizacja: 2019-12-30
 • Szacowany czas czytania: 5 min.
Dzień Babci i Dziadka - jak uczynić go wyjątkowym dniem z wnuczkiem? / Pomysły na spędzenie Dnia Babci i Dziadka

Wspólnie spędzony czas to najlepszy prezent

Dzień Babci i Dziadka to ulubione święto Dziadków. Nic dziwnego! W tym wyjątkowym dniu, każdy kochający wnuczek pędzi do swoich Dziadków z laurką lub drobnym upominkiem. W przedszkolach organizowane są przedstawienia tematyczne, a zaaferowane przedszkolaki z przejęciem recytują wiersze i śpiewają piosenki.

W Polsce Dzień Babci obchodzimy 21 stycznia, a Dzień Dziadka 22 stycznia.

Miło dostać kwiaty i czekoladki ale najpiękniejszym prezentem z okazji Dnia Babci i Dziadka jest po prostu wspólnie spędzony czas. Zadbajcie o to, aby z okazji Waszego święta ten dzień należał tylko do Was i Waszego wnuka. Zaplanujcie wspólne atrakcje i postarajcie się powtarzać je co roku. W ten sposób stworzycie piękną rodzinną tradycję, która wzmocni Waszą więź z ukochanym wnukiem.

Aktywności dobierzcie do zainteresowań Waszych i Waszego wnuka. Powinniście zaplanować coś, co sprawi Wam frajdę i przyniesie zadowolenie. Jesteśmy przekonani, że nawet w przypadku dużych różnic w charakterach, czy sposobach spędzania wolnego czasu, uda Wam się znaleźć co najmniej jedną aktywność która zadowoli wszystkich zainteresowanych. Możecie też skorzystać z naszych podpowiedzi.

Zapach babcinej kuchni

Dziadkowie mają pewną magiczną umiejętność, która sprawia że wszystkie specjały z ich kuchni smakują wybornie. Dlatego dobrym pomysłem na spędzenie Waszego święta razem będzie wspólne pieczenie ciasta. Wybierzcie swoje ulubione ciasto, które pieczecie tylko na specjalne okazje i razem z wnukiem przygotujcie je w te wyjątkowe święto.

Przygotowywanie ciasta będzie okazją do rozmów i żartów. Przygotowując co roku to samo ciasto zapoczątkujecie piękną tradycję, która zbuduje wspomnienia na całe życie. Nawet po wielu latach zapach ciasta przywoła wnukowi myśl o jego ukochanych Dziadkach.

Pamiętajcie aby dobrać stopień trudności do wieku wnuka! Dla trzylatka lepiej zaplanować pieczenie ciasteczek, niż tortu Pavlova. Nie zapomnijcie też o uwzględnieniu preferencji smakowych i ewentualnych alergii wnuka.

Lodowe szaleństwo

Dla aktywnych Dziadków proponujemy zaplanowanie wspólnego dnia poza domem. Styczniowa aura bywa kapryśna, nie mamy więc pewności czy pogoda nie popsuje nam planów na długi spacer, czy wyjście na sanki. Bezpiecznym rozwiązaniem jest wspólne wyjście na łyżwy. Jeżeli w Waszym mieście funkcjonuje miejskie lodowisko, koniecznie umieśćcie taką wizytę w swoim grafiku!

Poza wspólnie spędzonym czasem wizyta na lodowisku dotleni Wasz organizm i da zastrzyk pozytywnej energii. Kalorie stracone na zabawie możecie później nadrobić gorącą czekoladą i szarlotką.

Sprzęt wypożyczycie na miejscu za niewielką opłatą. Nie bójcie się braku umiejętności jazdy na łyżwach. Nawet jeżeli nigdy na nich nie jeździliście, na pewno sobie poradzicie. Na lodowisku poproście o możliwość skorzystania z kasków ochronnych i specjalnych pingwinków ułatwiających utrzymanie równowagi.

Kultura i sztuka

Nawet jeżeli Wasz wnuk jest dopiero przedszkolakiem, możecie go zabrać na dostosowane do wieku przedstawienie lub wystawę. Oprócz spędzonego razem czasu nauczycie się czegoś nowego i poszerzycie swoje horyzonty. Wiele muzeów, kin czy teatrów organizuje specjalne wydarzenia z okazji Dnia Babci i Dziadka, których tematyka związana jest z relacjami Dziadków i wnuków. Takie cykliczne wypady w Wasze Święto staną się wspaniałą tradycją, na którą będziecie czekać cały rok.

W zależności od Waszych preferencji wybierzcie:

 • Kino - dla wielbicieli filmów na dużym ekranie. Pamiętajcie, aby repertuar dobrać do wieku Waszego wnuka. Bilety możecie kupić na miejscu ale dobrym pomysłem będzie wcześniejsza rezerwacja miejsc.
 • Teatr - idealny nawet dla najmłodszych. Rozwija wyobraźnię, bawi i wzrusza.
 • Opera i filharmonia - audiofile będą zachwyceni!
 • Muzea - jeżeli mieszkacie w większym mieście macie mnóstwo miejsc do wyboru. Wspólne poznawanie historii i dziedzictwa ludzkości to dobry pomysł na spędzenie czasu z wnukiem.
 • Galeria - jeżeli interesujecie się malarstwem lub sztuką wybierzcie się na wernisaż.

Potem wybierzcie się na wspólny obiad lub herbatę i porozmawiajcie z wnukiem o tym co zobaczyliście na scenie lub ekspozycji. Jeżeli nie wszystko było dla niego zrozumiałe wytłumaczcie mu ukryte znaczenie obejrzanych przedstawień. Pielęgnujcie w nim naturalną potrzebę obcowania ze sztuką. Pamiętajcie, że macie nieoceniony wkład w wychowanie i rozwój młodego człowieka.

Rodzinne rozgrywki

Hitem od pokoleń są różnego rodzaju gry planszowe czyli tzw. planszówki. Bawią, uczą, trenują logiczne myślenie, spostrzegawczość i planowanie. Dlatego warto je wykorzystać jako bazę Waszej nowej tradycji wspólnego spędzania czasu w Dniu Babci i Dziadka.

W tabelce znajdziecie najpopularniejsze planszówki i ich krótki opis. Być może któraś z nich szczególnie przypadnie Wam do gustu.

Gry dla całej rodziny
Nazwa gry Opis
1. Monopoly Znana i lubiana gra polegająca na wykupowaniu określonych nieruchomości. Uwaga! Można trafić do więzienia!
2. Dixit Gra szczególnie lubiana przez najmłodszych. Rozwija wyobraźnię i abstrakcyjne myślenie.
3. Kolejka Gra dla wielbicieli klimatu PRL. Zadanie to skompletowanie listy zakupów, co nie jest zbyt łatwe przy pustych sklepowych półkach.
4. Chińczyk Klasyka gatunku. Wasze pionki będą ścigać się w emocjonującej gonitwie w kierunku mety.
5. Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie Doskonały trening pracy w grupie. Wspólnymi siłami spróbujecie przetrwać na wyspie.
6. Scrabble Zabawa polega na układaniu słów z dostępnych liter w kształt przypominający krzyżówkę.

Co roku, w Dzień Babci i Dziadka, zaplanujcie popołudnie z ulubioną planszówką. Dobrym pomysłem może być granie w konkretną grę tylko w tym dniu. Będzie to gra zarezerwowana dla Dziadków i Waszego wnuka. Przy herbacie i kawałku ciasta przeprowadźcie emocjonującą rozgrywkę. Pamiętajcie, że nie liczy się wynik, a dobra zabawa!

Profesjonalna sesja zdjęciowa Dziadków i wnuka

Naszą kolejną propozycją jest profesjonalna sesja zdjęciowa. Co roku możecie wzbogacić świętowanie Dnia Babci i Dziadka zaplanowaną sesją fotograficzną w studio. Stworzycie w ten sposób kolaż, który wypełni Wasz specjalnie do tego przygotowany album. Po latach miło będzie przypomnieć sobie te szczególne dni spędzone razem.

Możecie zdecydować się na sesję bez stylizacji lub też obrać jakiś motyw przewodni. Jeżeli jesteście dowcipni i lubicie się śmiać nie bójcie się użyć zabawnych rekwizytów w swojej sesji zdjęciowej. Kolorowe kapelusze, tabliczki ze śmiesznymi napisami, czy zabawne miny mile widziane!

Weekend za miastem

Gdy zima, mróz i śnieg nie jest dla Was przeszkodą dla aktywności na świeżym powietrzu możecie w Dzień Babci i Dziadka zaplanować ekscytujące wojaże. Razem z wnukiem co roku odkryjcie nieznane skarby, jakie skrywają bliższe i dalsze miasta i miasteczka w Waszej okolicy.

W sklepach znajdziecie specjalne mapy, na których można zdrapywać odwiedzone miejsca. Powieście mapę i zaznaczajcie miejsca, w których już byliście. Za każdym razem gdy na nią popatrzycie wspomnicie Wasze wspólne chwile spędzone na odkrywaniu świata. Odwiedzone miejsca możecie zaznaczać także za pomocą pinezek.

Stwórzcie także specjalny dziennik, w którym zapiszecie szczegółową relację z Waszego wspólnego dnia. Dołączcie do relacji zdjęcia i małe pamiątki. Powstanie z tego ciekawa kronika rodzinna.

Włoskie specjały

Włoska kuchnia, a w szczególności pizza, ma swoich wielbicieli na całym świecie. Nawet jeżeli na co dzień jecie zdrowo, warto w tym wyjątkowym dniu przymknąć oko na zasady zdrowego żywienia. Możecie przygotować pizzę w domu razem ze swoim wnukiem. Przygotujcie prawdziwy sos pomidorowy, zagniećcie ciasto i dodajcie swoje ulubione składniki. Wspólnie przygotowany posiłek na pewno będzie pyszny!

Jeżeli wolicie świętować ten wyjątkowy dzień na mieście nie ma problemu. Zarezerwujcie miejsce w ulubionej knajpce. Możecie co roku świętować w tym samym lokalu i prosić o konkretny, ulubiony stolik. Poproście też obsługę, aby zrobiła Wam wspólne zdjęcie z wnukiem. Taki cykl zdjęć będzie wzruszającą pamiątką, gdy kiedyś porównacie jak się zmieniliście na przestrzeni lat.

Dzień w aquaparku lub na basenie

Kochacie wodę? Na Dzień Babci i Dziadka zaplanujcie dzień w aquaparku! Jeżeli jesteście szczęściarzami i macie w pobliżu duży, nowoczesny obiekt z basenami i spa to warto z niego skorzystać. Wykupcie kilkugodzinny pobyt dla Was i wnuka i cieszcie się wodnym szaleństwem.

Na miejscu dla odważnych znajdziecie zjeżdżalnie wodne, które mogą przyprawić o szybsze bicie serca. Jeżeli wolicie spokojny relaks, spędźcie czas z wnukiem w jaccuzi lub przy biczach wodnych. Możecie zajrzeć też do groty solnej lub sauny.

Tak spędzone popołudnie doda Wam energii i stworzy przestrzeń na czas spędzony z wnukiem. Po pobycie w aquaparku na pewno zgłodniejecie, wybierzcie się więc na wspólny obiad.

Niezapomniany wspólnie spędzony czas

Od najmłodszych lat uczcie swojego wnuka, że najcenniejszym darem jaki można podarować drugiej osobie jest rozmowa, uwaga, wspólnie spędzony czas. Szczególnie w wyjątkowym Dniu Babci i Dziadka warto spędzić ten czas celebrując każdą chwilę, bez pośpiechu i robiąc to co lubicie. Wyjątkowe dni wymagają wyjątkowego świętowania, z uwagą zaplanujcie więc atrakcje które zostaną w Waszych sercach na lata.

Sposoby na spędzenie Dnia Babci i Dziadka z wnuczkiem - najczęściej zadawane pytania

 1. Jestem szczęśliwą babcią siedmiorga wnucząt. Najstarsza wnuczka ma siedemnaście lat, a najmłodszy wnuk cztery latka. Razem z mężem zastanawiamy się jak zaplanować Dzień Babci i Dziadka przy tak licznej gromadce.

  Siedmioro wnucząt to powód do dumy i radości! Jednak zaplanowanie wspólnego dnia może przysporzyć sporych trudności. Sprawy nie ułatwia również fakt, że dzieci są w różnym wieku i niekoniecznie muszą chcieć spędzać czas w ten sam sposób. Najlepszym rozwiązaniem byłoby rozłożenie świętowania na kilka dni i podział wnuków na grupki wiekowe. Z najmłodszymi wnukami spędźcie czas w dniu Waszego święta np. po przedstawieniach w ich przedszkolach. Nastolatkowie nie będą mieć nic przeciwko aby spędzić z Wami czas w innym terminie, np. podczas weekendu kilka dni później.

 2. W naszym miasteczku otwarto nową kawiarnię, w której dostępne są czekolady z całego świata. Chciałabym zabrać tam moją pięcioletnią wnuczkę Joasię, aby wspólnie spędzić czas w Dniu Babci. Jednak moja córka nie pozwala jeść czekolady Joasi i stanowczo nie zgadza się na wizytę w kawiarni. Uważam, że krzywdzi ją zakazując jedzenia czekolady, a poza tym w dniu mojego święta powinna pozwolić na drobne ustępstwo. Kto ma rację?

  Droga Babciu, to wspaniale że chcesz rozpieszczać swoją wnuczkę ale powinnaś robić to z poszanowaniem woli jej rodziców. Jesteśmy pewni, że mama Joasi ma powody by zakazywać jedzenia czekolady. Być może jest to alergia na kakao albo chęć uniknięcia nadwagi dziecka w dorosłym życiu. Bez względu na powód, powinnaś zaakceptować decyzję mamy Joasi i szczególnie przy wnuczce trzymać wspólny front z jej rodzicami. Porozmawiaj ze swoją córką, może mogłabyś zabrać Joasię w inne miejsce. Wybierzcie się na gofry lub domowe ciasto. Pamiętaj też, że jest wiele innych, lepszych od słodyczy sposobów na okazanie miłości wnuczce.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane