Sztuka zarządzania - odkryj tajniki skutecznego kierowania zespołem sprzedawców

Praca lidera zespołu sprzedażowego może być bardzo dobrze opłacanym zajęciem, jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jest również wymagająca i stresująca. Na czym dokładnie polega? Kto może się nią zajmować? Jak skutecznie kierować zespołem sprzedawców?
 • Artykuł reklamowy
 • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-14
 • Szacowany czas czytania: 2 min.
Sztuka zarządzania - odkryj tajniki skutecznego kierowania zespołem sprzedawców /

[Artykuł reklamowy]

Czym zajmuje się lider zespołu sprzedażowego?

Rolą lidera zespołu sprzedażowego jest zarządzanie zespołem sprzedawców. Osoba, która wykonuje tę pracę, odpowiedzialna jest za swoją drużynę, a jednocześnie stanowi wsparcie dla swoich współpracowników. Śmiało można powiedzieć, że jest swego rodzaju opiekunem, który dba o to, by praca zespołowa przebiegała bez przeszkód.

Lider zespołu sprzedażowego na co dzień zajmuje się także:

 • planowaniem strategii sprzedaży - lider odpowiedzialny jest za tworzenie planów sprzedażowych i strategii, które mają pomóc osiągać założone cele,
 • rozwojem umiejętności zespołu - do zadań lidera zespołu sprzedażowego należy organizacja szkoleń, warsztatów i sesji, dzięki którym członkowie zespołu podnoszą swoje kompetencje sprzedażowe. To właśnie lider określa, które obszary wymagają poprawy,
 • motywowaniem pracowników - zadaniem lidera zespołu sprzedażowego jest motywowanie i wsparcie członków zespołu. W tym celu lider musi stworzyć w pracy odpowiednią atmosferę i dawać przykład do naśladowania,
 • zarządzaniem zespołem - to bardzo ogólne pojęcie, które oznacza rekrutację i szkolenie nowych członków zespołu sprzedawców, określanie celów sprzedażowych, monitorowanie osiąganych wyników oraz udzielanie informacji zwrotnych.

Kto może zostać team liderem?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy sprawdzi się w roli lidera sprzedawców. Osoba zainteresowana pracą na tym stanowisku powinna posiadać określony typ osobowości oraz cechy dobrego lidera.

Pracodawcy wymagają, aby kandydat na lidera zespołu sprzedażowego posiadał nie tylko wyższe wykształcenie, ale także wiedzę teoretyczną z obszaru sprzedaży oraz doświadczenie w kierowaniu zespołem.

Warte uwagi oferty pracy dla team leaderów znaleźć można na stronie GoWork.pl.

Dobry lider zespołu przede wszystkim powinien potrafić słuchać. Musi być otwarty na potrzeby i oczekiwania swoich pracowników. Lider, który nie słucha swoich podwładnych i narzuca innym swoje zdanie, nie ma szans na zbudowanie zgranej drużyny sprzedawców.

Śmiało można powiedzieć, że przywódca w pracy powinien świecić dobry przykładem. Lider, który nie angażuje się w pracę i nie wykonuje rzetelnie swoich zadań, nie stanowi dla zespołów wzoru do naśladowania. Powinien być osobą pracowitą, wytrwałą i zaangażowaną.

Praca lidera zespołu sprzedażowego to nie tylko same sukcesy. Niepowodzenia stanowią nieodłączny jej element. Lider powinien potrafić wyciągać z nich wnioski na przyszłość oraz profesjonalnie i elastycznie radzić sobie z trudnościami.

Lider zespołu sprzedawców nigdy nie powinien osiadać na laurach. To osoba, która musi zdawać sobie sprawę z tego, że ciągła nauka i rozwój są w jej pracy bardzo ważne. Lider, który chce skutecznie zarządzać zespołem, musi wciąż się rozwijać, by wciąż podnosić swoją skuteczność.

Jedno jest pewne - bycie liderem może być bardzo satysfakcjonującym zajęciem. Nie można jednak zapominać o tym, że wiąże się z nim duża odpowiedzialność. Zbudowanie wspierającego się, zaufanego zespołu wymaga ogromu pracy i indywidualnego podejścia do każdego pracownika.

Ile może zarobić team leader?

Z racji tego, że bycie liderem sprzedawców jest bardzo trudnym i wymagającym zadaniem, zarobki na tym stanowisku znacznie przewyższają średnie krajowe wynagrodzenie. Lider zespołu sprzedażowego z przeciętnym doświadczeniem może liczyć na średnie wynagrodzenie powyżej 8000 zł brutto.

Z jakimi wyzwaniami i problemami może mierzyć się lider zespołu sprzedawców?

Lider zespołu sprzedawców w swojej pracy może napotkać różne problemy i wyzwania. Są to między innymi:

 • konieczność rozwiązywania ewentualnych konfliktów,
 • nadążanie za zmianami rynkowymi,
 • umiejętne zarządzanie wydajnością zespołu sprzedażowego,
 • motywowanie pracowników do pracy,
 • walka z konkurencją na rynku,
 • utrzymanie wysokiego poziomu pracy.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane