Jak urozmaicić dziecku podróż i zadbać o jego poczucia bezpieczeństwa

Pojawienie się w rodzinie dziecka nie jest powodem do ciągłego przesiadywania w domu. I nie chodzi tylko o tradycyjne, codzienne wyjścia na zakupy czy na spacer. Kiedy już minie trochę czasu, można pomyśleć o wyjeździe, choćby na krótką wycieczkę lub wczasy albo do rodziny. Dla maleńkiego dziecka jest to zupełnie nowe doświadczenie. Jak więc zapewnić małemu człowieczkowi poczucie bezpieczeństwa w podróży i w nowym miejscu i po prostu zająć go czymś miłym?
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-05-25
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
Jak urozmaicić dziecku podróż i zadbać o jego poczucia bezpieczeństwa /

Jak maleństwo odbiera świat wokół siebie?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego organizm zaczyna się uczyć odpowiednich reakcji na otoczenie oraz jak odbierać bodźce wszelkiego rodzaju. Słuch i wzrok dopiero zaczynają dostosowywać się do nowych warunków.

Nie oznacza to jednak, że maluszek nie przyzwyczaja się do swojego otoczenia i otaczających go rzeczy, w tym zabawek takich jak przytulanki.

Im dziecko starsze, tym bardziej zwraca uwagę na przedmioty, które go otaczają. Sięga po konkretne zabawki, przytula je i ogląda. One tworzą jego świat i zapewniają poczucie bezpieczeństwa. To właśnie one mogą przydać się w podróży.

Przygotowania do wyjazdu

Wyjeżdżając - nawet na krótko - z dzieckiem, trzeba się do tego przygotować. Sporej dozy uwagi wymaga przygotowanie bagażu, w tym tego podręcznego - z rzeczami, które mogą przydać się w każdej chwili, jak ubranka na zmianę, chusteczki, pieluszki oraz pokarm dla dziecka.

Jednak będzie ono potrzebowało także uwagi opiekunów i czegoś, czym będzie mogło się w trakcie jazdy zająć.

Do pewnego wieku dziecko nie zwraca uwagi na to, co dzieje się za oknem auta lub pociągu. Bardziej interesuje się obecnością bliskiej osoby obok i tym, co jest blisko niego. Dlatego warto zatroszczyć się o odpowiednie zabawki do podróży.

Coś starego, coś nowego

Dziecko powinno mieć pod ręką przynajmniej jedną zabawkę, którą zna i która zawsze jest obok niego. To stały element jego najbliższego otoczenia, który zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa, gdy nagle otoczenie się zmieni.

Do pewnego wieku dziecko może nie rozumieć do końca, co się dzieje, gdy się dokądś jedzie. Nagle zmienia się wszystko dookoła. Trudno takiemu maluszkowi wytłumaczyć, że to tylko na jakiś czas albo wręcz tylko na kilka godzin i że taka zmiana może być przyjemna i ciekawa. To jeszcze nie ten etap rozwoju. Dlatego właśnie odpowiednie zabawki do podróży mogą bardzo pomóc w przyzwyczajaniu dziecka do wyjazdów.

W podróży maluszek powinien mieć ze sobą przynajmniej jedną zabawkę, którą już zna. Przydadzą się też nowe zabawki, które wzbudzą ciekawość dziecka.

Trzy pomysły na zabawki do podróży

  1. Książeczki edukacyjne - są one zrobione z miękkich materiałów i przedstawiają ładne, proste obrazki. Dodatkowo podoszywane są do niech elementy, które dziecko może chwytać lub odginać odkrywając przy tym kolejną niespodziankę na stronie.
  2. Karuzelki podróżne i inne zawieszki - można je doczepić do wózka lub fotelika dziecka. Karuzelka obraca się i gra przyciągając uwagę i zainteresowanie malucha. Miękkie zawieszki to także przytulanki, które dziecko może chwytać i przytulać.
  3. Grzechotki - przedmioty od zawsze towarzyszące dzieciom. Dzisiaj można je kupić w bardzo różnych wzorach i kolorach, dzięki czemu dziecko nigdy się nimi nie znudzi.

Na co zwracać uwagę kupując zabawki do podróży

Tak jak przy każdych zakupach zabawek, tak i w przypadku tych do podróży, trzeba dokładnie sprawdzać czy są one odpowiednio wykonane i z jakich materiałów powstały.

Nie powinny zawierać ostrych elementów oraz takich, które dziecko może połknąć. Warto też zwrócić uwagę, czy zabawka posiada stosowne certyfikaty, dopuszczające ją do sprzedaży i użytkowania przez małe dzieci. Więcej znajdziesz na tej stronie.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane