Wskazówki dla małżonków, które pomogą wytrwać w szczęśliwym związku

Rady, jak zbudować długotrwały związek

I żyli długo i szczęśliwie. Bajka? Absolutnie nie. Ty również możesz cieszyć się wspaniałym życiem u boku swojej drugiej połówki. Czasem bywa ciężko. Czasem wiele rzeczy nas denerwuje. Jednak najistotniejsze jest uczucie między Wami i dbałość o to, aby przetrwało jak najdłużej. W końcu szczęśliwi dziadkowie to najlepszy wzór do naśladowania w przyszłości przez wnuki. Zebraliśmy dla Ciebie wskazówki opracowane przez terapeutów par, które pomogą Wam wytrwać w szczęśliwym związku przez długie lata.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
  • Szacowany czas czytania: 8 min.
Wskazówki dla małżonków, które pomogą wytrwać w szczęśliwym związku / Rady, jak zbudować długotrwały związek

Grunt to solidny fundament

W pierwszych latach związku miłość nas uskrzydla. Jesteśmy wpatrzeni w naszego małżonka, chcemy spędzać razem każdą wolną chwilą, nie możemy przestać o sobie myśleć. Później do naszego życia wkrada się rutyna. Mamy coraz więcej obowiązków. Wychowujemy dzieci. Jesteśmy zmęczeni. To naturalny etap, przez który przechodzą wszyscy małżonkowie.

Wytrwanie w długoletnim, szczęśliwym związku jest wyzwaniem. Musimy stawić czoła niedoskonałościom partnera, naszym wątpliwościom, chwilom zwątpienia. Jednak czy warto postarać się o silne relacje, pełne szacunku i miłości? Oczywiście, że tak. Nawet jeśli motyle w brzuchu znikają, pozostaje nam przyjaźń, która scala i tworzy solidny fundament wspólnego życia. Musimy również pamiętać, że mamy wnuki, które nas obserwują i będą przenosiły na swoje dorosłe życie wartości, jakimi my kierujemy się w relacji z partnerem.

Jakie zachowania scalają związek?

Aby małżeństwo przetrwało długie lata w zdrowych, ciepłych relacjach trzeba poświęcić dużo czasu, wysiłku i energii. Bez względu na wiek, stabilne, silne małżeństwa wymagają uwagi i zaangażowania. Poprzez drobne gesty i codzienne nawyki możesz wspólnie z małżonkiem żyć szczęśliwie przez wiele dekad. Z pewnością masz swoją receptę na udany, szczęśliwy związek. W końcu wychowaliście wspólnie dzieci a teraz wychowujecie wnuki. Jednak być może jest coś co możecie jeszcze poprawić? Przedstawiamy wskazówki, które mogą pomogą Wam spojrzeć na siebie jak za dawnych lat.

Nie opuszczaj domu bez pożegnania

Poprzez drobne gesty pokazujemy, jak bardzo nam na kimś zależy. Nie musimy codziennie obdarowywać się kwiatami i prezentami. Jednak codzienne nawyki zbliżają nas do siebie i uświadamiają nam, że dla tej drugiej osoby warto zatrzymać się na chwilę i powiedzieć coś życzliwego.

Całus, życzenie miłego dnia, to tylko kilka sekund, a pokazuje, że bardzo nam na sobie zależy. Postaraj się codziennie przed wyjściem z domu powiedzieć kilka miłych słów swojej drugiej połówce. Robiąc to codziennie Twój małżonek również się do tego przyzwyczai i zacznie odwzajemniać się tym samym. Zwróćcie ponownie na siebie uwagę. Tak niewiele trzeba, aby druga osoba rozpoczęła dzień z pozytywnym nastawieniem, wiedząc, że jest ktoś, kto ją kocha.

Nie zdradzaj sekretów małżonka

Mąż wszędzie pozostawia swoje skarpetki. Żona płacze oglądając reklamy, w których występują małe dzieci. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia, które we wspólnym związku zostały już dawno rozpoznane i zaakceptowane. Dla nas są naturalne, jednak dla obcych mogą być śmieszne lub dziwaczne.

Aby nie wprowadzać małżonka w zakłopotanie, staraj się nie poruszać krępujących go tematów przy znajomych. Pewne rzeczy pozostawcie wyłącznie dla siebie. Bez względu na to, czy są to duże sekrety, czy te całkiem niewielkie, musicie sobie ufać. Nawet jeśli w Twoim odczuciu są to sprawy trywialne, staraj się nie mówić o nich rodzinie albo znajomym, ponieważ dla partnera mogą mieć duże znaczenie.

Rozpoczynając rozmowę, która ma na celu upomnienie lub skrytykowanie partnera zacznij od komplementu

Nikt nie lubi słuchać o tym, co robi źle. Nawet jeśli wie, że jego zachowanie nie spotyka się z akceptacją innych. A każda rozmowa, która ma na celu zwrócenie komuś uwagi nie należy do najprzyjemniejszych.

Jeśli koniecznie musisz porozmawiać ze swoim mężem lub żoną i do tego poruszyć drażliwy temat, zacznij od czegoś pozytywnego. Powiedz, że jest bardzo mądry i zaradny i bardzo to w nim podziwiasz, ale to konkretne zachowanie bardzo Cię denerwuje. Dowartościowując partnera na samym początku rozmowy pokazujesz, że zależy Ci na nim. Widzisz w nim wiele pozytywnych cech, które są niezwykle cenne w Waszej relacji. Są jednak rzeczy, które chciałbyś, aby uległy poprawie.

Krzyki i pretensje nie doprowadzą Was do wspólnego celu. Nie są poparte szacunkiem, na jakim powinno stać Wasze małżeństwo. Doceniajcie się wzajemnie każdego dnia. Pomimo kłopotów i drobnych niedoskonałości. Pomimo zszarganych nerwów. Bądźcie ze sobą szczerzy, mówcie sobie, co Wam w sobie przeszkadza, ale w pozytywny konstruktywny sposób. Aby się nie ranić, ale wspólnie dążyć do lepszej wersji Was.

Wspólny śmiech i pozytywne nastawienie najlepszym lekarstwem na wszelkie bolączki

W życiu każdego z nas przychodzą gorsze chwile. Sytuacja się komplikuje. Nie idzie po naszej myśli. Nie wiemy co dalej robić. Sztuką jest spojrzeć na trudne momenty w naszym życiu i dojrzeć w nich coś pozytywnego. Ale od czego macie siebie :)

Kiedy partnerowi jest źle, jest zmartwiony lub załamany, postaraj się okazać mu wsparcie i dostarczyć pozytywnej energii. „Wiem, że jest ciężko, ale wspólnie przez to przejdziemy.” „Nie takim problemom stawialiśmy już czoła.” Szukanie pozytywów zdejmuje z nas ciężar powagi sytuacji. Dodaje nam sił.

Jeśli sytuacja jest trudna, ale nie bardzo poważna, możesz spróbować obrócić ją w żart. Odrobina śmiechu nieco Was rozluźni i rozładuje napięcie. Pokaż partnerowi, że nie taki wilk straszny. A już na pewno nie wtedy, kiedy ubierzemy go w różową sukienkę :)

Dzielimy się obowiązkami domowymi

Być może brzmi to niedorzecznie, ale pary, które dzielą się obowiązkami domowymi są o wiele szczęśliwsze. Zatem jeśli możesz angażuj swojego małżonka do wspólnego gotowania, pieczenia, sprzątania, podlewania kwiatów. Każda forma wsparcia jest ogromną pomocą dla osoby, która opiekuje się domem.

Najlepszym sposobem, aby z szacunkiem podzielić się domowymi obowiązkami jest ustalenie jasnych zasad. Możecie sprzątać wybrane przez siebie pomieszczenia. Możecie się podzielić tak, że jedno z Was sprząta i gotuje, a drugie wykonuje naprawy, zajmuje się trawnikiem i ogrodem. Najważniejsze, abyście wykonywali to w zgodzie ze sobą i nie denerwowali się, że druga połówka Wam nie pomaga.

Nie przejmujemy się drobnostkami

Wszyscy mamy nasze małe przywary, drobne niedoskonałości, które naszego małżonka potrafią wyprowadzić z równowagi. Niepościelenie łóżka, pozostawianie w zlewie nieumytych naczyń, zapominanie o wyprowadzeniu psa. Bardzo chcielibyśmy to zmienić, ale często się nam to nie udaje i stale powielamy te same schematy.

Jeśli te niedoskonałości dotyczą drobnych rzeczy, które możemy zaakceptować, nie rób za każdym razem awantury. Możesz obrócić to w żart i na przykład nazywać męża Królem Pełnego Zlewu. Nie sarkastycznie, tylko z sympatią. A następnie zaproś króla do objęcia rządów w swoim królestwie. Pamiętaj i doceniaj to, jak wiele robi w innych sferach Waszego życia, na których Ty zupełnie się nie znasz.

Spokojna rozmowa zamiast awantury

Wspólne życie to wzloty i upadki. Sukcesy i porażki. Wspieramy się i doceniamy ale równie często spieramy i kłócimy. Jest to całkowicie naturalne. Starajmy się jednak spokojnie ze sobą rozmawiać zamiast krzyczeć, obarczać odpowiedzialnością lub co gorsza rzucać w siebie talerzami. Jeśli już musimy krytykować, krytykujmy konkretne zachowania, które nas zdenerwowało. Mówienie do partnera, że jest beznadziejny i bezmyślny, nie doprowadzi do poprawy sytuacji a może doprowadzić do długotrwałej urazy. Powiedz dlaczego poczułeś się dotknięty, smutny, zdenerwowany. Zamiast krzyczeć, wytłumaczcie sobie wszystko. Przeproście się i pamiętajcie o tylu wspaniałych wartościach i cechach, które Was łączą i sprawiają, że od tylu lat jesteście nadal razem.

Jeśli się zdenerwujesz, odczekaj minutę zanim odpowiesz

To bardzo dobry sposób na uniknięcie eskalacji całej sytuacji. Odejdźcie od siebie na chwilę, żeby odreagować. Zróbcie sobie krótką przerwę. Wyjdźcie na spacer. Zbierzcie myśli i przystąpcie do spokojnej rozmowy, podczas której każde z Was będzie mogło przedstawić swój punkt widzenia.

Wprowadzaj małe zmiany w celu uniknięcia nudy

Nuda to poważny problem w wielu małżeństwach. Codzienność wymusza na nas powielanie tych samych schematów. Jesteśmy zmęczeni i stale chodzimy tymi samymi ścieżkami. A gdyby tak raz na jakiś czas dokonać małej zmiany? Bez specjalnej okazji weźcie urlop i pojedźcie na tygodniowe wakacje. Zapiszcie się na bezpłatne warsztaty, które są organizowane w Waszej miejscowości. Zdecydujcie się na wspólną aktywność, taką jak: nordic walking, bieganie, chodzenie na basen. Dbajcie o jakość Waszego wspólnego życia, aby było ciekawe i różnorodne.

Dbaj o swój wygląd

Wznieć iskrę! Wiek nie jest pretekstem do tego, aby nie wyglądać atrakcyjnie. Eksperymentuj z ubraniami i fryzurami. Podkreślaj swoje zalety. Pokaż, że dobrze czujesz się w swoim ciele. Dzięki temu pokażesz, że nadal zależy Ci na Twoim partnerze. Poczujcie się dla siebie atrakcyjni, jak za dawnych lat. Przecież wewnątrz nadal czujecie się jak 20-latki.

Nie przestawajcie chodzić na randki

Kino, teatr, a może kolacja w restauracji? Organizujcie wspólne wyjścia tak, jakbyście wychodzili na randkę. Rozmawiajcie o swoich uczuciach, o tym co sprawia Wam największą radość i o planach na przyszłość. Sprawcie, aby ten wieczór był wyjątkowy i niepowtarzalny.

Ograniczcie poruszanie trudnych tematów w godzinach wieczornych

Dosyć rozmów o rachunkach, pracy, osobach, które Was zdenerwowały. Wieczory pozostają dla Was. Spędzajcie je w miłej atmosferze. Czytajcie książki, rozmawiajcie przez telefon lub na skypie z wnukami, obejrzyjcie ciekawy film. Połóżcie się spać w zgodzie i dobrym nastroju.

Dbajcie o siebie wzajemnie

Okazujcie sobie nawzajem, że nadal jesteście dla siebie najważniejsi. Przy każdej okazji podkreślajcie, ile dla siebie znaczycie i co sobie zawdzięczacie. To przecież Wy wychowaliście takie wspaniałe dzieci. Przeżyliście tyle trudności i równie dużo szczęśliwych chwil. Pamiętasz? Jesteście ze sobą szczęśliwi. Jeśli do tej pory tego nie robiliście, to teraz zacznijcie mówić to na głos. Twój małżonek poczuje się doceniony i będzie wiedział, że w każdej sytuacji tworzycie zgrany zespół. Ma Twoje wsparcie i miłość.

Rozwiązuj problemy zanim się rozwiną

Nie przemilczajcie spraw, które nas denerwują. Wyjaśnijcie je od razu, dzięki czemu nie będziecie dusić w sobie negatywnych emocji i nastawiać się do siebie negatywnie.

Nie staraj się zmienić małżonka

Poślubiając swojego partnera, poślubiamy jego przyzwyczajenia, nawyki, zalety oraz wady.  Kochamy go, szanujemy i chcemy aby nasze małżeństwo układało się, jak najlepiej. Kiedy jednak uczucie uniesienia mija coraz bardziej zwracamy uwagę na jego zachowania, które nie do końca nam odpowiadają. Co zrobić w takiej sytuacji? Zmuszanie do zmiany krzykiem i manipulacją jest najgorszym z możliwych rozwiązań.

Możecie wspólnie zmieniać się na lepsze dzięki rozmowom, dawaniu dobrego przykładu i pomysłach na to, co oboje możecie poprawić. Porozmawiajcie o tym, co Was w sobie irytuje i stwórzcie plan naprawczy. Nikt nie jest idealny, a nasze małe wady czynią nas wyjątkowymi. Jednak jeśli jest coś co bardzo Was w sobie denerwuje, wspierajcie się w dążeniu do wyeliminowania tych nawyków i zastąpienia ich lepszymi. Dla wspólnego dobra.

Zaakceptuj, że miłość zmienia się z czasem

Ludzie kojarzą miłość z motylami w brzuchu. Tymczasem miłość opiera się na szacunku, zaufaniu i zrozumieniu potrzeb drugiej osoby. Miłość ewoluuje w czasie. Zakorzenia się w naszym sercu, a jej fundament stanowi przyjaźń. Dobrze jest po wielu latach wspólnego życia powiedzieć, że Twój małżonek jest również Twoim najlepszym przyjacielem. Zawsze Cię wysłucha, wesprze i doradzi.

Zostawiaj w domu małe liściki miłosne

Śmieszne? Dziecinne? Absolutnie nie. Ludzie lubią czuć się docenieni i ważni. Znajdując zupełnie przypadkiem kilka miłych słów w portfelu, w kosmetyczce, w szafce od razu zrobi Ci się miło i ciepło na sercu. Zaskakiwanie i bycie zaskakiwanym poprawia relacje pomiędzy partnerami. Podobnie działają wysyłane bez okazji smsy z krótkimi wiadomościami, jak: „Kocham Cię” lub „Tęsknię”. W naszym zabieganym świecie dobrze jest zatrzymać się na chwilę i poczuć ciepło. Czy już próbowałeś?

Weź odpowiedzialność za swoje działania

Jeśli masz zły dzień, nie zwalaj tego na swojego partnera. Każdy ma gorsze chwile, jest zdenerwowany lub smutny. W takiej sytuacji wytłumacz małżonkowi, że on sam niczym Cię nie zdenerwował, ani nie uraził. Nie dopuść do tego, żeby domyślał się, co zrobił źle. Ty sam jesteś odpowiedzialny za swoje uczucia i nie staraj się zrzucać ich na partnera. Nie rób awantur i nie rozładowuj na nim napięcia. Porozmawiajcie. Może będzie umiał Ci pomóc?

Jeśli musisz się kłócić, rób to po to, aby rozwiązać sytuację, a nie po to aby wygrać

Pamiętaj, że jesteście w tej samej drużynie. Nawet jeśli czasem się spieracie, to wspólnie dążycie do tego samego celu, jakim jest szczęście Waszego małżeństwa i Waszej rodziny. Nie mów rzeczy, które mogłyby go zranić. Nie wyrzucaj wszystkich pretensji, które w sobie nosisz. Skup się na problemie, który staracie się rozwiązać, a nie na personalnym ataku. Takie zachowanie nie doprowadzi Was do konstruktywnego zakończenia sprawy.

Nie bój się skorzystać z terapii

Jeśli sprawy mają się naprawdę źle i masz wrażenie, że nie potraficie się porozumieć, spróbujcie skorzystać z profesjonalnej pomocy. Terapia ma za zadanie dotrzeć do źródła Waszych problemów, przeanalizować je i znaleźć rozwiązanie, które zadowoli Was oboje. Być może w którymś momencie życia oddaliliście się od siebie, zmieniliście się, macie już inne cele życiowe. To nie znaczy, że nie ma już nadziei dla Waszego związku. Równie dobrze, możecie dowiedzieć się o sobie czegoś nowego i na nowo nauczyć się ze sobą rozmawiać. Czasem trzeba spojrzeć z dystansem nie tylko na siebie, ale również na Wasz związek. Warto o siebie walczyć.

Spędzajcie czas osobno

Każdy z nas potrzebuje zadbać o swoje wewnętrzne ja. Dlatego ważne jest, abyście umieli spędzać czas osobno. Mając czas na własne hobby lub wyjścia ze znajomymi zdążycie nieco za sobą zatęsknić i będziecie mieć ciekawe tematy do rozmów, kiedy do siebie wrócicie.

Wprowadźcie plan oszczędzania

Zamiast kłócić się o nadmierne wydatki i brak kontroli nad finansami, usiądźcie wygodnie i opracujcie swój własny plan oszczędzania. Ustalcie, jakie rachunki płacicie w pierwszej kolejności, na co dodatkowego możecie sobie pozwolić, ile miesięcznie odkładacie na konto oszczędnościowe. Konsultujcie ze sobą zakupy. Planujcie z wyprzedzeniem, co będziecie gotować i pojedźcie wspólnie do sklepu. Mając wspólną kontrolę nad finansami nie będziecie mieć powodów do kłótni.

Dziękujcie sobie nawet za małe rzeczy

Wdzięczność jest niezwykle ważna nie tylko w związku, ale również w relacjach z innymi ludźmi. Dziękując okazujemy szacunek i udowadniamy, że druga osoba jest dla nas ważna. Podziękowanie za zrobienie śniadania, podanie herbaty, wniesienie zakupów do domu poprawia nam nastrój. Dzięki takim drobnym gestom jesteśmy zauważani i doceniani. Pamiętaj o tym.

Wspierajcie się w dążeniu do spełnienia swoich marzeń

Warto marzyć. W każdym wieku. Dzięki temu czujemy, że nasze życie ma sens. Jest jeszcze dużo przed Tobą do odkrycia i doświadczenia. Wspierajcie się w dążeniu do spełnienia marzeń. Dopingujcie się w stawianiu kolejnych kroków do ich osiągnięcia. U celu czeka na Ciebie wielka satysfakcja i radość, że zrealizowałeś swoje marzenie. A najważniejsze, że obok stała osoba najbliższa Twojemu sercu.

Nie groź rozwodem, jeśli nie mówisz serio

To ostatnie zdanie jakie chciałbyś usłyszeć. Twój partner na pewno też. Mówić w kółko: „Jeśli nadal nie będziesz sprzątał swoich ubrań, to się z Tobą rozwiodę!” dajesz mu powód do zastanawiania się, czy jeszcze go kochasz. Staraj się usunąć te słowa ze swojego słownika, jeśli na pewno nie masz zamiaru wcielić ich w życie.

Niewiele rzeczy tak bardzo nas wzrusza, jak para staruszków trzymająca się za ręce. Wielu z nas właśnie tak wyobraża sobie swoją starość. Wspierając się i kochając dopóki starczy nam sił. Najważniejsze co możemy zrobić, aby stało się to również naszą przyszłością jest docenianie swojego szczęścia tu i teraz. Mamy siebie nawzajem. Budzimy się i zasypiamy obok siebie. To właśnie są najwspanialsze chwile naszego życia. Nie rozpamiętujmy przeszłości i nie mówmy, że może kiedyś będziemy szczęśliwi. Kiedy będziemy na emeryturze. Kiedy nie będziemy tacy zapracowani. Nie! Nie traćmy żadnej z chwil. Popatrz. Twój partner stoi obok Ciebie. Widzisz go?

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane