Jak przechowywać herbatę, aby zachować jej świeżość i aromat?

Herbata, napar pochodzący z Chin, pity na całym świecie. Pobudza, relaksuje, pomaga zachować zdrowie dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym i przeciwwirusowym. Niezależnie od tego jaką herbatę lubisz najbardziej, aby cieszyć się jej pełnym smakiem jak najdłużej należy poprawnie ją przechowywać. Herbata ma delikatny, ale niepowtarzalny smak i aromat, który ciężko jest opisać inaczej niż… herbaciany. Aby nie utracić walorów sensorycznych herbaty powinniśmy stosować kilka prostych zasad przechowywania, które sprawią, że nasza herbata dłużej zachowa świeżość.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2024-03-22
  • Szacowany czas czytania: 1 min.
Jak przechowywać herbatę, aby zachować jej świeżość i aromat? /

Unikaj promieni słonecznych!

Jak ze wszystkim - co za dużo, to niezdrowo. O ile słońce jest potrzebne, aby herbata poprawnie wyrosła, to - kiedy jest już w postaci suszu - słońce jej nie służy. Promienie UV szybko sprawiają, że herbata traci swoje cenne właściwości. Działanie promieni słonecznych jest silne - zwróćcie uwagę na to, jak wyglądają przedmioty narażone na działanie słońca, entropia postępuje u nich znacznie szybciej. Dlatego unikajcie przechowywania herbaty w przezroczystych pojemnikach, chyba że planujecie trzymać herbatę w ciemnej szafce, z dala od okna. Nagrzewanie również szkodzi herbacie, dlatego przechowujmy ją z dala nie tylko od słońca, ale także źródeł ciepła jak grzejnik czy kuchenka.

Wilgoć - nieprzyjaciel herbaty

Listki herbaty bardzo szybko pochłaniają wszelką wodę ze środowiska. Jeśli będziemy trzymali herbatę niedaleko zlewu lub zmywarki, ryzykujemy, że może naciągnąć ona wodą, psując jej smak lub powodując, że herbata zatęchnie i będzie niezdatna do spożycia. Dlatego trzymaj herbatę z dala od zlewozmywaka, zmywarki, kuchenki i czajnika.

Niechciane zapachy i aromaty

Aromat herbaty jest niezwykle przyjemny, o ile nie zaburzyło go coś, czego nie powinno być w herbacie. Trzymając herbatę blisko kuchenki lub przypraw ryzykujemy, że listki naciągną zapachem jedzenia lub przypraw dając niezbyt ciekawe efekty w filiżance. Aby tego uniknąć, powinniśmy trzymać herbatę z dala od tych miejsc. Z drugiej jednak strony, jeśli chcemy pozbyć się nieprzyjemnego zapachu na przykład z szafy, możemy trzymać w niej woreczek z herbatą, jednak nie polecamy jej później zaparzać!

Jak przechowywać herbatę?

Stosując się do powyższych prostych zasad, utrzymamy smak i aromat naszej herbaty przez dłuższy czas. Najlepiej jest przechowywać herbatę w oryginalnym opakowaniu, w suchej, ciemnej szafce, z dala od woni przypraw i potraw, w oddaleniu od źródeł wilgoci jak zlew czy zmywarka. Szeroki wybór herbat, które zachwycają aromatem, znajdziecie na Coffeedesk.pl!

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane