Fotelik samochodowy dla dziecka powyżej 36 kg

Na co powinniśmy, zwrócić uwagę wybierając fotelik dla dziecka powyżej 36 kg?

Dla rodzica nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo jego dziecka. Odnosi się to do każdej kategorii życia. My jednak skupimy się na przewożeniu naszych pociech samochodem, czyli na fotelikach samochodowych.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-04-27
  • Szacowany czas czytania: 1 min.
Fotelik samochodowy dla dziecka powyżej 36 kg / Na co powinniśmy, zwrócić uwagę wybierając fotelik dla dziecka powyżej 36 kg?

Dzieci to nie lalki produkowane taśmowo

O co chodzi? A chodzi o to, że każde dziecko jest inne. Nasze dzieci nie rodzą się o tej samej wadze i wzroście, a później nie rosną i nie przybierają na wadze równomiernie.

Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa o ruchu drogowym, dziecko powinno być przewożone w foteliku do osiągnięcia 150 cm wzrostu bądź ukończenia 12 roku życia. Oczywiście możemy wyróżnić wyjątki w danej sytuacji.

Jeśli nasze dziecko ma powyżej 12 lat, jednak nie ma 150 cm wzrostu, nadal powinno być przewożone w foteliku. To samo w drugą stronę. Jeśli dziecko nie ukończyło 12 lat, jednak osiągnęło wymagany wzrost, może być przewożone bez fotelika, na tylnej kanapie.

Owszem, można zastosować się do ustępstwa związanego z odrzuceniem fotelika, jednak każdy rodzic, chciałby, aby jego dziecko było bezpieczne. Dlatego warto przewozić je w foteliku jak najdłużej.

Dzieci rosną jak na drożdżach

No właśnie. Są dzieci, które dość szybko rosną, bądź, które sprawnie przybierają na masie. Więc co jeśli nasze dziecko przekroczy wagę 36 kg, ale jego wzrost i wiek, nakazują nam przewożenie go w foteliku?

Należy taki fotelik zakupić.

Co prawda, jeżeli dziecko gabarytowo nadal mieści się w foteliku do 36 kg, a przekracza jego wagę, możemy je w nim wciąż przewozić. Jednak czy to zapewni mu odpowiednie bezpieczeństwo? Lepiej zadbać o to, aby każdy parametr był idealnie dopasowany.

Dostępność fotelików powyżej 36 kg

Tak. Takie foteliki są w Polsce dostępne. Jest ich zdecydowanie mniej na rynku niż produktów do 36 kg, jednak te, które nas interesują również można znaleźć.

Przykładowo taki fotelik możemy znaleźć w ofercie firmy BeSafe.

Zapięcie pasów w foteliku powyżej 36 kg

Zapięcie pasów w foteliku dla dziecka, to chyba najbardziej istotna rzecz, na którą powinniśmy zwrócić uwagę. Taki fotelik powinien być wyposażony w odpowiednie prowadnice pasa barkowego i biodrowego.

Pamiętajmy, że u dziecka, pas biodrowy powinien iść po linii nóg, nie powinien naciskać na brzuch, ponieważ w momencie wypadku może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych malucha.

Na rynku są dostępne foteliki, których sposób montowania może być trzypunktowy, czteropunktowy, a nawet pięciopunktowy.

Dobre zapięcie chroni dziecko przed naciskiem na brzuch oraz tzw. zjawiskiem nurkowania, czyli wysuwania się dziecka dołem podczas zderzenia.

Na co powinniśmy, zwrócić uwagę wybierając fotelik dla dziecka powyżej 36 kg?

Takiego zakupu nie powinniśmy dokonywać pochopnie. Należy sprawdzić dostępne modele, porównać je do siebie, sprawdzić parametry dostępnych fotelików, opinie, a jeśli jest możliwość skontaktować się z konsultantem sklepu, który będzie miał odpowiednią wiedzę na ten temat.

A oto lista najważniejszych wymagań, które powinniśmy mieć względem tego produktu:

  • dopasowanie do profilu siedziska samochodu
  • prowadnica pasa biodrowego
  • łatwy montaż (warto zwrócić też uwagę czy nasz samochód jest wyposażony w system ISOFIX, który zapewnia najwyższe bezpieczeństwo montowania fotelika)
  • regulowane zagłówki
  • wentylacja fotelika

Cena fotelika powyżej 36 kg

Ceny takich fotelików oscylują w granicach 1000 - 2000 zł.

Zadajmy sobie jednak jedno, podstawowe pytanie - czy bezpieczeństwo naszego dziecka ma jakąkolwiek cenę? Więcej znajdziesz tutaj: https://www.besafe.com.pl/foteliki-dla-dziecka

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane