Jaką rolę w życiu rodziny pełnią dziadkowie?

Lista wartości, jakie dziadkowie wnoszą do rodziny

Dziadkowie są nieodłączną częścią każdej rodziny i trudno wyobrazić sobie bez nich życia. Jednak podobnie jak różne bywają charaktery i rodziny, tak samo różne role mogą pełnić w nich Dziadkowie. Z poniższego artykułu dowiesz się, jaką rolę pełnią Dziadkowie w życiu każdej rodziny?
  • Ostatnia aktualizacja: 2019-11-19
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
Jaką rolę w życiu rodziny pełnią dziadkowie? / Lista wartości, jakie dziadkowie wnoszą do rodziny

Role Dziadków w rodzinie

Bycie Dziadkiem to niepowtarzalne doświadczenie, które zmienia całą rodzinę. Pojawienie się na świecie dziecka oznacza dla wielu jej członków wejście w nowe role, na które zwykle nie wszyscy mogą być przygotowani. Odnalezienie się w nowej funkcji zależy głównie od charakteru i typów relacji, jakie występują w rodzinie. Jednym na pewno przyjdzie to łatwiej, a innym może zająć więcej czasu. Bez względu na to, jak szybko oswoiliście się z sytuacją i jak dobrze się w niej czujecie, bycie Dziadkiem ma ogromny wpływ nie tylko na pozostałych członków rodziny, ale także na Was samych.

Rola Dziadka wiąże się przede wszystkim z ogromną odpowiedzialnością. Nagle w Wasz świat wkracza mały człowiek, którego należy ukształtować, przekazać mu wiedzę i rodzinną tradycję. Jednocześnie, należy respektować zasady wychowania rodziców oraz zadbać o to, by rodzina nadal była jednością i zachowała tradycyjne wartości. Nierzadko może być to trudne zadanie, jednak na pewno Wasze doświadczenie życiowe pozwoli Wam znaleźć sposób, aby to osiągnąć.

W zależności od charakterów oraz stopnia zażyłości relacji w rodzinie Dziadkowie mogą przyjmować w niej bardzo wiele różnych ról. Najczęściej są one bezpośrednio związane z mądrością i wiekiem, a co za tym idzie doświadczeniem. Jak zatem wyglądają role Dziadków w rodzinie?

Jako Babcia i Dziadek, którzy przeżyli wiele, macie bardzo dużo do przekazania młodszym pokoleniom. Warto wykorzystać to w codziennym życiu i stwarzać okazje, by dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem oraz pozytywnym nastawieniem do życia.

Poniżej znajdziecie role, w których możecie się odnaleźć i wykorzystać je do szerzenia wartości cennych dla rodziny.

Opieka i wychowanie

Jako Dziadkowie jesteście najlepszymi opiekunami dla dziecka zaraz po rodzicach. Na pewno szczególnie na początku rodzice bardzo docenią fakt, że chcecie zająć się wnukami. To da im szansę na chwilowy odpoczynek od przytłaczającego, nowego zadania, a Wam da okazję nacieszyć się wnukiem i zbudować z nim pierwszą relację. Warto korzystać z tej sytuacji i opiekować się wnukami, kiedy tylko macie do tego okazję. Relacja z nimi ma nieoceniony wpływ na ich rozwój, a przekazane przez Was wartości i zasady zachowania pozwolą ukształtować charakter dziecka.

Nauczanie

Możesz dzielić się swoją wiedzą i życiowym doświadczeniem już od pierwszych miesięcy życia Twojego wnuka. Może być to pomoc w odrabianiu lekcji, nauka piosenek, wierszyków oraz wspólne pogłębianie wiedzy o świecie.

Kiedy dziecko jest już nieco starsze, na pewno chętnie nauczy się podstaw gotowania, szycia oraz umiejętności związanych z prowadzeniem domu. Razem możecie także rozwijać jego zainteresowania lub poszukiwać nowych. Wspólne czytanie, chodzenie na basen lub nauka gry w szachy to nie tylko okazja do zdobycia nowych umiejętności, ale również atrakcyjne formy spędzania wolnego czasu.

Doradzanie

W oczach dzieci, rodzice są często osobami, z którymi trudno podzielić się problemem lub skomplikowaną sytuacją. Mogą mieć tendencję do oceniania lub nieobiektywnych rad. Jako Dziadkowie jesteście przez wnuki obdarzeni wyjątkowym zaufaniem i to często do Was mogą zwrócić się po radę lub pomoc. Pamiętajcie, by w takich sytuacjach starać się nie oceniać. Powinniście spojrzeć na problem wnuków obiektywnie i także liczyć się z tym, że może nie skorzystać z Waszej rady. Jednocześnie starajcie się w sposób nienarzucający rozmawiać z wnukami o wartościach, poglądach, o tym, jak należy postępować. Być może to właśnie Wasze zdanie będzie dla dziecka decydujące i będziecie dla niego bardziej przekonujący niż rodzice.

Przekazywanie tradycji

Jako najstarsi członkowie rodziny, macie jednocześnie największą wiedzę o jej tradycjach oraz historii rodu. Zainteresowanie tymi tematami dzieci może być trudne, ale zdecydowanie warto przekazywać historię oraz zwyczaje kultywowane od pokoleń. Dziel się z wnukami zdjęciami, opowiadaj najciekawsze historie ze swojego dzieciństwa oraz okresu młodości, a także przekazuj tradycje rodzinne oraz tłumacz skąd się wzięły. Aby dziecko jeszcze lepiej zrozumiało historię swojej rodziny, możecie wspólnie wykonać drzewo genealogiczne lub rodzinny album z najważniejszymi rodzinnymi wydarzeniami.

Wspieranie

Kłótnia z rodzicami, zła ocena w szkole, problemy z kolegami - nawet z pozoru błahe rozterki mogą być dla dziecka przyczyną wielu trosk i zmartwień. Być może to właśnie w Tobie będzie szukać oparcia i zrozumienia. Kiedy wnuk zwraca się do Ciebie ze swoim problemem, staraj się go nie oceniać, a jedynie okazać wsparcie i gotowość do rozmowy. Pamiętaj, by to samo oferować swoim dzieciom. Czasem może być im trudno połączyć opiekę i wychowanie pociech z pracą zawodową. W trudnych chwilach bądź dla innych członków rodziny oparciem, a oni na pewno odwdzięczą się tym samym.

Dawanie poczucia bezpieczeństwa i bliskości

Dom Dziadków bardzo wielu kojarzy się z ostoją bezpieczeństwa. Jest to miejsce zawsze otwarte dla innych, przyjemne oraz panuje w nim zawsze przytulna atmosfera. Zapewniaj swojej rodzinie schronienie, do którego będą mogli się zwrócić nie tylko w sytuacjach trudnych. Warto zadbać o to, aby dzieci miały poczucie, że mogą tu odpocząć, liczyć na ciepłe słowo oraz przyjemną atmosferę.

Motywowanie

Wiara we własne umiejętności i możliwości to często kluczowy element w osiągnięciu sukcesu. Bądź tą osobą w rodzinie, która będzie zachęcać wnuki oraz własne dzieci do podążania za marzeniami. Bycie spełnionym to bardzo ważny czynnik decydujący o szczęściu w życiu, a często dzieci rezygnują ze swoich marzeń na rzecz planów bardziej racjonalnych i mniej ryzykownych. W trudnych chwilach i decyzjach oferuj swoje wsparcie i motywację. Podkreślaj największe zalety wnuków i dbaj o to, aby stale je rozwijały i w nie wierzyły.

Towarzyszenie w zabawie

Szczególnie w czasie opieki nad wnukami, w ich oczach bardzo często stajesz się idealnym towarzyszem do zabawy. Dzieci uwielbiają spędzać czas z dorosłymi i bawić się wspólnie z nimi. Ponadto, Babcia i Dziadek często mają do zaoferowania znacznie więcej czasu niż ich rodzice oraz zwykle, na więcej mogą im pozwolić. Z tego względu stajecie się dla nich dobrym kompanem, z którym zabawa jest wyjątkowo udana. Kiedy spędzasz czas z wnukiem, staraj się wygospodarować chwilę, w której całkowicie poświęcisz się wspólnej zabawie. Może to być to zarówno łatwa gra w planszówki, jak i bardziej kreatywne atrakcje np. w budowanie namiotów lub zabawa w ogrodzie.

Bycie przykładem

Dla wnuków Dziadkowie są często wzorem do naśladowania. Wasze życie oraz relacje, jakie budujecie, mogą stać się dla innych modelem, na którym zechcą oprzeć własne życie. To właśnie Twoje zachowanie, które jest stale przez dzieci obserwowane, nauczy je:

  • jak dbać o stosunki w rodzinie,
  • jak się prawidłowo zachowywać,
  • jak reagować w chwilach złości,
  • co jest w życiu ważne,
  • co jest dobre, a co złe.

Dbaj o to, aby przykład, który dajesz dzieciom, był dobry i godny naśladowania.

Uwrażliwianie na środowisko

Przeżyliście już długi okres i widzieliście w swoim życiu na pewno bardzo wiele przykrych rzeczy. Jako osoby najbardziej doświadczone w rodzinie, powinniście uwrażliwiać pozostałych członków na otaczający nas wszystkich świat. Nawet najmniejsze dzieci powinny mieć świadomość, że nie wszyscy mają to szczęście żyć w dostatku, jakim jest codzienny posiłek i dach nad głową. Co więcej, przy każdej okazji warto podkreślać wartość natury i jej zasobów. Angażujcie się w akcje charytatywne i tłumaczcie dzieciom, jak bardzo ważne jest dbanie o środowisko i pomoc innym. Niech widzą na Waszym przykładzie, że trzeba racjonalnie korzystać z każdych zasobów i doceniać, to, co się ma.

Rola ucznia

Mimo swojego doświadczenia życiowego, oprócz roli nauczyciela, w rodzinie pełnisz także rolę ucznia. Świat pędzi do przodu, nowe technologie pojawiają się codziennie, a tempo zmian nigdy nie było tak szybkie. Aby jak najlepiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości i nadążyć za zmianami, powinieneś stale uczyć się od młodszych pokoleń. Dzięki temu wykonywanie codziennych czynności będzie dla Ciebie znacznie łatwiejsze oraz szybsze. Wspólna nauka, szczególnie kiedy to dziecko występuje w roli nauczyciela, dostarczy mu poczucia dumy oraz na pewno wpłynie pozytywnie na Wasze relacje.

Rola w rodzinie a zasady rodziców

Mimo różnych ról, jakie pełnisz w rodzinie, w trakcie opieki nad wnukiem i jego wychowywania, priorytetem powinny być dla Ciebie zasady ustalone przez rodziców. To według nich na co dzień wychowywane jest dziecko i jako Dziadkowie nie możecie ich zmieniać lub naruszać. Po pierwsze, nie jest to Wasza rola, aby decydować o tym, jak dziecko ma być wychowywane. Po drugie, wprowadzając inne zasady do jego życia i przekazując mu inne wartości, na pewno wprowadzicie w jego głowie mętlik i ostatecznie dziecko nie będzie wiedziało, kogo ma słuchać, ani co jest dobre lub złe.

Kiedy według Ciebie wnuk nie zachowuje się w porządku a to, co mówi, zaczyna Was niepokoić, powinniście porozmawiać z rodzicami. Dajcie im znać, co według Was powinno ulec zmianie. To rodzice decydują o tym, jak wychowują swoje dziecko i nie zawsze mogą zgadzać się z Waszym zdaniem, jednak podjęcie spokojnego i konstruktywnego dialogu w znaczący sposób wpływa na budowanie dobrych relacji w rodzinie opartych na wzajemnym szacunku.

Rola Dziadków w rodzinie - najczęstsze wątpliwości

  1. Moja córka wychowuje dziecko, przekazując mu całkowicie inne wartości niż te, które wyniosła z domu. Czy mimo wszystko nie mogę przekazywać wnukowi tych, którymi ja się kieruję? Nie chcę być nieszczera w rozmowie z wnukiem i mówić mu rzeczy, z którymi sama się nie zgadzam.

    Niezgodność poglądów i wyznawanych wartości to częsty problem pomiędzy Dziadkami a rodzicami. Aby jak najlepiej go rozwiązać, warto znaleźć tematy i wartości, co do których wszyscy jesteście zgodni. Poszukaj neutralnego gruntu i staraj się dbać o rozwój wnuka w innych dziedzinach. Możecie wspólnie odkrywać jego zainteresowania, aktywność fizyczną oraz pomagać dziecku w nauce. Bardzo ważne jest również, abyś dawała wnukowi dobry przykład. On będzie Cię obserwował. Kiedy dorośnie sam zdecyduje, jaką drogę życiową obrać.

  2. Staram się rozmawiać z dzieckiem na tematy ważne, ponieważ wiem, że rodzice nie mają na to czasu. Chciałabym uświadomić mu, że należy dbać o innych, troszczyć się o potrzebujących oraz oszczędzać zasoby naturalne. Często jednak mam wrażenie, że te tematy go nudzą. Wnuk bardzo często przerywa rozmowę i chce wrócić do zabawy. Jak mogę zainteresować go tym, co mam mu do przekazania?

    Pamiętaj, że sposób myślenia dziecka jest prostszy i aby do niego trafić i go zainteresować, musisz zacząć używać odpowiedniego języka. Dzieci najlepiej uczą się poprzez doświadczenie i realne wrażenia. Słowo mówione nie trafia do niego w sposób, w jaki byś tego oczekiwała. Chcesz pokazać mu problem braku odpowiedzialności i potrzebę opieki nad słabszymi? Zabierz go do schroniska. Chcesz nauczyć wnuka odpowiedzialności za środowisko i segregacji śmieci? Wybierzcie się razem na najbliższe składowisko odpadów. Wytłumacz mu, skąd bierze się woda, której używa do kąpania, gdzie trafia plastikowa butelka po soku, który codziennie kupuje w sklepiku szkolnym. W ten sposób na pewno lepiej zrozumie to, co chcesz mu przekazać.

  3. Chciałabym pomóc wnukowi w nauce, jednak sama nigdy nie byłam dobra w szkolnych przedmiotach. Mam przez to wyrzuty sumienia, bo wiem, że nie radzi sobie w szkole, a nie mogę zrobić nic, żeby mu pomóc. Czy jest na to jakiś sposób?

    Nie każdy musi być orłem w każdej dziedzinie. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby pomóc wnukowi w nauce może czas pomyśleć o korepetycjach. Kiedy wnuk rzeczywiście nie radzi sobie z materiałem, lepiej zainwestować w to wcześniej niż później. Zaległości w opanowaniu materiału spowodują jedynie dalsze problemy i później będzie jeszcze trudniej. Ty natomiast, możesz pomóc wnukowi w inny sposób. Ćwicz z nim pamięć i koncentrację. Najlepiej robić to poprzez zabawę. W sklepie na pewno uda Ci się znaleźć planszowe gry edukacyjne. Wspomagają one rozwój dzieci i sprawiają, że jest im łatwiej się skupić na lekcjach i zapamiętać to, co ma do przekazania nauczyciel.

  4. Wnuczka oznajmiła ostatnio, że jej marzeniem jest zostać kosmetyczką. Bardzo dobrze się uczy i cała rodzina liczyła na to, że pójdzie na studiach. To mi najczęściej się zwierza i wszyscy liczą na to, że uda mi się namówić ją na zmianę zdania. Co powinnam zrobić w tej sytuacji? Wiem, że od zawsze lubiła tematy kosmetyków i widzę, że naprawdę dobrze się w tym odnajduje.

    Przede wszystkim nie powinnaś ulegać presji rodziny i wykorzystywać relacji z wnuczką do spełnienia ich potrzeb. Porozmawiaj z wnuczką i przedstaw jej obawy, jakie towarzyszą całej rodzinie. Podkreśl jednak, że to ona musi podjąć ostateczną decyzję. Jako Babcia powinnaś wspierać wnuczkę, nawet jeśli jej wybór nie jest tym, którego Ty byś dokonała, będąc na jej miejscu. Zawód kosmetyczki obecnie jest bardzo szanowany i wykonując go z pasją, można osiągnąć bardzo wiele. Ostatecznie, tylko wykonywanie pracy, którą się lubi, może dać w życiu szczęście, satysfakcję i poczucie spełnienia.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane