Dziecko idzie do przedszkola - jak dziadkowie mogą pomóc?

Jak pomóc w procesie adaptacji do przedszkola?

Jesteś najwspanialszym Dziadkiem i najwspanialszą Babcią dla swojego wnuczka. Cieszysz się, kiedy przychodzi na świat, kiedy stawia pierwszy krok i kiedy wita Cię uśmiechem. Martwisz się, kiedy ma gorączkę, kiedy upadnie i kiedy nie chce jeść. Ten malutki człowiek staje się całym Twoim światem. Kiedy w życiu wnuczka zbliża się ten ważny moment, jakim jest pójście do przedszkola, przeżywasz to równie mocno, jak jego rodzice. Dowiedz się, jak dziadkowie mogą pomóc, kiedy wnuczek idzie do przedszkola.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-13
  • Szacowany czas czytania: 8 min.
Dziecko idzie do przedszkola - jak dziadkowie mogą pomóc? / Jak pomóc w procesie adaptacji do przedszkola?

Zadbaj o odpowiednie przygotowanie

Tak jak wiele ważnych wydarzeń w naszym życiu, które mają wpływ na jego dalszy przebieg, tak samo pójście dziecka do przedszkola wymaga wcześniejszych przygotowań. Dziecko czuje, że niedługo dojdzie do ważnej zmiany i często nie wie, jak poradzić sobie z nadmiarem nowych bodźców i emocji. Dziadkowie, na równi z rodzicami, mogą mu w tym pomóc.

Porozmawiaj z rodzicami i zapytaj, czy zgadzają się na to, abyś powoli zaczął przygotowywać wnuczka do nowej sytuacji?

Dobre relacje z rodzicami, częste rozmowy i informowanie ich o Twoich zamiarach są niezwykle ważne w celu utrzymywania dobrych relacji w rodzinie. Porozmawiaj z córką/synową i opowiedz jej, co chciałbyś zrobić, aby wnuczek przyzwyczaił się do myśli o pójściu do przedszkola. Opowiedz jej o krokach, jakie zamierzasz podjąć i zapytaj, czy zgadza się z Twoim podejściem. Pomoże Wam to uniknąć nieporozumienia oraz konfliktów. Rodzice mogą uznać, że Dziadkowie za bardzo naciskają na dziecko, co je zbyt mocno stresuje, lub za bardzo się angażują.

Dzięki takiej życzliwej, konstruktywnej rozmowie zbudujesz w oczach rodzica obraz odpowiedzialnego Dziadka i Babci, którzy dbają o przyszłość dziecka i liczą się z ich zdaniem.

Utrzymuj dobrą relację z wnuczkiem

Staraj się jak najczęściej rozmawiać ze swoim wnuczkiem o wszystkich ważnych dla niego sprawach. Mów wolno i spokojnie. Ustaw się na wysokości jego wzroku, jak równy z równym. Jeśli od narodzin zbudujesz z wnuczkiem podwaliny dobrej komunikacji będzie Cię traktował poważnie i w przyszłości będzie liczył się z Twoim zdaniem. Jeśli powiesz mu, że przedszkole to fajne miejsce, w którym pozna dużo kolegów i koleżanek, i będzie się wspaniale bawił, to z pewnością Ci uwierzy.

Nie strasz wnuczka przedszkolem

Wypowiadaj się tylko i wyłącznie pozytywnie. Możesz powiedzieć: „Idziesz już do przedszkola? Ale jesteś już duży!” Każde słowo, które wypowiesz zasieje w dziecku ziarenko strachu i niepewności lub nadziei i pozytywnego nastawienia. Pamiętaj, dziecko chłonie jak gąbka wszystko co do niego mówisz. Nie chcesz, żeby pierwsze dni w przedszkolu były dla niego traumatycznym przeżyciem, tylko pozytywnym.

Często te przełomowe chwile w życiu dzieci wywołują u nich tak silne emocje, że zapamiętują je na całe życie. Bądź dla swojego wnuczka wsparciem i optymistycznym przewodnikiem, dzięki czemu przez nowe, życiowe doświadczenia przejdzie jako zwycięzca.

Buduj obraz przedszkola w pozytywnych barwach

Powtarzaj często swojemu wnuczkowi, dlaczego w przedszkolu jest fajnie:

  • będzie miał nowych kolegów i nowe koleżanki,
  • w przedszkolu jest dużo nowych zabawek,
  • Panie są bardzo miłe i we wszystkim mu pomogą,
  • w przedszkolu nauczy się mnóstwa ciekawych rzeczy,
  • przedszkole organizuje wycieczki, na przykład do remizy strażackiej, albo do teatru,
  • w przedszkolu są bale przebierańców, itd.

Stwórz w jego głowie obraz przedszkola, jako miejsca, w którym będzie czuł się bezpiecznie i w którym czeka na niego wiele przyjemnych i ciekawych wydarzeń, których nie znajdzie nigdzie indziej.

Nie naciskaj, jeśli widzisz, że dziecko nie jest zainteresowane rozmową

Jesteś bardzo zaangażowany i bardzo chcesz pomóc wnuczkowi w tym trudnym momencie, ale jeśli będziesz stale i stale naciskał, co chwilę poruszał ten temat, efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Malutkie dziecko jest w stanie skupić się na jednej rzeczy tylko przez chwilkę. Na pewno zauważyłeś, jak szybko zmienia zabawki, którymi się bawi, zaraz się nudzi i szuka kolejnej atrakcji. Tak samo jest z ciągłym mówieniem do dziecka. Jeszcze nie jest w stanie tak długo skupić się na jednym temacie.

Możesz również odnieść wrażenie, że pójście do przedszkola w ogóle go nie obchodzi i nie stanowi dla niego problemu. Dzieje się tak dlatego, że dziecko skupia się na tym co dzieje się tu i teraz. Pierwszy dzień przedszkola jest dla niego tematem tak odległym, jak podróż na Marsa, nie musi się mierzyć z tym w danej chwili. Nie znaczy to jednak, że nie powinniśmy podejmować inicjatywy i nie rozmawiać z dzieckiem. Trzeba to jednak robić z umiejętnie, aby nie przytłoczyć wnuczka nadmiarem informacji.

Czytajcie książeczki omawiające ten trudny dla maluszka temat w sposób dla niego przystępny.

Na rynku jest wiele książeczek z ulubionymi postaciami z bajek wnuczka, które przeżywają to samo co on i tak, jak on przygotowują się do pierwszego dnia w przedszkolu. Jeśli dziecko lubi czytanie książeczek, może to być kolejny element, który pokaże mu, że pomimo niepewności i lęku jego ulubiony bohater polubił przedszkole i znalazł tam grono wiernych przyjaciół, więc on również może.

Mogą to być książeczki, takie jak:

  • Tupcio Chrupcio Przedszkolak na medal
  • Kicia Kocia w przedszkolu

Przedstawienie całej sytuacji, z jaką przyjdzie się zmierzyć dziecku w formie graficznej pomoże mu lepiej ją zrozumieć i lepiej się do niej przygotować.

Opowiedz wnuczkowi, jak to było, kiedy Ty, jego mama lub tata po raz pierwszy poszliście do przedszkola

Relacja z pierwszej ręki opowiedziana przez bliską osobę doda dziecku otuchy. „Ja również kiedyś chodziłam do przedszkola.” „Pamiętam, kiedy Twój tata po raz pierwszy poszedł do przedszkola…” Opowiedz wnuczkowi, jak ważne było to wydarzenie, jak sobie z tym poradziliście, jak wspominacie ten czas. Może nadal pamiętasz ciepłą, uśmiechniętą Panią z przedszkola, albo nadal spotykasz się z koleżanką/kolegą poznanymi tamtego dnia. Przedstawienie dziecku dowodów na to, że pójście do przedszkola niesie ze sobą coś pozytywnego, sprawi, że nie będzie się tego bał.

Zabawa o nazwie: Misio idzie przedszkola

Tak samo, jak przygotowujemy się do rozmowy kwalifikacyjnej (wyobrażamy sobie, jakie dostaniemy pytania, jak możemy na nie odpowiedzieć, mówimy do siebie przed lustrem), tak samo dziecko potrzebuje odpowiedniego przygotowania. Odgrywanie scenek to doskonały sposób na przełamanie strachu przed nieznanym. Możecie użyć do tego misiów, lalek lub sami odgrywać różne role.

Kiedy odgrywacie scenki, jak misio przygotowuje się do pierwszego wyjścia do przedszkola, jak w nim zostaje i poznaje inne misie, jak zaczynają się razem bawić, możesz zaobserwować ukryte myśli, bądź lęki dziecka. Czy miś jest zdenerwowany? Czy będzie tęsknił za mamą? Czy będzie smutny, czy też radosny?

Dodatkowo dziecko pozna rytuały, jakie mają miejsce w przedszkolu. Rano jest czytanie bajek, potem śniadanko, gry i zabawy, obiadek i leżakowanie. Może przedszkolny spacer po osiedlu? Dobrze jest pokazać dziecku różne warianty zdarzeń: jeden miś się zsiusiał i płacze, ale Pani szybko mu pomaga i miś znowu jest uśmiechnięty.

Koledzy z placu zabaw

Malutkie dziecko do 3 roku życia bardzo dużo czasu spędza na osiedlowym placu zabaw. Zazwyczaj spotyka inne dzieci w podobnym wieku, które bawią się w tej samej piaskownicy. Możesz zapytać mamy/babcie/opiekunki, które przychodzą z innymi dziećmi na plac, w jakim wieku są dzieci i czy również idą w tym roku do tego samego przedszkola? Jeśli tak, możesz zapoznać wnuczka z przyszłym kolegą lub koleżanką, spróbować nawiązać pomiędzy nimi relację, może pobawią się w piaskownicy wspólnie samochodzikami, koparkami, foremkami?

Dobrze, żeby wnuczek widział jakąś znajomą twarz, kiedy zostanie w przedszkolu bez rodziców i dziadków. Możecie umawiać się na wspólne spacery lub wychodzić na plac zabaw o tej samej porze, aby dzieci lepiej się poznały. Dzięki temu dziecko będzie uczyło się nawiązywać relacje z innymi dziećmi oraz dzielić się zabawkami, dzięki czemu w przedszkolu będzie mu dużo łatwiej.

Nauka samodzielnego jedzenia

Jeśli jesteś tym szczęśliwym Dziadkiem, który codziennie opiekuje się swoim wnuczkiem podczas gdy rodzice pracują, ucz go jak najwcześniej samodzielnego jedzenia. Bardzo często dzieci same garną się do łyżki lub widelca, ale Dziadkowie boją się, że dziecko porozlewa, rozbije, zachlapie się i na pewno nie naje. Naturalnym odruchem staje się więc karmienie, aby dziecko się najadło. Patrząc jednak z perspektywy jego obecności w przedszkolu dobrze jest, aby jak najwcześniej potrafiło posługiwać się sztućcami, zjeść zupkę, pokrojone mięsko, ziemniaczki.

Oczywiście Panie w przedszkolu są bardzo pomocne i życzliwe dla dzieci, często karmią maluszki, które tego wymagają, jednak Ty na pewno chcesz, aby wnuczek nie musiał czekać, aż Pani znajdzie chwilkę, aby wśród grupy dzieci nakarmić właśnie jego. Pomimo trudności z tym związanych próbuj, próbuj i jeszcze raz próbuj, a Twoje starania na pewno znajdą odzwierciedlenie w dumie z wnuczka, który jest chwalony w przedszkolu za samodzielność.

Odwiedzamy przedszkolny plac zabaw

Kolejnym sposobem na zapoznanie dziecka z nowym miejscem jest przebywanie w jego otoczeniu. Bardzo często, szczególnie popołudniu, przedszkolny plac zabaw jest otwarty i również dzieci spoza przedszkola mogą się tam pobawić.

Jeśli nie jesteś pewny, czy możesz wejść na teren przedszkola, wystarczy zapytać Panie przedszkolanki, czy nie mają nic przeciwko. Twój wnuczek będzie obserwował starsze dzieci, zobaczy, jakie są uśmiechnięte i jak wesoło razem się bawią. Możesz powtarzać wnuczkowi, że niedługo będzie mógł się tam bawić codziennie i będzie wspaniale!

Idziemy z wnuczkiem na dni otwarte

Pod koniec roku szkolnego, przeważnie w czerwcu można przyjść z wnuczkiem na dni otwarte do przedszkola. Panie oprowadzają dzieci po przedszkolu. Dzieci mogą przez 2-3 godziny pobawić się z innymi dziećmi w kilku różnych salach. Oczywiście jesteś cały czas obok wnuczka i warto, abyś dostarczał mu kolejnych pozytywnych bodźców: „Zobacz, jakie fajne zabawki”, „Pani Ala jest bardzo miła, prawda?”

Zwracaj uwagę na wszystkie pozytywne aspekty, z jakimi dziecko ma do czynienia, dzięki czemu wyjdzie z przedszkola z przekonaniem, że chciałby tam jeszcze wrócić.

Kodeks małego przedszkolaka

Każde przedszkole ma swój kodeks, którego małe przedszkolaki muszą przestrzegać. Niektóre przedszkola publikują swoje kodeksy na stronie internetowej, inne wywieszają je w salach. Jednak podstawowe zasady są uniwersalne i przestrzegane w praktycznie każdym przedszkolu. Ważne, abyś zapoznał się z nimi wcześniej i stopniowo uczył je swojego wnuczka, aby nie miał problemu w odnalezieniu się w nowej sytuacji.

Oto fundamentalne zasady:

  • Wchodząc do sali mówimy: Dzień dobry
  • Słuchamy poleceń wychowawczyni
  • Bawimy się cicho, nie przeszkadzamy innym dzieciom
  • Po zakończonej zabawie składamy zabawki
  • Nie krzyczymy
  • Dosuwamy krzesełko do stolika, kiedy od niego wstajemy
  • Szanujemy zabawki i sprzęty na placu zabaw
  • Czekamy na swoją kolej podczas rozmowy
  • Prosimy o różne rzeczy używając zwrotu „proszę” oraz dziękujemy za nie
  • Dbamy o porządek podczas zabaw, zajęć i posiłków
  • Nie bijemy kolegów i koleżanki
  • Nie wychodzimy sami z sali

Opowiadając wnuczkowi o tym, jakie zasady panują w przedszkolu i w jaki sposób wzorowy przedszkolak powinien się zachowywać, pomożesz mu szybko zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Reguły wprowadzane przez Panią nauczycielkę, nie będą dla niego żadną nowością. On już doskonale wszystko wie. Opowiadali mu o tym Dziadkowie!

Czego dziecko potrzebuje w pierwszym dniu przedszkola?

Ulubiona maskotka

Bardzo dobrze, jeśli dziecko weźmie ze sobą do przedszkola swoją ulubioną maskotkę. Może to być miś, lalka, samochodzik, cokolwiek, co dziecko darzy dużym uczuciem, przy czym potrafi się uspokoić. Panie przedszkolanki z pewnością się na to zgodzą. Wiedzą, jak dużym stresem dla dziecka jest pierwszy dzień w przedszkolu. Możecie umówić się również z wnuczkiem tak, że do przedszkola dostanie nową maskotkę, którą sam wybierze.

Taki pluszowy przyjaciel z pewnością pomoże mu być dzielnym i uśmiechniętym przez cały dzień. Będzie miał też wsparcie i możliwość przytulenia się do kogoś wyjątkowego, szczególnie wtedy, kiedy będzie mu ciężko odnaleźć się w nowej sytuacji.

Wyjątkowe ubranie pierwszego dnia w przedszkolu

Powiedz wnuczkowi, że ten dzień będzie dla niego wyjątkowy, ponieważ staje się dużym, samodzielnym przedszkolakiem i zaczyna nową przygodę. Jako podkreślenie wyjątkowości tego wydarzenia, możecie przygotować ulubione ubranko. Nie musi być odświętne, może to być ulubiona bluzeczka z holownikiem, albo sukienka z baletnicą, ważne, że ma to znaczenie dla dziecka, które chce się zaprezentować z jak najlepszej strony. Panie na pewno go pochwalą, co bardzo go podbuduje. Potraktujcie ten dzień jako coś wspaniałego, wesołego i na każdym kroku podkreślajcie, jak bardzo jesteście z niego dumni.

Smaczne śniadanie

Przed wyjściem do przedszkola dobrze jest zjeść pyszne śniadanie. Najlepiej zapytać maluszka, na co dzisiaj ma ochotę i przygotować mu to, co lubi najbardziej. Możecie porozmawiać o czymś miłym. Możesz opowiedzieć dziecku o planach na najbliższy weekend. Ważne, aby miło rozpocząć ten wyjątkowy dzień.

Odprowadzanie do przedszkola i odbieranie

Jeśli dziecko jest bardzo emocjonalnie przywiązane do jednego z rodziców, możesz zaproponować, że to Ty odprowadzisz dziecko do przedszkola, aby rozłąka była mniej bolesna niż z mamą lub tatą. A może zostaniesz o to poproszony ze względu na fakt, że rodzice rano pracują? Jeśli przypadnie Ci zaszczyt odprowadzania wnuczka do przedszkola pamiętaj o kilku zasadach:

Dziecko odbiera wszystkie emocje, które towarzyszą jego najbliższym

Odprowadzając dziecko do przedszkola nie możesz okazywać strachu, niepokoju, niepewności. Okazuj wyłącznie pozytywne emocje lub obojętność, tak, jakby nie działo się nic nadzwyczajnego. Dużo się uśmiechaj. Uśmiech potrafi zdziałać cuda. Jeśli dziecko będzie widziało pozytywną, uśmiechniętą osobę, nie będzie czuło niepokoju.

W swojej postawie bądź silny i stanowczy. Pokaż wnukowi, że wyjście z domu, wejście do sali, pozostanie w przedszkolu pozostaje bez dyskusji. Zapewnij go o swojej miłości i poinformuj, kiedy po niego przyjdziesz. Nie mów jednak o godzinach, tylko o wydarzeniach: po obiadku, po leżakowaniu, po deserku. Nie martw się, nie robisz w ten sposób wnuczkowi krzywdy. Wręcz przeciwnie, pomagasz mu szybciej przejść przez ten trudny moment pierwszych dni rozłąki. Im szybciej będziesz traktował to, jako coś naturalnego, tym łatwiej dziecko przyzwyczai się do zmiany.

Przedstaw dziecku Panią Przedszkolankę i wyjdź

Wejdźcie wspólnie do sali, porozmawiajcie chwilkę z Panią, przekaż jej ważne informacje, jeśli dziecko nie toleruje pewnych produktów lub wręcz przeciwnie, jeśli coś szczególnie lubi. Dla dobra dziecka, warto poinformować Panie o wszystkich istotnych kwestiach.

Pożegnaj się z wnuczkiem, powiedz stanowczo: “Pa. Do zobaczenia później” i wyjdź. Bez względu na to, jak straszliwy płacz usłyszysz za plecami, po prostu wyjdź. Wnuczkowi nie stanie się krzywda, a płacz za chwilkę minie. Często dzieci płaczą, ponieważ widzą inne, płaczące dzieci. Nie masz na to żadnego wpływu. Zapewne podobne reakcje będą się powtarzać przez kolejne 2 tygodnie, ale nie przejmuj się tym. Jest to etap, przez który przechodzi każde dziecko. Im będziesz bardziej stanowczy: “Idziemy do przedszkola. Koniec, kropka.” Tym lepiej dla dziecka.

Zostaw go w sali, lub na rękach Pani, obróć się i wyjdź. To najlepsze co możesz zrobić dla swojego wnuczka.

Odbierając dziecko nie zarzucaj go pytaniami: “Jak było?”, “Co robiłeś?”, “Byłeś grzeczny?”. Dzieci cieszą się, że mogą wrócić do domu i często przez długi czas wcale nie opowiadają, co robiły w przedszkolu. Bądź wspierający, a nie natarczywy. Jeśli chcesz o coś zapytać, to unikaj pytań, na które odpowiedź brzmi: tak lub nie. Zadaj raczej pytanie: “Co podobało Ci się najbardziej?”, lub cierpliwie czekaj na moment, kiedy wnuczek poczuje chęć do podzielenia się wspomnieniami z danego dnia. Pamiętaj również, że zawsze możesz liczyć na informację od Pań, które dokładnie obserwują dzieci i chętnie odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Zajmij się czymś podczas pobytu wnuczka w przedszkolu

Jedź na działkę, posprzątaj mieszkanie, idź na zakupy. Zrób co możesz, żeby nie myśleć o tym, co robi teraz Twój ukochany wnuczek, a już na pewno nie przesiaduj w szatni przedszkola lub w jego okolicach. Pamiętaj, nie masz wpływu na to, co dzieje się w środku, a Panie przedszkolanki mają ogromne doświadczenie i już niejednemu marudzie pomogły w tych trudnych chwilach rozłąki z rodziną.

Miłość i wsparcie, jakie ofiarowałeś swojemu wnuczkowi pomoże mu szybko przystosować się do nowej sytuacji, a na Ciebie czeka największa nagroda: łzy szczęścia podczas pierwszego występu wnuczka z okazji Dnia Babci i Dziadka.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane