Pomysły na zabawy i aktywne spędzanie czasu dla całej rodziny

Ciekawe zabawy dla dzieci i dorosłych

Zimowe dni i wieczory to idealny czas na to, by spędzić go wspólnie z rodziną. Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na aktywne spędzenie popołudnia w gronie najbliższych. Z pewnością każdy z domowników znajdzie tu coś w sam raz dla siebie.
  • Ostatnia aktualizacja: 2021-01-05
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Pomysły na zabawy i aktywne spędzanie czasu dla całej rodziny / Ciekawe zabawy dla dzieci i dorosłych

Ciekawe zabawy dla dzieci i dorosłych

Aby nawiązać z wnukami silną więź i znaleźć wspólny obszar zainteresowań, który będzie ponad różnice pokoleniowe, wystarczy wspólnie się w coś zaangażować. Doskonałą ku temu okazją jest wspólna, rodzinna zabawa w wolny, zimowy wieczór. Atmosfera sprzyja wówczas budowaniu więzi, a czas spędzony z rodziną na pewno będzie wartościowy i warty zapamiętania. Przekonasz się, że taka forma wieczornej aktywności spodoba się każdemu członkowi rodziny - bez względu na wiek.

Jak spędzić wolny wieczór w sposób, który przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym? Poniżej przedstawiamy nasze propozycje.

Pokaz gotowania

Bardzo dobry pomysł na przyrządzenie kolacji, połączonej z doskonałą zabawą. Jeśli Twoja rodzina liczy nieco więcej osób, najlepiej podzielić się na dwu- trzy- osobowe grupy. Osoby, które zostały wytypowane do przyrządzenia pokazu, wspólnie przygotowują danie na oczach pozostałych członków rodziny. Pokaz gotowania oczywiście musi zakończyć się degustacją.

Aby wprowadzić do zabawy nieco rywalizacji, możecie przyznawać sobie punkty w kilku kategoriach (np. smak, wygląd, pomysł). Kiedy każda grupa popisze się już swoimi umiejętnościami, podliczcie punkty i ogłoście zwycięzcę. Nie zapomnijcie ustalić nagrody na początku konkursu. Planując dania, które macie gotować pamiętajcie o tym, by były one łatwe i szybkie w przygotowaniu.

Popołudniowy spacer z ćwiczeniem na spostrzegawczość

Spacer na świeżym powietrzu to zawsze dobry pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Jest to ważne szczególnie w okresie zimowym, kiedy brakuje nam słońca i związanej z nim witaminy D3. Warto zatem korzystać z każdego słonecznego dnia i wspólnie, całą rodziną uczęszczać na długie spacery. Aby nieco urozmaicić ten czas dzieciom, warto przeprowadzić konkurs na spostrzegawczość. Zanim opuścicie dom, wybierzcie wspólnie kolor, który będzie motywem przewodnim spaceru. Może być to np. czerwony. Zadaniem wszystkich spacerujących będzie wynotowanie jak największej liczby czerwonych przedmiotów, napotkanych po drodze. Osoba, która będzie ich mieć najwięcej - wygrywa.

Budowanie z klocków LEGO

Czy jest ktoś, kto nie lubi budować z popularnych klocków LEGO? Chyba nie. Wspólne budowanie to świetna okazja do nawiązania więzi z dziećmi. W zabawie wykorzystajcie także inne zabawki dziecka. Wspólnymi siłami możecie wybudować całe miasto, w którym będą nie tylko budynki mieszkalne, ale również sklepy, stacje benzynowe, szpital, policja, straż pożarna. Jeśli braknie Wam klocków - wykorzystajcie pudełka po butach oraz opakowania po produktach spożywczych. Z powodzeniem zastąpią Wam mniejsze lub większe budynki.

Nie zapomnijcie również o mieszkańcach Waszego miasta, których możecie stworzyć przy pomocy plasteliny lub kasztanów i wykałaczek. Niech całe przedsięwzięcie będzie duże! Na końcu nie zapomnijcie udokumentować Waszego miasta na zdjęciach. Na pewno będą one wspaniałą pamiątką tego udanego wieczoru.

Wieczór filmowy

Pomysł, który nie wymaga specjalnych przygotowań i jest szybki do zaaranżowania. Wspólnie wybierzcie film, który będzie interesujący dla wszystkich członków rodziny. Najlepiej sprawdzą się ponadczasowe klasyki kina familijnego: Shrek, Epoka Lodowcowa, Rybki z ferajny, Harry Potter, Był sobie pies, Kraina lodu i wiele innych. Nie zapomnijcie o filmowej atmosferze! Przygotujcie popcorn i inne przekąski (najlepiej zdrowe). Światło niech będzie przygaszone, a kanapa i dywan wyposażone w przyjemne i miłe poduchy i koce. Pamiętajcie, że na „sali kinowej” używanie telefonów komórkowych jest niedozwolone.

Prace plastyczne

Dzieci uwielbiają prace plastyczne, a jeszcze bardziej cieszą się z nich wtedy, kiedy pomagają im w tym dorośli. Prace plastyczne to pomysł na ciekawy wieczór, który sprawdzi się o każdej porze roku. Zimą możecie wykonywać wspólnie ozdoby choinkowe, dekoracje do domu oraz kartki świąteczne dla bliskich. Podobne dekoracje możecie wykonywać również na inne okazje, takie jak: Wielkanoc oraz Sylwester. Jest bardzo wiele możliwości i pomysłów o zróżnicowanym stopniu trudności, dlatego bez problemu dopasujesz je do wieku Twoich wnuków. Znajdziesz je zarówno w Internecie, jak i w dedykowanych czasopismach dostępnych w księgarniach i lokalnych bibliotekach.

Kalambury

Ponadczasowa gra integrująca wszystkich członków rodziny bez względu na wiek. Podzielcie się na dwie drużyny - im więcej osób, tym więcej zabawy. Jedna osoba z grupy losuje hasło, które ma zaprezentować, a pozostali członkowie próbują je odgadnąć. Dla utrudnienia określcie czas, jaki ma dana drużyna na odgadnięcie hasła. Punkty możecie zapisywać w widocznym miejscu - flamastrem na dużej kartce lub kredą na tablicy. Hasła do gry możecie przygotować wcześniej lub skorzystać z gotowych rozwiązań w postaci gier planszowych dostępnych w sklepach.

Uwaga: w sklepach dostępne są również gry dla dorosłych, których poziom trudności zdecydowanie przewyższa dziecięcą wiedzę. Jeśli decydujesz się na zakup kalamburów w tej formie, zwracaj uwagę na informację dotyczącą wieku graczy i kup wersję rodzinną.

Jaka to melodia

Słynny teleturniej można przenieść również w domowe warunki. Osoba prowadząca grę powinna wcześniej przygotować sobie piosenki, które będzie odtwarzać. Powinna pamiętać o tym, by stopień trudności dostosować do uczestników. W konkursie nie może zabraknąć dziecięcych hitów z bajek i filmów. Zasady zaadaptujcie w taki sposób, by było Wam wygodnie grać i łatwo rozstrzygnąć zwycięzcę. Nie zapomnijcie o nagrodzie dla finalisty.

Domowe kręgle

Zabawa, która jest szybka w organizacji i bardzo angażująca. Dostarcza rozrywki całej rodzinie i wprowadza ducha rywalizacji. Świetnie sprawdza się, szczególnie jeśli w Waszej okolicy nie ma kręgielni. Domowe kręgle można przygotować, wykorzystując butelki wypełnione wodą oraz piłkę. Tor możecie oznaczyć sznurkiem. Zadbajcie o to, by pomieszczenie, w którym będziecie grać, było przestronne i długie. Tor do kręgli musi mieć odpowiednią długość, dlatego być może konieczne będzie przesunięcie kilku mebli. Pamiętajcie o punktacji! Niech domowe kręgle oddają prawdziwą rozgrywkę.

Wyjście do restauracji

Wspólne, rodzinne wyjście do restauracji to okazja nie tylko do zacieśnienia więzów i integracji. Oprócz mile spędzonego czasu w gronie rodzinnym jest to także okazja do nauki prawidłowego zachowania i obycia. Dodatkowo dzieci mogą skosztować potraw, jakich nie jadają na co dzień w domu, dzięki czemu poznają nowe smaki i być może zechcą przenieść te doświadczenia na domowy talerz.

Wyjście do lokalnego centrum rozrywki

Obecnie niemal w każdym regionie funkcjonuje centrum rozrywki, do którego można wybrać się wspólnie z rodziną. Kino? Basen? Kręgielnia? A może lodowisko? Bez względu na to, co wybierzecie, dzieci na pewno bardzo ucieszą się na możliwość spędzenia czasu poza domem. Tego rodzaju aktywności cieszą osoby w każdym wieku i są świetną okazją do wspólnej zabawy i integracji.

Układanie puzzli

Jeśli szukacie angażującego zajęcia dla całej rodziny, a jednocześnie nie chcecie opuszczać domu, proponujemy wspólne układanie puzzli. Dostosujcie ich trudność do wieku graczy, by rozrywka nie była ani zbyt trudna, ani zbyt nudna. Jeśli Wasza rodzina liczy wiele osób, wybierzcie duży wzór, którego układanie zajmie Wam cały wieczór. Po skończeniu Waszą wspólną pracę warto oprawić w antyramę i zostawić na pamiątkę. Jeśli towarzyszą Wam małe dzieci, które nie będą w stanie poradzić sobie z małymi puzzlami, przygotujcie dla nich łatwiejszą wersję. Możecie nawet ogłosić mini zawody - kto pierwszy ułoży puzzle, ten wygrywa - dzieci kontra dorośli.

Zawody hula-hop

Krótki konkurs na pewno urozmaici Wam wspólny, rodzinny wieczór i wprowadzi do niego nieco szaleństwa. Kręcenie hula-hop wydaje się proste, ale wcale takie nie jest. Najlepsze w nim jest to, że zarówno dorośli, jak i dzieci mają tu równe szanse. Długie kręcenie hula-hop wymaga nie tylko techniki, ale również koordynacji ruchowej. W konkursie liczy się oczywiście czas. Komu najdłużej uda się kręcić hula-hop - wygrywa. Do liczenia czasu możecie wykorzystać stoper, który każdy posiada w swoim telefonie komórkowym.

Wspólne granie w planszówki

Planszówki to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym. Są ponadczasowe i cieszą nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Na rynku dostępnych jest wiele gier rodzinnych, które dostarczą Wam rozrywki. Jeśli jakiś tytuł już Wam się znudzi, można kupić kolejny, który będzie atrakcją na kolejne wieczory. Jeśli gracie w gronie rodzinnym z dziećmi w różnym wieku, szczególnie polecamy Wam: Dobble, 5 sekund (wersja dla dzieci), Zaczarowane drzewo, Scrabble i wiele innych.

Rodzinne wideo

Kto powiedział, że wieczór spędzony w gronie rodzinnym nie może być szalony? Zabawcie się w ekipę filmową! Nagrajcie wspólnie film, który przedstawi Was, jako rodzinę. Możecie mówić o sobie, wygłupiać się oraz robić to, na co tylko macie ochotę. Pamiętajcie o profesjonalnym przygotowaniu - zadbajcie o dobre światło, odpowiednią scenografię oraz oczywiście stroje, fryzury i makijaż. Tak przygotowane wideo będzie nie tylko świetną rozrywką dla Was wszystkich, ale również pamiątką na lata.

Głuchy telefon

Ponadczasowa zabawa, która zawsze rozbawia wszystkich do łez. Głuchy telefon sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy szukacie szybkiej rozrywki dla każdego. Grę możecie zaaranżować nawet w przerwie pomiędzy filmami lub zaraz po kolacji. Udana zabawa gwarantowana!

Zabawy i aktywne spędzanie czasu z rodziną - najczęściej zadawane pytania

  1. Bardzo podobają mi się te pomysły, ale naszej rodzinie trudno zgrać się w jednym czasie. Często ktoś pracuje, albo ma inne zobowiązania i wspólnie spędzony wieczór to naprawdę rzadkość. Czy jest jakiś sposób, żeby się wspólnie zorganizować?

    Spędzanie czasu z rodziną jest ważne i warto spotykać się w większym gronie nie tylko przy okazji świąt. Zaproponuj, by wspólnie spędzane wieczory lub popołudnia stały się Waszą tradycją. Niech będzie to np. każdy trzeci piątek w miesiącu, albo co dwa miesiące. Wtedy każdy odpowiednio wcześnie zaplanuje sobie ten czas, a organizując swoje inne obowiązki, będzie pamiętał, że ten dzień zarezerwowany jest dla rodziny.

  2. Chciałabym mieć możliwość spędzenia czasu z rodziną w ten sposób, ale niestety wszyscy rozjechali się po świecie. Bardzo tego żałuję, bo niestety nie mam tak dobrej relacji z wnukami i swoimi zięciami. Czy jest jakiś sposób, by wspólnie spędzić czas online?

    Szczególnie w ostatnich miesiącach, wiele rodzin nauczyło się funkcjonować na odległość. To pokazuje, że wszystko jest możliwe i wystarczy odpowiednio wykorzystać dostępne technologie. Obecnie niemal każdy komunikator umożliwia wspólne wideo rozmowy, do których może włączyć się każdy członek rodziny. Razem możecie grać również w gry online, w których wszyscy będziecie uczestniczyć i świetnie się bawić. Szczególnie polecamy dostępne online kalambury, które polegają na rysowaniu i zgadywaniu haseł.

  3. Moje wnuki podchodzą do wspólnego spędzania czasu wyjątkowo niechętnie. Wolą oglądać bajki i grać w gry na telefonie. Jak mogę zachęcić je do innych aktywności?

    Przede wszystkim postaw na rozrywkę, która je zaciekawi. Wspólna zabawa musi być żywa i najlepiej jeśli będzie to rywalizacja. Wizja wygrania i zdobycia nagrody jest dla dzieci wyjątkowo kusząca i wówczas chętnie przyłączają się do rywalizacji. Bardzo atrakcyjne może być dla wnuków wyjście poza dom. Powinny zainteresować się odwiedzeniem basenu, kręgielni lub lokalnej pizzerii. Lepiej nie proponuj im wspólnego układania puzzli lub prac plastycznych - raczej nie będą tym zainteresowane i uznają zabawę za nudną.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane