20 gier planszowych polecanych do gry z dziećmi
Lista najlepszych gier planszowych dla dzieci
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
- Szacowany czas czytania: 7 min.
20 gier planszowych polecanych na wspólne popołudnie z wnukami
Spędzanie wolnego czasu z wnukami w sposób interesujący to dla wielu Dziadków coraz trudniejsze wyzwanie. Wraz z rozwojem technologii, przepaść pokoleniowa staje się coraz bardziej wyraźna i często trudno znaleźć wspólny język z najmłodszymi członkami rodziny. Na szczęście, mimo wyraźnego postępu nadal istnieje kilka sprawdzonych sposobów na ciekawe spędzanie wolnego czasu. Jedną z pewnych opcji są właśnie gry planszowe.
Odpowiednio wybrane gry planszowe ucieszą gracza w każdym wieku. Kilka sprawdzonych, klasycznych pozycji, mimo upływu lat nadal cieszy się dużą popularnością. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego tytuły do temperamentu oraz zainteresowań dziecka. Gry planszowe sprawdzają się świetnie szczególnie w dni, kiedy pogoda nie pozwala na opuszczenie domu. Jest to świetna alternatywa dla komputera oraz telefonu komórkowego.
Eurobiznes
Jedna z najbardziej klasycznych gier, którą w domu posiada niemal każdy. Gra uczy zarządzania pieniądzem oraz strategicznego dysponowania budżetem. Jeśli Twoje wnuki są nieco starsze, gra w Eurobiznes będzie świetnym pomysłem na spędzenie wolnego popołudnia. Celem gry jest zdobycie największego majątku poprzez dokonywanie korzystnych transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości. Gry tego typu, poza tym, że są świetną rozrywką, stają się dla dziecka także elementem edukacyjnym. Nawet młodszy uczestnik rozgrywki uczy się w ten sposób znaczenia i wartości pieniądza oraz postępowania według określonych reguł.
Operacja
Popularna gra planszowa, która od kilkunastu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Polega na wyciąganiu poszczególnych elementów z ciała pacjenta przy pomocy specjalnych „chirurgicznych” szczypców. W momencie, kiedy uczestnik gry nie zrobi tego dokładnie i dotknie granicy pola, zaświeca się alarm i przepada mu kolejka. Wygrywa ten, komu uda się zebrać jak najwięcej elementów z ciała pacjenta. Gra „Operacja” jest bardzo doskonała w celu kształtowania w dziecku cierpliwości, zręczności, dokładności i umiejętności radzenia sobie z porażką. Jest również dynamiczna - rozgrywka toczy się szybko, więc daje to okazję do wielu rewanżów.
Uno
Bardzo popularna gra karciana, której zasady zbliżone są do gry w makao. Gracze w momencie rozdania otrzymują po 7 kart. Ostatnią kartę umieszcza się na odkrytą na środku, a pozostałe w talii karty kładzie się obok tak, by nie było widać ich znaków i kolorów. Zadaniem graczy jest dopasowanie swoich kart wzorem, kolorem lub symbolem do tej znajdującej się na środku. Jeśli nie mogą tego zrobić, mogą sięgnąć po kartę z talii. W przypadku kiedy ta karta również nie pasuje, kolejka przesuwa się dalej. Gra w uno różni się od tradycyjnej gry w makao kartami funkcyjnymi, które urozmaicają rozgrywkę. Jest to gra, która świetnie sprawdza się jako początek nauki gier karcianych. Zasady są łatwe, a kolorowe karty są bardziej przyjazne dla najmłodszych. Karty do gry w uno są niedrogie i można znaleźć je niemal w każdym sklepie z zabawkami dziecięcymi oraz w większych hipermarketach.
Jenga
Ponadczasowa gra dla całej rodziny. Polega na wyciąganiu klocków z wieży i układanie ich na samej górze tak, aby cała konstrukcja się nie przewróciła. Jeśli się to stanie, gracz, który do tego doprowadził, przegrywa rozgrywkę. Gra w jengę to świetna zabawa dla osób w każdym wieku. Jest szczególnie polecana dla nad wyraz energicznych dzieci, które w czasie rozgrywki uczą się spokoju i cierpliwości. Wyciąganie klocków z konstrukcji wymaga zręczności, ale przede wszystkim delikatności. Gra w jengę uczy dzieci także radzenia sobie z porażką. Kiedy w czasie gry ułożona wieża się przewraca, jest to źródło nieopisanej radości i śmiechu dla całej rodziny.
Twister
Gra zręcznościowa, która świetnie sprawdzi się na wolny wieczór z wnukami. Kolorowa mata dostarczy wiele zabawy i śmiechu całej rodzinie zaangażowanej w rozgrywkę. Głównym zadaniem graczy jest przemieszczanie stóp oraz dłoni na wylosowane przez sędziego pola. Wbrew pozorom, zadanie to nie jest łatwe, ponieważ manewrując pomiędzy innymi graczami łatwo stracić równowagę. Osoba, która nie będzie w stanie wykonać komendy lub się przewróci, przegrywa.
Scrabble
Jedna z najbardziej popularnych gier dla całej rodziny. Polega na losowaniu liter i układaniu na planszy słów w formie przypominającej krzyżówkę. Klasyczna wersja gry może być nieco skomplikowana dla najmłodszych dzieci, dlatego, kiedy Wasze wnuki są jeszcze małymi szkrabami, warto zakupić wersję „Junior”. Gra w Scrabble to nie tylko świetna rozrywka, ale także okazja do rozwijania słownictwa. Dzieci, które dopiero poznają litery, mogą również uczestniczyć w zabawie jako towarzystwo dla starszych graczy. Dzięki nauce poprzez zabawę literowanie staje się dla nich bardziej przystępne i łatwiejsze do opanowania.
Grzybobranie
Gra przygodowa, która będzie świetną rozrywką dla najmłodszych. Zasady są bardzo łatwe i zrozumiałe nawet dla kilkulatków. Zadaniem graczy jest przejście całej planszy i zebranie jak największej ilości grzybów. To, czego należy unikać to zbieranie muchomorów, które powodują opróżnienie koszyka z dotychczasowych zbiorów. Gracze poruszają się po planszy pionkami, a o ich ruchach decydują rzuty kostką.
Taboo
Gra pojawiła się na rynku niedawno, jednak od razu zyskała bardzo dużą popularność. Rozgrywka jest szybka i dynamiczna. Polega na tłumaczeniu haseł widocznych na karcie, bez użycia najbardziej bliskoznacznych słów. Drużyna, której uda się odgadnąć najwięcej słów w określonych czasem rundach, wygrywa. Gra jest bardzo ciekawą formą rozrywki i oprócz świetnej zabawy pozwala rozwinąć w dzieciach umiejętności kojarzenia i szybkiego myślenia. Rozgrywka jest świetną zabawą w większym gronie - minimalna liczba graczy to 4 osoby.
Karta rowerowa
Gra edukacyjna przygotowana specjalnie z myślą o dzieciach uczących się podstaw ruchu drogowego. Quiz zawarty w grze i konieczność odpowiadania na pytania będzie także dobrym sprawdzianem Waszej pamięci. Zadaniem graczy jest dotarcie do wyznaczonych miejsc na planszy. W trakcie przeprawy, na uczestników czekają pola oznaczone pytajnikiem. Dopiero o odpowiedzi na wylosowane pytanie związane z zasadami ruchu drogowego mogą oni ruszyć w dalszą trasę.
5 sekund
To stosunkowo nowa gra, która również cieszy się bardzo dużą popularnością i jest świetną rozrywką dla całej rodziny. Polega na odpowiedzi na zadane pytania. Utrudnieniem jest czas. Gracz ma na to jedynie 5 sekund. Gra bardzo dobrze sprawdza się w sytuacjach, kiedy nie masz wystarczająco dużo czasu na prowadzenie długich rozgrywek. Kiedy Wasze wnuki są jeszcze małe, zamiast klasycznego tytułu można sięgnąć po wersję „Junior”. Szybkie kojarzenie i mówienie zmuszają dzieci do kreatywnego myślenia i rozwijają w nich pomysłowość i błyskotliwość.
Ego
Gra może okazać się ciekawym urozmaiceniem wieczoru spędzanego w towarzystwie nieco starszych wnuków. Polega ona na trafnym odpowiadaniu na nietypowe pytania dotyczące charakteru, osobowości oraz poglądów. Pozostali uczestnicy gry przy pomocy specjalnych żetonów obstawiają Twoją odpowiedź. Wygrywa gracz, który w czasie całej rozgrywki zbierze najwięcej żetonów. Gra sprawdza, jak dobrze znają się uczestnicy. Jest to dobry sposób na nawiązanie z wnukami bliższych więzi i dowiedzeniu się o sobie nieco więcej.
Dixit
Ciekawa gra rodzinna, która ucieszy zarówno dzieci, jak i dorosłych. Polega na wymyślaniu skojarzeń do odkrytych kart. Każdy gracz w czasie rozgrywki ma szansę wykazać się wyobraźnią oraz sprytem. Gra została wymyślona przez lekarza, który na co dzień pracował z młodzieżą przeżywającą trudności w środowisku szkolnym. W czasie swoich badań zaobserwował, że gra rozwinęła w nich umiejętność formułowania wypowiedzi oraz znacząco poprawiły się relacje z innymi. W związku z tym gra Dixit to także bardzo dobre narzędzie terapeutyczne, które pomoże dzieciom nieśmiałym i zamkniętym w sobie.
Superfarmer
Kultowa gra strategiczna, która cieszy całe rodziny już od wielu pokoleń. Zadaniem graczy jest wcielenie się w hodowcę zwierząt, który poprzez rozbudowę swojego gospodarstwa ma szansę zostać superfarmerem. Aby to osiągnąć, należy rozmnażać zwierzęta, dokonywać korzystnych transakcji handlowych oraz wymieniać się stadem. Zagrożeniem dla wszystkich graczy są grasujące wilki i lisy, których atak może znacząco uszczuplić hodowlę. Gra jest nie tylko wesołą rozgrywką dla wszystkich członków rodziny, ale także szansą nauki dzieci strategicznego myślenia i planowania.
Potwory do szafy
Gra typu memory nadająca się dla dzieci w wieku nawet 3 lat. Gra uczy współpracy, ponieważ aby wygrać z potworami, wszyscy gracze muszą działać wspólnie. Ich zadaniem jest dopasowywanie zabawek do pokonywanego potwora. Gracze odnoszą sukces, kiedy wszystkie potwory uda się zagonić do szafy. Oprócz tego, że gra uczy działać wspólnie, rozwija także zdolności zapamiętywania. Może także okazać się bardzo dobrym narzędziem w oswajaniu dziecięcych lęków. Bogata kolorystyka oraz humorystyczne podejście sprawiają, że dziecko zaczyna inaczej patrzeć na „przerażający” świat potworów schowanych w szafie.
Zgadnij kto to?
Bardzo wesoła gra, która uczy dziecko logicznego myślenia. Świetnie sprawdza się także w nauce kolorów. Jest to zabawa dla dwóch osób. Zadaniem gracza jest odgadnięcie, w kogo wcielił się jego przeciwnik. Zadając właściwe pytania, drogą eliminacji dochodzi do rozwiązania zagadki. Gra jest bardzo szybka i dynamiczna. Na pewno ucieszy każdego kilkulatka i będzie świetną rozrywką na wolną popołudniową chwilę.
Robinson Crusoe
Ciekawa pozycja dla nieco starszych wnuków, którzy mają minimum 10 lat. Jest to gra przygodowa, której zadaniem jest przetrwanie na wyspie. Aby to się udało, muszą współpracować. Gra oparta jest o 7 różnych scenariuszy, ale oprócz tego towarzyszy jej nutka losowości, sprawiająca, że rozgrywka może być bardzo emocjonująca. Przygoda na wyspie jest bardzo wciągająca, dlatego na grę warto zarezerwować nieco więcej czasu.
Dobble
Bardzo popularna gra rodzinna, dzięki której w każdym domu zapanuje wesoła atmosfera. Aby wygrać, gracze muszą wykazać się spostrzegawczością i szybkim mówieniem. Gra polega na jak najszybszym znalezieniu na własnych kartach elementu, jaki pasuje do karty położonej na środku. Gra jest bardzo dynamiczna, ponieważ karty znajdujące się na środku stołu zmieniają się w szybkim tempie. Kto pierwszy pozbędzie się wszystkich kart, wygrywa. Gra jest dedykowana dzieciom od 6 roku życia, ale rozgrywana w wolniejszy sposób, z pomocą dorosłych sprawdzi się także u młodszych dzieci. Może być to okazja do nauki nowych słów oraz kolorów.
Miejskie zoo
Gra planszowa, która będzie świetną rozrywką także dla najmłodszych wnuków. Dedykowana jest dzieciom, które ukończyły 3 rok życia. Jest to klasyczna gra przygodowa, w której gracze poruszają się pionkami po planszy i wykonują ciekawe zadania. Fabuła opiera się o wizytę w miejskim zoo.
Emocje
Gra edukacyjna dla najmłodszych. Polega na poruszaniu się pionkiem po planszy i odkrywaniu kart z pytaniami dotyczącymi poszczególnych emocji. Przykładowe pytania, jakie zawiera to: „Jak rozpoznać, że ktoś jest smutny?”, „Jak sobie radzisz z porażką?”, „Czego ludzie mogą sobie zazdrościć”. Gra w „Emocje” to bardzo dobra okazja dla dorosłych na wytłumaczenie dziecku różnych uczuć oraz sposobów na radzenie sobie z nimi. Jest to także okazja do dyskusji na wiele tematów i stopnia poznania dojrzałości i osobowości dziecka.
Rach ciach
Gra familijna, która umili wieczór całej rodzinie. Gracze muszą się w niej wykazać zręcznością, szybkością i dobrą pamięcią. Rozgrywka polega na jak najszybszym układaniu kul w odpowiedniej kolejności ustalonej przez kartę w grze. Jeśli graczowi uda się to zadanie, może przesunąć pionek do przodu. Wygrywa ten, kto jako pierwszy dotrze do linii mety. Gra jest bardzo dobrą formą dynamicznej rozrywki. W trakcie zabawy, panuje wesoła atmosfera, a częste potknięcia są okazją do śmiechu i radości.
Gry planszowe - nauka poprzez zabawę
Wspólne granie z wnukami w planszówki to okazja przede wszystkim do miłego spędzenia czasu. Wiele gier zachęca dzieci do integracji z dorosłymi, a to może znacząco wpłynąć na Waszą relację. Oprócz świetnej zabawy wiele gier planszowych ma także czynnik edukacyjny. Gry przygotowane specjalnie dla dzieci, rozwijają w nich określone umiejętności np. logicznego myślenia, czy zapamiętywania.
Granie w planszówki wspólnie z Wnukami - Wasze pytania
-
Mamy wnuki w bardzo różnym wieku, najmłodsze dziecko ma 4 lata, a najstarsze 12. Dobór ciekawej gry, która jednocześnie nie będzie zbyt trudna dla najmłodszego wnuka, jest dla nas wyzwaniem. Jaki tytuł sprawdzi się u nas najlepiej?
Kiedy przedział wiekowy graczy jest bardzo duży, a w rozgrywce biorą udział także maluchy, warto sięgać po tytuły familijne. Jedną z łatwiejszych i jednocześnie ciekawych gier, w którą grać może także kilkulatek jest 5 sekund. Aby rozgrywka nie była dla dziecka zbyt trudna, możecie w jego przypadku pominąć limit czasowy. Zadawane pytania nie należą do trudnych i w większości opierają się na wyobraźni graczy. Na pewno kilkuletni wnuk sobie z nimi poradzi, a dla Was gra także będzie ciekawa.
-
Mój 9-letni wnuk bardzo dużo czasu spędza przed komputerem. Chciałam, by zagrał z nami w planszówki i wybrałam grę „Grzybobranie”. Zabawa nie była dla niego ciekawa i wrócił do gry na komputerze. Jaki tytuł powinnam wybrać, by bardziej go zainteresować?
Jeśli Twój wnuk wiele czasu spędza, grając w gry komputerowe, spróbuj zaproponować mu ciekawszy i bardziej dynamiczny tytuł. Dobrym wyborem może okazać się Dobble. Rozgrywka opiera się o szybkie myślenie i mówienie, dlatego może dorównywać żywiołowym grom komputerowym.
-
Bardzo spodobał mi się pomysł zabawy grami planszowymi i chciałabym kupić coś uniwersalnego, co będzie dobrym tytułem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dzieci odwiedzają mnie od czasu do czasu, a znacznie częściej spędzają u nas czas znajomi. Która gra będzie najlepsza na początek?
Jest bardzo wiele uniwersalnych tytułów, które będą dobre dla osób w każdym wieku. Na początku warto zaopatrzyć się w klasyki takie jak Eurobiznes oraz Scrabble. Są to ponadczasowe tytuły, w których nie można narzekać na nudę. Rozgrywka za każdym razem może przebiegać w inny sposób, gdyż oba tytuły opierają się na losowości.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane