Pierwszy wnuk - jak w zgodzie z rodzicami przywitać go na świecie?
Podstawowe zasady udzielania pomocy młodym rodzicom
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
- Szacowany czas czytania: 7 min.
Pamiętaj o emocjach i roli rodziców dziecka
W życiu każdej rodziny przychodzi upragniony moment obwieszczenia narodzin pierwszego dziecka. Jest to wyjątkowa wiadomość, która cieszy i ekscytuje nie tylko przyszłych rodziców, ale również Dziadków. Pojawienie się na świecie pierwszego wnuka to magiczny czas, w którym wchodzisz w nową rolę. Jest to jednocześnie moment, w którym życie całej rodziny wywraca się do góry nogami. Panują w nim nowe, nieznane emocje, pojawiają się nowe obowiązki oraz problemy, którym trzeba sprostać.
Okres radości i szczęścia, jaki panuje w rodzinie to szczególne chwile, którymi należy cieszyć się jak najdłużej. Jak zatem przywitać nowo narodzone dziecko na świecie i jednocześnie przeżywać okres radości w sposób komfortowy dla wszystkich?
Oczekując przyjścia na świat Twojego pierwszego wnuka, spodziewasz się często ekscytujących momentów odwiedzin, w trakcie których będziesz spędzać z dzieckiem czas i obdarowywać je prezentami. Być może oczami wyobraźni widzisz już, do kogo wnuk będzie podobny: po którym z rodziców odziedziczy kształt nosa, po kim usta, a po kim oczy. Nie możesz się doczekać na myśl o wspólnej zabawie i spacerach widząc we wnuku możliwość przeżycia na nowo pięknych chwil, których doświadczałeś przy okazji narodzin własnych dzieci.
Tymczasem mając tak wygórowane i utopijne oczekiwania, bardzo łatwo o rozczarowanie. Często Dziadkowie są tak zaaferowani całym wydarzeniem i podekscytowani pierwszym wnukiem, że zapominają o rodzicach dziecka, dla których pojawienie się na świecie ich pierwszego dziecka jest tak samo ważnym przeżyciem. Nowa rola, w jaką wchodzą, jest dla nich jednocześnie ekscytująca i wymagająca. Od tego momentu to oni są bezpośrednio odpowiedzialni za drugiego człowieka. Zarówno w kwestii wychowania, nauki, jak i bezpieczeństwa.
Aby zapewnić maksymalny komfort sobie, dziecku i rodzicom musisz rozumieć emocje, jakie towarzyszą wszystkim członkom rodziny w momencie narodzin. Należy również uświadomić sobie, że niestety, choćbyś bardzo tego chciał, to nie Ty jesteś dla dziecka obecnie najważniejszy. Priorytetem jest relacja nawiązująca się pomiędzy młodymi rodzicami, a ich dzieckiem. W związku z tym powinieneś mieć na uwadze, że to do nich należy pierwszeństwo świętowania, ekscytacji oraz prawo do cieszenia się dzieckiem w każdej możliwej chwili. W takiej sytuacji Twoja propozycja lub próba przejęcia większości obowiązków związanych z opieką nad noworodkiem może nie być dobrym pomysłem.
Nie przytłaczaj swoją obecnością - zapewnij przestrzeń
Twoje dziecko, które jeszcze nie tak dawno wymagało Twojej opieki, teraz samo staje się odpowiedzialne za małego człowieka. Czas szybko minął, córka lub syn dorośli i nie potrzebują już stałego nadzoru i kontroli sytuacji. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują Twojego wsparcia. W trudnych chwilach, które na pewno się pojawią, Twoja dobra rada, słowo wsparcia i otuchy oraz motywacji są nieocenione.
Twoje dzieci stając się rodzicami po raz pierwszy, potrzebują przestrzeni. Jest to trudny czas, w trakcie którego wchodzą w nową rolę. Wiąże się z tym nie tylko ekscytacja, ale również niepewność i poczucie niepokoju. Na pewno martwią się, czy sobie poradzą oraz czy uda im się sprostać nowym obowiązkom.
Z drugiej strony, w obecnych czasach rodzice mają do dyspozycji całą gamę fachowych książek, porad ekspertów oraz informacji dostępnych na blogach parentingowych, przez co bardzo świadomie i ze sporym przygotowaniem wkraczają w świat dojrzałego rodzicielstwa. Mimo, że bardzo chciałbyś ich w wielu rzeczach wyręczyć, lepiej tego nie robić. Rodzice pragną w pełni poświęcić swój czas oraz zaangażowanie nowonarodzonemu dziecku i sprostać nowym wyzwaniom samodzielnie.
Najlepsze wsparcie i pomoc, jaką możesz zaoferować to bycie blisko, ale na odległość. Zapewnij dzieci, że w razie problemów i wątpliwości, jesteś chętny do pomocy. Utrzymuj stały kontakt, dziel się radami i wskazówkami, kiedy o nie poproszą. Okazuj wsparcie psychiczne i motywujcie - to jest w tej chwili szczególnie ważne dla młodych rodziców.
Zaproponuj pomoc w codziennych obowiązkach
Czas połogu może być szczególnie trudny dla młodej mamy i warto zaproponować swoją pomoc w codziennych czynnościach. Niektórzy bardzo chętnie z niej skorzystają, inni wolą być samodzielni. Pamiętaj, że bez względu na to, co postanowią rodzice dziecka, należy to uszanować. Niektórzy rodzice wolą ten czas spędzać jedynie w gronie własnej rodziny i nie powinieneś wówczas mieć im tego za złe.
Samopoczucie w czasie ciąży i bezpośrednio po narodzinach to kwestia indywidualna. Są osoby, które szybko odnajdują się w nowej roli i od razu wdrażają w życie nową organizację obowiązków. Są jednak przypadki, kiedy Twoja pomoc może okazać się niezbędna. Nawet tak podstawowe czynności, jak zrobienie zakupów lub posprzątanie w mieszkaniu mogą być dla młodych rodziców dużym wyzwaniem. Twoja pomoc może okazać się szczególnie istotna w sytuacji, kiedy młoda mama dłużej dochodzi do siebie. Pamiętaj, by zapewnić dzieci o gotowości do pomocy i wsparcia. Muszą wiedzieć, że zawsze mogą na Ciebie liczyć.
Zaakceptuj odmienne sposoby opieki nad noworodkiem
Na pewno rozumiesz uczucia niepewności i niepokoju, jakie towarzyszą rodzicom w momencie narodzin. Sam przez to przechodziłeś. Chcąc pomóc dzieciom odnaleźć się w tej sytuacji, oferujesz szereg rad i wskazujesz, co robić, czego nie robić. Młody rodzic może poczuć się przytłoczony ilością instrukcji (często również rozbieżnych) dotyczących tego: jak trzymać dziecko, czy podtrzymywać główkę, kołysać, nie kołysać, itd.
Czas, kiedy sam byłeś rodzicem upłynął, a wraz z nim zmieniły się zalecane sposoby opieki nad noworodkiem oraz zasady jego pielęgnacji. Pamiętaj, że obecnie do dyspozycji młodych mam są pielęgniarki i położne, które wydają zrozumiałe, profesjonalne instrukcje, jak postępować z noworodkiem. Młodzi rodzice często także sięgają po specjalistyczne książki instruujące o tym, jak zachowywać się w określonych sytuacjach oraz jakie metody pielęgnacji są dla dziecka najlepsze.
Twoje rady są bardzo cenne i wynikają z wieloletniego doświadczenia. Musisz jednak liczyć się z tym, że nie zawsze rodzic z nich skorzysta. Z pewnością Twoje sposoby nie są jedynymi dobrymi wskazówkami, a rodzic może wybrać inne metody opieki nad noworodkiem. Nie oznacza to niczego złego. Pamiętaj, że Ty również powinieneś być otwartym na nowe doświadczenia i wiedzę. Pozwól rodzicom podejmować własne decyzje i uczyć się na własnych błędach.
Bądź lepszym słuchaczem, niż mówcą
Kiedy wyczekany wnuk przychodzi na świat na pewno trudno powstrzymać Ci się o wydawania rad i opinii na temat wszystkiego, co z nim związane: wybór imienia, warunki panujące w szpitalu, ubiór dziecka, waga oraz sposób żywienia niemowlęcia. Bardzo dobrze, że przejmujesz się wszystkim, co dotyczy wnuka jednak w obecnej chwili jedyne, czego potrzebuje Twoje własne dziecko to umiejętności słuchania.
Sytuacja na pewno przytłacza młodych rodziców i sami chętnie wyżalą się z tego, co ich trapi. Bardzo ważne jest, by na tym etapie okazać wsparcie i wykazać się umiejętnością aktywnego słuchania. Wysuwanie na pierwszy plan własnych spostrzeżeń i uwag raczej nie będzie w tym przypadku pomocne ani dobrze odebrane.
Twoje dziecko musi mieć świadomość, że jesteś tu dla niego i będziesz go wspierać w trudnościach związanych z wychowaniem potomka. Nawet jeśli nie zgadzasz się z niektórymi wyborami młodych rodziców i masz odmienne zdanie na niektóre tematy związane z pielęgnacją, opieką, czy wychowaniem.
Zadbaj o zachowanie równowagi w rodzinie i kultywuj utrwalone tradycje
Pojawienie się w rodzinie noworodka, wywraca życie wszystkich do góry nogami. Nagle wszystkie czynności i obowiązki wykonywane są z myślą o nowym członku rodziny. Wszyscy dostosowują swój plan dnia w taki sposób, by uwzględnić potrzeby niemowlęcia. Tymczasem to, że pojawiło się na świecie wyczekane pierwsze dziecko lub wnuk nie musi powodować zaniechania rodzinnych, codziennych rytuałów lub zmiany przyzwyczajeń.
Bądź osobą, która zadba o zachowanie odpowiedniej równowagi w rodzinie. Jeśli tradycją są wspólne rodzinne, niedzielne obiady, niech tak zostanie. Na pewno będzie wymagać to większego zaangażowania i być może przeorganizowania, ale nadal jest to możliwe do wykonania. Rezygnacja z małych rodzinnych tradycji na rzecz noworodka z pewnością odbije się negatywnie na relacjach w rodzinie, a wszyscy z czasem poczują frustrację z powodu rozluźnienia kontaktów.
Pamiętaj, że kluczem do zachowania zdrowych relacji pomiędzy wszystkimi członkami rodziny jest odpowiednie dawkowanie emocji oraz wspólnych chwil. Pojawienie się na świecie wyczekanego wnuka to z pewnością czas nieskrywanej radości i ekscytacji, jednak należy pamiętać także o pozostałych członkach rodziny. Dorastanie w rodzinie, w której panują zdrowe, pozytywne relacje to dla dziecka wymarzone warunki rozwoju, a na ich zapewnieniu na pewno zależy Ci najbardziej.
Uważaj na rozpieszczanie
Oczywistym jest, że narodziny pierwszego wnuka to dla Dziadków wyjątkowe wydarzenie. Emocje, jakie towarzyszą temu dniu, są nie do opisania. Naturalnym jest również, że jako Babcia lub Dziadek masz pragnienie rozpieszczać swojego wnuka i umilić mu każdą chwilę jak tylko potraficie. Masz do tego pełne prawo, uważaj jednak, aby nie przesadzić. Kupowanie piątego kocyka i trzeciej karuzeli do łóżeczka może nie okazać się dobrym pomysłem, a już na pewno nie ucieszy młodych rodziców. Co zrobią z pozostałymi prezentami, które od Ciebie już dostali? A kiedy do tego dojdą jeszcze podarunki od innych członków rodziny oraz znajomych?
Pamiętaj, że noworodek ma bardzo podstawowe potrzeby i nie są one związane z niezliczoną liczbą zabawek i gadżetów. Twoja potrzeba obdarowywania go prezentami jest naturalna, jednak zawsze skonsultuj swój pomysł z młodymi rodzicami. Być może potrzebują oni zupełnie czegoś innego i będzie to okazja do podzielenia się z Tobą tą informacją. Prezent nie musi być niespodzianką, by być udany. Nie musi być to również nowa zabawka, czy gadżet do pokoju dziecięcego. Na pewno praktyczne prezenty w postaci ubranek, akcesoriów do pielęgnacji będą równie trafione i jednocześnie ucieszą nie tylko niemowlę, ale także młodych rodziców.
Narodziny pierwszego wnuka - najczęsciej zadawane pytania
-
Mamy z synową bardzo bliski kontakt i po narodzinach dziecka bardzo chciała, bym pomogła jej w opiece nad maleństwem. Wnuk ma niecały miesiąc, a synowa często zostawia mnie z nim samą na kilka godzin. Nie wiem jak powiedzieć jej o tym, że nie czuję się zbyt pewnie w tej sytuacji. Minęło wiele lat, od kiedy zajmowałam się noworodkiem i boję się zostawać z nim sam na sam przez tak długi czas. Jak mogę jej o tym powiedzieć?
Przede wszystkim powinnaś wiedzieć, że Twoje obawy są całkowicie uzasadnione. Kruchość i delikatność niewielkiego ciałka noworodka mogą przerazić niejednego dorosłego, nawet tego, który już dzieci odchował. Jeśli macie z synową dobry kontakt, powinnaś szczerze z nią o tym porozmawiać. Zakomunikuj, że jest to dla Ciebie ważne, a troska o maleństwo powoduje u Ciebie silne poczucie dyskomfortu i niepokoju. Zaproponuj, że tymczasowo będziesz zajmować się dzieckiem jedynie przez wybrany przez siebie czas. Podkreśl, że później, kiedy dziecko podrośnie i będzie już bardziej samodzielne, jesteś gotowa pomóc w dłuższej opiece.
-
Przy okazji narodzin dziecka pojawiło się wiele przedmiotów, które chcielibyśmy zachować. Pomyśleliśmy, że byłoby miło pokazać je kiedyś dziecku i zachować jako pamiątkę tego wyjątkowego dnia. Nie mamy jednak pomysłu jak to zrobić i w jakiej formie można takie przedmioty przechować.
W okresie narodzin dziecka rzeczywiście gromadzi się wiele pamiątkowych przedmiotów, które warto zachować. Wiele z nich z pewnością zostaje w rękach rodziców, jednak na pewno udostępnią Wam je na potrzeby stworzenia pamiątki. Można ją zrobić w formie kolażu. Jednym z pomysłów jest stworzenie oprawionej kompozycji z przedmiotów ze szpitala, z dnia narodzin dziecka. Można do tego wykorzystać: opaskę na rękę z imieniem, czapeczkę oraz ubranko ze szpitala. Warto dołączyć do nich również wywołane zdjęcie. Innym pomysłem na przechowywanie pamiątek z tego dnia jest specjalna skrzynka z wygrawerowanym imieniem oraz datą urodzin.
-
Niedawno w naszym życiu pojawił się nowy członek rodziny. Jeszcze w czasie ciąży córki, rozmawiałyśmy na temat mojej pomocy i udziału w opiece nad niemowlęciem w pierwszych tygodniach jego życia. Tymczasem, odkąd wnuczka pojawiła się na świecie, moja córka ani razu nie poprosiła mnie o pomoc. Co więcej, kiedy chcę ją w czymś wyręczyć, nie pozwala mi, mówiąc, że da sobie radę. Martwię się, nie chcę, by odbiło się to negatywnie na jej zdrowiu. Jak mogę jej pomóc?
Bardzo dobrze, że martwisz się o córkę i zauważasz takie rzeczy. Spróbuj porozmawiać z córką, okaż jej zrozumienie i wsparcie. Podkreśl, że zdajesz sobie sprawę, że opieka nad niemowlęciem i pogodzenie innych obowiązków jest bardzo wymagające. W rozmowie zaznacz, że nikt nie oczekuje, że młoda mama poradzi sobie z tym sama. Powiedz córce, że jeśli tylko potrzebuje, może skorzystać z Twojej pomocy. Nie upieraj się jednak i jeśli córka powie, że sama sobie radzi, nie naciskaj. Być może nie odczuwa nasilonych negatywnych skutków porodu, a niemowlę jest wyjątkowo grzeczne. Wbrew pozorom, takie przypadki się zdarzają i w takich sytuacjach należy się wyłącznie cieszyć.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane