Pasożyty u dzieci
Rozpoznanie oraz leczenie domowymi sposobami
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
- Szacowany czas czytania: 6 min.
Jak dochodzi do zakażenia pasożytami i jakie leczenie należy wdrożyć?
Na zakażenie pasożytami narażone jest niemal każde dziecko. Mimo stale polepszających się warunków higienicznych w domach oraz przedszkolach problem z pasożytami nie zniknął i występuje częściej, niż można by przypuszczać. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób pasożyty dostają się do organizmu dziecka i dlaczego to właśnie dzieci są najbardziej narażone na zakażenie?
Dzieci spędzają bardzo dużo czasu na zabawie na świeżym powietrzu. Nie mają również nawyku odpowiedniej higieny rąk i często dotykają okolic twarzy. To właśnie dlatego dzieci są najczęstszymi ofiarami pasożytów. Ich jaja występują zwykle w ziemi, piasku, na niemytych owocach i warzywach oraz na sierści zwierząt domowych. Bardzo łatwo zatem mogą przedostać się do organizmu dziecka w trakcie zabawy lub nawet spożywania posiłków. Każdy pasożyt jest jednak inny i do zakażenia może dochodzić w różny sposób. Aby najlepiej scharakteryzować ten problem, należy przyjrzeć się każdemu pasożytowi osobno.
Owsiki - jak można się zarazić?
Owsiki to najczęściej występujący u dzieci pasożyt. Zwykle źródłem zakażenia są brudne ręce. Malec zaraża się poprzez zjedzenie brudnego owocu lub warzywa, wkładanie do ust palców lub zabawek, na których mogą znajdować się jaja owsika. Pasożyt bardzo łatwo rozprzestrzenia się wśród dzieci, które nie mają jeszcze wyrobionych dobrych nawyków higienicznych. Idealnym środowiskiem do jego rozmnażania są duże skupiska innych dzieci, dlatego do zakażenia dochodzi najczęściej wśród rodzin wielodzietnych, w żłobkach oraz przedszkolach. Radzenie sobie z problemem utrudnia fakt, że poza organizmem człowieka, jaja owsików są w stanie przeżyć nawet kilka tygodni.
Objawy i leczenie zakażenia owsikami
W początkowym okresie zakażenia owsikami, u dziecka nie występują żadne objawy choroby. Pojawiają się one dopiero po czasie i nasilają wraz z długością jej trwania. Bardzo charakterystycznym symptomem świadczącym o zakażeniu owsikami jest swędzenie w okolicy odbytu. Może ono być szczególnie uciążliwe wieczorem oraz w nocy. Z tego powodu dziecko zwykle nie wysypia się, jest zmęczone, niespokojne oraz humorzaste.
Aby upewnić się, że dziecko jest nosicielem owsików, udaj się z nim na badanie, które potwierdzi obecność pasożytów. Następnie, lekarz przepisze odpowiedni środek, który pomoże pozbyć się problemu. Co ważne, ze względu na łatwość, z jaką przenosi się choroba, lek powinni przyjąć wszyscy domownicy. Oprócz tego istnieją domowe sposoby walki z pasożytami, które również warto wdrożyć, aby wspomóc leczenie farmakologiczne.
Do domowych sposobów należą:
- częsta zmiana pościeli,
- gruntowne porządki w domu, szczególnie w łazience,
- codzienne pranie bielizny w wysokiej temperaturze,
- mycie owoców i warzyw od razu po przyjściu ze sklepu oraz przed spożyciem.
Aby zapobiec nawrotowi choroby, powinieneś uczulić dziecko na zasady higieny. Musi pamiętać, aby przed każdym posiłkiem oraz po powrocie z przedszkola umyć ręce gorącą wodą z mydłem. Zadbaj również o to, by wnuk miał obcięte na krótko paznokcie.
Glista ludzka - sposoby zakażenia
Glista ludzka to kolejny często występujący pasożyt, który żeruje w jelicie cienkim człowieka. Podobnie jak w przypadku owsików, do zakażenia dochodzi na skutek niewystarczającej higieny. Bardzo łatwo zakazić się nie myjąc rąk po wyjściu z toalety. Larwy glisty ludzkiej znajdują się również na nieumytych owocach oraz warzywach. Bezpośrednie zjedzenie ich prowadzi do rozwoju pasożyta w organizmie.
Jakie są objawy i sposoby leczenia zakażenia glistą ludzką?
Do objawów zakażenia glistą ludzką można zaliczyć:
- ogólne osłabienie organizmu,
- problemy z zaśnięciem i niespokojny sen,
- reakcje alergiczne,
- bóle brzucha.
Metody leczenia opierają się o jednorazowe przyjęcie leku przeciwpasożytniczego. Domowe sposoby, które wspomagają proces leczenia to przede wszystkim dbanie o higienę. Kiedy wnuk odwiedza Cię w domu, zawsze pilnuj, by po wyjściu z toalety dokładnie myj ręce. Staraj się również unikać podawania dziecku do jedzenia warzyw i owoców prosto z ogródka. Mimo tego, że na pewno są bardzo zdrowe, nieumyte mogą doprowadzić do wprowadzenia jaj glisty ludzkiej do organizmu dziecka.
Lamblia - jak można się zakazić?
Powszechnie spotykanym u dzieci pasożytem jest lamblia. Szacuje się, że dotyka nawet 50% dzieci. Pasożyt jest niewidoczny gołym okiem i żyje w jelicie cienkim zarówno człowieka, jak i wielu gatunków zwierząt. Jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ wywołuje groźną chorobę - giardiozę. Do zakażenia tym pasożytem dochodzi najczęściej poprzez kąpiel w zanieczyszczonej wodzie, ponieważ bezobjawowymi nosicielami lamblii są bobry. Niestety bardzo trudno uniknąć wówczas zakażenia. Aby zminimalizować to ryzyko, wybierając się z wnukiem nad wodę, zwracaj uwagę, czy jest ona bezpiecznym kąpieliskiem. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie pójście na basen niż kąpiel przy rzece.
Niestety, nosicielami tego pasożyta i jednocześnie źródłem zakażenia mogą okazać się także zwierzęta domowe. Jeśli je posiadasz, zawsze pilnuj, by wnuk dokładnie był ręce po zabawie z pupilami.
Objawy i leczenie zakażenia lamblią
Pierwszymi objawami, które pojawiają się już po kilku dniach od zakażenia, są wymioty oraz biegunka. Kolejne symptomy, które można zauważyć to chudnięcie, bóle brzucha, brak apetytu oraz nadmierna senność. Bardzo niepokojącym skutkiem obecności pasożyta w organizmie dziecka jest zahamowanie rozwoju psychofizycznego. Co więcej, zaburzenia wchłaniania tłuszczów i węglowodanów w połączeniu z niedoborem witamin i mikroelementów spowodowanym biegunkami, mogą prowadzić do niedożywienia.
Podstawową metodą leczenia zakażenia pasożytem lamblii jest leczenie farmakologiczne. Lekarz po badaniu kału przepisuje leki, które przyjmować muszą wszyscy domownicy, nie tylko dziecko. Jeśli chcesz pomóc wnukowi dojść do siebie, możesz również skorzystać z domowych sposobów na walkę z zakażeniem. Wiele badań wskazuje na wysoką skuteczność czosnku w walce z pasożytem lamblii. Po analizie wykonanej na grupie dzieci przyjmujących czosnek odkryto, że po trzech dniach terapii uwolniły się one od obecności pasożytów.
Tasiemiec - jak dochodzi do zakażenia?
W odróżnieniu od innych pasożytów, do zakażenia tasiemcem może dojść nawet w dobrych warunkach higienicznych. Aby do niego doszło, człowiek musi spożyć larwę pasożyta. Wbrew pozorom, możliwości zarażenia się nim jest stosunkowo dużo. Larwy tasiemca można spotkać w mięsie rybim, wołowym oraz wieprzowym. Czy to oznacza, że powinieneś przestać podawać wnukowi posiłki bazujące na mięsie? Oczywiście, że nie. Larwy tasiemca giną w wysokiej temperaturze, dlatego, gdy mięso jest odpowiednio przygotowane i niesurowe, ryzyko zakażenia jest znikome. Zawsze, podając wnukowi posiłki, upewniaj się, że mięso nie jest niedogotowane.
Objawy zakażenia tasiemcem i sposoby leczenia
Tasiemiec u dziecka jest bardzo trudny do wykrycia, ponieważ zakażenie nie wywołuje na początku żadnych niepokojących objawów.
Bytujący w organizmie tasiemiec korzysta z pokarmu spożywanego przez człowieka, dlatego symptomami, które mogą świadczyć o zarażeniu, są:
- utrata masy ciała,
- nudności,
- bóle brzucha,
- bóle głowy,
- biegunki.
Tasiemiec produkuje antygeny, które są obce dla układu odpornościowego człowieka. Po tym można wykryć zakażenie tasiemcem poprzez zauważenie reakcji alergicznej, jaka pojawiła się u dziecka.
Podobnie jak w przypadku pozostałych pasożytów, leczenie tasiemca skupia się głównie na podawaniu leków. Najczęściej stosuje się lek prazykwantel i zwykle wystarczy już jedna dawka, aby całkowicie pozbyć się pasożyta z organizmu.
Naturalne sposoby leczenia
Oprócz przyjmowania leków przepisanych przez lekarza, warto wspomóc proces leczenia naturalnymi sposobami na pozbycie się pasożytów.
Należą do nich:
- Preparaty roślinne np. Vernicadis. Jest to ziołowa nalewka, która niszczy zarobaczenia zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Możesz podać ją wnukowi, który ukończył piąty rok życia. Przyjmowanie preparatu przez młodsze dzieci powinno być skonsultowane z lekarzem pediatrą.
- Ziołowy płyn Para farm, który stwarza w organizmie niekorzystne warunki dla rozwoju pasożytów. Działa również bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo. Preparat wpływa korzystnie także na układ trawienny, dlatego może łagodzić negatywne skutki bytowania pasożyta w organizmie.
- Wyciąg z czarnego orzecha - znany jest ze swojego silnie odrobaczającego działania, podobnie jak oleje z oregano oraz olejek goździkowy.
- Zdrowe produkty obecne w codziennej diecie. Niektóre warzywa i owoce nie są tolerowane przez pasożyty, dlatego warto dodać je do spożywanych posiłków. Szczególnie ważne są: czosnek, kiszone ogórki, cebula, tymianek, olej kokosowy, świeże pestki dyni. Zwróć uwagę, aby w jadłospisie Twojego wnuka pojawiały się także: buraki, kapusta, por, rzodkiew, koper włoski, migdały, chrzan, imbir.
Jak ustrzec się przed pasożytami?
Niestety, pasożyty są i stale będą obecne wśród nas i nie da się ich całkowicie wyeliminować. Jedyne co można zrobić to zminimalizować to ryzyko poprzez zmianę codziennych nawyków dorosłych oraz pokazanie dzieciom zasad prawidłowej higieny.
- Zawsze pilnuj, by wnuk mył ręce przed posiłkiem. Co ważne, kluczowe jest mycie rak nie tylko przed obiadem lub kolacją, ale również przed zjedzeniem przekąski - słodyczy lub owocu.
- Po każdej zabawie, powrocie do domu oraz wyjściu z toalety również dopilnuj, by dziecko umyło ręce. Zadbaj o to, by weszło mu to w nawyk. Jeśli Twój wnuk ciągle o tym zapomina, powieś w łazience kolorowy, dziecięcy ręczniczek. Jego widok będzie zwracał jego uwagę i zachęci go do częstego mycia rąk. Dodatkową atrakcją może być również dziecięce mydełko z bąbelkami.
- Podawaj dziecku jedynie dokładnie umyte owoce i warzywa, nawet jeśli pochodzą one z Twojego przydomowego ogródka.
- Zadbaj o to, by woda, którą pije dziecko, była przegotowana.
- Regularnie odrobaczaj zwierzęta domowe, z którymi wnuk może mieć kontakt.
- Regularnie zmieniaj pościel, ręczniki, naucz dziecko codziennej zmiany bielizny i ubrań.
Pasożyty u dzieci - najczęściej zadawane pytania
-
Przygotowując obiad, zawsze martwię się, że mięso nie będzie odpowiednio wypieczone. Nie przepadam za gotowaniem, ale kiedy przyjeżdża wnuk, dbam o to, by codziennie zjadł ciepły, świeżo przygotowany obiad. W jakiej temperaturze giną pasożyty? Jaką temperaturę powinno osiągnąć mięso, bym była pewna, że jest ono bezpieczne dla dziecka?
Temperatura, jaką powinno osiągnąć mięso w momencie pieczenia, zależy przede wszystkim od jego rodzaju. W przypadku wieprzowiny, która jest mięsem największego ryzyka zakażenia pasożytami, przyjmuje się, temperatura bezpieczna to minimum 70 stopni. Dokładne wartości dla każdego rodzaju i typu mięsa (w tym również dla drobiu i ryb) znajdziesz w Internecie.
-
Jak wygląda badanie na obecność pasożytów? Muszę iść z wnukiem do lekarza i chcę go przygotować na to, co będzie działo się w gabinecie. Nie chce, by był wystraszony tym, co powie mu lekarz.
Obecność pasożytów w organizmie stwierdza się najczęściej na podstawie badania kału. Próbkę pobiera się w warunkach domowych, dlatego nie powinno być to dla dziecka powodem do stresu i niepokoju. Lekarz przeprowadza jedynie wywiad na temat objawów i dolegliwości. Po badaniu lekarz przepisze leki i wyda zalecenia, by jak najszybciej wyleczyć organizm z obecności pasożytów.
-
Mam w domu kota. Bardzo dużo czasu spędza między nami. Lubi towarzystwo ludzi, często wyleguje się w łóżku i na kanapie. Moje dzieci również uwielbiają się z nim bawić. Obawiam się, że któregoś dnia może przynieść z podwórka pasożyta, którym zarażą się dzieci. Jak można temu zapobiec?
Przede wszystkim, powinnaś regularnie odrobaczać kota. W przypadku zwierząt wychodzących optymalna częstotliwość to co 3 miesiące. Jeśli kot jest odrobaczony, nie powinien być źródłem zakażenia pasożytami, ale mimo wszystko, dzieci powinny mieć nawyk mycia rąk po zabawie ze zwierzęciem. Zawsze pilnuj, aby wnuki po przytulaniu kota myły dłonie, szczególnie jeśli zaraz siadają do posiłku. Kot nie powinien także przebywać w miejscu ich spożywania i gotowania.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane