Jesienne zabawy dla wnuków i dziadków

Pobudzające zabawy na świeżym powietrzu jesienią

Jesień to czas nowych wyzwań dla opiekunów i chodzi tu nie tylko o nowe obowiązki przedszkolne czy szkolne najmłodszych, ale również okres przeziębień i przesilenia. Z tego artykułu dowiesz się, co robić z wnukami, by skorzystać z ostatnich, ciepłych promieni słońca.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-10-09
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Jesienne zabawy dla wnuków i dziadków / Pobudzające zabawy na świeżym powietrzu jesienią

Pobudzające zabawy na świeżym powietrzu

Mimo coraz krótszego dnia i coraz chłodniejszych poranków i wieczorów, nie wolno nam się zamykać na aktywności na świeżym powietrzu. Niezależnie od wieku zwiększają one naszą odporność, poprawiają krążenie i budują masę mięśniową. Dlatego dostosowujmy ubranie do warunków atmosferycznych i w drogę!

SPACER W DESZCZU - nie zawsze brzydka pogoda powinna zniechęcać do spacerów. Kalosze, płaszcz przeciwdeszczowy i ciepła bluza pod nim oraz parasol - to wszystko co będzie Wam potrzebne, by poskakać po kałużach i pobiegać po błocie. To także dla Dziadków sposób na odstresowanie się i nabranie energii w dni, kiedy brakuje słońca.

Weekend z wnukiem

Jesienne miesiące są doskonałe na wyjazdy w miejsca, gdzie zwykle ludzi jest sporo. Jeśli tylko masz okazję, zabierz wnuki nad morze lub nad jezioro. Możesz również zorganizować coś wymagającego mniej funduszy i czasu niż weekendowy wyjazd.

Grzybobranie

Wbrew pozorom, niezależnie od miejsca, gdzie mieszkamy, zawsze mamy możliwość wybrania się z wnukami na grzyby. Oczywiście nie jest to zajęcie dla każdego, ale jeśli tylko znasz się na grzybach, możesz z powodzeniem przekazać wnukom swoją wiedzę. Konieczne jest jednak nieco samozaparcia, bo po pierwsze trzeba bardzo wcześnie wstać, a po drugie ubrać się na cebulkę. Wspólny spacer po lesie i poszukiwanie grzybów to także świetna okazja do obserwacji przyrody, a może nawet nauki niektórych gatunków zwierząt czy nazw drzew i krzewów.

Poszukiwanie skarbów

Park, las czy łąka jesienią obdarowują nas ogromną ilością skarbów, które - zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci - mogą stanowić podstawę do wykonania przepięknych prac plastycznych. Kasztany, żołędzie, jarzębina, kolorowe liście a nawet patyki i kamienie - to wszystko może stanowić podstawę do budowania domków, szopek i całych platform, na których możesz się z młodym człowiekiem bawić aż do zimy. Samo poszukiwanie skarbów jest świetną zabawą. Ćwiczy u dzieci spostrzegawczość, uczy cierpliwości, a zarazem zmusza do aktywności fizycznej.

Wyjazd do parku rozrywki

Może w najbliższych okolicach znajduje się objazdowy park rozrywki lub masz możliwość wybrania się do tego typu miejsca funkcjonującego stacjonarnie. Dlaczego lepiej jest odwiedzać park rozrywki jesienią niż latem? Jesienią jest zdecydowanie mniej odwiedzających, więc nie musicie stać w kolejkach do wielu atrakcji. Dodatkową zaletą jest przyjemna temperatura, odpowiednia zarówno dla dzieci, jak i dla osób starszych.

Wypad w góry czy nad jezioro, staw lub zalew

Góry to nie tylko Tatry czy Pieniny, a turystyka górska niekoniecznie oznaczać musi wspinaczkę i zapierające dech w piersiach widoki. Czasem wystarczy kilkaset metrów nad poziomem morza i odpowiednia ekspozycja. A tego typu wzniesienia znajdziemy w niemal każdym województwie. W przypadku jeziora, jesień również jest dobrym wyborem, co prawda trzeba nieco mocniej się ubrać niż latem, ale nadal można wypożyczyć kajak lub rower wodny i podziwiać walory okolicznej przyrody. Oczywiście zawsze wybierajmy obiekty bezpieczne i jako opiekunowie zachowujmy się odpowiedzialnie.

Park linowy

Myślisz, że to atrakcja nie dla Ciebie? Nie musi tak być, część parków linowych dysponuje trasami o różnym stopniu trudności. Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby bardzo sprawne, jak i początkujący czy osoby o słabszej kondycji i koordynacji ruchowej.

Wizyta w ZOO lub rezerwacie przyrody

Zwierzęta w ZOO obserwować można przez cały rok, ale szczególnie interesującymi porami roku, kiedy w ZOO wiele się dzieje są wiosna i jesień. Ten pierwszy okres jest ciekawy ze względu na budzenie się zwierząt do życia i ich przygotowanie do okresu godowego. Jesień w ZOO to okres przygotowań do snu zimowego, w którym wiele gatunków spędzi miesiące zimowe. W rezerwatach przyrody podobnie jak w parkach i lasach, mamy możliwość przyglądania się zmieniającej się przyrodzie, co z kolei rozbudza w dzieciach zmysł obserwacji i znacząco wpływa na przyszłe zainteresowania.

Jakie miejsca zwiedzić w pochmurne dni?

Aktywność fizyczna możliwa jest nie tylko na świeżym powietrzu, więc jeśli zdrowie Ci na to pozwala, a Twoje wnuki nie są już maluszkami, zabierz je na basen, kręgielnię czy do parku trampolin. Dla nieco młodszych wnuków wybrać można np. interaktywną salę zabaw, gdzie dziecko będzie miało sposobność pobawienia się edukacyjnymi i pobudzającymi kreatywność zabawkami.

MUZEUM - wizyta w muzeum nie musi oznaczać wyłącznie kontaktu z nudnymi ekspozycjami, których nie można dotykać. Są ekspozycje, a nawet całe muzea przeznaczone specjalnie dla dzieci, jak na przykład Muzeum Domków dla Lalek, Muzeum Piernika, Afrykarium czy Sady Klemensa. Pamiętajmy, że muzea to nie tylko domena wielkich miast, nawet w tych mniejszych znaleźć można muzea lokalnych społeczności, strojów czy skanseny. Niektórych dzieci nie będzie trzeba namawiać na tego typu wycieczkę. W przypadku innych potrzebne będzie silniejsze zaangażowanie Dziadków.

Warto pamiętać, że wizyty w muzeach to tani sposób na spędzenie jesiennego popołudnia. Dla Dziadków i wnuków muzea oferują bilety ulgowe. Są też w Polsce atrakcje, które przez prawie cały rok zwiedzać można bezpłatnie jak Muzeum Inkluzji w Bursztynie czy historyczna Sala BHP w Gdańsku. Co więcej część muzeów zaprasza na swoje wystawy nieodpłatnie w jeden dzień tygodnia.

I tak np. w poniedziałek za darmo zwiedzimy w Krakowie podziemia Kościoła św. Wojciecha, Aptekę Pod Orłem czy Fabrykę Schindlera i Starą Synagogę. We wtorki za darmo w Warszawie zwiedzimy m.in.: Muzeum Narodowe, Muzeum Karykatury czy Muzeum Legii Warszawa. Zaś w soboty za darmo wejdziemy do Muzeum Historycznego i Muzeum Wojska w Białymstoku. Na Podkarpaciu w ramach „pociągu do kultury” uruchomiono specjalną linię PKP. Zakupiony na tę linię bilet, wystarczy okazać w jednym z muzeów i można zwiedzać za darmo. Muzea, które wzięły udział w akcji to m.in. Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historyczne w Sanoku, Muzeum Podkarpacie w Krośnie i Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

Serdecznie polecamy śledzenie darmowych atrakcji kulturalnych w okolicach, niemal wszystkie gminy organizują zajęcia, spacery czy koncerty, które mogą zainteresować i Ciebie, i wnuki!

Jeśli zabraknie Wam pomysłów na ciekawą rozrywkę na świeżym powietrzu, nie wahajcie się skorzystać z różnych wyszukiwarek atrakcji w poszczególnych częściach kraju.

Przyjemne z pożytecznym w domu

Co prawda większość z nas porządki przeprowadza głównie wiosną, jednak jesień można przeznaczyć na kreatywne zmiany w pokoju wnuka. To doskonały okres na pozbycie się zabawek, z których wnuki już wyrosły. Ale ponieważ same porządki to dla młodych ludzi nic interesującego, segregację zabawek można połączyć z nauką dzielenia się czy sprzedaży tego, czym wnuki już się nie bawią. Zasada jest prosta, wnuk ma wybrać te zabawki, którymi się już nie bawi i albo oddać je znajomym, młodszym dzieciom, albo, jeśli jest już nieco starszy - sprzedać za pośrednictwem jednego z serwisów ogłoszeniowych.

A co, jeśli musimy zaszyć się pod kocem

Jesienią znacznie więcej niż latem jest wieczorów, które będziemy zmuszeni spędzić w domu. Deszcz, słota, przenikliwy ziąb, a czasem przeziębienie czy choroba skazują nas na pozostanie w domu. Co wówczas robić poza czytaniem i oglądaniem bajek?

Puzzle i planszówki w każdym wieku

Maluszki długo nie znudzą się układaniem puzzli, natomiast dla starszych maluchów czas na długie godziny zorganizujemy z pomocą planszówek. Można zacząć od tych najprostszych, ale można próbować od początku uczyć dziecko gry w warcaby i szachy. Starsze dzieci zainteresować może układanie pasjansa, zaś ich umiejętności werbalne, wyrażanie siebie oraz pracę nad zwiększeniem zasobu słów doskonale dopracują gry takie jak scrabble czy taboo.

Stemplowanie

Dzieci w każdym wieku lubią stemplować. Stempelki można oczywiście kupić, ale można je również wykonać samodzielnie. Jeśli więc czujesz, że Ty i Twoje wnuki jesteście w stanie wykonać ziemniaczane stempelki - do roboty. Jeśli dzieci są za małe, kup cały zestaw stempelków i urządźcie sobie stempelkowe popołudnie. Możecie w ten sposób stworzyć całe scenki, a nawet bajki.

Kuchnia stoi otworem

Co prawda wiosną i latem z uwagi na dostępność świeżych owoców i warzyw, w kuchni z wnukiem możesz wyczarować cuda, ale jesień to również doskonała okazja na przygotowanie czegoś niezwykłego.
Wykorzystajcie dynie, patisony, cukinie, bakłażan, buraczki, jabłka, śliwki, gruszki. Jeśli dieta wnuków tego nie wyklucza, możesz sięgnąć też po grzyby oraz wyjątkowo smaczną polską gęsinę oraz ryby, których połów wypada jesienią, takich jak szczupak i sandacz. Jakie potrawy można z dziećmi przygotować? Wszystkie te, które są kolorowe, zabawne, a najlepiej wieloskładnikowe. Młodsze dzieci warto zachęcać do poznawania nie tylko smaków, ale i faktur skórek różnych warzyw i owoców.

Z przedszkolakami przygotować możesz kolorowe risotto z papryką, cukinią, cebulką i marchewką. Możecie wspólnie wybrać i przygotować warzywa na gulasz czy warzywny kociołek. Starsze dzieci z pewnością zainteresuje wizja zrobienia wspólnie pizzy z kolorowymi dodatkami.

Jesienią koniecznie wykorzystajmy dynię do stworzenia ciekawych domowych dekoracji. Oczywiście dzieci nie będą w stanie wyciąć dyni samodzielnie, ale mogą pomagać w pozbywaniu się z wnętrza miąższu.

Domowe eksperymenty

Jesień to doskonały czas na eksperymentowanie w domu. Można w ten sposób uczyć wnuki jak działają wirusy czy czego nie lubią balony. Eksperymentować można w kuchni również przy okazji sprzątania łazienki.

Zabawy manualne

Zimniejsze miesiące roku, które sprawiają, że przebywamy w domu nieco więcej niż latem, powinniśmy wykorzystać na trening umiejętności manualnych jak wyklejanie, malowanie czy wydrapywanie. Przecież malować można nie tylko na papierze. W sklepach papierniczych dostępne są specjalne farbki czy mazaki do malowania na szkle, drewnie a nawet na tkaninach. Niektóre materiały będą od Ciebie i wnuków wymagać wyjątkowej cierpliwości i dokładności.

W ramach zajęć manualnych warto wykorzystać również ciastolinę, modelinę, piasek kinetyczny czy plastelinę. Masę plastyczną do wykonywania ludzików, które później pokolorujemy farbami, możecie również wykonać samodzielnie.

By jesień z Twoimi wnukami była udana, Ty też potrzebujesz energii i siły. Dlatego, kiedy słońca brakuje zaopatrz się koniecznie w suplementy diet lub tabletki z witaminą D, której niedobór jesienią sprawia, że jesteśmy bardziej zmęczeni, senni i mamy gorszy nastrój. Dodatkowo warto wesprzeć organizm witaminami z grupy B i witaminą C. Warto pomyśleć też o zmianie diety i wprowadzenie do niej bogatych w składniki odżywcze skarbów jesieni.

Jesienne zabawy z wnukami - najczęściej zadawane pytania

  1. Moje wnuki są wyjątkowo chorowite. W zasadzie każda jesień i zima to przynajmniej kilka infekcji. Kiedy jeden wnuk jest chory, od razu choruje również drugi, jak mogę zorganizować czas takim dzieciom, by dodatkowo nie narażać ich na przeziębienie?

    Na pewno nie można ograniczać dzieciom zabaw na świeżym powietrzu. Nawet pojawienie się kataru nie powinno Was zniechęcać do wyjścia poza dom. Ubierzcie się stosownie do temperatury i pozwólcie sobie na mały spacer. Kilkanaście minut na świeżym powietrzu potrafi zdziałać cuda i popracować na dziecięcą odpornością. Ponadto musisz zaangażować się mocniej w zabawy w domu, skoro to właśnie w nim dzieci spędzają dużo czasu. Będzie Cię to kosztować sporo kreatywności i pomysłowości. Powodzenia!

  2. Mam trójkę wnuków, którymi opiekuję się w ciągu tygodnia codziennie. Nie mam prawa jazdy, nie bardzo mam możliwość wyjazdów gdzieś poza miejsce zamieszkania. Zwykle już w połowie jesieni kończą mi się pomysły na ciekawe spędzanie czasu z wnukami. Potrzebuję podpowiedzi jak sprawić, by dzieci (w wieku 3, 4 i 7) się ze mną nie nudziły.

    Opieka nad taką trójką musi być nie lada wyzwaniem, więc gratulacje, że się jej podejmujesz. Wiadomo, że we czwórkę może być trudno zająć się jedną czynnością, więc polecamy poszukać po pierwsze ciekawych przepisów kulinarnych, w których realizację można zaangażować całą trójkę. Po drugie sprawdź czy w lokalnym domu kultury czy przy gminie nie są organizowane warsztaty i zajęcia dla dzieci. Zawsze łatwiej zainteresować czymś maluchy, kiedy są w grupie. Na pewno masz też koleżanki w podobnym do Ciebie wieku, które opiekują się wnukami. Fajnym pomysłem jest spotykanie się przynajmniej raz w tygodniu u Ciebie, raz u koleżanki.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane