Jak wychować wspaniałe dziecko - poradnik dla dziadków

Pomysły na wychowanie szczęśliwego dziecka

Każdy kochający rodzić oraz kochający Dziadek pragnie dla swojego dziecka i wnuka tego, co najlepsze. Dorośli chcą, aby dziecko było zdrowe, szczęśliwe i potrafiło poradzić sobie w życiu z każdą przeciwnością losu. Starają się wychować je na mądrego, uczciwego i życzliwego człowieka. Co możecie zrobić, aby wnuk wszedł w dorosłe życie z wysokim poczuciem własnej wartości, wiary we własne siły i przekonaniem, że może osiągnąć wszystko o czym tylko zamarzy? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.
  • Ostatnia aktualizacja: 2019-12-07
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
Jak wychować wspaniałe dziecko - poradnik dla dziadków / Pomysły na wychowanie szczęśliwego dziecka

Podstawy wychowywania szczęśliwych dzieci

Fundamenty pod budowę szczęśliwego i wartościowego życia naszych dzieci stawiamy już od pierwszy miesięcy ich życia. Otaczając je opieką, miłością i dając im poczucie bezpieczeństwa zapewniasz dzieciom podstawy do ich prawidłowego rozwoju fizycznego oraz emocjonalnego. To, w jaki sposób dziecko będzie radziło sobie w przedszkolu, w szkole, a następnie w dorosłym życiu zależy w ogromnej mierze od tego, jak jest traktowane przez najbliższych członków swojej rodziny.

Relacje pomiędzy dzieckiem, a jego rodzicami oraz Dziadkami są najtrwalszymi i najważniejszymi w jego życiu. Decydują o tym, czy dziecko będzie pewne siebie, szczęśliwe, świadome swoich mocnych stron oraz szanowane przez innych ludzi. Dlatego dobrze jest zatrzymać się na chwilę i zastanowić nad tym, jaki przykład daję swojemu wnukowi? Jak się do niego zwracam? W jaki sposób przekazuję mu komunikaty i jak często okazuje mu swoje zainteresowanie oraz uczucia?

Chcąc przygotować wnuka do godnego i szczęśliwego życia musisz zapewnić mu takie podstawy, jak:

  • miłość,
  • opiekę,
  • wsparcie,
  • solidne podstawy do budowania wysokiego poczucia własnej wartości i wiary w siebie.

Jak zapewnić dziecku warunki do prawidłowego emocjonalnego oraz umysłowego rozwoju?

Dzieci są niezwykle wrażliwe. Już od najmłodszych lat biorą na siebie odpowiedzialność za każdą negatywną sytuację, jaka zdarza się w rodzinie. Począwszy od błahych wydarzeń, takich jak: rozbita szklanka, rozlany sok, zepsute przedmioty domowego użytku, poprzez te trudne i od nich niezależne, jak: zdenerwowany rodzic, ciężka choroba w rodzinie, a nawet rozwód rodziców. Często szczególnie w tych trudnych sytuacjach dzieci są przekonane, że to wszystko wydarzyło się z ich winy, ponieważ były niegrzeczne. Dlatego tak ważne jest, aby nauczyć się rozmawiać z dzieckiem nie niszcząc jego wiary w siebie.

Nie krytykujemy

Najłatwiejszym sposobem na rozładowanie emocji jest zrzucenie na kogoś winy. Najgorzej jeśli zrzucamy ją na małe dziecko, dla którego nagła i negatywna krytyka, wypowiedziana w złości może odbić się piętnem na całe życie. Krytykując nie zachęcamy dziecka do działania, nie uczymy go wyciągania konsekwencji ze swoich czynów tylko obniżamy jego poczucie własnej wartości. Dziecko jest przestraszone i wpędzone w poczucie winy, z którym nie umie sobie poradzić, ponieważ nikt go tego nie nauczył. Krzycząc i obwiniając dziecko uzyskujemy efekt odwrotny od zamierzonego. My czujemy się lepiej po rozładowaniu emocji, ale dziecko otrzymuje lekcję, że jest nic nie warte i jeśli tylko zdarzy mu się popełnić w życiu błąd zostanie za to skrytykowane i ukarane.

Ciągła krytyka i brak miłości, który może być jej podstawą zablokuje dziecko emocjonalnie na całe życie. W dorosłym życiu wnuk może mieć problemy z budowaniem związków, podejmowaniem decyzji, walką o swoje dobro. Za każdym razem będzie się bało negatywnej krytyki ze strony otaczających go ludzi, ponieważ takie emocje wyniosło z domu.

Jeśli dziecko popełniło błąd, lub zrobiło coś niewłaściwego pokaż mu, że jest to normalna ludzka słabość. Nie wpędzaj dziecka w poczucie winy. Jeśli jako małe dziecko zepsuło bardzo ważną dla innego członka rodziny rzecz lub jako starsze dziecko zawaliło ważny sprawdzian, nie krytykuj. Zapytaj: „Czego Cię to nauczyło?”, „Jak możesz się poprawić?”. Jest to bardzo ważna lekcja na całe życie. Dziecko zrozumie, że z każdej sytuacji jest wyjście. Po negatywnym wydarzeniu nie będzie marudziło i płakało, ale zastanawiało się, co może teraz zrobić, aby poprawić sytuację? Okazując mu ciepło i zrozumienie, a jednocześnie wspierając zamiast atakować stajesz się jego najlepszym przyjacielem. Wnuczek nie będzie się bał zwrócić do Ciebie o pomoc w trudnych chwilach, kiedy stanie się coś nieprzewidzianego. Będziesz dla niego wsparciem i dasz mu jedną z najcenniejszych wartości: poczucie bezpieczeństwa.

Każde dziecko ogromnie przeżywa swoje błędy i negatywną reakcję dorosłych. Mówiąc mu, że nie jest złe, beznadziejne i nieczułe, a dając wiarę w jego możliwość poprawy i dobre intencje wzmacniasz je na przyszłość. Powtarzaj dziecku, że wierzysz w to, że następnym razem poradzi sobie lepiej i dostanie lepszą ocenę lub zdobędzie lepszy wynik na zawodach, ponieważ jest mądre i najlepsze. Słysząc pozytywny komunikat wnuczek nie będzie o sobie myślał, jako o przegranym, a tylko jako o kimś, kto ma wpływ na dalszy bieg wydarzeń.

Zasypujemy miłością

Dzieci nie wiedzą, czy są kochane dopóki tego nie usłyszą lub nie doświadczą. Dlatego właśnie tak ważne jest ciągłe powtarzanie dziecku tych prostych, ale niezwykle potrzebnych słów: „kocham Cię”. Nasze słowa i gesty budują w dziecku obraz samego siebie. Musi stale słyszeć, że jest kochane, wyjątkowe, uzdolnione, ważne i bezpieczne. Słysząc to od najbliższych uwierzy w siebie. Będzie przekonane, że tak jest i dzięki temu może przenosić góry, ponieważ jest bezpieczne i ma wsparcie najbliższych.

Na pewno wielokrotnie usłyszałeś z ust wnuka pytanie: „Dziadku, kochasz mnie?” Może Cię to dziwić, czemu dziecko o to pyta, skoro stale mu o tym mówisz? Dzieje się tak dlatego, że dzieci stale potrzebują potwierdzania miłości od najbliższych im osób. Miłości nigdy nie jest za wiele. Nie możesz nią ani znudzić, ani zniechęcić. Dla dziecka jest jak tlen potrzebny do życia. Aby prawidłowo się rozwijać dziecko musi czuć się kochane, bezpieczne i ważne.

Dzieci stale potrzebują:

  • nieustannych pochwał i zachęty do działania,
  • podziwiania ich nawet najdrobniejszych osiągnięć,
  • wzmacniania ich wiary we własne możliwości,
  • troskliwej opieki,
  • bezgranicznej miłości,
  • zainteresowania ich sprawami i potrzebami,
  • rozumienia ich potrzeb i problemów,
  • akceptacji ich niedoskonałości,
  • powtarzania: „Jesteś bardzo mądry”, „Jesteś wspaniały”, „Jesteś kreatywny”, „Bardzo Cię kocham”,
  • Twojej dobroci i miłości, szczególnie wtedy, kiedy jest niegrzeczne.

Zapewniamy o naszej miłości poprzez słowa i gesty

Twoim zadaniem jako świadomego i kochającego Dziadka jest stałe zapewnianie wnuka o swojej bezgranicznej miłości. Jak to zrobić? Poprzez prostą zabawę:

pytaj wnuka „Jak bardzo Dziadzio/Babcia Cię kocha?” i wspólnie wymyślajcie różne odpowiedzi:

  • Jak stąd do Chin,
  • Jak stąd na księżyc,
  • Jak stąd dookoła świata i z powrotem.

Na koniec powiedz mu, że to wszystko prawda. Daj mu poczucie 100% pewności, że kochasz go najbardziej na świecie. Ta prosta zabawa zakorzeni w dziecku świadomość, że jest bezgranicznie i bezwarunkowo kochane, a to idealna podstawa do zbudowania przez nie w przyszłości szczęśliwej rodziny i utrzymywania zdrowych relacji z innymi ludźmi.

Pamiętaj również o stałym kontakcie wzrokowym z dzieckiem podczas rozmowy. Za każdym razem staraj się znaleźć na wysokości jego wzroku, kiedy Cię o coś pyta. Jest to niezwykle ważne w budowaniu równowagi emocjonalnej dzieci. Czasem nie trzeba słów, aby dobrze się rozumieć. Wystarczy, że spojrzysz wnuczkowi głęboko w oczy i uśmiechniesz się, a wtedy pękną wszelkie bariery i znikną wszelkie złe emocje. Pojawi się uśmiech i zaufanie.

Patrząc wprost w jego oczy podczas rozmowy pokazujesz mu również, że traktujesz go na równi z innymi członkami rodziny. Będzie się czuł dorosły i odpowiedzialny. Dzięki takiej postawie dajesz mu sygnał, że liczysz się z jego zdaniem, a on sam jest dla Ciebie ważny.

Poza kontaktem wzrokowym niezwykle ważny jest także kontakt fizyczny. Przytulanie i całowanie sprawia, że dziecko czuje się bezpieczne i bardziej pewne siebie. Dzieci uwielbiają się przytulać, korzystaj z tego przywileju i nie oszczędzaj przytulania sobie i wnuczkowi. Przytulanie zwiększy wydzielanie dopaminy w Waszych organizmach, dzięki czemu oboje będziecie szczęśliwsi. Przytulane i całowane dziecko czuje się docenione i ważne, a przez to bardziej pewne siebie.

Oczekujemy od dzieci najlepszego

Oczekując od dziecka najlepszego nie mamy na myśli zdobywania przez nie wyłącznie najlepszych ocen w szkole, wygranych w konkursach i olimpiadach. Nie chodzi o wyznaczanie mu nieosiągalnych celów i stałego dążenia do doskonałości. Chodzi o okazywanie dziecku wiary w to, że jakikolwiek wynik osiągnie, na pewno da z siebie wszystko. Chodzi o powtarzanie dziecku, że świetnie sobie poradzi w każdej sytuacji.

Nawet jeśli nie dostaje samych piątek w szkole, ale Ty wiesz, że bardzo się stara, poświęca swój czas, uczy się i przygotowuje, to powinieneś doceniać jego wysiłek i często powtarzać, że świetnie sobie radzi.

Dziecku trzeba stale powtarzać, że jest mądre, dzielne i kreatywne. Dzięki tym słowom dziecko przejdzie przez życie z większą wiarę we własne siły. Będzie odważne i będzie umiało walczyć o swoje cele i marzenia. Od wczesnych lat będzie wyrastało w przekonaniu, że jakikolwiek efekt osiągnie jego Dziadkowie będą z niego dumni.

Pytamy dzieci o zdanie

Jest to niezwykle ważne, a niestety często ignorowane. Dzieci w każdym wieku muszą odczuwać to, że są dla kogoś ważne. Dzięki temu czują się pełnoprawnymi członkami rodziny. Zacznij już od najmłodszych lat wnuczka. Codziennie pytaj wnuczka o drobnostki:

  • Czy chcesz założyć niebieską, czy różową sukienkę?
  • Co dzisiaj zjemy na obiad?
  • Jak spędzimy dzisiejszy dzień?
  • Jaki prezent sprawimy mamie na urodziny?

Te drobne pytania wzmacniają w dziecku poczucie własne wartości. Dzieci czują się ważne i szanowane. Dlatego tak ważne są codzienne rozmowy z dziećmi. Pytaj o to, jak minął im dzień, czy smakował im obiad w szkole lub w przedszkolu, czy mają jakieś ciekawe pomysły na spędzenie weekendu. To wszystko sprawia, że dzieci mają wpływ na otaczający je świat, mają swoje zdanie i wiedzą, że są dla Ciebie ważne.

Dzieci trzeba przepraszać

To chyba jedna z najtrudniejszych rzeczy, z jaką muszą zmierzyć się dorośli. Przepraszanie dziecka nie jest oznaką słabości. Wymaga odwagi i silnego charakteru. Mówiąc dziecku „przepraszam” dajesz mu dobry przykład. Dzięki takiej postawie dziecko nauczy się, że należy brać odpowiedzialność za swoje czyny, a w razie niepowodzenia należy przeprosić. Przepraszając kogoś okazujemy mu szacunek.

Jeśli dziecko przypadkiem, nie z premedytacją, stłucze filiżankę możesz je przeprosić, że nie dopilnowałeś, aby nie stała zbyt blisko brzegu stołu przez co stało się nieszczęście. Jeśli wybuchłeś na dziecko złością po długim i ciężkim dniu przeproś za swoje zachowanie. Wytłumacz wnukowi, że byłeś zdenerwowany i nie chciałeś na niego nakrzyczeć. Zdejmiesz z wnuka poczucie winy, które może na nim ciążyć przez bardzo długi czas. Dzieci są bardzo wrażliwe i biorą do siebie nawet najdrobniejsze krytyczne uwagi dorosłych. Przepraszając zdejmujesz z nich ciężar i uspokajasz. Wnuczek będzie Cię szanował jako mądrego Dziadka, który daje mu najważniejsze życiowe lekcje.

Dzieci nie wolno ze sobą porównywać

Chcąc wychować pewnego siebie i zdrowego psychicznie wnuka nie możesz porównywać go z innymi dziećmi. Często korci nas, aby powiedzieć: „No popatrz, jak Julek ładnie je swój obiad, a Ty?” Niestety takie zachowanie przynosi odwrotny efekt. Dziecko zamyka się w sobie i wywołuje w nim to negatywne emocje. Dziecko nastawia się negatywnie zarówno do dziecka, do którego jest porównywane, jak i do czynności, którą się porównuje.

Wnuczek zaczyna mieć niską samoocenę, ponieważ zdaniem najbliższych mu osób wszyscy na około są lepsi od niego i wszystko robią lepiej. Zaczyna myśleć, że jest beznadziejne i nic nie wychodzi mu dobrze.

Buduj relację z wnukiem wyłącznie za pomocą pozytywnych komunikatów. Wzmacniaj jego poczucie własnej wartości poprzez słowa: umiesz, potrafisz, wierzę w Ciebie. Dzięki takim przekazom wychowasz go na osobę silną psychicznie, która poradzi sobie w każdej sytuacji.

Jakie warunki powinni spełnić Dziadkowie, aby wychować mądrego wnuka?

Dzieci wyrastają na mądre, rozsądne i odpowiedzialne wtedy, kiedy otrzymują dobry przykład od najbliższych. Twoje słowa, gesty oraz zachowanie powinno dawać wnukom dobry przykład, który będą mogli przenieść na własne życie.

  1. Dziadkowie muszą darzyć się wzajemnym zaufaniem, szacunkiem oraz miłością dzięki temu dzieci będą potrafiły w przyszłości budować trwałe, szczęśliwe związki. Jest to niezwykle ważne. Dzięki temu dzieci będą umiały akceptować i szanować swojego partnera, słuchać się wzajemnie i respektować zdanie drugiej osoby.
  2. Dziadkowie muszą dbać o swoje zdrowie, realizować swoje pasje i być szczęśliwi bez szczęśliwych rodziców i Dziadków nie ma szczęśliwych dzieci. Dzieci muszą widzieć, jak bardzo angażujesz się w wykonywaną pracę, jak wielką sprawia Ci to radość i przede wszystkim obserwować Was uśmiechniętych. Szczęśliwi ludzie wychowują szczęśliwe dzieci. Dbając o siebie, lubiąc siebie i dzieląc się szczęściem z najbliższymi dajesz dzieciom najlepszy przykład.
  3. Dziadkowie muszą bezwarunkowo kochać swoje wnuki jest to najważniejszy warunek, jaki należy spełnić na drodze do wychowania mądrego i szczęśliwego dziecka. Wielką i bezgraniczną miłość należy okazywać codziennie, przy każdej możliwej okazji, a najlepszym do tego sposobem jest spędzanie czasu z dzieckiem. Słuchanie go, rozmawianie z nim oraz angażowanie w codzienne czynności. Dzięki wspólnym spacerom i zabawom okazujemy dziecku zainteresowanie i miłość, co daje mu energię do prawidłowego rozwoju.

Szczęśliwe i mądre dzieci wyrastają dzięki świadomym i mądrym rodzicom oraz Dziadkom. Nie musisz posiadać specjalistycznej wiedzy i umiejętności, aby Twój wnuczek wyrósł na pewnego siebie, silnego człowieka. Wystarczy cierpliwość, szacunek i świadomość tego, że każde dziecko jest małym dorosłym, który ma swoje zdanie, uczucia i pragnienia. Traktując wnuczka z szacunkiem i miłością rozkwitnie na Twoich oczach i przekaże wspaniałe wartości kolejnym pokoleniom.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane