Jak wnuki wpływają na poziom życia dziadków?

Relacje wnuków z dziadkami kluczem do budowania wieloletnich więzi

Bycie Dziadkiem i Babcią to rola nie tylko odpowiedzialna, ale również przyjemna. Czas spędzany z wnukami bardzo wpływa na życie dorosłych i często zmienia je na lepsze, wprowadzając do codzienności beztroską radość i szczęście. Dowiedz się, jak wnuki wpływają na poziom życia Dziadków?
  • Ostatnia aktualizacja: 2019-11-19
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Jak wnuki wpływają na poziom życia dziadków? / Relacje wnuków z dziadkami kluczem do budowania wieloletnich więzi

Rola Dziadków w życiu dzieci

W ostatnich latach średnia długość życia stale się wydłuża, a co za tym idzie, także okres bycia Babcią i Dziadkiem. Wielu młodych ludzi decyduje się na dzieci w coraz młodszym wieku i w związku tym, wejście ich rodziców w role Dziadków nie jest traktowane jako oznaka starzenia się. Bardzo często objęcie tej roli przypada na czas, kiedy Dziadkowie są nadal aktywni zawodowo, podejmują wiele aktywności fizycznych oraz pełnią różne role w społeczeństwie, co związane jest z promowaniem zdrowego trybu życia i rozwoju osobistego.

Według wielu badań posiadanie wnuków ma bezpośredni wpływ na odczuwanie satysfakcji z życia. Obecność dzieci działa podobnie na każdego dorosłego, jednak szczególnie opieka nad nimi sprawowana przez Dziadków wyzwala emocje i uczucia, których nie sposób zastąpić.

Przyjęcie na siebie nowej roli Babci i Dziadka jest niewątpliwie zadaniem wymagającym, ale i przyjemnym. Rola ta może być źródłem wielu pozytywnych doświadczeń takich jak bliskość emocjonalna oraz wzmocnienie więzi międzypokoleniowej. Jako Dziadek i Babcia macie bardzo wiele do przekazania młodszym pokoleniom, ale jednocześnie rola ta stawia przed Wami wiele wyzwań. Jednym z nich jest sprostanie oczekiwaniu opieki i nad dzieckiem i wychowaniu oraz jednocześnie pozostanie biernym w relacjach pomiędzy wnukiem, a jego rodzicami. Czasem wyzwanie to może być bardzo trudne, ale warto zadbać o prawidłowe relacje międzypokoleniowe i czerpać z nich to, co najlepsze.

Aby pozytywnie wpłynąć na dziecko i otrzymać równocześnie wiele dobrego z więzi, jaka się między Wami wytworzy, powinieneś pamiętać o głównych rolach, jaką pełnisz w oczach dziecka. Wykorzystując tę wiedzę, możesz przekazać mu wartości, które będzie w życiu cenił. Szczególnie jeśli Twoja opieka nad wnukami jest regularna i częsta, stajesz się dla niego bardzo ważną osobą, która może mieć duży wpływ na to, jakim staje się człowiekiem.

Dziadkowie dla wielu dzieci pełnią rolę przede wszystkim opiekunów oraz mentorów, którzy cechują się brakiem oceniania oraz narzucania swojego zdania. Odróżniają się w tym od rodziców, dlatego wielu wnuków często to właśnie do Babci lub Dziadka zwraca się ze swoim problemem. Oprócz tego, dla najmłodszych stajecie się także nauczycielami tradycji. To często w Waszym domu kultywowane są rodzinne zwyczaje i tam dziecko może nauczyć się więcej o historii swojej rodziny. Bez względu na to, czy czas spędzany z wnukami to regularne wizyty, opieka nad nimi lub kontakt okazjonalny, warto dbać o to, aby być dla dzieci przykładem oraz wsparciem w trudnych chwilach.

Opieka nad wnukami - najważniejszy krok do dobrej relacji

Aby Dziadkowie oraz wnuki mieli szansę na siebie oddziaływać, wspólne kontakty powinny być odpowiednio częste. Współcześni rodzice obawiają się obarczyć opieką nad dziećmi Dziadków, kierując się przede wszystkim Waszym zdrowiem. Również Dziadkowie mogą mieć obawy o sprostanie całodziennej opieki nad wnukiem.

Pamiętajcie, że codzienność spędzana z dziećmi jest kluczowa do stworzenia prawdziwej, emocjonalnej więzi pomiędzy wnukami a Dziadkami. Opieka nad nimi to doskonała okazja, by poznać wnuka, zrozumieć jego potrzeby oraz sposób postrzegania świata.

Jeśli obawiasz się, że to zadanie Cię przerośnie, zastosuj metodę małych kroków. Warto zacząć od częstszych wizyt rodziców z dziećmi w Waszym domu. Potem, możecie zostać z wnukami sami na godzinę, dwie, później kilka. Stopniowo, zaczniecie coraz lepiej rozumieć dzieci, a one zdążą się do Was przyzwyczaić i Wasza obecność stanie się dla nich naturalna. Opieka nad dziećmi to świetny sposób na kształtowanie Waszej wspólnej relacji.

Relacja z wnukami a samopoczucie Dziadków

Według wielu badań dobra relacja Dziadków z wnukami to ważny element długiego życia pełnego szczęścia i radości. Dzieci wprowadzają do naszego życia świeżość i uczucie beztroski. Są to wartości, które dla wielu dorosłych odeszły w zapomnienie wraz z końcem okresu dzieciństwa. Obserwacja zachowania wnuków może być zatem źródłem nostalgicznego szczęścia, które przywodzi na myśl same pozytywne chwile. Jak wnukowie mogą wpłynąć na codzienność Dziadków? Co zmienia się w Waszym życiu wraz z pojawieniem się dzieci?

  • Poczucie sensu - szczególnie będąc na emeryturze, wiele osób czuje się nieswojo i stale poszukuje nowego sensu życia. Pojawienie się w życiu wnuków pozwala na ponowne poczucie bycia potrzebnym i ważnym. Dla wielu, wychowanie i opieka nad dzieckiem to nowy cel i motywacja, dla których warto żyć.
  • Wypełnienie pustki - na pewno znasz uczucie, kiedy po wyprowadzce ostatniego dziecka w domu zapanowała w nim atmosfera pustki i niekomfortowego spokoju. Dla bardzo wielu dorosłych jest to czas trudny i poczucie straty może towarzyszyć nawet przez wiele lat. Dom, który dotychczas był źródłem głośnego śmiechu, rozmów, a czasem nawet krzyków, jest nagle pusty i cichy. Wraz z pojawieniem się wnuków, Wasz dom na nowo powróci do życia i znowu będzie miejscem, gdzie słychać śmiech i oznaki zabawy. Pustka, która do tej pory widniała w Waszym życiu, może zostać wypełniona właśnie dzięki obecności dzieci.
  • Dziecięca radość - dzieci potrafią cieszyć się z najprostszych rzeczy, a to może okazać się bardzo zaraźliwe. Na pewno, kiedy spędzisz z wnukiem nieco więcej czasu, Tobie również udzieli się jego dziecięca radość i zaczniesz patrzeć na świat bardziej pozytywnie. Spędzając więcej czasu z dziećmi, z pewnością w Twoim życiu zagości więcej pozytywnego myślenia i być może zyskasz świeższe, bardziej beztroskie spojrzenie na niektóre sprawy życia codziennego.
  • Zdrowsze odżywianie - kiedy jesteście na co dzień sami, motywacja do przyrządzania zdrowych posiłków jest znacznie niższa, niż wtedy, kiedy w Waszym domu goszczą dzieci. Dbając o to, by wnuki odpowiednio się odżywiały, kupujecie więcej pożywnych produktów i przygotowujecie zdrowsze posiłki. To jednocześnie sprawia, że Wy sami zaczynacie się znacznie lepiej odżywiać, co przekłada się nie tylko na lepsze zdrowie, ale również samopoczucie.
  • Większa aktywność fizyczna - każdy, kto zajmował się dziećmi, wie, jak wiele wysiłku fizycznego wymaga taka opieka. Wnuki mają tysiąc pomysłów na minutę, chciałyby robić wszystko na raz, wszędzie ich pełno. Na pewno lepsza kondycja to jedna z korzyści spędzania czasu z wnukami. Kiedy więcej się ruszasz, Twój metabolizm przyspiesza i możesz cieszyć się lepszym zdrowiem.
  • Nauka nowych technologii - współcześnie postęp jest bardzo widoczny i czasem trudno odnaleźć się w nowinkach technologicznych. Bardzo często bez podstawowej znajomości obsługi niektórych urządzeń, wykonywanie niektórych czynności staje się wręcz niemożliwe. Dzięki częstemu przebywaniu w otoczeniu wnuków będziecie znacznie lepiej zaznajomieni z niektórymi urządzeniami, a nowe technologie nie będą Wam obce. Co więcej, dzięki ich pomocy codzienne płacenie rachunków lub dostęp do informacji może być dla Was łatwiejszy niż dotychczas.
  • Sprawny, świeży umysł - kreatywność dzieci i ich ciekawość świata zmusza dorosłych do poszukiwania odpowiedzi na nierzadko bardzo wyszukane pytania swoich pociech. Na pewno zdarzy się sytuacja, kiedy udzielenie zadowalającej odpowiedzi na jedno z nich zajmie Ci nie tylko sporo czasu, ale także będzie wymagało wytężenia umysłu. Jest to świetny sposób na utrzymanie mózgu w dobrej kondycji. Na dłuższą metę, tego rodzaju wysiłek zapobiega problemom z pamięcią, koncentracją oraz redukuje poziom stresu.
  • Kontakt z dziećmi zapobiega depresji - bardzo częstą przyczyną depresji u osób starszych jest samotność. Kontakt z dziećmi i regularne przebywanie z wnukami mogą zapobiegać tej chorobie. Dzięki licznym zmianom, jakie wnuki wnoszą do życia Dziadków, jakość ich życia ulega znacznie poprawie i zmniejsza się ryzyko wystąpienia depresji.
  • Ciekawe spędzanie wolnego czasu - opieka nad dziećmi wymaga od Was kreatywności także w dziedzinie sposobów spędzania wolnego czasu. Wnuki, szczególnie te najmłodsze, szybko się nudzą i trzeba co chwilę wymyślać im nowe zajęcie. Jednocześnie, razem z nimi, kreatywnie czas spędzacie także Wy. Gra w szachy, wspólna zabawa w chowanego, gra w gry planszowe -gdyby nie wnuki, Wasz sposób spędzania czasu wolnego byłby zdecydowanie mniej atrakcyjny.
  • Odwiedzanie nowych miejsc - kiedy ostatnim razem byliście w ZOO? Czy widzieliście nowe lokalne muzeum, które podobno jest turystycznym hitem? Samemu znacznie trudniej zmobilizować się do odwiedzania tego typu miejsc. Kiedy jednak na weekend przyjeżdżają wnuki, warto wspólnie odwiedzić atrakcje dla mieszkańców i turystów, które cieszą się największą popularnością. Wizyta w ZOO, muzeum lub parku rozrywki będzie atrakcją nie tylko dla dzieci, ale także dla Was.
  • Nauka nowych umiejętności - wiele osób uważa, że czas na naukę nowych rzeczy mija wraz z końcem dzieciństwa. Tymczasem, nie ma lepszej okazji na poznanie podstaw pływania, jak wspólne wyjście na basen z dzieckiem. Regularne wizyty na pływalni są świetną okazją do oswojenia się z wodą, a stąd do pływania już całkiem niedaleko. Innym przykładem umiejętności, której można uczyć się razem z dzieckiem, jest jazda na łyżwach, bieganie na nartach, lub obsługa komputera.

Wpływ dzieci na życie Dziadków

Jak widać na powyższych przykładach, wnuki mają nieoceniony wpływ na polepszenie jakości życia Dziadków. Ich radość oraz beztroskie spojrzenie na świat są dla wielu dorosłych powiewem świeżości i pełnią swego rodzaju odskocznię od codziennych trosk. Spędzanie czasu z dziećmi wyzwala w nas radość i szczęście. Poczucie bycia potrzebnym oraz ważnym w życiu małego człowieka jest niezastąpione i potrafi wprowadzić do życia więcej pozytywnych emocji, których zwykle w szarej codzienności brakuje. Spędzając czas na opiece nad wnukami, Babcia i Dziadek mogą czuć się spełnieni w swojej roli, a to z kolei przekłada się na lepszą jakość życia.

Wspólne relacje Dziadków i wnuków - najczęściej zadawane pytania

  1. Bardzo chcielibyśmy na co dzień zajmować się wnukiem, jednak córka uważa, że to dla nas za duży ciężar. Jak przekonać ją do zmiany zdania? Dziecko chodzi obecnie do przedszkola, a ten czas mogłoby by spędzać z nami.

    Pamiętaj, że to rodzice najlepiej znają własne dzieci i być może troska córki wynika z tego, że wnuk na co dzień stwarza problemy wychowawcze. Porozmawiaj szczerze z córką i podkreśl, jak ważny dla Was jest kontakt z wnukiem i możliwość sprawowania nad nim opieki. Zaproponuj na początek zajmowanie się nim kilka razy w tygodniu, po odebraniu z przedszkola. Jest to kompromis, dzięki któremu spędzicie więcej czasu z wnukiem, a jednocześnie pozostanie on w przedszkolu. Będzie to także test, czy regularna opieka nad wnukiem nie jest dla Was zbyt wymagająca

  2. Zajmujemy się na co dzień dwójką wnuków, jednak opieka nad nimi stwarza nam coraz więcej problemów. Chłopcy są coraz bardziej pomysłowi, a nasze zdrowie ostatnio nie jest najlepsze. Obawiam się jednak, że gdy powiem o tym synowi, kontakt z dziećmi się urwie. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?

    Przede wszystkim powinniście szczerze porozmawiać z synem zarówno o swoim stanie zdrowia, jak i o swoich obawach. Na pewno zrozumie to, że biorąc pod uwagę Wasze zdrowie, nie jesteście w stanie pełnić bezpiecznej i odpowiedzialnej opieki nad dwójką energicznych chłopców. Zaproponujcie rozwiązanie w postaci spędzenia z dziećmi jednego pełnego dnia w tygodniu. Taki kompromis na pewno będzie zadowalający zarówno dla Was, jak i dla rodziców dzieci.

  3. Często wyręczamy syna w opiece nad wnukami, jednak kiedy dzieci do nas przyjeżdżają, bardzo szybko się nudzą i zaczynają marudzić. Czy są jakieś ciekawe sposoby, aby zająć dzieci na kilka godzin czymś innym niż komórka i telewizor?

    Dobrym pomysłem na organizację pobytu dzieci w Waszym domu jest wcześniejsze zaplanowanie sobie całego dnia. Ustalcie, co będziecie robić i w co będziecie się bawić. Sposobem na spędzanie wolnego czasu, który jest bardzo zajmujący, a jednocześnie niezbyt pracochłonny są gry planszowe oraz wspólne gotowanie lub pieczenie. W ciepłe dni możecie także wybrać się na basen, do parku lub do ZOO.

  4. Chciałabym regularnie spotykać się z wnukiem i zadbać o właściwe relacje, jednak warunki, jakie panują w moim domu, nie stwarzają bezpiecznego miejsca pobytu dla dzieci. Jak inaczej mogę spędzać czas z wnukiem?

    Jeżeli przywożenie dziecka do siebie nie jest możliwe, możesz zaproponować rodzicom spędzanie czasu z dzieckiem u nich w domu. Tam dziecko ma także swoje zabawki, więc na pewno będzie Ci łatwiej zaaranżować mu czas wolny. Oprócz tego możecie spotykać się na wspólnych wyjściach na świeżym powietrzu lub w miejscach takich jak: kino, basen, plac zabaw. Na pewno dodatkowe atrakcje w postaci filmu lub pływania zachęcą wnuka do częstszego kontaktu z Toba.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane