Jakie zabawki dla dzieci możesz wykonać własnoręcznie w domu

Jakie zabawki dla dzieci możesz wykonać własnoręcznie w domu

„Zrób to sam” to coraz popularniejszy trend promowany również w zgodzie z ruchem zero-waste. Zobacz, jak wiele świetnych zabawek możesz przygotować własnoręcznie z przedmiotów, które posiadasz w domu.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-11-25
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Jakie zabawki dla dzieci możesz wykonać własnoręcznie w domu / Jakie zabawki dla dzieci możesz wykonać własnoręcznie w domu

Zabawki dla dzieci w każdym wieku - zrób to sam

Na przestrzeni ostatnich lat rynek zabawek dla dzieci rozwinął się w takim stopniu, że trudno za nim nadążyć. Stale zmieniające się trendy, nowości, które kuszą dzieci w każdym wieku, standardy bezpieczeństwa, które przemawiają do rodziców - z pewnością można się w tym pogubić.

Z pomocą przychodzi własna wyobraźnia oraz przedmioty, które zalegają w domu. Drzemie w nich ogromny potencjał. Poświęcając nieco wolnego czasu, możesz sprawić, że dostaną one nowe życie i będą cieszyć najmłodsze pokolenie. Co więcej, zabawki wykonane własnoręcznie mają znacznie większą wartość i stają się niezapomnianą pamiątką z lat dzieciństwa. Są one też unikalne i wyjątkowe. Nie ma drugiej takiej zabawki i nie można jej kupić w sklepie. Co równie ważne,  decydując się na własnoręczne wykonanie zabawki, działasz w sposób bardziej ekologiczny.

Poniżej prezentujemy kilka pomysłów na własnoręcznie wykonane zabawki, które ucieszą wnuki w każdym wieku. Nie są one zbyt trudne w wykonaniu, dlatego na pewno sobie poradzisz.

Tablica sensoryczna

Tablica sensoryczna

Integracja sensoryczna odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju szczególnie najmłodszych dzieci. Wnuk, który wkracza w etap ciekawości świata i poznawania go przy pomocy dotyku na pewno będzie zafascynowany ręcznie wykonaną tablicą sensoryczną.

Do jej przygotowania będziesz potrzebować drewnianej deski, specjalnego kleju, małych gwoździ oraz młotka. Na drewnianej desce, która będzie stanowić podstawę Twojej tablicy, możesz umieścić, co tylko zechcesz. Zwracaj uwagę na to, by to, co do niej przymocujesz, było dla dziecka ciekawe w dotyku. Obowiązkowe są zróżnicowane faktury, przedmioty które można wiązać, przewlekać, przesuwać po sznurku oraz takie, które wydają z siebie dźwięki.

Pamiętaj, by każdy mały przedmiot, który umieszczasz na tablicy, był dobrze przymocowany. Tablica oprócz tego, że ma wnuka bawić, ma być również dla niego bezpieczna.

Domowa ciastolina

Jeśli Twoje wnuki lubią zabawę ciastoliną, ten pomysł z pewnością spodoba się nie tylko Tobie, ale także im. Na pewno niejednokrotnie zdarzyło Wam się zmieszać kolory ciastoliny, przez co stawała się ona brzydka i po krótkim czasie bezużyteczna. Warto wtedy mieć pod ręką przepis na domową ciastolinę. Dzięki niemu możesz stworzyć masę w dowolnej ilości i w dowolnych kolorach.

Przepis na domową ciastolinę:

  • 2,5 szklanki mąki pszennej
  • 1 czubata szklanka soli
  • 2-3 łyżki oleju roślinnego
  • 1,5 szklanki wrzącej wody
  • Dowolny barwnik spożywczy

Aby utrwalić ulepione figurki, lub ozdoby choinkowe, wystarczy upiec je w piekarniku. Wówczas masa stwardnieje i pozostanie w danym kształcie.

Uwaga! Zdarza się, że dzieci mylą ciastolinę z kolorowymi ciasteczkami. W trakcie zabawy zwracaj na to uwagę i pilnuj, by wnuki nie podjadały surowego ciasta.

Gniotki

Gniotki

Kolorowy gniotek to obowiązkowy element dzieciństwa. Zamiast kupować gotowego w sklepie, możecie z wnukiem wykonać go samodzielnie. Będziecie do tego potrzebować jedynie balonu oraz sypkiego produktu z kuchni np. mąki, kaszy lub ryżu. Możecie również wykorzystać piasek.

Aby zrobić gniotka, wystarczy wsypać produkt do balonu, następnie zawiązać końcówkę i pomalować. Oprócz namalowania kolorowych uśmiechów Wasze gniotki mogą również zyskać stylową fryzurę, jeśli zdecydujecie się przykleić związane kawałki włóczki. Zabawa gniotkiem to doskonałe ćwiczenie sensoryczne, które rozwija w dziecku zmysł dotyku.

Recykling starych mebli

W starych, zużytych meblach drzemie ogromny potencjał. Niskim kosztem i stosunkowo niewielkim nakładem pracy możesz stworzyć coś, co absolutnie zachwyci dziecko. Przerabiając stary regał, z powodzeniem uda Ci się wykonać piętrowy domek dla lalek, który wysokością niemal dorówna wzrostowi dziecka. Czyż nie jest to niespełnione marzenie wielu dziewczynek?

Innym pomysłem na to, jak można wykorzystać stary, zalegający mebel, jest przerobienie kredensu na kuchnię. Jest to zadanie nieco trudniejsze od poprzedniego, ale wkładając nieco pracy, możesz stworzyć dziecku niepowtarzalną zabawkę - znacznie lepszą od tych, dostępnych w sklepie. Dbając o detale, na pewno uda Ci się zrobić kuchnię „jak żywą”.

Tablica do rysowania i pisania

Wiele dzieci ma nieodpartą pokusę pisania lub rysowania po ścianach. Dzięki temu pomysłowi możesz umożliwić dziecku rysowanie po bardzo dużej powierzchni. Własnoręcznie wykonana tablica do pisania i rysowania to również możliwość organizacji gier i zabaw dla całej rodziny. Na pewno Wy również będziecie się w ich trakcie świetnie bawić.

Aby wykonać tablicę, będziesz potrzebować:

  • drewnianej, gładkiej tablicy (możesz również wykorzystać plecy starych mebli),
  • papieru ściernego,
  • farby tablicowej.

Na samym początku musisz dokładnie wyrównać powierzchnię, która będzie malowana farbą tablicową. W tym celu użyj papieru ściernego. Gdy dokładnie oczyścisz i wyrównasz drewnianą tablicę, możesz przystąpić do pokrywania jej specjalną farbą tablicową.

FARBA TABLICOWA  - jest to rodzaj farby, która po zastygnięciu w dotyku przypomina klasyczną tablicę, jaką na pewno pamiętasz z lat szkolnych. Specjalną farbę tablicową kupisz w każdym, większym sklepie budowlanym. W większości przypadków, aby dokładnie pokryć malowaną powierzchnię, konieczne jest nałożenie dwóch warstw. Farba wysycha po około 24 godzinach.

Tak przygotowaną tablicę możesz zawiesić na ścianie lub ustawiać na stelażu. Im większy rozmiar tablicy, tym więcej możliwości. Wnuki mogą po niej rysować oraz pisać, a wspólnie możecie grać w kalambury, w wisielca oraz w wiele różnych innych gier.

Garaż na wszystkie pojazdy wnuka

Garaż na wszystkie pojazdy wnuka

Każdy młody fan motoryzacji potrzebuje odpowiedniego miejsca, by przechowywać swoją kolekcję. Garaż możesz wykonać samodzielnie, wykorzystując przedmioty, które na pewno posiadasz w domu. Aby zbudować piętrowy garaż, będziesz potrzebować:

  • drewnianej skrzynki lub kartonowego pudełka,
  • rolek od papieru toaletowego,
  • kleju na gorąco.

Jedyne, co musisz zrobić to ułożyć rolki papieru w rzędzie, jeden nad drugim w taki sposób, aby pokryć całe pudełko. Każda rolka musi być dobrze przyklejona do sąsiadujących, aby cała konstrukcja była stabilna i wytrzymała. Na samej górze możesz umieścić napis, który jednoznacznie wskaże, do kogo należy garaż, np. „Garaż Jasia”.

Domowe kręgle

Jeśli w czasie wizyty wnuka dopadnie Was nuda, tę zabawę uda Wam się szybko zorganizować. Jedyne, czego potrzebujesz to puste butelki po napojach oraz piłka. Aby przygotować kręgle, napełnij puste butelki wodą lub piaskiem. W zależności od wieku i siły dziecka dobierz butelki pół litrowe lub półtoralitrowe. Wypełnione muszą być na tyle lekkie, że będzie możliwe ich przewrócenie przy pomocy piłki. Wykonanie tej zabawki nie zajmie Ci wiele czasu, a kiedy gra w kręgle już Wam się znudzi - będziesz ją mógł po prostu wyrzucić.

Proca

Zabawka, którą w dzieciństwie bawił się niemal każdy. Wystarczy znaleźć patyk o odpowiednim kształcie i przyczepić do jego końców kawałek gumki pasmanteryjnej. Bawiąc się procą wspólnie z wnukiem, podkreśl, jak ważne jest, by nie celować do innych osób, szczególnie jeśli rzuca się kamieniami lub innymi ciężkimi przedmiotami. Najlepiej, jeśli razem z procą przygotujesz „naboje”. Mogą to być filcowe kulki lub kulki z papieru. Wtedy „bezpieczną wojnę” możecie urządzić nawet w domu.

Tablica z gumkami

Tablica z gumkami

Kolejna zabawka, która jest wyjątkowo łatwa w przygotowaniu, a jednocześnie bardzo zajmująca dla dziecka.

Do jej wykonania będziesz potrzebować:

  • drewnianej deski,
  • cienkich gwoździ lub pinezek,
  • kolorowych gumek recepturek.

Najpierw musisz wbić gwoździe w deskę w taki sposób, by wszystkie utworzyły regularne rzędy pionowe i poziome. Zabawa polega na tym, by w dowolny sposób przeplatać gumki recepturki przez wbite gwoździe. Można w ten sposób stworzyć kolorowe figury geometryczne oraz układać bardziej skomplikowane wzory.

Układanka z patyczków

Zabawka, która jest łatwa w wykonaniu, można w to zaangażować dziecko, a co ważne, można się nią bawić wszędzie, również w podróży. Aby zrobić domowe puzzle, będziecie potrzebować patyczków po lodach i kolorowych flamastrów. Na kilku złączonych ze sobą flamastrach narysuj wybraną przez siebie postać lub przedmiot. Może to być zwierzę, dom lub kolorowy kwiat. Po rozłączeniu patyczków zadaniem wnuka jest prawidłowe złożenie układanki.

Mini-zjeżdżalnia

Kolejna bardzo łatwa w przygotowaniu zabawa, która na pewno ucieszy niejednego malucha. Do jej przygotowania będziesz potrzebować piankowych rurek, które wykorzystywane są w nauce pływania. Możesz je znaleźć w sklepie sportowym. Wystarczy jedną taką rurkę przeciąć wzdłuż na dwie połowy. Rurki posiadają w środku kanał, który po przecięciu staje się idealną zjeżdżalnią dla małych przedmiotów. Aby obydwa tory były stabilne, warto pod spodem podkleić je taśmą. Dzieci mogą testować szybkość zjeżdżania poszczególnych przedmiotów, a przy tym ze sobą rywalizować. Udana zabawa gwarantowana!

Rzut do celu

Tę zabawę jesteś w stanie zaaranżować niemal w każdym miejscu i o każdej porze. W domu możesz do niej wykorzystać kosz na pranie. Wystarczy ustawić go na środku pomieszczenia i znaleźć przedmioty, które będziecie na zmianę do niego wrzucać. W każdej rundzie macie po 5 rzutów, za każdy celny rzut macie 1 punkt. Kiedy idzie Wam zbyt łatwo, możecie z każdą rundą zwiększać odległość od kosza co pół kroku.

Własnoręcznie wykonane zabawki - najczęściej zadawane pytania

  1. Już kilkukrotnie chciałem wykonać własnoręcznie kilka zabawek dla wnuka, jednak mam wątpliwości, czy to na pewno bezpieczne. Zabawki dostępne w sklepach mają specjalne certyfikaty. Jak mogę sprawić, by moje własnoręcznie wykonane zabawki były na pewno bezpieczne dla wnuka?

    Przede wszystkim już na etapie projektowania dopilnuj, by zabawka przez Ciebie wykonana nie posiadała ostrych krawędzi, małych, łatwych do połknięcia elementów (zależy od wieku dziecka) oraz wystających ostrych przedmiotów (np. drzazg, gwoździ, innych kawałków metali). Drugim aspektem jest dostosowanie stabilności do wagi oraz wielkości zabawki. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to materiały, których chcesz użyć do jej wykonania. Nie powinny to być elementy toksyczne lub w jakikolwiek inny sposób szkodliwe dla małego dziecka.

  2. W sklepach jest tyle różnych kolorowych, nowoczesnych zabawek. Mam wątpliwości, czy zabawki wykonane własnoręcznie będą w stanie zainteresować wnuka i na dłużej skupić jego uwagę. Nie chcę, by wykorzystane przeze mnie materiały poszły na marne.

    Dzieci szybko wyrastają z wielu zabawek i ten proces jest całkowicie naturalny. Nawet ręcznie wykonana zabawka nie będzie w stanie cieszyć wnuka przez bardzo długi czas. Moda się zmienia, potrzeby dzieci również. To właśnie z tego względu zachęcamy do tego, by do wykonania zabawek własnoręcznie wykorzystywać materiały, które posiadasz w domu. Wówczas nic się nie marnuje, a ewentualnie dostaje nowe życie.

  3. Własnoręczne wykonanie zabawki zajmuje bardzo wiele czasu. Czy nie lepiej kupić zabawkę gotową w sklepie?

    Owszem, w większość przypadków takie rozwiązanie jest szybsze i łatwiejsze. Warto jednak pamiętać o tym, że bardzo duża część zabawek jest wykonana z plastiku. Zabawki zwykle nie cieszą dzieci długo, gdyż te, kuszone nowinkami, szybko chcą bawić się czymś innym. Wykonanie prostych zabawek własnoręcznie jest zatem bardziej ekonomiczne i ekologiczne. Ponadto, zabawki, w które wkładasz własne serce, będą dla wnuka wspaniałą pamiątką na wiele lat. Na pewno tak szybko się ich nie pozbędzie.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane