Jakie ulgi i zniżki przysługują seniorom?
Z jakich ulg mogą korzystać emeryci?
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-15
- Szacowany czas czytania: 6 min.
Ulgi dla seniorów, z których warto skorzystać
Osiągnięcie wieku emerytalnego oznacza dla wielu osób początek wielu przywilejów, które obejmują m.in. szereg zniżek i ulg. To, że seniorzy mogą taniej jeździć komunikacją publiczną, wie niemal każdy. Tymczasem miejsc, w których starsze osoby mogą liczyć na zniżkę, jest znacznie więcej.
W związku z tym, że emerytury nie należą w Polsce do najwyższych, warto na co dzień korzystać z przysługujących ulg. Można dzięki temu sporo zaoszczędzić i jednocześnie nie rezygnować z różnych form rozrywki oraz wydarzeń kulturalnych.
Wiele zniżek, które oferowane są seniorom, zależy od decyzji samorządów lub indywidualnych regulaminów przedsiębiorstw. Oprócz tego niektóre ulgi regulują ustawy krajowe i wówczas mają one zastosowanie na terenie całego kraju.
Ulgowe bilety na transport kolejowy
Podstawowa zniżka, z której z pewnością korzysta się najczęściej, dotyczy transportu publicznego. W przypadku PKP Intercity ofertą skierowaną specjalnie do osób starszych jest „Bilet dla seniora”. Mogą go zakupić osoby, które ukończyły 60 rok życia. Uprawnia on do 30% zniżki na przejazdy komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii, w pierwszej i drugiej klasie. Aby potwierdzić uprawnienia do ulgi, wystarczy w trakcie kontroli biletów okazać konduktorowi aktualny dowód osobisty ze zdjęciem, który będzie potwierdzeniem tożsamości oraz wieku pasażera.
Dodatkową promocją przygotowaną przez PKP Intercity jest ulga 37%, z której można skorzystać dwa razy do roku. Obejmuje ona przejazdy w drugiej klasie pociągami osobowymi, pośpiesznymi i ekspresowymi. Oprócz tego, na stronie przewoźnika pojawią się czasem dodatkowe promocje, które mogą objąć współmałżonka lub wprowadzić dodatkowe ulgi na sezonowych trasach.
Koleje regionalne działają na nieco innych zasadach, więc aby dowiedzieć się, jakie zniżki mogą Ci przysługiwać, warto skontaktować się z lokalnym dworcem.
Zniżki w komunikacji miejskiej
Komunikacja miejska to zwykle podstawowy środek transportu dla większości seniorów. Z tego względu także na nią obowiązuje wiele zniżek i ulg, które pozwalają zaoszczędzić na przemieszczaniu się po mieście. Prawo emerytów do ulgowych przejazdów środkami komunikacji miejskiej regulowane jest przez władze miejskie lub regionalne poszczególnych ośrodków. Niektóre miasta oferują nawet darmowe przejazdy dla osób, które ukończyły określony rok życia. W większość przypadków, ulga, na jaką mogą liczyć seniorzy, wynosi około 50%.
Poniżej znajdziesz przykładowe zniżki, jakie obowiązują w największych miastach w Polsce:
- Poznań, Warszawa, Łódź: 50 % zniżki na przejazdy autobusami i tramwajami dla emerytów; darmowy transport dla osób, które ukończyły 70 rok życia;
- Katowice: 50% zniżki dla osób, które ukończyły 60 lat; darmowe przejazdy dla osób powyżej 70 roku życia
- Wrocław: osoby powyżej 69 roku życia podróżują za darmo, ale z każdym rokiem granica wieku obniża się do 65 roku życia.
- Kraków: bezpłatne przejazdy dla osób powyżej 70 roku życia
- Gdańsk, Gdynia: ulgowe bilety dla emerytów i rencistów, darmowe przejazdy dla osób, które ukończyły 70 lat
- Lublin: bilety ulgowe dla emerytów, darmowe przejazdy dla osób powyżej 65 roku życia.
Podatek od psa
Wiele miast i gmin nakłada na swoich mieszkańców obowiązek odprowadzania podatku za posiadanie psa. W większości przypadków są z niego zwolnione osoby, które ukończyły 65 lat.
Darmowe badania i bezpłatne leki
W wielu miastach w Polsce prowadzone są kampanie promujące zdrowie, w ramach których można skorzystać z darmowych badań lekarskich. Przykładem takiej akcji jest mammobus, w którym można wykonać bezpłatne badania mammografem. Mogą z nich skorzystać kobiety w wieku 50-59 lat. Mobilne mammobusy można spotkać nie tylko w dużych miastach. Celem akcji było promowanie badań także w mniejszych miejscowościach. Szczegółowy harmonogram postoju mobilnych mammobusów można poznać na stronie https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/mammobusy
Oprócz ogólnopolskiej akcji badań mammograficznych, seniorzy mogą również liczyć na inne bezpłatne badania. Są one zwykle wynikiem jednodniowych akcji organizowanych przy okazji dni promocji zdrowia. Bardzo często takie akcje można spotkać także w mniejszych miejscowościach, dlatego, jeśli tylko jest okazja do wykonania bezpłatnego badania, warto z niej korzystać.
Na mocy decyzji Ministra Zdrowia, każdy, kto ukończył 75 lat, ma prawo do darmowych leków z wykazu zawierającego obecnie ponad 2000 pozycji. Lista zawiera leki, które stosuje się przy chorobach wieku podeszłego, chorobach urologicznych, kardiologicznych oraz reumatologicznych. Szczegółowy wykaz bezpłatnych leków można znaleźć na oficjalnej stronie ministerialnej: http://75plus.mz.gov.pl.
Tańsze podróże zagraniczne
Będąc seniorem, można podróżować taniej. Związane jest to nie tylko z ulgami na transport publiczny, ale również możliwości wyrobienia tańszego paszportu. Emeryci mogą liczyć na 50% zniżki na jego wydanie. Osoby, które ukończyły 70 rok życia mogą go wyrobić bezpłatnie.
Oprócz zniżek na wyrabianie paszportu tańsze podróże zagraniczne możliwe są także dzięki specjalnym ofertom linii lotniczych. Wiele z nich proponuje tańsze przeloty na wybranych trasach. U niektórych przewoźników rabaty sięgają nawet 20% dla osób powyżej 60 roku życia. W przypadku biletów lotniczych taka zniżka pozwala wiele zaoszczędzić, wiec warto z niej skorzystać i wybrać się na zagraniczne wakacje. Informacji o specjalnych ulgach można szukać na stronach przewoźników.
Tańsza rozrywka
Na specjalne ulgi i rabaty można liczyć, korzystając z wielu popularnych form rozrywki. Niższe ceny biletów obowiązują emerytów w kinach, teatrach, muzeach, operze. W zależności od miasta oraz wybranego ośrodka kultury starsze osoby mogą spodziewać się rabatów w przedziale od 30 do 60%. Wiele kin i teatrów organizuje także sezonowe pokazy i wieczory, które dedykowane są specjalnie osobom w określonym wieku. Dzięki takim spotkaniom zyskujecie nie tylko wspomnienie ciekawego seansu, ale macie również szansę zawarcia nowych znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach.
Oprócz kin i teatrów, ulgi dla emerytów oferują także galerie sztuki, ogrody botaniczne i zoologiczne oraz skanseny. Warto z nich skorzystać i ciepły, letni dzień spędzić na spacerze w takich miejscach. Wizyta w ogrodzie botanicznym, czy skansenie to źródło wielu wrażeń i doznań estetycznych, które pozwalają się uspokoić oraz zrelaksować.
Wydarzenia i obiekty sportowe
W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się imprezy sportowe, które są coraz chętniej organizowane zarówno w dużych miastach, jak i w mniejszych miejscowościach. Biegi, triathlony, zawody pływania oraz maratony stały się bardzo popularne i licznie uczęszczane. W większości tych wydarzeń, osoby powyżej określonego wieku mogą liczyć na bezpłatny start. Jeśli jesteś osobą, która lubi aktywność fizyczną, na pewno sporo na tym zaoszczędzisz.
Oprócz tego, dla osób, które wolą rekreacyjne uprawianie sportu, wiele obiektów również przygotowało ulgi na bilety wstępu. Zimą warto wybrać się na lodowisko lub narty, a latem popływać na basenach otwartych oraz zamkniętych. Większość tego typu obiektów oferuje specjalne dni lub godziny, kiedy emeryci mogą korzystać ze zniżką 50% lub nawet bezpłatnie.
Abonament RTV
Kolejną zniżką, z której na co dzień mogą korzystać seniorzy, jest ograniczenie opłat za abonament RTV. Bezwarunkowo zwolnieni są z niego wszyscy, którzy ukończyli 75 lat. Ten sam przywilej obowiązuje emerytów, którzy są po sześćdziesiątce, a ich świadczenie emerytalne nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia. Aby zgłosić stan prawny, który upoważnia do otrzymania ulgi, należy wybrać się na pocztę i tam uzyskać odpowiedni dokument. Uprawnienie bezpłatnego korzystania z abonamentu RTV jest potwierdzone pismem z datownikiem poczty. Zwolnienie z opłat obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, kiedy dokonano zgłoszenia.
Wypoczynek i rekreacja
Emeryci odkąd przestali zajmować się pracą zawodową, mają zwykle bardzo dużo czasu wolnego. Jest to świetna okazja, by podróżować po lokalnych atrakcjach turystycznych. Zachęcać do tego mogą także liczne zniżki i oferty specjalne przygotowane nie tylko przez obiekty zainteresowania turystycznego. Wiele rabatów przygotowały także pensjonaty i miejsca noclegowe. Na największe zniżki można liczyć tuż po sezonie.
Wycieczki zorganizowane poza największym sezonem turystycznym mają wiele plusów. Przede wszystkim, jadąc na wczasy we wrześniu lub maju, można liczyć na znacznie mniejszy tłok w okolicach popularnych atrakcji. Wiąże się to także z mniejszymi kolejkami i tańszymi usługami i gastronomią. Kolejną zaletą wybrania się na wypoczynek poza sezonem jest pogoda. Lata w Polsce stają się coraz bardziej gorące, więc podróż we wrześniu lub maju może być znacznie bardziej komfortowa.
Rabaty dla seniorów można spotkać w wielu atrakcjach turystycznych. Obowiązują one na szlakach, w muzeach, skansenach, parkach krajobrazowych oraz wielu innych. Warto sprawdzić co ma do zaoferowania lokalna turystyka i poznać jej największe walory. Aktywny i kreatywny sposób spędzania czasu ma wpływ nie tylko na zdrowie, ale także samopoczucie.
Lokalne karty rabatowe
Wiele miast chcąc zaangażować emerytów oraz osoby starsze w życie lokalnej społeczności, przygotowało specjalne karty rabatowe. Dzięki nim można korzystać z wielu atrakcji i usług dostępnych w danym mieście po obniżonych cenach. Zwykle takie karty można odebrać w Urzędzie Miasta lub specjalnie wyznaczonych punktach. Karty seniora upoważniają do zniżek w restauracjach, punktach usługowych takich jak fryzjer, kosmetyczka, gabinetach medycznych (np. okulista) i wielu innych miejscach.
Lokalne karty seniora dostępne są zwykle w dużych miastach. Co w sytuacji, kiedy pochodzisz z mniejszej miejscowości? Na terenie całego kraju działa program Ogólnopolska Karta Seniora, do którego dołączyło już ponad 2000 firm. Dzięki temu wyrabiając tylko jedną kartę, można korzystać ze zniżek w każdym polskim mieście. Karta jest bezpłatna i można ją otrzymać w wybranych punktach w większych miastach lub pocztą.
Ulgi i zniżki dla seniorów – najczęściej zadawane pytania
-
Chciałabym skorzystać z bezpłatnych badań lekarskich, ale nie wiem, gdzie mogę znaleźć informacje o ich przeprowadzaniu. Mieszkam w niewielkiej miejscowości, w której serwisy informacyjne nie są aż tak rozbudowane.
-
Na jakiej podstawie przysługują mi zniżki w kinach i okolicznych basenach? Konieczne jest wyrabianie specjalnej karty, czy wystarczy okazać dowód osobisty?
Każda placówka posiada swój własny regulamin, który reguluje zasady udzielania rabatów i zniżek. W większości miejsc wystarczy okazanie aktualnego dowodu tożsamości ze zdjęciem w celu potwierdzenia wieku uprawniającego do ulgi. Szczegółowe informacji na pewno uzyskasz, dzwoniąc do danego obiektu lub czytając regulamin promocji dostępny zwykle na stronie internetowej wybranego kina, lub basenu.
-
Lek, który regularnie przyjmuję, pojawił się na liście bezpłatnych leków. Czy aby go dostać, potrzebuję recepty od lekarza specjalisty, czy może wystawić ją lekarz rodzinny?
Receptę na bezpłatny lek może wystawiać lekarz zajmujący się podstawową opieką medyczną. Nie może być to zatem doktor określonej specjalizacji. Lek może być także przepisany przez pielęgniarkę udzielającą świadczeń z zakresu podstawowej opieki medycznej, która uprawniona jest do wypisania recept.
-
Ukończyłem 75 lat i od tej pory przysługuje mi darmowy abonament RTV. Jakie dokumenty trzeba wypełnić, aby uzyskać zwolnienie z opłat?
Zwolnienie z abonamentu RTV przysługujące osobom po 75 roku życia nie wymaga przedkładania żadnych dokumentów ani wypełniania formularzy. Zgodnie z przepisami, Poczta Polska ma prawo wglądu do numeru PESEL abonentów, na podstawie którego może samodzielnie określić ich wiek oraz automatycznie zwolnić z opłat. Brak konieczności opłaty abonamentu następuje od pierwszego dnia kolejnego miesiąca następującego po tym, w którym obchodzono 75 urodziny.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane