8 zasad zarządzania domowym budżetem na emeryturze
Racjonalne zarządzanie prywatnymi finansami
- Ostatnia aktualizacja: 2019-12-03
- Szacowany czas czytania: 4 min.
Zasada pierwsza: Kontroluj budżet
Pierwszą zasadą zarządzania domowego budżetu na emeryturze jest kontrola swojego budżetu. W tej kwestii przede wszystkim musisz uświadomić sobie jakim budżetem dysponujesz. Wiedząc ile masz do wydania oraz jakie masz wydatki możesz świadomie kontrolować swój budżet. Najłatwiej jest sobie to zapisać w takiej kolejności:
- zapisz miesięczne przychody,
- koszty stałe - takie jak opłaty za wodę, prąd i media,
- wydatki inne.
Najlepiej będzie, jeżeli podzielisz swoje wydatki na wydatki miesięczne oraz wydatki codzienne. Ważne jest również zaplanowanie z wyprzedzeniem większych wydatków - na przykład, gdy wiesz, że w przyszłym miesiącu musisz zakupić zapas leków, proszku do prania czy butów na zimę. Warto również zadbać o to, żeby odkładać niewielkie kwoty. Oszczędzanie, nawet niewielkich sum pieniędzy może okazać się pomocne w razie nieprzewidzianych wydatków, których nie zaplanowałeś wcześniej w budżecie.
Zasada druga: Przemyśl każdy planowany zakup
Jeżeli planujesz większy zakup, dokładnie przemyśl swoją decyzję. Dotyczy to również sytuacji, gdy chcesz kupić coś, czego nie planowałeś.
Należy również pamiętać, że Dziadkowie są grupą społeczną, do której często są kierowania działania marketingowe, które mają na celu „naciągnięcie” na zakup garnków, koców czy innych rzeczy bądź też zmianie dostawcy gazu czy energii elektrycznej. Firmy takie działają często na zasadach wprowadzania w błąd, a kierują swoje działania głównie w osoby po 50-tym roku życia, ponieważ są to ludzie, którzy często ulegają i wierzą w korzystność przedstawianej im oferty.
Często stosowaną praktyką jest również organizowanie tzw. „darmowych prezentacji”, na których sprzedawcy przedstawiają produkty gospodarstwa domowego, które mają być lepsze niż te dostępne na rynku. Jednak cena takich produktów zdecydowanie bardziej odbiega od och ceny rynkowej. Z tego względu warto jest dokładnie przemyśleć zakup takich produktów.
Zasada trzecia: Skorzystaj z porady specjalisty
Gdy masz problem z zarządzaniem swoim budżetem, możesz wziąć udział w programach edukacyjnych, które pozwalają na poznanie sposobów skutecznego zarządzania swoim budżetem domowym. Jedną z inicjatyw edukacyjnych dla seniorów jest organizowany przez Federację Uniwersytetów Trzeciego Wieku program „Nowoczesne i bezpieczne finanse seniora”. Na zajęciach prowadzonych w ramach tego programu seniorzy mogą dowiedzieć się o bezpiecznym i nowoczesnym sposobie zarządzania swoimi pieniędzmi.
Programem edukacyjnym dla seniorów jest również akcja edukacyjna Policji „Bezpieczny senior”. W jej ramach Policja organizuje lokalne spotkania, podczas których policjanci omawiają najczęstsze sposoby oszukiwania seniorów, z jakich korzystają przestępcy.
Innymi sposobami na zdobycie wiedzy o zarządzaniu domowym budżetem na emeryturze jest poszukiwanie informacji w sieci - istnieje wiele blogów o tematyce finansowej oraz wypożyczanie książek w gminnej lub miejskiej bibliotece w odpowiedniej tematyce.
Zasada czwarta: Rozsądnie korzystaj z promocji
Promocje niewątpliwie mają wpływ na decyzje o zakupie. Jednak czy rzeczywiście są tak opłacalne? Należy pamiętać, że część promocji jest tylko pozorem. Często stosowaną praktyką przez sklepy jest podnoszenie cen produktów tylko po to, żeby później zaoferować obniżkę. Dlatego też dobrze jest porównywać ceny tych samych produktów w różnych sklepach. Pomocne do tego mogą okazać się gazetki promocyjne, które często dostarczane są pocztą. Dzięki wiedzy o cenach danych produktów nie dasz się nabrać na „obniżkę”, która w rzeczywistości nie zmienia swojej ceny.
Zasada piąta: Sprawdź, czy są tańsze zamienniki Twoich leków
Leki w budżecie seniorów niewątpliwie zajmują wysoką pozycję i pochłaniają jego znaczną część. Leki często są bowiem bardzo drogie. Pamiętaj jednak, że do większości z nich są oferowane zamienniki - leki o niższej cenie, które zawierają ten sam skład co leki droższe. Farmaceuta ma obowiązek sprzedania mniej kosztowego zamiennika, o czym informuje Ministerstwo Zdrowia. Odmowa wydania zamiennika leku jest możliwa tylko wtedy, gdy jest to wyraźnie wskazane na recepcie. Dzięki zakupie zamienników leków możesz oszczędzić dodatkowe pieniądze w swoim domowym budżetem na emeryturze.
Dodatkową oszczędnością w zakresie kupowania leków jest również program Ministerstwa Zdrowia „Leki 75+”. Jest to program skierowany dla seniorów, którzy w dniu wypisania recepty mają ukończone 75 lat. Mogą oni wówczas wykupić leki z odpłatnością ryczałtową 30% lub 50%, a niektóre z nich otrzymać nawet za darmo.
Zasada szósta: Zadbaj o dodatkowy dochód
Osoby będące na emeryturze często szukają dodatkowego źródła dochodów ze względu na niską emeryturę. Często stosowanym rozwiązaniem przez osoby przebywające na emeryturze jest zwrócenie się o pomoc do banku w celu udzielenia pożyczki. O ile rozwiązanie to jest dobre na nieplanowany większy wydatek, o tyle później stanowi problem, ponieważ powoduje comiesięczny dodatkowy wydatek.
Szukając dodatkowego dochodu na emeryturze możesz:
- podjąć pracę dorywczą - jeżeli pozwala Ci na to stan zdrowia możesz poszukać dodatkowego zatrudnienia. Nie musi to być od razu pełny etat, a praca dorywcza. Dzięki temu zyskasz dodatkowe dochody, co zwiększy Twój budżet
- założyć własną firmę - jeżeli jesteś na emeryturze, ale nie wiesz co masz ze sobą zrobić bo nie jesteś przyzwyczajony do lenistwa, możesz założyć własną firmę. Prowadzenie firmy na emeryturze jest możliwe. Jeżeli pozwala Ci na to stan zdrowia, możesz rozpocząć działalność gospodarczą i dalej się rozwijać. Jeżeli Twój pomysł na biznes jest dobry, możesz zarobić dużo więcej, niż Twoja dotychczasowa emerytura
- pewnym rozwiązaniem do dorobienia na emeryturze jest również wynajęcie pokoju w swoim mieszkaniu. Jeżeli mieszkasz sam i masz wolny pokój, wynajmij go na przykład studentowi. Wielu studentów szuka pokoju do wynajęcia, bo jest to tańsze rozwiązanie od wynajmowania mieszkania. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają również seniorzy. Dzięki wynajęciu pokoju zyskasz dodatkowe pieniądze do swojego domowego budżetu
Zasada siódma: Oszczędzaj niektóre wydatki
Pewne wydatki na emeryturze mogą okazać się absolutnie zbędne. Dzięki oszczędzaniu zyskasz dodatkowe pieniądze w swoim domowym budżecie. Poniżej pokazujemy, na czym możesz oszczędzić będąc na emeryturze.
Samochód zdecydowanie pochłania dużo wydatków. Przede wszystkim wysokie są koszty paliwa. Jeżeli mieszkasz w mieście, w którym funkcjonuje komunikacja miejska, bardziej opłaca się jazda autobusem czy tramwajem. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze wydane na paliwo, koszty parkingów oraz koszty eksploatacji samochodu. Mieszkając w większym mieście możesz dodatkowo rozważyć całkowite pozbycie się samochodu. W takim miejscu praktycznie wszędzie dostaniesz się komunikacją miejską, a ponadto w razie nagłej potrzeby możesz zamówić taksówkę. Sprzedając samochód zmniejszysz swoje wydatki - na przykład na jego ubezpieczenie.
Oszczędzaj wodę i prąd. Korzystanie z wody i prądu jest proste i nikt nie myśli o tym, ile kosztuje, dopóki nie przyjdzie za nie rachunek. Niewielkie zużycie tych dóbr pozwoli na niższe rachunki, co obniża nasze wydatki. Wystarczy pamiętać o zakręcaniu wody, zmniejszeniu jej ogólnego użycia oraz wyłączenia światła przy wychodzeniu z pokoju. Tak niewielkie czynności pozwolą na zaoszczędzenie zużycia wody i prądu, co będzie widoczne na rachunku za dany okres rozliczeniowy.
Zasada ósma: Dyscyplinuj się w domowych sprawach finansowych
Jedną z ważniejszych zasad zarządzania domowym budżetem na emeryturze jest dyscyplina. Nie mając dyscypliny nie odłożysz żadnych pieniędzy, natomiast dzięki niej możesz oszczędzać. Utwórz pulę pieniędzy na wypadek kryzysowej sytuacji i kontroluj swoje wydatki. Gdy masz już odłożoną pewną sumę pieniędzy, pomyśl o ich zainwestowaniu. Odpowiednim rozwiązaniem może być ulokowanie oszczędności na oprocentowanej lokacie lub na koncie oszczędnościowym. Po pieniądze z banku trudniej sięgnąć, a więc przełoży się to na skuteczność oszczędzania.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane