Wino dla Babci i Dziadka. Jakie wino na prezent dla seniora?

Jakie wino wybrać dla babci i dziadka?

Dziadkowie to osoby, które podarowały nam czułość, ciepło i miłość. To im zawdzięczamy najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa. Czas podarować im coś w zamian. Butelka dobrego wina to doskonały pomysł.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2021-11-08
  • Szacowany czas czytania: 1 min.
Wino dla Babci i Dziadka. Jakie wino na prezent dla seniora? / Jakie wino wybrać dla babci i dziadka?

Niektórzy twierdzą, że nie wypada, aby kupować wino dla babci i dziadka. Nic bardziej mylnego! Nie ma przecież lepszego akompaniamentu do wspólnych, długich rozmów. Warto więc – zamiast kolejnej kartki z życzeniami i czekoladek – podarować seniorom z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka wino, w którym rozsmakujecie się wspólnie.

Wino. Idealny prezent dla seniora!

Nie od dziś wiadomo, że wino ma pozytywny wpływ na układ krążenia. Jego prozdrowotne właściwości sprawiają, że to idealny prezent dla babci i dziadka. Kieliszek wina do obiadu zadba nie tylko o ich dobre samopoczucie, ale też zdrowe serce. Do tego działa rozgrzewająco, a także obniża cholesterol. Jeśli tylko wybierzemy dobrej jakości trunek, toast wzniesiony za zdrowie dziadków nabierze zupełnie nowego sensu.

Jakie wino wybrać dla babci i dziadka?

Musimy pamiętać, że w odwiedzinach u dziadków z pewnością zostaniemy poczęstowani domowym ciastem. Wino, które chcemy podarować, powinno do niego pasować, bo być może zostanie od razu rozlane do kieliszków. Warto więc wybrać takie wino, które dobrze łączy się ze słodkimi deserami – nie wytrawne, ale też niezbyt słodkie.

Może to być np. półsłodkie wino białe o mocnych owocowo-kwiatowych nutach, z tradycyjnej odmiany tokajskich winorośli (furminta) – Gotz Tokaji Furmint 2018. Ewentualnie również węgierskie wino półsłodkie czerwone ze 100% szczepu Menoire, o delikatnie kwaśnym, owocowo-korzennym smaku i aromacie – Egri Korona Menoire 2020.

Warto sięgnąć też po wina hiszpańskie - ciekawą propozycją jest np. Bodegas Franco-Espanolas Diamante Rosado 2020 – wino różowe półsłodkie o delikatnym smaku i zapachu, w którym dominują słodkie nuty wiśni i truskawki. Z kolei Vegaval Plata Crianza 2015 to hiszpańskie wino wytrawne czerwone, którego nuty owoców leśnych perfekcyjnie komponują się z wędlinami, pasztetami i mięsami. Będzie jak znalazł do obiadu zaserwowanego przez babcię.

Wino na prezent. Czy rocznik ma znaczenie?

Im wino starsze, tym lepsze. Tak jak z seniorami, którzy dojrzałości i doświadczenia nabierają wraz z wiekiem. W obu przypadkach rocznik ma znaczenie, choć w kwestii wina trzeba iść na kompromis, bo te leżakujące dłużej są zazwyczaj droższe. Mają jednak nietuzinkowe walory smakowe, jak trunki Cabernet o największym potencjale starzenia.

Na prezent sprawdzi się np. Abbotts & Delaunay Cabernet Sauvignon 2019, czyli czerwone wytrawne wino francuskie o charakterystycznej nucie czarnej porzeczki, częściowo fermentujące w dębowych beczkach.

Nieco droższe, starsze i równie zaskakujące smakiem będzie np. Petreny Cabernet Sauvignon Furia Gold 2005. To węgierskie wino czerwone wytrawne będące połączeniem 90% Cabernet i 10% Kékfrankosa.

A może wino bezalkoholowe?

W niektórych przypadkach picie alkoholu nie jest wskazane osobom w podeszłym wieku, np. gdy seniorzy zażywają leki, których nie wolno łączyć z alkoholem. Co wtedy? Nic straconego, bo wina bezalkoholowe również sprawdzają się jako prezent. Można je podarować na Dzień Babci lub Dzień Dziadka, bo poza tym, że nie mają procentów, w niczym nie ustępują tradycyjnym winom – mają nawet te same właściwości prozdrowotne!

Wina bezalkoholowe – jak smakują i czym się różnią? Czy warto spróbować wina 0 procent? Warto dowiedzieć się tego wszystkiego przed zakupem takiego trunku, żeby zaskoczyć dziadków nie tylko prezentem, ale też ciekawostkami na jego temat.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane