Idealne oświetlenie do sypialni - jakie lampy wybrać dla seniora?

Sypialnia to przestrzeń, w której powinniśmy się czuć komfortowo. W końcu to najbardziej prywatne ze wszystkich domowych pomieszczeń. Powinno być zatem właściwie urządzone, uwzględniając indywidualne potrzeby mieszkańca. Ważną rolę we wnętrzu odgrywa właściwe oświetlenie.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2024-06-20
  • Szacowany czas czytania: 1 min.
Idealne oświetlenie do sypialni - jakie lampy wybrać dla seniora? /

Jakie lampy nocne powinny trafić do naszej sypialni? Czym się kierować podczas dobierania ich? Ile punktów świetlnych zainstalować? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Oświetlenie w sypialni - różne oprawy, różne funkcje we wnętrzu

System oświetlenia sypialni powinien składać się z przynajmniej kilku elementów, które wzajemnie się uzupełniają, zapewniając komfortowe warunki do codziennego korzystania z wnętrza. Odpowiednio przemyślane rozwiązanie ma łączyć:

  • oświetlenie ogólne,
  • oświetlenie zadaniowe,
  • oświetlenie dekoracyjne.

Każde z nich ma nieco inne funkcje. Lampy główne to przede wszystkim duże oprawy na sufitach, dzięki którym można swobodnie przemieszczać się w całym wnętrzu lub realizować podstawowe zadania, nie wymagające bardzo mocnego strumienia światła. Oświetlenie zadaniowe to już większe natężenie oświetlenia, pozwalające na wykonywanie czynności o dużej precyzji. Do tej kategorii zaliczają się na przykład lampki nocne przy łóżku czy oprawy na toaletkach. Oświetlenie dekoracyjne bywa bardziej zróżnicowane. Wiele modnych obecnie opraw stanowi bowiem przyjemną dla oka dekorację, dopełniając ciekawą aranżację przestrzeni. Oprócz nich sięga się też po dyskretne produkty, które nie zajmują zbyt wiele miejsca, ale emitują światło, które buduje klimat i sprawia, że sypialnia staje się znacznie przytulniejsza.

Jakie rodzaje opraw wybrać do wygodnej sypialni?

W sypialniach wykorzystuje się różne rodzaje produktów oświetleniowych. Czym się kierować? Podstawą jest oczywiście funkcjonalność. W roli oświetlenia głównego chętnie wykorzystuje się lampy sufitowe lub wiszące (niezależne bądź na szynoprzewodach) - pojedyncze lub w większych zespołach oświetleniowych. W roli oświetlenia zadaniowego chętnie używa się lamp stojących: podłogowych czy stołowych, a także kinkietów z regulacją kąta padania światła. Spory ich wybór można znaleźć choćby na stronie: LightPlus.pl. A co z oświetleniem dekoracyjnym? Zazwyczaj cały system rozbudowuje się o niewielkie oczka wpustowe lub taśmy LED, które umieszcza się na podłogach, ścianach, sufitach, a nawet na powierzchni mebli.

Kolejną kwestią jest dobranie lamp pod względem estetyki. Wszystkie oprawy powinny być spójne wizualnie, wpisując się w całościową aranżację. W przestrzeniach nowoczesnych chętnie sięga się po modele geometryczne i minimalistyczne w stonowanych barwach, wykonane z metalu, szkła i tworzyw sztucznych. W sypialniach glamour prym wiodą lampy chromowane z licznymi kryształkami, a zwolennicy nurtów skandynawskich wybierają modele drewniane z płóciennymi abażurami. Każdy zatem może znaleźć coś dla siebie.

Jak znaleźć idealną lampkę nocną do sypialni?

Ważnym, choć wielkościowo niepozornym, elementem systemu oświetleniowego w wygodnej sypialni jest lampka nocna. To dzięki niej można swobodnie przemieszczać się w godzinach nocnych po pokoju, bez konieczności włączania podrażniającego oczy światła głównego. To również sposób na to, by zająć się przyjemną lekturą przed snem czy zbudować przytulną atmosferę.

Czym się kierować podczas dobierania lampki nocnej? Warto stawiać na modele z regulacją, by zawsze dopasować warunki do swoich potrzeb. Dolna krawędź klosza lampki powinna się znajdować na wysokości ok. 70-75 cm od powierzchni materaca. Gwarantuje to wygodę podczas czytania w łóżku, nie oślepiając użytkownika.

Warto zwłaszcza w tej oprawie zainstalować rozwiązania emitujące ciepłe światło. Budują nastrojowy klimat oraz pomagają się wyciszyć przed snem.

Idealnie oświetlona sypialnia - podsumowanie

W sypialniach warto umieścić przynajmniej kilka zróżnicowanych punktów świetlnych, wpisujących się jednak w aranżację wnętrza i indywidualne upodobania. Na szczęście dostępnych opcji jest wiele - każdy zatem może zbudować oświetlenie w sypialni na miarę swoich konkretnych potrzeb.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane