Czym zająć czas wnucząt? Propozycje dla babć i dziadków

Wizyty u dziadków to wyczekany moment wielu dzieci, zwłaszcza jeśli nie mają możliwości, by często ich odwiedzać. To także wiele radości dla babć i dziadków – czas spędzony z ukochanymi wnukami na pewno przyniesie wiele uśmiechu. Jak jednak kreatywnie spędzić wolne chwile?
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-11-21
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
Czym zająć czas wnucząt? Propozycje dla babć i dziadków /

Spędźcie kreatywnie czas w domu...

Kto powiedział, że w domu trzeba się nudzić? Gdy odwiedzą Was wnuki, możecie zaproponować im szereg aktywności, które z powodzeniem da się wspólnie wykonywać w zaciszu własnego domu. Nie tylko odpoczniecie w swoim towarzystwie, ale także rozwiniecie kreatywność, a co najważniejsze – będziecie razem.

Macie mnóstwo możliwości, by wygonić nudę z domu! Co bardziej rozwija wyobraźnię, kształtuje pamięć wzrokową i jednocześnie uczy skupienia bardziej, niż układanie puzzli? To świetna aktywność, w której dobrze poczują się zarówno starsi, jak i młodsi. Jeśli jednak Wasze wnuki nie lubią klasycznych puzzli, wypróbujcie puzzle 3D dla dzieci. Będziecie mogli ułożyć z nich nie płaski obrazek, a przestrzenne figurki, jak na przykład zwierzęta czy budowle! To świetne rozwiązanie dla małych konstruktorów.

Możecie także spróbować wspólnego malowania po numerach. To aktywność, która wymaga koncentracji i precyzji, ale na sam koniec przynosi spektakularne efekty – każdy może poczuć się jak malarz światowej sławy! Dobrze sprawdzą się także wszelkiego rodzaju gry planszowe i karciane czy układanie klocków. Zastanówcie się, co Wasze wnuki lubią najbardziej, a gwarantujemy, że nawet nie pomyślą o włączeniu telewizora!

... lub poszukajcie zajęcia na zewnątrz!

Nikt nie mówi, że podczas wizyty wnuków musicie spędzać czas w domu. To dobry pomysł, gdy odwiedziny są krótkie, lecz gdy dzieci przyjeżdżają na dłużej, warto zaoferować im różne rodzaje aktywności.

Fajnym pomysłem będzie zabranie wnuków do kina bądź teatru. Obcowanie z kulturą warto zaczynać od najmłodszych lat, a i dziadkom takie urozmaicenie czasu na pewno się przyda. Możecie także sprawdzić odpowiednio wcześniej, czy w waszej okolicy nie dzieje się w tym czasie coś ciekawego. Wiele miejscowości oferuje różne wydarzenia kulturalne skierowane właśnie do najmłodszych. Równie dobrze sprawdzi się wizyta w centrum nauki lub muzeum – warto jednak podczas wyboru kierować się także wiekiem i zainteresowaniami dzieci, by nie zrazić ich do takich miejsc.

Jeśli mieszkacie na wsi – tym lepiej! Nic nie pozwoli lepiej odpocząć i zapomnieć o codzienności niż wyjazd na piękną, spokojną wieś! I choć mogłoby się wydawać inaczej, dla dzieci również znajdzie się tu sporo atrakcji. Możecie odwiedzić sąsiadów, którzy hodują zwierzęta, i pokazać je dzieciom z bliska. To niemal wycieczka do minizoo! Możecie również wybrać się nad jezioro, połowić ryby czy pójść do lasu. Odkryjcie uroki wsi przed swoimi wnukami.

Podzielcie się swoją codziennością

Wizyta wnuków nie zwalnia z codziennych obowiązków. Może połączcie je z zabawą z dziećmi i spróbujcie zrobić coś razem! Świetnym pomysłem będzie wspólne przygotowywanie obiadu, albo jeszcze lepiej – pysznego deseru. Upieczcie razem ulubione ciasto i wspólnie je udekorujcie.

Równie dobrze możecie nauczyć wnuki robótek ręcznych. Druty, wyszywanie czy szydełkowanie – to super pomysł na wieczór. Pozwoli się wyciszyć, ale także nauczy skupienia i precyzji, a na koniec powstanie piękna, własnoręcznie wykonana pamiątka.

Możecie także zaangażować wnuki w pomoc przy… rozwiązywaniu krzyżówek. Na pewno też chętnie posłuchają historii z Waszej młodości lub obejrzą ciekawy, historyczny film.

Kilka przydatnych porad

Odwiedziny ukochanych wnuków to z pewnością cała masa radości. Jednak gdy pobyt jest dłuższy, a na dodatek bez rodziców, warto się do niego odpowiednio wcześniej przygotować. Dopytajcie rodziców o przyzwyczajenia dzieci, o to, co lubią jeść, a na co mają alergię. Może potrzebują ulubionej zabawki do zaśnięcia, albo koniecznie muszą posłuchać bajki na dobranoc. Ustalenie takich szczegółów z pewnością ułatwi Wam zadanie, a wszyscy spędzą ze sobą miły i radosny czas.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane