4 sposoby na zaprzyjaźnienie się z wnukami

Pomysły na to, jak znaleźć wspólny język z wnukami?

Kiedy wnuki dorastają, z czasem relacja z członkami rodziny się osłabia na rzecz ich rówieśników, zainteresowań, technologii, czy szkolnych obowiązków. Znalezienie wspólnego języka może nie być łatwym zadaniem – trudnością jest nie tylko różnica wieku, ale i zupełnie inne środowisko, w którym dorasta wnuk, w porównaniu do świata znanego jego dziadkom z ich własnej młodości. Jak złapać z nim dobry kontakt? Oto 4 sprawdzone sposoby.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-09-29
  • Szacowany czas czytania: 2 min.
4 sposoby na zaprzyjaźnienie się z wnukami / Pomysły na to, jak znaleźć wspólny język z wnukami?

Poznaj zainteresowania wnuka

Zainteresowania dzieci, szczególnie nastoletnich, mogą wydawać się niejasne dla starszych osób. Jeśli jednak poświęci się odrobinę czasu na ich zrozumienie, zada się kilka pytań, wysłucha wnuka i pokaże własne zainteresowanie tematem, jest to prosta droga do znalezienia wspólnego języka.

Czym interesują się nastolatki? Nie sposób wymienić wszystkie możliwości – każdy młody człowiek jest inny. Jako przykłady podać można między innymi tworzenie muzyki, w tym także elektronicznej, granie na konsolach do gier, treningi sportów walki, albo ciekawostki na temat misji kosmicznych i eksploracji kosmosu. Nawet jeśli temat wybrany przez dziecko wydaje Ci się zupełnie nieciekawy, pozwól mu nieco o nim opowiedzieć. Bo czy jest coś milszego, niż widzieć ukochaną osobę, która opowiada o tym, co naprawdę ją fascynuje?

Portale takie jak piekne-rzeczy.pl proponują masę sposobów na spędzanie czasu z dziećmi czy odpowiednie dla nich prezenty. Znając jednak zainteresowania wnuka, można z łatwością wybrać idealnie dobrany prezent, jak na przykład nowe ochraniacze przydatne na treningu sportowym, bilety na mecz, albo zestaw klocków, z których zbuduje replikę rakiety kosmicznej.

Otwórz się na technologię i świat wirtualny

Rozwijająca się technologia i środowisko internetu bywa tematem trudnym dla seniorów, którzy muszą nauczyć się korzystać z tych narzędzi choćby do kontaktu. Nie warto się jednak przed tym bronić, a mając wnuka, który dobrze radzi sobie z nowymi urządzeniami, można nieco skorzystać z jego wiedzy i doświadczenia. Niech pokaże on swojej babci i dziadkowi, jak działają niektóre aplikacje i w jaki sposób ich używać.

Czym zaowocuje otworzenie się na nową technologię? Przede wszystkim ciągłym kontaktem z wnukiem, do którego można napisać wiadomość o każdej porze. Z pewnością również lepszym zrozumieniem, czym zajmuje się wnuk w internecie, a nawet wspólnymi aktywnościami, jak wzajemne wysyłanie sobie zabawnych filmików udostępnianych w sieci.

Śmiało opowiadaj o swojej młodości

Niektóre wnuki same chętnie pytają o młodość swoich dziadków, zgłębiając historię rodzinną. Nawet tym, które nie mają zbyt wielu pytań, warto jednak opowiedzieć nieco o własnym dorastaniu i to nie tylko w pozytywnym świetle. To bardzo ważne, żeby młody człowiek zrozumiał, że nie tylko on popełnia błędy. Zdarzyło Ci się mieć problemy w szkole, z rówieśnikami, albo rodzicami? Opowiedz o tym wnukowi, podsuń mu rozwiązania i wysłuchaj, co ma na ten temat do powiedzenia – może wcale nie różnicie się aż tak bardzo!

Opowieści o młodości są ważne także pod kątem tego, aby wnuk spojrzał na swoich dziadków jak na kogoś, kim kiedyś sam się stanie. Wiek jest przecież zmienny. Może jego babcia kiedyś chodziła po ulicach w glanach i skórzanej kurtce? A może to dziadek jako młoda osoba rzucił szkołę z wielkimi planami na własne życie? Niech wnuk poczuje, że sam chciałby znać swoich dziadków, gdyby tylko jako jego rówieśnicy chodzili z nim do tej samej szkoły. Takich dziadków nie sposób się wstydzić!

Pomóż zrozumieć decyzje rodziców

Chcesz być kimś, do kogo Twój wnuk zwróci się w razie konfliktu ze swoimi rodzicami? Musisz więc pamiętać o dwóch niezwykle ważnych kwestiach.

Po pierwsze: nigdy nie podważaj decyzji podjętych przez rodziców. Może to prowadzić do konfliktów z nimi i to nie tylko Twoich własnych, ale i wnuka, w którym zbudujesz przekonanie o nieodpowiednim traktowaniu.

Po drugie: nigdy nie krytykuj ani nie oceniaj własnego wnuka, nawet w sytuacjach, w których jasne jest, że to on zawinił. Spróbuj przedstawić mu sytuację w innym świetle, ale uszanuj jego opinię i punkt widzenia.

Bądź kimś, kto zawsze jest gotowy wysłuchać dziecka, jednak nie ocenia jego działań, ani nie mówi mu jasno, jakie decyzje ma podejmować. Staraj się kierować go w dobrą stronę, przedstawiać powodu konfliktu i sugerować możliwe rozwiązania, czy nawet oferować swoją pomoc w takiej formie, jakiej będzie mu ona potrzebna.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane