Zakupy online - zasady bezpiecznego dokonywania transakcji
Na co zwrócić uwagę płacąc przez Internet?
- Ostatnia aktualizacja: 2020-08-03
- Szacowany czas czytania: 3 min.
Korzystaj z pewnego komputera
Najważniejszą decyzją przed przystąpieniem do zakupów online jest wybór odpowiedniego komputera. Sprzęt ma bowiem duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa danych, które udostępnia się sprzedawcy podczas dokonywania transakcji. Z tego względu nie zaleca się korzystania do tych celów z publicznych urządzeń i sieci w bibliotekach czy kawiarenkach internetowych. Korzystając z ogólnodostępnej sieci nigdy nie możesz mieć pewności jakie zabezpieczenia ona posiada, zatem istnieje ryzyko, że Twoje poufne dane trafią w niepowołane ręce bez Twojej zgody i kontroli.
Zatem aby uniknąć wycieku Twoich danych, należy korzystać z zaufanego komputera zaopatrzonego w odpowiednie oprogramowanie, program antywirusowy oraz na bieżąco go aktualizować.
Uważaj na oszustów
Internet to miejsce, w którym wielu oszustów czeka na okazję do wyłudzenia pieniędzy lub przechwycenia danych. Dlatego też przed skorzystaniem z oferty danego sklepu internetowego warto przeczytać jego regulamin.
Znajdują się w nim:
- zasady ochrony danych,
- warunki kupna,
- sposoby płatności za usługę,
- możliwość zwrotu czy reklamacji towaru.
Jeżeli w danym sklepie internetowym nie ma regulaminu, jest to sygnał, że masz do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą. Wówczas lepiej nie dokonywać zakupów online na tej stronie.
Często zdarza się, że internetowi oszuści podszywają się pod różne instytucje - na przykład banki i wysyłają na adresy mailowe prośby o potwierdzenie numeru karty kredytowej, podanie hasła czy kliknięcie podanego linku. Jest to bardzo popularny sposób wyłudzania danych, dlatego też jeżeli otrzymasz wiadomość tego typu, zanim cokolwiek zrobisz, upewnij się, czy zawarte w wiadomości informacje są zgodne z prawdą - możesz to zweryfikować na stronie internetowej danego banku. Nigdy nie klikaj w podany w wiadomości link jako link do banku, ponieważ może to być fałszywy link, który spowoduje automatyczne zainstalowanie złośliwego oprogramowania na Twoim komputerze. Link może być także próbą wyłudzenia danych logowania do banku.
Chroń dane logowania do bankowości elektronicznej
Kluczem do bezpieczeństwa w Internecie są unikatowe hasła do każdego ważnego dla Ciebie konta. Chodzi tutaj głównie o pocztę elektroniczną oraz elektroniczne konto bankowe. Często stosowaną praktyką przez internautów jest posiadanie jednego hasła do kilku kont. Jest to rozwiązanie na pewno wygodne, bo nie musisz pamiętać jakie hasło jest właściwe do każdego konta, ale nie jest to niestety rozwiązanie bezpieczne.
Dobrą praktyką zabezpieczającą przed odgadnięciem lub przechwyceniu haseł jest tworzenie różnych haseł dla poszczególnych kont oraz tworzenie ich jako długich sekwencji różnego rodzaju znaków poprzez umieszczanie symboli, cyfr i liter różnej wielkości. Skomplikowane hasła zwiększają prawdopodobieństwo, że Twoje dane nie zostaną przechwycone. Dodatkową ochroną danych jest również regularna zmiana hasła.
Najważniejszą zasadą w chronieniu swoich haseł jest po prostu ich nieujawnianie. Nie wolno także zostawiać ich zapisanych w miejscu, które są dostępne dla innych osób. Wiadomości - a zwłaszcza maile - z prośbą o podanie danych do logowania należy ignorować. Sklepy internetowe oraz banki nie wysyłają takich próśb do swoich klientów.
Sprawdź wiarygodność sklepu internetowego
Przed dokonaniem zakupu online warto sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego, w którym masz zamiar zrobić zakupy. Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego? Podejmij do tego następujące kroki:
- sprawdź, czy na stronie internetowej sklepu umieszczono dane poświadczające prowadzenie działalności gospodarczej - na przykład adres, numer telefonu, numer NIP czy REGON. Mając te dane z łatwością możesz dalej sprawdzić czy są one prawdziwe oraz czy firma rzeczywiście istnieje,
- prześledź zrealizowane transakcje, zapoznaj się komentarzami klientów albo popytaj też o opinie wśród swoich znajomych,
- sprawdź domenę internetową sklepu internetowego - jeżeli jest ona niespotykana może to być sygnał do tego, że coś z tym sklepem internetowym może być nie tak.
Przed zrobieniem zakupu sprawdź również, czy strona z której korzystasz jest godna zaufania. Jak to zrobić? Każdy adres internetowy rozpoczyna się od skrótu „https” lub „http”.
Ten z końcówką „s” oznacza, że połączenie jest szyfrowane i zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości przy zakupie produktów lub przelewu internetowego.
Oprócz tego sprawdź, czy znajduje się symbol kluczyka lub kłódki - po ich kliknięciu otrzymasz informację o posiadanych przez stronę certyfikatach. Jeżeli ich uzyskanie nie jest możliwe, połączenie prawdopodobnie nie jest bezpieczne i wówczas najlepiej rozważyć rezygnację z dokonania zakupów online na danej stronie internetowej.
Sprawdź koszty oraz czas dostawy
Zrobienie zakupów przez Internet wiąże się z tym, że ktoś musi Ci je dostarczyć. Przed dokonaniem zakupu sprawdź, ile kosztuje dostawa oraz jaki jest czas jej realizacji. Sprzedawca zobowiązując się do dostarczenia przesyłki w określonym terminie, musi to zrobić. W przypadku braku uprzedzenia o wydłużonym czasie realizacji możesz zrezygnować z zakupu z obowiązkiem zwrotu pieniędzy.
Wybierz właściwy system płatności
Zakupy, także internetowe, podlegają płatności.
Te internetowe podlegają specyficznym sposobom dokonywania płatności:
- przy użyciu kart płatniczych,
- tradycyjnych przelewów bankowych,
- za pośrednictwem systemów płatności internetowych.
Przy wyborze sposobu płatności za zakupy online warto wziąć pod uwagę wygodę, czas realizacji oraz przede wszystkim bezpieczeństwo transakcji.
Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą
Gdy zrobiłeś już zakupy, wybrałeś sposób dostawy i zapłaciłeś za nie, zachowaj korespondencję, którą prowadziłeś ze sprzedawcą. Wydrukuj lub skopiuj stronę internetową, na której pojawia się potwierdzenie złożenia zamówienia. Ponadto warto skopiować widok strony z ofertą, z której skorzystałeś, a także zapisać umowę oraz regulamin sklepu. Nie usuwaj też korespondencji, którą wymieniałeś ze sprzedawcą.
Czynności te pozwolą Ci na zapewnienie sobie bezpiecznych zakupów, ponieważ dopóki nie otrzymasz swojego zamówienia, nigdy nie masz pewności, że ono do Ciebie dojdzie. W razie komplikacji masz dowody, że dokonałeś zakupu, zapłaciłeś i nie otrzymałeś zamówienia. Dzięki temu masz większą szansę na dochodzenie swoich praw.
Podziel się swoją opinią
Dokonałeś zakupu internetowego i jesteś z niego zadowolony lub nie? W obu przypadkach warto podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami. Na stronach internetowych sklepów online można wystawiać opinie o sprzedawcy. Może to być bardzo pomocne innym konsumentom. Warto zatem podzielić się swoją opinią na grupach tematycznych, forach czy pod samą aukcją - zwłaszcza, jeżeli miałeś do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą.
Zasady bezpiecznego dokonywania transakcji - podsumowanie
W tym artykule przedstawione zostało kilka podstawowych zasad bezpiecznego dokonywania transakcji w Internecie. Przestrzegając ich, masz większą szansę na uniknięcie problemów z nieuczciwymi sprzedawcami czy też oszustami. Nigdy nie wiadomo, kto znajduje się po drugiej stronie ekranu. Dlatego też należy przestrzegać pewnych zasad, które zabezpieczą Ciebie i wszelkie Twoje internetowe konta przed wyłudzeniami czy kradzieżą.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane