Wodne zabawy - pomysły na przydomowy park wodny

W co bawić się dziećmi w wodzie, w upalne dni?

ato kojarzy się nam z wakacjami, wyjazdami nad morze lub nad jezioro oraz beztroskimi chwilami wypełnionymi zabawą i śmiechem. Jednak, co zrobić z dniami, które dzieci spędzają w domu, a na zewnątrz słońce nieprzerwanie grzeje? Najlepszym wyjściem jest zorganizowanie dla dzieci przydomowego parku wodnego, który zapewni niezapomnianą rozrywkę, a jednocześnie  orzeźwi i przyniesie ulgę od słońca. Przygotowaliśmy dla Ciebie i Twoich wnuków zestaw wodnych rozrywek, które ułatwią życie w upalne dni. Oto one!
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-07-26
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Wodne zabawy - pomysły na przydomowy park wodny / W co bawić się dziećmi w wodzie, w upalne dni?

Wodne bomby balonowe

Wodne bomby balonowe to świetny pomysł na zabawę dla dzieci. W specjalnych zestawach, które można kupić m.in. w sklepach internetowych, znajduje się wiele balonów, które napełnia się jednocześnie np. przy pomocy szlauchu. W ten sposób dzieci uzyskują do dyspozycji mnóstwo wypełnionych wodą baloników, którymi w następnej kolejności mogą się obrzucać. Wbrew pozorom jest to zabawa w 100% bezpieczna, ponieważ baloniki są miękkie i nie pozostawiają śladów na skórze. Świetna zabawa murowana!

Warto dodać, że takimi balonikami można również rzucać do celu (np. do piramidek skonstruowanych z kubeczków) - wystarczy wówczas wyznaczyć linię, z której ta czynność będzie wykonywana. Można też przy okazji liczyć punkty za każdy zbity kubek. Co więcej, takimi balonikami można rzucać również do miseczek, które wcześniej należy ustawić w różnych odległościach od siebie. Warto jednak pamiętać, że wypełnione wodą baloniki lubią z nich wyskakiwać. To świetna zabawa np. na przyjęcia urodzinowe.

Wodne balony dają jeszcze więcej możliwości! Przykładowo, kolejna zabawa z ich wykorzystaniem polega na tym, że jedna osoba rzuca balon, a druga próbuje go złapać w plastikową miskę. Teoretycznie wydaje się to trudne, jednak w praktyce dzieci świetnie sobie z tym radzą. Ale to nie wszystko. Warto też spróbować rozwiesić wypełnione wodą balony na sznurku między drzewami. Jednej osobie można zawiązać opaską oczy, dać do ręki igłę i poprosić, aby spróbowała je przekłuwać. Osoba, której najszybciej się to uda, wygrywa.

Plastikowe pistolety z wodą

Plastikowe pistolety z wodą to kolejny pomysł, który pomoże dzieciom stoczyć walkę na „mokrość” i „suchość”. Często maluchy korzystają z nich w śmigus-dyngus, jednak warto przypomnieć sobie o nich również w wakacje. Oczywiście, w sklepach z zabawkami dostępne są nie tylko małe pistolety, ale także całkiem spore modele. Co więcej, w wielu miejscach można znaleźć łuki wodne o całkiem sporym zasięgu!

Basen przy domu

Latem warto zaopatrzyć się również w przydomowy basen - chyba że np. dysponujesz modelem wbudowanym w swoją posesję na stałe. Jeśli nie, do wyboru masz bardzo wiele ich rodzajów. W końcu nie ma w wakacje lepszej rozrywki niż rozkosz pluskania! Dla większości dzieci w zupełności wystarczy zwykły, dmuchany basenik, jeżeli jednak chcesz im zapewnić jeszcze większą frajdę, a przy okazji pozwolić korzystać z niego dorosłym, warto rozważyć wybór konstrukcji na stelażu oraz modeli rozporowych - są one większe, a do tego trwalsze.

Dmuchane place zabaw

Aby Twoje podwórko przekształciło się latem w prawdziwy aquapark, warto umieścić w nim dmuchany plac zabaw. Nierzadko składa się on m.in. ze zjeżdżalni, która pomaga ślizgać się w dół, prosto do basenu. Często do takich zestawów dołączony jest także miotacz wody, który pełni podobną rolę jak wyżej wspomniane pistolety i łuki. Jeszcze lepiej, jeśli w komplecie znajduje się mała ścianka wspinaczkowa, która zapewni dzieciom jeszcze więcej radości. Możesz mieć pewność, że taki zestaw uatrakcyjni czas spędzany z maluchami lub całą rodziną, tworząc przydomowe wodne centrum rozrywki z prawdziwego zdarzenia!

Zabawki

Aby jeszcze bardziej uprzyjemnić czas spędzany w wodzie, warto korzystać z zabawek - zarówno tych, które unoszą się na wodzie, jak i tych, które się topią i które trzeba „ratować” (np. nurkując w głąb basenu). W ten sposób dziecko może się przy okazji nauczyć nurkowania. Na jakie zabawki warto zwrócić uwagę? Świetnym rozwiązaniem będą plastikowe statki - podwodne lub pływające na powierzchni. Co więcej, wśród nich można znaleźć modele, które wyposażone są w specjalny silnik, dzięki któremu pływają same. Ponadto niektóre takie zabawki nadają się również do piaskownicy.

Chłopców zainteresują z pewnością urządzenia sterowane zdalnie. Przykładowo, mogą to być okręty podwodne, nurkujące na wysokość 1 m lub statki pływające po wodzie - wybór jest tutaj bardzo duży. Warto zwrócić uwagę także na zabawki przelewowe, czyli takie z i do których można przelewać wodę. Czasami wyposażone są one również w pojemniki, w których można robić bańki mydlane. Jeszcze inne posiadają bardzo zaawansowaną konstrukcję, składającą się z silniczków, wiatraków, itp. Wspaniale urozmaicą czas spędzany w wodzie.

Do zabawy wystarczy również zwykła, dmuchana piłka. Pomoże Ci ona zorganizować wiele zabaw. Oto jedna z nich! Poproś, aby dzieci stanęły w basenie w dwóch okręgach, a jeżeli niewiele maluchów w niej uczestniczy, to w kwadratach lub liniach. Ich zadaniem jest odbijanie piłki jak najdłużej. Jeżeli piłka wyląduje na wodzie, przeciwna drużyna otrzymuje punkt. Wygrywa drużyna z większą ilością punktów.

Łowienie zabawek

Jeśli posiadasz małe zabawki, np. różnego rodzaju foremki, możesz pobawić się w ich łowienie przy pomocy sitka. To idealna zabawa zwłaszcza dla tych dzieci, które lubią rywalizację. Oczywiście, za każdą złowioną zabawkę uzyskiwałoby się punkty. Warto jednak zaznaczyć, że w sklepach można również znaleźć specjalne zestawy zabawek do łowienia, składające się z rybek oraz wędek, wyposażone w odpowiednie mechanizmy. Warto to wykorzystać!

Ciecz nienewtonowska

Korzystaliście kiedyś z cieczy nienewtonowskiej? Jeśli nie, najwyższa pora! Dlaczego? Dlatego że pozwoli ona maluchom... chodzić po wodzie! Jest to niesamowita substancja, której stan skupienia można określić jako coś między cieczą a ciałem stałym. Taką cieczą możesz zapełnić cały basenik i stworzyć dla dzieci kolejną, wyjątkową zabawę sensoryczną, która przy okazji zapewni im przyjemne orzeźwienie. Wzajemne polewanie się cieczą, przelewanie jej z ręki do ręki, chodzenie po niej... To dopiero początek atrakcji, które ona zapewnia! Co więcej, jej wykonanie wcale nie jest trudne, wystarczy skorzystać z chłodnej wody i mąki ziemniaczanej. Wyzwaniem będzie natomiast stworzenie tak dużej ilości tej substancji, jednak dla chcącego nic trudnego. :)

Rekin i sardynki

Dysponujesz większym basenem? Jeśli tak, możesz zaprosić dzieci do zabawy w rekina i sardynki. Poproś, aby ustawiły się one w szeregu, a następnie wybierz jednego uczestnika, który będzie rekinem - powinien on oddalić się nieco od innych dzieci (od sardynek). Na Twój sygnał rekin powinien zacząć gonić sardynki. Ta, która zostanie złapana, staje się rekinem. Wygrywa ta osoba, która zostanie złapana jako ostatnia.

Kwiatowa zupa i kąpiel

A co powiesz na tworzenie z dziećmi tzw. „zupy”? Do małego basenu lub dużej miski można wrzucić płatki kolorowych kwiatów, np. bratków, maków, chabrów. Stworzą one „zupę”, do której „gotowania” potrzebna będzie duża chochla lub czerpak. Piękne kolory stworzą wspaniałą kompozycję, która stanie się wyjątkową ucztą dla oczu. W następnej kolejności można się w takiej wodzie wykąpać i poczuć niemal jak Kleopatra. Taka zabawa może być przy okazji przyczynkiem do nauki różnych gatunków kwiatów. Jednocześnie pozwoli ona przekonać się, jak w cieczy zmieniają one swój kolor oraz strukturę. A przede wszystkim zapewni cudowne orzeźwienie w środku upalnego popołudnia!

Świecąca kąpiel

Kąpiel można urozmaicić również poprzez wrzucenie do baseniku świecących, fluorescencyjnych pałeczek. W ten sposób stworzysz wyjątkową, klimatyczną atmosferę. Jeśli połamiesz je na małe kawałki, możesz przy okazji urządzić zabawę w ich łowienie. Warto jednak uważać, aby dzieci nie połknęły małych elementów. Możesz mieć również pewność, że po takiej kąpieli wnuki będą miały maksymalnie kolorowe sny!

Wodny materac

Czy próbowaliście kiedyś wypełniać materac wodą zamiast powietrzem? W ten sposób możesz wykreować świetną zabawę sensoryczną - ubaw zapewni Wam nie tylko samo wypełnianie materaca, ale i korzystanie z niego. Wystarczy skorzystać ze zwykłego materaca wodnego i przez odpowiedni otwór wlać do niego wodę. Później można go dodatkowo od zewnętrz spryskać wodą - chodzenie po nim zapewni jeszcze więcej radości!

Skoki przez wodę

Kolejny pomysł na wspaniałą zabawę to skoki przez wodę. Wystarczy do tego wąż ogrodowy, strumień wody oraz trawa, po której będzie można skakać bez skarpetek i butów. Należy jedynie odkręcić kurek i pozwolić dzieciom od niego uciekać, ale tak aby jak najmniej się umoczyć. Oczywiście, istnieje minimalna szansa na to, że tak się stanie - najpewniej po takiej zabawie dziecko przynajmniej częściowo będzie mokre... ale i szczęśliwe.

Inny wariant zabawy polega na łapaniu węża, który ucieka pod wpływem wysokiego ciśnienia. Osoba, której się to uda, wygrywa!

Bańkowy wąż

Mówiąc o wodnych zabawach, nie można zapomnieć także o bańkowym wężu! Do jego wykonania potrzebne Ci będą: plastikowa butelka, skarpetka, taśma (lub gumka recepturka), płyn do mycia naczyń i woda. Na początku należy odciąć spód butelki i owinąć powstałą dziurę skarpetką. Aby mocno się ona trzymała, należy okleić ją taśmą lub zawiązać przy pomocy gumki recepturki. Następnie należy do butelki wlać płyn do mycia naczyń (wcześniej zmieszany z wodą). Wystarczy, że zaczniesz dmuchać w szyjkę butelki, a pojawi się przez Tobą zjawiskowy, bańkowy wąż!

Przekazywanie wody

Jeśli nie boisz się, że dzieciaki staną się mokre, warto im zaproponować zabawę w przekazywanie wody. Do jej zorganizowania wystarczą Ci plastikowe kubki i woda. Zadaniem uczestnika jest przelewanie wody z wypełnionego nią kubka do kubka kolejnego uczestnika zabawy, który stoi za nim. Chodzi o to, aby przekazać jak największą ilość wody, jak najmniej ją rozlewając. Dzieci powinny przekazywać sobie wodę od góry, do tyłu, bez odwracania się. Trudno będzie przy tej zabawie zachować suche ubrania, za to ubaw będzie po pachy!

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane