Pomidory w diecie dziecka

Kiedy i jak je wprowadzać?

Pomidory to warzywa, które urzekają nie tylko pełnym smakiem, ale przede wszystkim - swoimi prozdrowotnymi właściwościami. Dlatego też warto dla nich znaleźć miejsce w diecie dziecka. Jednocześnie należy je wprowadzać stopniowo, tak aby maluch mógł z czasem przyzwyczajać się do ich codziennego spożywania. Jaki i kiedy należy włączać te wyjątkowe, czerwone warzywa do jadłospisu?
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-16
  • Szacowany czas czytania: 5 min.
Pomidory w diecie dziecka / Kiedy i jak je wprowadzać?

Pomidory - dlaczego warto wprowadzać je do diety?

Pomidory posiadają szereg wspaniałych właściwości. Czerwone warzywa są skarbnicą witaminy C, która wspiera układ immunologiczny oraz pomaga w walce z przeziębieniem i grypą. Obecność tej witaminy sprawia również, że dobrze jest łączyć je z pokarmami bogatymi w żelazo, a więc soczewicą, grochem czy też fasolą. Dlaczego? Ponieważ witamina C ułatwia wchłanianie żelaza z pokarmów roślinnych. Ponadto nie można zapomnieć o tym, że pomidory zawierają prowitaminę A, która występuje w nich w sporych ilościach i która pozytywnie wpływa na wzrok, przeciwdziałając kurzej ślepocie.

Czy wiesz, że pomidor aż w 94 proc. składa się z wody? Ze względu na to, stanowi on również doskonałe źródło nawodnienia. Co więcej, znajduje się w nim likopen, który posiada działanie przeciwnowotworowe, co w praktyce oznacza, że może hamować rozwój raka. Pomidory stanowią również bogactwo karotenoidów, składników odżywczych, które nadają warzywom soczyście czerwony kolor oraz zapewniają organizmowi działanie przeciwutleniające. Oprócz tego, wspomniany już likopen ma właściwości antyoksydacyjne - zwalcza wolne rodniki, chroniąc skórę przed promieniowaniem UV oraz efektywnie wspierając odporność dziecka i jego wzrost.

Kiedy wprowadzać pomidory do diety dziecka?

Już od 7.-9. miesiąca życia dziecka z powodzeniem możesz podawać mu zupkę pomidorową. Istnieje duża szansa na to, że chętnie zje ono w tym okresie również ćwiartki dojrzałego pomidora lub jego kawałki pokrojone w kliny (ale koniecznie bez skórki). Możesz tez zaproponować maluchowi do zjedzenia cały, duży pomidor, ale tak, aby jadł on go podobnie jak brzoskwinię. Zdarza się, że kwaśny sok pomidora trafia czasami na skórę dziecka - może wówczas spowodować wysypkę. Warto o tym pamiętać, aby zapobiec tego typu problemom. Na tym etapie możesz podawać dziecku również ugotowanego pomidora lub przyrządzać z niego sos. Jeżeli pomidory zostaną poddane obróbce cieplnej i podane w formie pieczonej, mogą być podawane od 8. miesiąca życia. Jeśli chodzi o przeciery warzywne, które pojawiają się w sklepach w szklanych słoiczkach, najczęściej również są one przeznaczone dla dzieci od 8. lub 9. miesiąca życia.

Od 9. do 18. miesiąca życia rekomendujemy podawanie pokrojonych w ćwiartkę pomidorków koktajlowych w formie małej przekąski - kawałki warzyw wciąż powinny być jednak bardzo małe. Maluchy mogą tez próbować swoich sił w podnoszeniu warzyw widelcem. Na tym etapie pomidory również powinny być przyjmowane bez skórki, dlatego jeśli zauważysz je w jedzeniu, poucz malucha, aby je wypluł, wystawiając język. Na tym etapie również dobrze sprawdzą się sosy pomidorowe, które będą świetnym uzupełnieniem innych pokarmów, np. mięsa.

Okres od 18. do 24. miesiąca życia to idealna pora na wprowadzenie do dziecięcego menu orzeźwiających sałatek, składających się ze świeżych oraz chrupiących warzyw. Bez obaw możesz podawać dziecku również pokrojone w ćwiartki pomidory (zwykle lub koktajlowe) z dipem lub pastą do maczania, a jeszcze lepiej, jeśli maluch będzie spożywał je bez innych dodatków.

W okresie od 24. miesiąca życia warto sprawdzać, na ile u dziecka rozwinęły się nawyki żywieniowe. Jeśli potrafi ono już gryźć małe kęsy zębami, przesuwać podczas żucia jedzenie na boki ust, dokładnie przeżuwać żywność przed połknięciem, a także z łatwością jeść pomidorki koktajlowe, które zostały pokrojone w ćwiartki, prawdopodobnie dziecko jest już gotowe na zjadanie ich w całości - musisz jednak to ocenić samodzielnie. Ćwiczenia w ich jedzeniu powinny być jednak zawsze przeprowadzane pod Twoim nadzorem.

Warto dodać, że do 2. roku życia, warto podawać maluchowi pomidory bez skórki, i to w małych ilościach. Pamiętaj, że czerwone warzywa mogą uczulać niektóre dzieci, dlatego - jeśli występowały w Twojej rodzinie przypadki alergii pokarmowej - dokładnie obserwuj reakcje malucha po spożyciu pomidorów. Na wszelki wypadek podaj dziecku najpierw ich małą porcję. Jeżeli nie pojawią się żadne niepokojące symptomy, możesz włączyć czerwone warzywo do diety na stałe. Alergia na pomidory nie jest, co prawda, częstym zjawiskiem, jednak warto mieć na uwadze, że niektóre dzieci zmagają się z tego rodzaju przypadłością.

Warto zaznaczyć, że dzieci nie powinny jeść dużo pomidorów aż do 3. roku życia, właśnie ze względu na spore ryzyko alergii. Najlepiej do tego czasu podawać im maksymalnie jednego pomidora dziennie (czyli około 50 g). Pamiętaj też, że największym zagrożeniem dla dzieci są pomidorki koktajlowe i winogronowe, które - przyjmowane w klasycznej formie - mogą doprowadzić do zadławienia i zakrztuszenia. Dlatego warto je przed podaniem rozgnieść lub pokroić na malutkie cząstki.

Należy pamiętać, że niektóre dzieci borykają się z zespołem alergii jamy ustnej - bywają one wrażliwe na pomidory, które mogą powodować u nich swędzenie lub dyskomfort. Warto w tym przypadku spróbować podawać im gotowane warzywa, przy których istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia tego typu objawów.

Ze względu na dużą zawartość soli, sok pomidorowy zalecany jest dopiero od 3. roku życia. Warto dodać, że aby zawarte w czerwonych warzywach karotenoidy oraz witaminy rozpuszczalne w tłuszczach lepiej się wchłaniały, dobrze jest łączyć pomidory ze śmietaną, serem bądź też olejem roślinnym.

Jakie pomidory wybierać?

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia jakichkolwiek objawów, warto podawać dzieciom pomidory ze sprawdzonego źródła - w przeciwnym razie może pojawić się reakcja alergiczna, w związku ze środkami chemicznymi, którymi warzywa bywają spryskiwane.

Większego znaczenia nie ma to, czy dany pomidor pochodzi z Polski czy też z innego kraju, np. z Hiszpanii, chyba że bardzo istotne jest dla Ciebie ograniczanie śladu węglowego - wówczas warto wybierać warzywa na bazarku, które pochodzą od lokalnych dostawców. Jeśli chodzi o kwestie zdrowotne, nie jest istotne to, czy pomidor był hodowany w szklarni, czy też na polu, ponieważ nie wpływa to zasadniczo na jego skład. Lepiej jednak wybierać te warzywa, które dojrzały na krzaczku, a nie po zerwaniu - wówczas wyróżniają się one wyjątkowym smakiem oraz unikalnym aromatem. Ich wartość odżywcza jest jednak taka sama.

Oczywiście, najlepsze pomidory to te, które pochodzą z własnego ogródka. Ponadto, pomidorki koktajlowe możesz hodować nawet w skrzynkach na swoim balkonie. Ważne, aby przed podaniem dziecku były one dojrzałe. W zielonych pomidorach znajduje się bowiem alkaloid - tomatyna. To toksyczna substancja, która wywołuje nudności i wymioty, jak również i same biegunki - o ile zostanie ona spożyta w sporych ilościach. Na wszelki wypadek warto jej jednak unikać.

Pomidory ekologiczne natomiast mają podobne właściwości jak te nieekologiczne, jednak są dużo droższe. Mimo to taka inwestycja daje pewność, że warzywa nie są niepotrzebnie nafaszerowane nawozami oraz spryskane pestycydami. Wysoka zawartość tego typu substancji może prowadzić do problemów z układem hormonalnym i nerwowym, a także przyczyniać się do otyłości. Jeśli kupujesz warzywa nieekologiczne, a chcesz pozbyć się wszelkich resztek nawozów oraz zbędnej chemii, na wszelki wypadek zdejmuj skórkę, a przynajmniej dokładnie myj warzywa przed podaniem.

W jakiej formie podawać pomidory dziecku?

Oto przykłady pomidorowych pokarmów, które warto podawać dziecku.

Zupa pomidorowa

Zupa pomidorowa to danie, które może być wyjątkowo wprowadzone do diety już od 6. miesiąca życia - tak przynajmniej twierdzi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). W Polsce przyjęło się, że powinna być ona wprowadzana po 7. miesiącu życia. Również i tutaj należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim pomidory, które wykorzystasz do przygotowania zupy, należy pozbawić skórki - w przeciwnym razie może ona przyklejać się do ścian przewodu pokarmowego, a tym samym wywoływać podrażnienia. Warto zrezygnować też z soli, kostek rosołowych, a także wszelkiego rodzaju „poprawiaczy smaku”. Uwzględnianie tego dania w diecie pozwala jednak wprowadzić do niej lekko kwaskowaty smak oraz powoli przyzwyczajać malucha do czerwonych warzyw.

Sos pomidorowy na wolnym ogniu

Niemowlętom warto podawać sos pomidorowy i łączyć go z różnymi innymi pokarmami. Jak taki sos przygotować? Wystarczy, że podsmażysz pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek, a kiedy one zmiękną, dodasz do nich pomidory z puszki. Całość możesz doprawić odrobiną mielonego cynamonu oraz kminkiem. Następnie należy mieszać sos do momentu zgęstnienia. Dodatkowo, możesz dusić w sosie klopsiki, kawałki pieczonego tofu, gotowaną ciecierzycę lub białą fasolę.

Sałatka

Między 18. a 24. miesiącem życia warto swoim wnukom zacząć podawać sałatki. Cienko pokrojone pomidory możesz łączyć z posiekaną sałatą, drobno pokrojonym i ugotowanym kurczakiem, jajkiem na twardo oraz kawałkami sera cheddar. Do całej sałatki warto dodać domowy sos, w którym maluch będzie mógł maczać warzywa.

Pomidory suszone

Pomidory suszone mają bardzo specyficzny smak - niezależnie od tego, czy kupujesz je na wagę, czy tez w słoikach z oliwą lub olejem (a czasem też z różnymi przyprawami). Polecane są one do jedzenia raczej osobom dorosłym, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby poeksperymentować z nimi w różnych potrawach dla dzieci. Możesz też maluchom podawać własne pomidory tego typu - wówczas należy suszyć je przez kilkanaście godzin w piekarniku nagrzanym do około 50˚C.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane