Jakie korzyści daje podjęcie wolontariatu razem z dzieckiem?
Dlaczego warto zostać wolontariuszem?
- Ostatnia aktualizacja: 2023-06-13
- Szacowany czas czytania: 10 min.
Czym jest wolontariat i dlaczego warto wziąć w nim udział wspólnie z wnukiem?
Wolontariat, definiowany w najogólniejszy sposób, jest dobrowolną i nieodpłatną aktywnością świadczoną na rzecz innych (przeważnie osób spoza własnej rodziny). Rozróżnia się dwie jego podstawowe kategorie - wolontariat formalny oraz nieformalny. O ile ten pierwszy świadczony jest na rzecz różnego rodzaju organizacji i instytucji, to drugi może mieć charakter samopomocy czy wsparcia udzielanego poza wszelkimi strukturami instytucjonalnymi, bezpośrednio potrzebującym tego osobom.
Pomaganie innym, to jedna z najcenniejszych wartości, jaką możesz przekazać swoim wnukom. Uśmiech, życzliwość, otwartość, wytrwałość, szczerość są to cechy niezwykle istotne w życiu młodego człowieka. Dzięki nim dziecko może lepiej nawiązywać relacje, budować związki, zdobywać nieosiągalne cele. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości i korzyści wspólnego wolontariatu?
Korzyści dla wnuczka
Pomagasz wnuczkowi budować silny charakter
Chyba nic bardziej nie wpływa na charakter młodego człowieka niż obserwowanie innych ludzi, środowisko, w jakim dorasta oraz czyny, których sam się podejmuje.
Same słowa to za mało. Jeśli chcesz aby Twój wnuk wyrósł na silnego, mądrego i odważnego człowieka dawaj mu dobry przykład. Pamiętaj, że dla dziecka to osoby z najbliższego otoczenia są wzorami postępowania. W obecności wnuczka zachowuj się kulturalnie, optymistycznie i spokojnie. Ucz go tolerancji i szacunku wobec innych. Ucz go brania odpowiedzialności za swoje zachowanie. Jeśli postąpiło źle, w złości stłukło szklankę, poproś, aby po sobie posprzątało. To nauczy dziecko konsekwencji swojego zachowania. Samo słowo przepraszam nie wystarczy.
Rodzice będąc dla dziecka autorytetem, uczą je czegoś więcej niż roli z jaką będą się kiedyś identyfikować. Dzieci przyjmują postawy emocjonalne, takie jak: życzliwość lub jej brak, troskę o drugiego człowieka lub niewrażliwość, miłość lub oziębłość, łagodność lub wojowniczość, szczodrość lub egoizm, cierpliwość lub zniecierpliwienie. Wpływ doświadczeń z dzieciństwa jest znaczący dla tworzenia systemu wartości opartego na wartościach wyniesionych z własnej rodziny. Brak tych wzorów lub ich nieautentyczność mogą utrudniać budowanie systemu wartości.
Jeśli możesz wygospodarować w swoim harmonogramie dnia godzinkę lub dwie, aby zabrać wnuczka w miejsce, w którym on sam może stać się dla kogoś wzorem do naśladowania, ciepłą osobą, na którą czeka się z utęsknieniem lub w miejsce, w którym spotka podobnych, chętnych do pomocy ludzi, wtedy dasz mu najpiękniejszy prezent na całe życie. Pokażesz, że jeśli jest zdrowy, silny, wesoły, to może robić drobne, ale zarazem niezwykłe rzeczy dla innych ludzi. Pokażesz mu, że nie tylko branie jest fajne. Dawanie jest jeszcze fajniejsze. Wtedy będzie chciał dawać z siebie jeszcze więcej, a doświadczenia, których będzie uczestnikiem pomogą mu stać się silnym i wartościowym człowiekiem.
Dzięki tym wzorom wnuczek wyrośnie na wrażliwego człowieka, który potrafi dostrzec potrzeby innych ludzi.
Dajesz mu poczucie sensu i celu w życiu
Jeśli chcesz, aby Twój wnuczek był pewny siebie, aby nie bał się wyzwań, był odważny i potrafił realizować swoje marzenia, zacznij od wyznaczania mu małych celów. Takim pierwszym celem może być zapisanie się na wolontariat i pomoc konkretnej osobie, grupie osób albo zwierzętom.
Dzięki takiej aktywności możesz pokazać Wnuczkowi, że osiąganie wyznaczanych sobie celów nie jest trudne, a do tego jest niezwykle przyjemne. Już po pierwszym dniu wolontariatu dziecko pozna nowe, pozytywne osoby, otrzyma ogromną ilość dobrej energii i przede wszystkim wdzięczność. Wdzięczność za to, że przyszedł, poświęcił swój czas, pomógł komuś, pobawił się z kimś. Nauczy go to, że w życiu nie ma rzeczy nieosiągalnych, a osiągnięcie wyznaczonego sobie celu daje wielką satysfakcję.
Wspólnie odnajdujecie powody do szczęścia i spełnienia
Dzieci, szczególnie te małe, bardzo lubią otrzymywać prezenty. Często powtarzają, co chciałyby dostać na urodziny, mimo iż do urodzin zostało jeszcze pół roku. Otrzymywanie jest dla nich wielkim źródłem spełnienia ich marzeń i oczekiwań. Twoją rolą jest pokazanie dziecku, jak wielką wartością i poczuciem satysfakcji jest również dawanie.
Możecie zacząć od drobnych rzeczy: wybrać spośród zabawek wnuczka te, którymi już się nie bawi, a są w dobrym stanie i podarować je młodszemu dziecku z sąsiedztwa lub odwieść je do domu dziecka. Wnuczek zobaczy, jak inne dzieci ucieszą się z jego podarunku, jaką sprawi im to radość. Wytłumacz wnuczkowi, jak dużo dobrego zrobił dla tych dzieci, ponieważ podarował im uśmiech. To dzięki niemu dzieci czują się dzisiaj szczęśliwe. Zasiej w dziecku ziarenko dobroczynności, a zaowocuje na całe życie.
Wnuczek uczy się nawiązywania relacji międzyludzkich
Uczestnicząc w wolontariacie stajecie się częścią większej grupy osób, które starają się robić dla innych coś dobrego:
- zbierają paczki żywnościowe,
- pomagają zwierzętom w schroniskach,
- czytają dzieciom w szpitalach,
- pomagają w odrabianiu lekcji.
Zapraszając wnuczka do tej grupy, oprócz nauki pomagania, możesz nauczyć go odwagi i kreatywności. Jeśli wpadnie na fajny pomysł dotyczący sposobu na pomaganie innym dzieciom, może podejść do kierownika wolontariatu i to zaproponować. Być może jego pomysł okaże się strzałem w dziesiątkę. Namawiaj go do przejmowania inicjatywy, kreatywności, wychodzenia poza przyjęte schematy. Dasz mu poczucie przynależności również do innej społeczności, poza rodziną, ludzi obcych, których łączy wspólny cel, którzy wyznają te same wartości i darzą innych szacunkiem. Wnuczek nauczy się, że jego zdanie ma znaczenie, że są inni ludzie na których może polegać. Od małego będzie uczył się życzliwie i serdecznie komunikować się z innymi ludźmi.
Ćwiczy wytrwałość w podejmowanych decyzjach
Jeśli jest to możliwe, spróbujcie wybrać wolontariat, w którym będziecie mogli uczestniczyć systematycznie. Na przykład, jeden raz w tygodniu będziecie mogli odwiedzać schronisko dla psów, gdzie wnuczek będzie karmił i wyprowadzał pieski. Uprzedzaj wnuczka, że jutro po niego przyjdziesz i wspólnie pojedziecie w wybrane przez Was miejsce. Powtarzaj jak jest to ważne, jak duże znaczenie ma to dla zwierząt, którym pomagacie. Naucz go systematyczności, wytrwałości i konsekwencji, jakie niosą ze sobą podejmowane przez wnuczka decyzje.
Oczywiście przekazuj mu te informacje serdecznie i życzliwie. Jeśli mimo Twoich starań, dziecko nie ma ochoty na kolejną wizytę, nie naciskaj. Może dziecko zraziło się czymś co zobaczyło, lub usłyszało. Wolontariat przynosi najwięcej korzyści tym, którzy czują potrzebę w sercu, aby pomagać innym. Dziecko, szczególnie młodsze, może jeszcze nie do końca rozumieć sens cotygodniowego pomagania, ale warto próbować i podejmować razem z dzieckiem takie inicjatywy. Korzyści, jakie z nich wyniesie będą stanowiły podwaliny dojrzałej osobowości.
Odkrywa, że ma wpływ na życie innych ludzi
Pamiętaj, że dziecko stale potrzebuje potwierdzania, że jest kochane i wyjątkowe. Spędzając razem czas mów do swojego wnuczka, jak bardzo go kochasz i jak cudownym i mądrym jest dzieckiem. Słowa te będą stanowić fundament jego rozwoju przez całe życie.
Jako świadomy i kochający Dziadek pokaż dziecku wszystkie jego dobre cechy, podkreślaj jego zalety i ukazuj możliwości. Pomagając innym opowiadaj dziecku, w jaki sposób wpływa na innych ludzi. To dzięki niemu ludzie się uśmiechają, mają co jeść, czym się bawić, nie jest im zimno, uczą się lepiej. Dzięki niemu zwierzęta nie są głodne i zaniedbane. Dzięki niemu w parku nie jest brudno, ponieważ wspólnie dbacie o środowisko.
Dasz dziecku poczucie, że ma ogromny wpływ na życie innych ludzi oraz na otaczający je świat. Jesteś dla niego najlepszym nauczycielem, ponieważ poza robieniem czegoś dobrego, pokazujesz mu, jak dobrym i wartościowym staje się człowiekiem.
Uczy się doceniać swoje życie
Jak każde dziecko, Twój wnuczek również ocenia świat na podstawie tego, co zna i czego doświadcza. Jeśli urodził się w pełnej, kochającej się rodzinie, która nie szczędzi mu pocałunków i zabawek, może być dla niego trudne do zrozumienia, że nie wszyscy żyją w podobnych warunkach.
Pomagając ludziom, dla których trzeba przygotować lub zebrać paczki żywnościowe na zimę, kupić podstawowe środki czystości, ubrania, meble lub spędzić troszkę czasu z chorymi dziećmi, wnuczek może zrozumieć, jak wielkie ma w życiu szczęście.
Pokazujesz wnuczkowi, że świat ma różne barwy, są ludzie bogaci i biedni, zdrowi i chorzy, uśmiechnięci i smutni. Dzięki temu nauczy się doceniać to wszystko, co ma: pełną rodzinę, zdrowie, zabawki i dach nad głową. Ucząc go doceniania życia, uczysz go bycia w pełni szczęśliwym człowiekiem.
Uczy się dobrej organizacji czasu oraz umiejętności rozwiązywania problemów
Często o znalezieniu dobrej pracy nie decyduje ukończony kierunek studiów, a predyspozycje i osobowość. Obecnie dużo młodych ludzi wchodzących na rynek pracy zaczyna od praktyki lub stażu. To wtedy daje się w pełni poznać swojemu pracodawcy. Wrodzone i nabyte cechy osobowości mogą pomóc młodemu człowiekowi w zdobyciu upragnionej pracy.
Pomagając innym ludziom dziecko uczy się współpracy, bezinteresowności, rozwiązywania problemów oraz zarządzania zespołem. Będzie miało odwagę w nawiązywaniu kontaktów, wykazywaniu inicjatywy, szukaniu pozytywnych stron w trudnych życiowych sytuacjach. W dorosłym życiu będzie postrzegany jako dobry pracownik, umiejący radzić sobie z problemami, potrafiący nawiązywać relacje, będzie miał więcej możliwości rozwoju.
Rozumie, że do szczęścia wystarczy czyjaś obecność
Tak jak każdy Dziadek i każda Babcia, Ty również pragniesz, aby Twój wnuczek był szczęśliwy. Czasem trudno jest oprzeć się pokusie zakupu kolejnego autka lub laleczki, ponieważ widząc uśmiech na twarzy dziecka Ty również jesteś szczęśliwy. Czy jednak nie masz czasem wrażenia, że zakupowe szczęście jest krótkotrwałe? Dziecko pobawi się nową zabawką, po czym odkłada ją na stosik pozostałych prezentów. Następnego dnia pyta Cię, co mu dzisiaj kupiłeś?
A co powiedziałbyś na to, gdyby wnuczek codziennie pytał Cię, czy dzisiaj również idziemy do schroniska nakarmić pieski? Czy dzisiaj również pójdziemy do tej miłej, chorej dziewczynki poczytać jej bajkę, albo pobawić się z nią? Spróbuj skupiać uwagę dziecka na przebywaniu z innymi ludźmi, na spędzaniu wspólnego czasu, na dawaniu od siebie tego, co ma najcenniejsze: czasu, uwagi, pozytywnej energii i zaangażowania.
Odkrywa co chce naprawdę robić w życiu
Każdy z nas żyje w swoim bezpiecznym świecie, którego uczymy się od dziecka. Chodzimy utartymi ścieżkami, powielamy schematy, mówimy i robimy rzeczy, na których się znamy. Jeśli dziecko lubi rysować, tańczyć lub śpiewać, robi to często, uczy się, chodzi na dodatkowe zajęcia, rozwija te obszary swojej osobowości i swoje zdolności. A co się stanie, jeśli wyjdziemy poza naszą strefę komfortu?
Przede wszystkim poczujemy lęk przed nieznanym. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Pierwszy dzień w przedszkolu, pierwszy dzień szkoły, odwiedziny u dawno niewidzianych znajomych i krewnych. Te i podobne sytuacje wywołują u dziecka stres i niepewność. Dzieci nie wiedzą, co się stanie i czy będzie fajnie. A co dzieje się potem?
Okazuje się, że potrafią szybko nawiązywać relacje z innymi dziećmi, że są odważne, śmiałe i są lubiane przez inne osoby. Niektóre dzieci są super organizatorami zabaw, pociągają za sobą całą grupę. Inne dzieci okazują się być niezwykle samodzielne, nie proszą o pomoc dorosłych, są w stanie same zaspokoić swoje potrzeby i rozwiązywać problemy, a jeszcze inne są ciche i spokojne, ale za to wspaniale zorganizowane i sumienne.
Nowe środowisko i nowe wyzwania wydobywają z dzieci ich ukryte talenty, cechy osobowości, o które nie podejrzewalibyśmy nasze wnuczki. Tak samo jest z wolontariatem. Dziecko zderza się z trudnymi tematami: z ludźmi ubogimi, samotnymi, porzuconymi zwierzętami. Biorąc udział w akcjach społecznych, zostając członkiem fundacji, organizacji charytatywnych nagle może odkryć w sobie pokłady nowych umiejętności.
Może pokochać zwierzęta i w przyszłości zostać weterynarzem. Może pomagać organizować paczki żywnościowe na Święta, doskonale zarządzać ludźmi i czasem, dzięki czemu zostanie świetnym menedżerem lub zdecyduje się zawodowo pomagać ludziom. A może odkryje zdolności plastyczne lub techniczne pomagając innym w naprawach lub malując świąteczne dekoracje na cele charytatywne. Możliwości jest wiele. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok.
Uczy się empatii
Empatia to zdolność do rozumienia i szanowania punktu widzenia innych ludzi. Jest podstawą współczucia i wrażliwości na potrzeby innych osób. Malutkie dzieci wykazują się empatią w obecności innych płaczących dzieci. Potrafią wczuć się w sytuację drugiego dziecka i widząc jego nieszczęście również zaczynają płakać.
Twoim zadaniem jako Dziadka jest rozwijanie w dziecku empatii, dzięki czemu w przyszłości będzie bardziej lubiany, będzie potrafił rozwiązywać problemy swoje i innych ludzi, ponieważ będzie umiał wczuć się w ich sytuację.
Wolontariat jest idealnym sposobem na wzbudzanie w dziecku współodczuwania, uczenia się wrażliwości na krzywdę innych ludzi, często na niesprawiedliwość społeczną. Jako kochający Dziadek ucz wnuczka innego spojrzenia na świat, zwracania uwagi na potrzeby innych ludzi, na ich cierpienie lub trudną życiową sytuację.
Zadawaj pytania: ”Jak myślisz, jak on się teraz czuje?”, „Dlaczego teraz czuje się w ten sposób?”. Pokazuj co można zrobić w takiej sytuacji, jak się zachować? Jeśli wnuczek ma w domu dużo zabawek, którymi już się nie bawi zapytaj jego rodziców, czy zgadzają się, abyście wspólnie z wnuczkiem oddali część zabawek dzieciom z domu dziecka? Jest to niezwykle cenna lekcja dla Twojego wnuczka na całe życie. Tym cenniejsza, że otrzymuje ją od Ciebie.
Aktywnie spędza czas
W dzisiejszych czasach ciężko jest oderwać dzieci od komputera. Grają w gry, komunikują się za pomocą mediów społecznościowych, szukają informacji, czasem odrabiają lekcje. Świat wirtualny coraz bardziej dominuje ich życie, czego Ty jako ich Dziadek lub Babcia, zwykle nie rozumiesz.
Najlepszym sposobem na oderwanie dziecka od komputera jest zachęcanie go do działania i szukania nowych zainteresowań. Kto powiedział, że Dziadkowie nie mogą stanowić inspiracji dla swoich wnuków?
Dziadkowie mogą i powinni stanowić wzór. Mając dobry kontakt ze swoim wnukiem, pielęgnując go przez lata, rozmawiając z nim dużo na wszystkie możliwe tematy, będąc dla wnuczka wsparciem, nie powinieneś mieć problemów z proponowaniem mu nowych sposobów na spędzanie czasu.
Wolontariat niesie ze sobą wiele korzyści, ponieważ poza tą oczywistą, jaką jest pomaganie innym ludziom, jest jeszcze coś niezwykle ważnego: kontakt z prawdziwym człowiekiem, nie wirtualnym. Spoglądanie mu w oczy, rozmowa, uśmiech, bycie razem.
Wnuczek, który bierze udział w akcjach charytatywnych poznaje ludzi, których łączą te same wartości, ofiaruje innym swój czas i serce, i co niezwykle ważne widzi efekty swojej pracy w postaci uśmiechu i wdzięczności potrzebujących. Takiej nagrody i poczucia spełnienia dobrego uczynku nie zastąpi żadna gra komputerowa i żadne media społecznościowe. Warto, abyś przypominał wnuczkowi, że prawdziwy świat to ciepły dotyk, szczery uśmiech i nasza obecność.
Korzyści dla Ciebie
Cieszysz się wspaniałym samopoczuciem i lepszym zdrowiem
Z badań wynika, że niesienie pomocy innym ludziom uruchamia w organizmie osoby pomagającej wydzielanie się oksytocyny i progesteronu, hormonów niwelujących stres i dodających energii oraz siły do działania. Ale to nie wszystko. Nawet jednorazowa forma pomocy wydziela w mózgu dopaminę, która jest odpowiedzialna za poczucie szczęścia i wprawia nas w dobry nastrój.
Wolontariusze mają niższe ciśnienie krwi, niższy cholesterol i większą odporność na różnego rodzaju choroby zapalne i autoimmunologiczne. Ich samopoczucie poprawia się, a radość życia wzrasta.
Dzięki czynieniu dobra, stajemy się lepszymi ludźmi. Czujemy się zdrowsi mentalnie oraz fizycznie. Bardziej lubimy siebie. Wzrasta nasze poczucie własnej wartości i wiara we własne możliwości.
Jesteśmy bardziej uśmiechnięci, a przez to stajemy się wzorem do naśladowania dla naszych wnuków. Dajemy im dobry przykład i tworzymy nową, rodzinną tradycję: pomagamy, ponieważ chcemy, a nie musimy. Niesienie bezinteresownej pomocy jest czymś, co nas wyróżnia i sprawia, że ludzie chcą się z nami przyjaźnić, przebywać w naszym towarzystwie i słuchać naszych rad.
Masz nowy, życiowy cel
Osiągając wiek emerytalny i rozstając się ze swoją pracą zaczynasz odczuwać w życiu pustkę. Coś się skończyło. Twój harmonogram dnia ulega zmianie. Nagle masz za dużo czasu, który nie do końca wiesz, jak wykorzystać.
Wolontariat jest doskonałym sposobem na ponowne znalezienie sensu w życiu. Masz powód, aby wyjść z domu, spotykasz nowych ludzi, nawiązujesz nowe relacje. Czujesz się potrzebny. Patrzysz na życie z innej perspektywy.
Jeśli myślisz, że wiek stanowi jakieś ograniczenie, to jesteś w błędzie. Jest wiele miejsc, w których Twoja obecność jest mile widziana. Przykładem jest piękna akcja szpitala w Poznaniu „Senior maluszka tuli”, w ramach której osoby powyżej 60. roku życia będą opiekować się noworodkami, przy których rodzice nie mogą być obecni, z powodu choroby, odległości lub bardziej dramatycznych sytuacji, jak porzucenie dziecka.
Rozejrzyj się w swojej okolicy. Być może tuż obok Ciebie ktoś organizuje akcje charytatywne, lub szuka osób chętnych do pomagania innym?
Odkrywasz, że każda forma pomocy jest cenna i potrzebna
Jeśli masz wrażenie, że to wszystko nie jest dla Ciebie, że nie dasz rady, to pomyśl o drobnych rzeczach, które możesz robić dla innych, a które nie wymagają wiązania się z określoną organizacją lub fundacją.
Możesz na przykład:
- upiec ciasto i zanieść na kiermasz kościelny, z którego dochód będzie przeznaczony na rzecz osób potrzebujących;
- jeśli masz zdolności plastyczne możesz pomagać w osiedlowym domu kultury, tworzyć ozdoby, które później będą sprzedawane, a dochód zostanie przekazany na szczytny cel;
- zaproponować sąsiadom, że będziesz wyprowadzać ich pieska na spacer, podczas gdy oni spędzają cały dzień w pracy.
Możliwości jest naprawdę wiele. Tylko od Ciebie zależy, czy masz czas i ochotę dokonać tej drobnej, ale jakże istotnej zmiany w swoim życiu.
Budujesz niezwykłą relację ze swoim wnuczkiem, która zaowocuje na całe życie
Uczestnictwo w wolontariacie daje Wam niebywałą okazję do wspólnego spędzania dużej ilości czasu. Dzięki temu Wasza relacja staje się coraz bliższa i serdeczniejsza. Macie wspólne pasje, wspólne zainteresowania i własny świat. Uczysz wnuczka jak cenna jest umiejętność słuchania innych ludzi, pomagania im i wspierania ich. Tym cenniejsza, jeśli jest bezinteresowna.
Wspólnie tworzycie piękną rodzinną tradycję niesienia pomocy. Dziecko, któremu od pierwszych lat życia, wpajane są zasady szacunku dla innych ludzi, umiejętność słuchania i angażowania się w życie lokalnej społeczności będzie traktowało te zachowania jako coś naturalnego i w dorosłym życiu będzie uczyło tego swoje dzieci.
W świecie pełnym niebezpieczeństw i pokus możesz zasiać w swoim wnuczku ziarenko dobroczynności i podziwiać, jak wzrasta razem z nim. Stwórzcie wspólną tradycję pomagania innym, pielęgnujcie i utrwalajcie ją, na efekty nie będziecie musieli długo czekać.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane