Jak dbać o włosy w dojrzałym wieku?
Właściwa pielęgnacja starzejących się włosów
- Ostatnia aktualizacja: 2020-09-20
- Szacowany czas czytania: 6 min.
Jak starzeją się włosy?
Pielęgnacja włosów powinna różnić się w zależności do wieku. I tak, kiedy we wczesnej młodości nie musimy poświęcać im zbyt wiele uwagi, tak w wieku dojrzałym warto zadbać o właściwą pielęgnację, by jak najdłużej zachować swoje włosy w dobrym stanie. Z biegiem lat zmiany w kondycji włosów są nieuniknione i to jak długo pozostaną one piękne i zdrowe zależy od codziennych nawyków pielęgnacyjnych.
Już wiele lat temu zauważono, że włosy podlegają takim samym procesom starzenia jak inne komórki w ludzkim organizmie. Pierwsze zmiany, które można uznać za efekt starzenia, uwidaczniają się na włosach już po 30 r.ż. Na samym początku są to zmiany powolne, które są wynikiem mniejszej ilości hormonów, spadku tempa przemiany materii, a co za tym idzie wolniejszych procesów podziału komórek. W praktyce oznacza to, że włosy nie rosną tak szybko, jak w młodości, fazy wzrostu są znacznie krótsze, a ich średnica mniejsza.
Proces starzenia się włosów nasila się gwałtownie po 40 lub 50 r.ż. To właśnie wtedy w ciele kobiety całkowicie zmienia się gospodarka hormonalna, a to prowadzi do szeregu zmian, które mają bezpośredni wpływ na kondycję włosów. Przede wszystkim, na skutek zmian hormonalnych spada produkcja keratyny - głównego budulca włosów. Zmienia się również aktywność gruczołów łojowych. Produkują one mniejszą ilość sebum, a to sprawia, że włosy tracą ochronę i nawilżenie. Organizm przestaje produkować melaninę - ulega zmianie pigmentacja włosów, a z czasem zaczynają one siwieć.
Problemy włosów dojrzałych
To, że włosy osiągnęły już wiek dojrzały, można poznać po kilku charakterystycznych cechach. Jeśli zauważysz, że Twoje włosy nagle wymagają innej pielęgnacji niż do tej pory, może to znaczyć, że zaczęły w nich zachodzić zaawansowane procesy starzenia. Jest to dobry moment na to, by zmienić swoje nawyki pielęgnacyjne i dobrać je odpowiednio do aktualnych potrzeb włosów.
Oto najczęstsze problemy włosów w wieku dojrzałym:
- nadmierne wypadanie włosów (przerzedzenie, łysienie, prześwity skóry),
- matowienie, pozbawienie witalności,
- siwienie,
- przesuszenie, łamliwość,
- włosy stają się szorstkie, sztywne, plączą się w czasie czesania.
Włosy starzejące się - właściwa pielęgnacja
Podstawa w dbaniu o włosy niezależnie od wieku i ich stanu, jest właściwa, odpowiednio dobrana pielęgnacja. Nie da się zatrzymać upływu czasu i powstrzymać skutków starzenia, ale można ten proces opóźnić. Jak zatem dbać o dojrzałe włosy, by dłużej zachowały swoją witalność?
Mycie w odpowiedni sposób
Wbrew pozorom, prawidłowe mycie włosów nie jest takie oczywiste, jak się wydaje. Bardzo często wykonując tak podstawowy zabieg, popełniamy wiele błędów, które mają ogromny wpływ na wygląd włosów.
Myjąc włosy dojrzałe, kieruj się następującymi zasadami:
- Wybieraj delikatne szampony. Najlepiej postaw na te dedykowane włosom dojrzałym. Kupuj szampony naturalne, bezpieczne dla skóry głowy. Nie powinny one zawierać w składzie parabenów i substancji typu SLES, SLS. Dodatkowo obciążają one kosmyki i mogą potęgować wypadanie włosów.
- Szampon nakładaj jedynie na skórę głowy. To właśnie to miejsce jest przetłuszczone i wymaga dokładnego umycia. Kosmyki włosów odświeżą się „samoczynnie” w trakcie spłukiwania szamponu. Dzięki takiemu myciu głowy, włosy nie mają długiego kontaktu z detergentem i dzięki temu nie są przez niego drażnione. Kluczowe są również ruchy wykonywane w trakcie mycia głowy. Szampon powinien być wmasowywany, a nie wcierany we włosy. Staraj się nie plątać kosmyków w trakcie mycia, by nie narażać ich na połamanie.
- Nie używaj zbyt gorącej wody. Jest ona szkodliwa dla łusek włosa. Do spłukiwania i mycia włosów używaj wody letniej. Zwracaj na to uwagę także będąc u fryzjera. Korzystne dla włosów jest również ostatnie płukanie w wodzie zimnej. W ten sposób łuski włosa się domykają, a kosmyki są wówczas silne i gładkie.
- Prawidłowe suszenie - najbardziej korzystne dla włosów jest suszenie w sposób naturalny. Jeśli masz na to czas, pozostaw mokre włosy do samoczynnego wyschnięcia. Wystrzegaj się suszenia gorącym powietrzem. Nie przetrzymuj włosów zbyt długo w ręczniku. To również szkodzi włosom i wspomaga ich łamliwość. Ręcznik powinien służyć wyłączenie do odciśnięcia nadmiaru wody.
Ochrona po umyciu - co nakładać na włosy?
Prawidłowe mycie to nie wszystko. To, co nakładasz na włosy później, ma decydujące znaczenie w ich pielęgnacji. To właśnie temu etapowi warto poświęcić szczególną uwagę i wybrać kosmetyki, które będą dedykowane problemom Twoich włosów. Co zatem warto nakładać na włosy, by spowolnić proces starzenia?
- Odżywki - na rynku dostępnych jest wiele rodzajów odżywek - od tych do spłukiwania, po te, które nakłada się na umyte włosy i nie spłukuje. Wybieraj odżywki dedykowane dla potrzeb Twoich włosów. Jeśli Twoje włosy mają tendencję do łamliwości i są wyjątkowo suche, kupuj odżywki bez spłukiwania, które nałożone po umyciu zapewnią warstwę ochronną dla włosa. Jeśli Twoim problemem jest wypadanie włosów, stosuj jedynie lekkie odżywki, które nie będą dodatkowo obciążać kosmyków.
- Wcierki - są polecane szczególnie osobom, które zmagają się z problemami skóry głowy. Wypadanie włosów, przetłuszczanie, łupież - dobranie odpowiedniej wcierki pozwoli wzmocnić cebulki włosów i zniwelować te problemy.
- Oleje - jeśli Twoim włosom brakuje blasku i witalności, pomóc może Ci olejowanie. Najważniejsze na tym etapie pielęgnacji jest znalezienie oleju, na który Twoje włosy zareagują najlepiej. Niestety nie ma na to jednoznacznej recepty i trzeba testować metodą prób i błędów. Najczęściej wybierane oleje do włosów to: olej kokosowy, lniany, arganowy. Możesz również skorzystać z gotowych mieszanek dostępnych w sklepach, które zwykle wzbogacone są o dodatkowe składniki potęgujące efekty działania olejków. Pamiętaj, by olejki nakładać jedynie na włosy, nie na skórę głowy.
- Maski - działają podobnie jak odżywki, z tą różnicą, że trzyma się je na włosach nieco dłużej. Posiadają bardziej skoncentrowane składniki i dzięki temu działają skuteczniej. Maskę należy zawsze spłukać, nie wolno zostawiać jej na włosach. Dla optymalnych efektów maskę warto nakładać 1-2 razy w tygodniu.
Codzienne nawyki ochraniające włosy przed czynnikami zewnętrznymi
Oprócz właściwej pielęgnacji bardzo ważne są również nawyki, które pozwolą dodatkowo ochronić Twoje włosy przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Szczególnie posiadając długie włosy, warto osłaniać je przed wiatrem, deszczem oraz przede wszystkim słońcem. Przebywając na plaży, załóż kapelusz. Kąpiąc się w słonej wodzie, zwiąż włosy w koka na czubku głowy. Spacerując w górach, miej przy sobie czapkę lub chustkę, którą możesz wykorzystać do osłony włosów przed wiatrem. Kiedy jesteś na wakacjach i przez dłuższy czas przebywasz na słońcu, spryskaj włosy sprayem ochronnym, który ochroni włosy przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Zimą pamiętaj o schowaniu włosów pod czapką i nie wystawiaj ich na mróz.
Suplementacja i świadome odżywianie
Prawidłową kondycję warto wspomagać także od wewnątrz. Kluczowa jest tu suplementacja brakujących składników oraz świadome odżywianie. Z upływem lat organizm produkuje coraz mniej ważnych dla włosów witamin i składników odżywiających, dlatego warto je uzupełniać w postaci suplementów.
Składniki, które wspierają dobrą kondycję włosów to m.in.:
- Koenzym Q10 - odpowiedzialny za młodość i witalność, zapobiega siwieniu i wzmacnia cebulki włosów.
- Keratyna - główny budulec włosów, którego często brakuje włosom w wieku dojrzałym.
- Witaminy E, A, H - tzw. Witaminy młodości - są odpowiedzialne za wzrost włosów i hamują ich wypadanie, wspierają odbudowę komórek w organizmie.
- Kolagen - bierze udział w odbudowie struktury włosa.
- Kwasy tłuszczowe - wzmacniają poziom nawilżenia włosów, zapewniają włosom blask.
Oprócz stosowania suplementów, zwróć uwagę także na to, co masz w kuchni. Znajduje się tam wiele produktów, które mają zbawienny wpływ na włosy. Dzięki nim w sposób naturalny wzmocnisz kosmyki i zadbasz o ich zdrowy wzrost.
Oto kilka propozycji produktów, które warto włączyć do codziennej diety:
- Orzechy - naturalne źródło selenu i cynku. Działają one na kondycję skóry głowy i zapobiegają wypadaniu włosów
- Tłuste ryby morskie (np. makrela) - naturalne źródło kwasów omega-3, żelaza i witaminy B12. Zapobiegają przesuszaniu skóry głowy i dodają włosom blasku. Dobrym źródłem kwasów omega-3 jest także siemię lniane.
- Ciemnozielone warzywa - naturalne źródło witaminy A i C, z których organizm wytwarza sebum - naturalną warstwę nawilżającą włosy.
Wypadanie włosów - jak sobie z tym poradzić?
Jednym z najbardziej uciążliwych problemów włosów dojrzałych jest ich wypadanie. Cebulki włosów na skutek upływu lat stają się osłabione i niestety skutkiem tego jest łysienie i prześwity. Zanim jednak do tego dojdzie, można zmienić swoje nawyki pielęgnacyjne i spróbować opóźnić ten proces. Stosując się do kilku wskazówek, możesz zahamować wypadanie włosów i zadbać o kondycję cebulek.
- Nie upinaj włosów w ciasne upięcia. Nadwerężasz wówczas skórę głowy i osłabiasz cebulki włosów.
- Nie stosuj skomplikowanych zabiegów stylizacyjnych. Zrezygnuj z prostownicy, lokówki, trwałej ondulacji i tapirowania. Wszystkie te procesy naruszają strukturę włosa i potęgują ich niszczenie i wypadanie. Nie używaj również zbyt wielu środków do stylizacji włosów.
- Uważaj na kosmetyki z alkoholem. Oprócz tego, że prowadzą do wypadania włosów, to mogą również powodować łamliwość końcówek, oraz łupież.
- Dobrze dobieraj kosmetyki. Stosuj te dedykowane włosom wypadającym. Najlepiej, jeśli ich skład będzie naturalny.
- Stosuj wcierki i profesjonalne, lecznicze preparaty. Podstawa w dbaniu o włosy wypadające to odpowiednia pielęgnacja skóry głowy. Dzięki specjalnym preparatom zadbasz o cebulki, a to powinno znacząco zmniejszyć ilość wypadających włosów.
- Włącz do diety produkty wspomagające porost włosów. Mogą być to zarówno suplementy diety, jak i naturalne składniki, które działają pobudzająco na cebulki włosów. Do takich produktów należy np. siemię lniane.
Pielęgnacja włosów dojrzałych - najczęściej zadawane pytania
-
Mam problem z wypadaniem włosów. Niestety jest on już zbyt zaawansowany i stosowane kosmetyki pielęgnacyjne nie poprawiają mojej sytuacji. Czy warto skorzystać z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną, by wzmocnić cebulki włosów?
Jeśli Twój problem jest na tyle poważny, że nie da się go wyleczyć domowymi sposobami, powinnaś odwiedzić trychologa. Jest to lekarz, który diagnozuje i leczy dolegliwości związane ze skórą głowy i włosami. Na pewno specjalista pomoże Ci dobrać zabieg, który skutecznie zadziała na Twoją przypadłość.
-
Słyszałam o tym, że na wypadanie włosów skuteczne są zioła. Czy to prawda? W jaki sposób należy je stosować? Lepiej pić regularnie herbatę ziołową, czy stosować wcierki?
Tak, zioła również mają zbawienny wpływ na włosy. Niektóre z nich mogą się jednak nie sprawdzić, ponieważ mają tendencję do przesuszania. Jeśli chcesz zwalczyć problem wypadania włosów, najlepiej sprawdzą się skrzyp polny oraz szałwia. Zaparzony napar stosuj jako wcierkę na skórę głowy. Jeśli zauważysz, że wysusza ona Twoje włosy, przyjmuj zioła w postaci herbaty. Wypijając codziennie ziołowy napar, również wpłyniesz na kondycję cebulek.
-
W jaki sposób mogę stylizować codziennie włosy, by nie narażać ich na działanie gorącego powietrza suszarki?
Nowoczesne suszarki i prostownice posiadają wbudowany czujnik, który kontroluje temperaturę włosów i pilnuje, by była ona dla nich bezpieczna. Niemal wszystkie suszarki dostępne w sklepach posiadają również opcję suszenia zimnym powietrzem, które nie jest aż tak szkodliwe dla włosów. Jeśli Twoje włosy są łamliwe i podatne na uszkodzenia, warto w taką suszarkę zainwestować.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane