Gry logiczne dla dzieci
Jak nauczyć dziecko logicznego myślenia poprzez zabawę
- Ostatnia aktualizacja: 2023-09-13
- Szacowany czas czytania: 4 min.
Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia u dzieci - korzyści
Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia u dzieci przynosi im wiele korzyści zarówno w rozwoju intelektualnym, jak i w codziennym życiu.
Do najważniejszych korzyści możemy zaliczyć:
- Rozwiązywanie problemów - dzieci potrafią analizować sytuacje, wyodrębniać istotne informacje i podejmować trafne decyzje, co jest niezwykle przydatne zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym.
- Kreatywność - rozwijanie logicznego myślenia umożliwia kreatywne podejście do rozwiązywania problemów i generowania nowych pomysłów.
- Rozwój zdolności matematycznych - dzieci, które rozwijają umiejętności logicznego myślenia zazwyczaj łatwiej radzą sobie z trudniejszymi zagadnieniami matematycznymi.
- Umiejętności komunikacyjne -logiczne myślenie pomaga dzieciom w lepszym wyrażaniu swoich myśli i argumentowaniu swoich stanowisk. Dzięki temu dzieci stają się bardziej pewne siebie i odważniejsze w obszarze w komunikacji z innymi ludźmi.
- Zdolność wysuwania logicznych wniosków - na podstawie dostępnych informacji dzieci szybciej i skuteczniej wysuwają logiczne wnioski, co ułatwia im rozwiązywanie problemów oraz podejmowanie decyzji.
- Samodzielność - dzięki logicznemu myśleniu dzieci uczą się samodzielnie analizować trudne sytuacje i podejmować decyzje, co przekłada się na ich większą, życiową niezależność.
Gry logiczne dla 5-latków do przygotowania w domu
Rozpoczynając naukę logicznego myślenia u 5-latków warto zacząć od prostych zadań, które zmuszą dzieci do większej aktywności umysłowej i prób rozwiązania prostych problemów.
Poniżej przedstawiamy przykładowe gry logiczne dla 5-latków, do zabawy w domu.
Logiczne gry sekwencyjne
Daj dzieciom zabawki i klocki o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach, a następnie poproś je o ułożenie poszczególnych elementów w określone wzory. Na przykład możesz stworzyć prosty wzór z kolorów (np. czerwony klocek-niebieski klocek, czerwony klocek-niebieski klocek) i zapytać dziecko, który klocek powinno położyć jako następny.
Sortowanie według kształtu
Umieszczanie kształtów w sortowniku to świetny sposób na rozwijanie umiejętności logicznego myślenia. Na przykład, jeśli twoje dziecko ma trójkąt i próbuje go wsunąć w prostokątną wnękę, zadawaj mu pytania, dlaczego trójkąt nie mieści się we wnęce? Pomocnicze pytania pozwolą dziecku zatrzymać się na chwilę i zastosować zasady logiki.
Układanie zabawek
Przygotuj dziecku 4-5 zabawek i pozwól mu ułożyć je według rosnącej lub malejącej wielkości. Następnie możesz zapytać dziecko, którą pozycję zajmuje dana zabawka? Możesz także poprosić je, aby poukładało swoje zabawki i figurki w linii zgodnie z twoimi wskazówkami, zamiast dawać mu bezpośrednie instrukcje, np.:
- „Połóż samochód pierwszy”,
- „Umieść lalkę na końcu”,
- „Połóż zabawkę z kółkami jako pierwszą w linii”,
- „Zwierzę w kropki jest ostatnie w linii”,
- „Zabawka z długimi uszami jest za samochodem”.
Poszukiwanie skarbu
Przygotuj kilka karteczek i na każdej z nich zapisz zagadkę, np.:
„Kiedy nocka za oknami,
Ty się szybko kładziesz na nim.”
I schowaj karteczkę w łóżeczku dziecka. Następnie przygotuj karteczkę z kolejną podpowiedzią np. na temat pralki i schowaj karteczkę w pralce. Takich karteczek możesz przygotować kilka. Na końcu umieść skarb: ulubioną zabawkę dziecka lub słodycze w kształcie pirackich monet.
Zadawanie pytań
Aby wspomóc rozwój logicznego myślenia u dziecka zadawaj mu wiele pytań "dlaczego". Na przykład możesz zapytać:
- „Dlaczego odpowiedź wynosi 5?”
- „Co by się stało, gdybyś wspiął się na wysokie krzesło, a potem na nim staną?”
- „Jak się będziesz czuć po zjedzeniu całej paczki chipsów?”
Odpowiadanie na takie pytania pomoże dziecku zastanowić się nad rozwiązaniem problemu lub dojść do określonego wniosku. Dzięki temu dziecko będzie przyzwyczajone do konieczności uzasadniania odpowiedzi, a skutkować to będzie łatwością w rozwiązywaniu problemów.
Karty ze zdjęciami
Zadawaj dziecku pytania oparte na konkretnych sytuacjach. Na przykład, jeśli na jednym zdjęciu widać mały dom, a na drugim słonia, możesz powiedzieć dziecku:
„To jest mały dom. Czy duży słoń może wejść do małego domu? Dlaczego nie może wejść?”
Kiedy dzieci chętnie odpowiadają na zadawane pytania, oznacza to, że są w pełni zaangażowane w rozwiązanie problemu.
Sortowanie i kategoryzowanie
Przygotuj dziecku zabawki i inne przedmioty o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach i poproś je, aby je posortowało (na przykład wszystkie żółte klocki razem lub wszystkie samochody na jednym stosie, wszystkie zabawki zwierzęce na innym). Możesz także pozwolić mu sortować samodzielnie, nie dając żadnej instrukcji. Nie zapomnij zachęcać dziecko do myślenia, pytając je, dlaczego zdecydowało posortować zabawki właśnie w taki sposób?
Zabawa w detektywa
Wybierz jeden przedmiot w zasięgu swojego wzroku, ale nie mów dziecku, co to jest. Podawaj mu wskazówki, aby spróbowało zgadnąć, jaki to przedmiot, dokładnie go opisując.
Na przykład: jeśli wybrany przez ciebie przedmiot to papryka na kuchennym blacie, powiedz „Widzę coś czerwonego” lub „Widzę coś, co zaczyna się na literę P”.
To zabawna gra, którą można dostosować do dzieci w każdym wieku!
Zgadywanki
Doskonałym sposobem na naukę logicznego myślenia jest zabawa w proste i zabawne zagadki logiczne, które rozweselą dziecko i postawią przed nim intelektualne wyzwanie, którym dziecko będzie musiało sprostać.
Więcej o zagadkach i łamigłówkach dla dzieci przeczytasz tutaj: Zagadki i łamigłówki dla dzieci.
Gry logiczne dla 5-latków do kupienia w sklepie
Gry logiczne stanowią doskonały sposób na naukę logicznego myślenia, planowania oraz skupienia uwagi u dzieci, zapewniając im jednocześnie godziny wciągającej rozrywki. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany planszówkami, układankami czy klasycznymi grami, znajdziesz tutaj sugestie, które pomogą Ci wybrać idealną grę dla ukochanego 5-latka.
Winning Moves Match: Psi Patrol
Winning Moves Match: Psi Patrol to rozgrywka, która przypomina klasyczne gry takie jak kółko i krzyżyk oraz statki, gdzie zawodnicy rywalizują ze sobą, przy czym nie widzą swoich plansz. Aby zdobyć zwycięstwo, twoim celem jest ułożenie MATCH-a, czyli linii składającej się z pięciu identycznych postaci, starannie planując ruchy, aby pokrzyżować plany przeciwnika!
Dużą zaletą gry jest jej kompaktowe opakowanie, ponieważ po zakończonej rozgrywce można szybko posprzątać kostki oraz zabrać grę w podróż. W grze Winning Moves Match: Psi Patrol wybierasz jednego z członków Psiego Patrolu i stajesz do rywalizacji z innymi graczami.
Nasza Księgarnia Podróż w Czasie
Zasady tej gry są niezwykle łatwe do zrozumienia i przyswojenia, co czyni ją idealną zabawą dla najmłodszych uczestników. Każdy gracz wciela się w rolę pingwinka, który wyrusza w fascynującą podróż przez różne krainy, aby później stworzyć krótką opowieść i zapamiętać ważny przedmiot z jej fabuły. Inny wariant tej gry pozwala na wyrażenie emocji związanych z przygodami pingwinka.
Pędzące Żółwie Wyścig Do Sałaty
Celem gry jest doprowadzenie własnego żółwia do sałaty. Gracze przemieszczają się przy użyciu kart, które mają do wykorzystania. W trakcie rywalizacji często zmuszeni zostają do zamiany żółwi, które należą do innych uczestników. Zaskakujące zasady nadają grze "Pędzące żółwie" nieprzewidywalnego charakteru i gwarantują dużą dawkę emocji! Żółwie często na siebie "wchodzą," dzięki czemu szybciej przemieszczają się w kierunku obranego celu!
Hasbro Gaming Zgadnij Kto To?
W grze "Zgadnij kto to?" każdy uczestnik wybiera tajemniczą postać, aby następnie, za pomocą pytań, na które można odpowiedzieć "tak" lub "nie", odgadnąć tożsamość jednej z nich. W tej edycji gry znajdują się nowe obrazki i imiona postaci, które nie były dostępne w wcześniejszych wersjach, jak na przykład Paweł w kapeluszu, Zuzia w okularach i Wiktor z białą brodą!
Smart Games Kolorowy Kod
W grze „Kolorowy Kod” mamy do wyboru 100 zadań. Gra zawiera 18 kolorowych figur, które widnieją na przezroczystej, kwadratowej płytce. Każdy z graczy wybiera zadanie, a następnie układa płytki w taki sposób, aby dokładnie odtworzyć pierwotny kształt.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane