Google Street View - jak zwiedzić miejsca, do których nie możemy pojechać

Praktyczne porady, jak korzystać z Google Street View?

Marzysz o podróżach, ale finanse i czas nie pozwalają Ci dotrzeć w ciekawe miejsca, które chciałbyś zobaczyć? Dzięki Google Street View w kilka chwil znajdziesz się tam, gdzie tylko zechcesz. I to bez wychodzenia z domu!
 • Ostatnia aktualizacja: 2020-04-16
 • Szacowany czas czytania: 6 min.
Google Street View - jak zwiedzić miejsca, do których nie możemy pojechać / Praktyczne porady, jak korzystać z Google Street View?

Czym jest Google Street View?

W 2020 r. Google świętuje okrągłą rocznicę powstania jednego z ich flagowych produktów - Map Google. Dokładnie 15 lat temu, 8 lutego 2005 r., Google wypuściło na rynek usługę, która zrewolucjonizowała sposób planowania podróży ludzi na całym świecie. Misją, która przyświecała twórcom Map Google, było ułatwienie przemieszczania się z punktu A do punktu B oraz w perspektywie stworzenie produktu, który pozwoli zobaczyć najpiękniejsze zakątki świata na ekranie domowych komputerów.

Do prężnie rozwijających się Map Google w 2007 r. dodano usługę Street View. Początkowo projekt był niewielki. Google miało jedno urządzenie rejestrujące obraz, które sfotografowało pięć miast na terenie Stanów Zjednoczonych. Szybko okazało się, Google Street View to rewolucja w kartografii i mapowaniu przestrzeni.

Google Street View to tryb Map Google pozwalający na oglądanie panoramicznego, trójwymiarowego widoku różnych miejsc na świecie.

Od początku swojego istnienia Street View rozrastało się intensywnie i nieustannie poszerzało zakres dostępnych map. Na dzień dzisiejszy możemy wirtualnie zwiedzać ulice 87 krajów. Google Street View dotarło nawet w trudno dostępne miejsca, takie jak zakątki Antarktydy i Arktyki!

Jak powstają zdjęcia Street View?

Zdjęcia, które możemy oglądać korzystając ze Street View wykonywane są przede wszystkim z udziałem samochodów Google, które są wyposażone w umieszczone na dachu kamery. Kamery wykonują wysokiej jakości zdjęcia w trybie 360°. Poszczególne trasy pokonywane są zgodnie z harmonogramem opracowanym na dany rok.

Pogoda często psuje plany pracownikom Google, którzy muszą dostosować harmonogram wykonywania zdjęć do jej kaprysów. Aby zdjęcia były wyraźne, muszą być zrobione przy sprzyjającej pogodzie. Najlepsze fotografie wykonuje się w pogodny dzień, gdy słońce jest w zenicie. Planując trasy, pracownicy Google biorą pod uwagę także gęstość zaludnienia danego terenu, godziny szczytu w danym miejscu, lub ewentualne uroczystości, które mogłyby utrudnić wykonanie satysfakcjonujących zdjęć.

W niektóre lokalizacje nie można dotrzeć samochodem. Dlatego mniejsze uliczki oraz inne trudno dostępne miejsca, pracownicy Google przemierzają pieszo. Zdjęcia wykonują automatyczne urządzenia fotografujące umieszczone w ich plecakach zwanych trekkerami.

Ciekawostka: Zapewnienie wiernego odwzorowania miejsc w Street View wymaga synchronizacji danych GPS z prędkością i kierunkiem jazdy samochodów Google (lub innych urządzeń).

Nie tylko samochody używane są w procesie zdobywania danych do Map Google. W Google Street View znajdziemy także fotografie zrobione z:

 • rowerów,
 • łodzi,
 • wąskich wózków (doskonałych w ciasnych przestrzeniach muzeów),
 • skuterów śnieżnych,
 • a nawet wielbłądów (zdjęcia pustyni).

Dzięki tym wszystkim sposobom możemy obejrzeć zapierające dech w piersiach fotografie z najpiękniejszych zakątków świata, a także wnętrza muzeów, teatrów, restauracji.

Dodawanie własnych zdjęć do Google Street View

Street View jest nieustannie rozwijane przez pasjonatów z całego globu, przy wykorzystaniu możliwości dodawania własnych zdjęć sferycznych. Dzięki temu użytkownicy mogą współtworzyć rozwój Google Street View i mieć realny wpływ na prędkość katalogowania lub aktualizowania terenów Ziemi.

Aby dodawać własne zdjęcia sferyczne do Google Street View musisz posiadać:

 • smartfon z aplikacją Google Street View,
 • aparat sferyczny zgodny z aplikacją lub lustrzankę,
 • umiejętność edytowania zdjęć i łączenia je w zdjęcia sferyczne zgodnie z wymogami Google.

Ciekawostka: Zdjęcia do Google Street View to zdjęcia sferyczne. Fotografie robione są seryjnie tak, aby każde zdjęcie obejmowało część obszaru sfotografowanego zdjęciem poprzednim. Następnie serie zdjęć łączone są w jeden obraz sferyczny. W ten sposób fotografie tworzą spójną całość bez widocznych przejść między poszczególnymi kadrami.

Aktualizowanie zdjęć w Google Street View

Co roku możemy oglądać w Street View nowe miejsca, do których dotarły kamery Google. Mimo tego, wciąż nie udało się sfotografować i skatalogować każdego zakamarka na Ziemi. Pracownicy giganta internetowego nie poddają się i nieustannie pracują, aby to zmienić. Dzięki temu, być może w przeciągu kilkunastu następnych lat uda się niemal w 100% skatalogować Ziemię.

Korzystając z Google Street View zauważymy też, że niektóre fotografie są już nieaktualne. Gdy wyszukasz swoje miasto, czy ulicę na której mieszkasz, możesz zauważyć że widok przedstawiający Twoją okolicę nie do końca odpowiada rzeczywistości. To rezultat ciągłych zmian i rozbudowywania się miast i peryferii, inwestycji i innych działań człowieka.

Kamery Google wracają w te same miejsca, aby zaktualizować zmieniające się otoczenie.  Liczba miejsc do odwiedzenia jest tak ogromna, że niemożliwe jest zapewnienie stałej aktualizacji każdego zakątka Ziemi.

Jak zwiedzać za pomocą Street View?

Podróżując z Google Street View zobaczysz miejsca, do których być może nigdy nie uda Ci się dotrzeć osobiście. Oprócz architektury miast i miasteczek poznasz także ich mieszkańców i zwyczaje ich codziennego życia. W kilka chwil przeniesiesz się na piaski pustyni lub zobaczysz najpiękniejsze wodospady na Ziemi. Niemal na żywo poczujesz atmosferę wielkich festiwali, imponujących miejsc kultu religijnego, a nawet zanurkujesz w morskiej głębinie.

Korzystanie z Google Street View na komputerze

Jeżeli kochasz podróże lub po prostu jesteś ciekawy świata, koniecznie poznaj interesujące Cię lokalizacje znajdujące się tuż na wyciągnięcie ręki. Z Google Street View skorzystasz zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych.

Aby skorzystać z Google Street View na komputerze:

 1. Uruchom stronę https://www.google.pl/maps.
 2. W polu tekstowym wpisz interesujące Cię miejsce, bądź adres i wybierz właściwą lokalizację z ukazujących się podpowiedzi.
 3. Na ekranie pojawi się mapa miejsca, którego szukałeś. Aby zobaczyć to miejsce z bliska w opcji Street View, poszukaj w prawym dolnym rogu ekranu niewielkiego ludzika, tak zwanego Pegmana. Przeciągnij Pegmana na wybrane miejsce na mapie i upuść.
 4. Podgląd miejsca w trybie Street View uruchomisz także klikając na zdjęcie, które pojawi się w odpowiedzi na wyszukanie danej lokalizacji.
 5. Jeżeli wybrane przez Ciebie miejsce jest skatalogowane w Street View, możesz zacząć zwiedzanie!

Zwiedzanie świata w trybie Street View:

 1. Używaj kursora, aby przemieszczać się po mapie. Możliwe kierunki będą wskazywane przez ukazujące się na mapie strzałki.
 2. Aby rozejrzeć się kliknij w obraz, przytrzymaj przycisk i poruszaj kursorem myszy w prawo i w lewo. Widok miejsca będzie się przesuwać w wybranym przez Ciebie kierunku.
 3. Aby zwiedzać okolicę kliknij w miejsce do którego chcesz dotrzeć, a widok będzie poruszać się wraz z Twoimi poleceniami, zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez ukazujące się strzałki.
 4. Aby przybliżyć i oddalić widok użyj znaków „+” i „-„. Znajdziesz je w prawym dolnym rogu, obok kompasu.
 5. Podczas podróżowania, po lewej stronie ekranu będziesz widział mapę okolicy. Jeżeli chcesz przenieść się kilka ulic dalej, kliknij wybrane miejsca na małej mapce.
 6. Jeżeli chcesz zacząć zwiedzać zupełnie inne miasto czy miejsce, kliknij strzałkę wstecz po lewej stronie ekranu. Ponownie wpisz miejsce do którego chcesz dotrzeć.
 7. Pamiętaj, że możesz wejść do wielu obiektów, takich jak firmy, czy instytucje kulturalne. Strzałki pokażą Ci, w jakich miejscach możesz zajrzeć do środka budynków.

Najciekawsze miejsca w Google Street View wzbogacone są dodatkowymi obrazami, takimi jak widok 360°, filmy video, czy dodatkowe zdjęcia. Jeżeli te opcje są dostępne dla danego miejsca, pojawią się w rozwijanym menu po lewej stronie ekranu.

Archiwalne fotografie w Street View

Z Google Street View możesz podróżować nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie! Jak wspominaliśmy, pracownicy Google co jakiś czas powracają w dane miejsce, aby zaktualizować widok zmieniającej się okolicy. Jeżeli dostępne są archiwalne zdjęcia danej lokalizacji, znajdziesz je klikając w symbol zegara. Zegar znajdziesz w lewym górnym rogu ekranu. W ten sposób porównasz jak dane miejsce zmieniło się na przestrzeni lat.

Korzystanie z Google Street View na urządzeniach z systemem Android lub iOS

Dla użytkowników telefonów komórkowych z systemem Android oraz posiadaczy iPhone i iPad, Google przygotowało wersję mobilną Street View.

Aby skorzystać z Google Street View na smartfonie:

 1. Wejdź w aplikację Mapy Google. Jeżeli nie masz jej na swoim telefonie, znajdziesz ją w wirtualnym sklepie z aplikacjami na Twoim telefonie.
 2. W polu tekstowym wpisz wybrany adres lub wybierz lokalizację z ukazujących się podpowiedzi. Po kliknięciu w lupkę pojawi się mapa wybranego obszaru.
 3. Aby wejść w tryb Street View kliknij widoczne zdjęcie. Możesz też dotknąć mapę i przytrzymać palec kilka sekund. Po chwili pinezka ustawi się w wybranym przez Ciebie miejscu. Kliknięcie w zdjęcie z symbolem Street View  przeniesie Cię do widoku ulicy.
 4. Rozejrzyj się dookoła przesuwając palcem po ekranie w lewo i w prawo. Jeżeli chcesz iść do przodu lub do tyłu przesuń palcem w górę lub w dół po ukazującej się błękitnej linii.
 5. Przybliżanie i oddalanie obrazu możliwe jest poprzez rozsuwanie i zsuwanie palców na ekranie.

Dodatkowe opcje w aplikacji Mapy Google

W aplikacji Mapy Google na telefony komórkowe niedawno dokonano aktualizacji i dodano nowe, interesujące funkcje. Dzięki nim odkryjesz ciekawe miejsca warte odwiedzenia. Mogą być to punkty widokowe, zabytki, restauracje, interesujące wystawy artystyczne, koncerty. Propozycje przydadzą się, gdy zainspirowany wirtualnymi podróżami zapragniesz osobiście odwiedzić miejsca, które poznałeś dzięki Street View.

Karty wzbogacające Street View to:

 1. Odkrywaj
 2. Dojazd
 3. Najnowsze
 4. Zapisane
 5. Opublikuj

Wszystkie karty znajdziesz na samym dole strony głównej aplikacji Mapy Google.

Karta „Odkrywaj” prezentuje najpopularniejsze miejsca w wybranej okolicy. Aby ułatwić nawigację, atrakcje posegregowane są w mniejsze kategorie. Aby zobaczyć proponowane punkty, wybierz interesującą Cię kategorię, a następnie przejrzyj propozycje. Po kliknięciu w wybraną atrakcję zobaczysz album fotograficzny danego obszaru. W karcie „Odkrywaj” znajdziesz również opinie o danym punkcie oraz inne ważne informacje na jego temat, takie jak menu, ceny, godziny otwarcia.

Kolejną kartą jest „Dojazd”, czyli funkcja przydatna podczas planowania trasy dojazdu do danego miejsca. Aplikacja zaproponuje Ci najkrótszą drogę do wybranego punktu, a także wskaże trasy alternatywne. W karcie znajdziesz również informacje o korkach, planowanych zamknięciach dróg i innych utrudnieniach podróży.

Chcąc być na bieżąco z nowo otwartymi punktami w danym obszarze, wypróbuj zakładkę „Najnowsze”. Wejdź w zakładkę i wybierz interesujący obszar na mapie. Może to być Twoje rodzinne miasto, kierunek najbliższych wakacji, lub jakikolwiek inny interesujący punkt na mapie świata. Po dokonaniu wyboru otrzymasz listę miejsc, które są warte uwagi w danym regionie, uszeregowanych w kolejności od najnowszego do najstarszego.

Jeżeli lubisz planować i chcesz kiedyś odwiedzić wybrane miejsca, zapoznaj się z zakładką „Zapisane”. Ta zakładka przede wszystkim umożliwia zanotowanie ulubionych miejsc i widoków z trybu Street View. Możesz wykorzystać zakładkę „Zapisane” także jako planer podróżniczy. Zapisuj miejsca, które chcesz odwiedzić i planuj zwiedzanie w prosty i intuicyjny sposób.

Ostatnia zakładka, „Opublikuj”, służy wyrażaniu opinii o danym miejscu i dostępnych atrakcjach. Po powrocie z wakacji napisz kilka słów o swoim pobycie. Możesz skupić się na odwiedzonych punktach turystycznych, lub wyrazić opinię o noclegu, warunkach pobytu w danym hotelu, czy kwaterze prywatnej. W swojej opinii nie zapomnij wspomnieć o ważnych informacjach, takich jak dostępność bankomatów, przysługujących zniżkach, czy ograniczeniach wiekowych. W zakładce „Opublikuj” możesz podzielić się również rekomendacją i opinią o usługach lokalnych firm.

Kiedy samochody Google Street View pojawią się w Polsce?

Wiesz już, że samochody Google wracają do skatalogowanych miejsc, by uaktualnić obecne w Google Street View zdjęcia. Rozglądaj się uważnie. Może uda Ci się je spotkać i zostaniesz uwieczniony na zdjęciach, które pojawią się w najnowszej aktualizacji Street View!

Ciekawostka: Pierwsze zdjęcia polskich ulic pojawiły się w Google Street View w 2012 r.

Zgodnie z harmonogramem opublikowanym na stronie Google wizyty w naszym kraju planowane są w okresie maj -­ listopad 2020 r.

Harmonogram planowanych wizyt Google Street View w Polsce w 2020 r.

 1. Województwo dolnośląskie (Wrocław, Jelenia Góra, Legnica, Wałbrzych, Głogów)
 2. Województwo kujawsko pomorskie (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Inowrocław, Grudziądz)
 3. Województwo lubelskie (Biała Podlaska, Chełm, Lublin, Puławy, Zamość)
 4. Województwo lubuskie (Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski)
 5. Województwo łódzkie (Łódź, Piotrków Trybunalski, Radomsko, Bełchatów, Pabianice)
 6. Województwo małopolskie (Kraków, Zakopane, Nowy Sącz, Tarnów)
 7. Województwo mazowieckie (Warszawa, Grodzisk Mazowiecki, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce)
 8. Województwo opolskie (Kędzierzyn Koźle, Opole)
 9. Województwo podkarpackie (Krosno, Przemyśl, Rzeszów, Sanok)
 10. Województwo podlaskie (Białystok, Augustów, Łomża, Suwałki)
 11. Województwo pomorskie (Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Stargard Gdański)
 12. Województwo śląskie (Katowice, Częstochowa, Bielsko-Biała, Bytom, Gliwice, Sosnowiec, Tychy, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Ruda Śląska, Rybnik, Zabrze, Jaworzno, Jastrzębie Zdrój, Mysłowice, Siemianowice Śląskie)
 13. Województwo świętokrzyskie (Kielce, Busko-Zdrój, Ostrowiec Świętokrzyski, Skarżysko-Kamienna, Starachowice)
 14. Województwo warmińsko-mazurskie (Elbląg, Olsztyn, Ostróda, Szczytno)
 15. Województwo wielkopolskie (Poznań, Kalisz, Konin, Leszno, Ostrów Wielkopolski, Piła)
 16. Województwo zachodniopomorskie (Szczecin, Koszalin, Stargard, Świnoujście)

Źródło: Google

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane