Dzień Babci i Dziadka

Kiedy wypada Dzień Babci i Dziadka i jak go świętować?

21 i 22 stycznia to dni, kiedy w Polsce świętują wszystkie Babcie oraz wszyscy Dziadkowie. Skąd wziął się ten zwyczaj? W jaki sposób jest obchodzony? Jaki prezent będzie najlepszy dla Babci i Dziadka? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z Dniem Babci i Dziadka znajdziesz w poniższym artykule.
  • Ostatnia aktualizacja: 2019-12-06
  • Szacowany czas czytania: 8 min.
Dzień Babci i Dziadka / Kiedy wypada Dzień Babci i Dziadka i jak go świętować?

Dzień Babci i Dziadka - pochodzenie

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowy czas dla całej rodziny. Dni 21 i 22 stycznia, na które przypada świętowanie to szczególna okazja, aby podziękować Babi i Dziadkowi za trud włożony w wychowanie oraz opiekę. Aby uhonorować to święto, dzieci odpowiednio wcześniej przygotowują piosenki, wierszyki oraz występy, a starsi wnukowie kupują prezenty oraz składają wizyty. Babcia i Dziadek także są w tym czasie wyjątkowo zapracowani. Często zapraszają na uroczysty rodzinny obiad, gdzie spotyka się cała rodzina i wszyscy mogą wspólnie świętować i spędzać razem czas.

Każdy, odkąd sięga pamięcią, świętuje Dzień Babci i Dziadka, jednak skąd pochodzi ta tradycja i kiedy dotarła do Polski? Wbrew pozorom, święto to jest stosunkowo młode. W naszym kraju pojawiło się w 1964 r. za sprawą bardzo ciekawej historii.

Pomysł pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie”, ale spodobał się również w redakcji „Expresu Poznańskiego” . Datę, kiedy świętujemy Dzień Babci możemy zawdzięczać Mieczysławie Ćwiklińskiej. Była to znana gwiazda kina oraz teatru, która w tym właśnie dniu, 21 stycznia obchodziła urodziny. W 1964 r. po występie w grodzie nad Wartą dziennikarz Ryszard Danecki z „Expressu Poznańskiego” chciał uczcić urodziny artystki i wręczył jej tort oraz kwiaty, wmawiając, że to z okazji świętowanego w Poznaniu Dnia Babci. Pomysł w kolejnym roku podchwycił warszawski „Express Wieczorny” i tak w 1966 roku 21 stycznia Dzień Babci zaczęto świętować w całej Polsce.

Dzień Dziadka pojawił się nieco później, bo dopiero w latach 70. Telewizja Polska ogłosiła konkurs na datę, kiedy miałoby wypadać to święto. Na początku, jedna z propozycji zakładała obchodzenie Dnia Dziadka 30 maja, ale ten termin się nie przyjął i tak, uroczysty dzień zaczęto obchodzić bezpośrednio po Dniu Babci.

Kiedy obchodzony jest Dzień Babci, a kiedy Dzień Dziadka na całym świecie?

Dzień Babci i Dziadka nie jest świętem międzynarodowym i w związku z tym, obchodzenie go przypada w każdym kraju na inny dzień. W Polsce świętujemy 21 i 22 stycznia.

We Francji święto Babci i Dziadka jest ruchome. Dzień Babci przypada na pierwszą niedzielę marca i jest bezpośrednio związane z popularną w latach 50 XX w. Kawą Babci, czyli b. Jest to bardzo hucznie obchodzony dzień. W wielu miastach ogłaszane są konkursy na najpiękniejsze laurki, życzenia, a także organizowane są pochody na część babć zwane Mamif-estation. Dzień Dziadka z kolei, obchodzony jest we Francji dużo później niż Dzień Babci. Świętuje się go w pierwszą niedzielę października.

W Stanach Zjednoczonych wszystkie Babcie i Dziadkowie świętują wspólnie, obchodząc od 1978 roku Narodowy Dzień Dziadków. Jest to, podobnie jak we Francji święto ruchome, które w USA przypada na pierwszą niedzielę po Dniu Pracy, we wrześniu. Bezpośrednio ze świętem Dziadków związane są także kwiaty. Za oficjalny symbol uznano niezapominajki.

W Bułgarii obchodzi się jedynie Dzień Babci i przypada on na ten sam dzień, co w Polsce. W tym samym dniu świętują także bułgarskie mamy ze swoimi dziećmi. W praktyce wygląda to tak, że cała uwaga na bułgarskich wsiach skupia się na dziecku urodzonym w ostatnim roku. Matka wraz z nim odwiedza wszystkich krewnych i zostaje obdarowana licznymi prezentami.

Japonia to kraj, w którym ludzie starsi obdarzeni są wyjątkowym szacunkiem. Nie świętuje się tam typowego Dnia Babci lub Dziadka. Zamiast tego, od 1966 roku Japończycy obchodzą Dzień Szacunku dla Wieku. Do 2002 roku święto obchodzono 15 września, jednak od 2003 roku świętuje się w trzeci poniedziałek września. Dzień ten został ogłoszony świętem, by pamiętano o uhonorowaniu osób starszych.

Współcześnie jednak zwyczaj zanika. Niektórzy obdarowują w ten dzień Dziadków, inni rodziców. Nie jest określone, w jakim wieku powinna być osoba otrzymująca prezent, więc niektórzy mogą poczuć się urażeni.

Stosunkowo od niedawna Dzień Babci i Dziadka świętują Włosi. Święto to zostało wprowadzone dopiero w 2005 roku i znane jest tam jako La Festa dei nonni. Dzień Dziadków przypada tam na 2 października. Data nie pozostaje bez znaczenia. W tym dniu w Kościele katolickim obchodzi się święto Świętych Aniołów Stróżów. Podobnie jak w USA symbolem Dnia Dziadków jest niezapominajka.

W Brazylii Dzień Babci świętuje się podobnie jak w Polsce, 21 stycznia. Z kolei w Hiszpanii, wszystkie Babcie świętują swój dzień 26 lipca. U naszych zachodnich sąsiadów dzień ten nie jest jeszcze tak uroczysty i popularny. Święto Babć i Dziadków zostało tam wprowadzone dopiero 8 lat temu i tradycje z nim związane są dopiero rozpowszechniane. Dzień ten (Omatag) przypada w Niemczech na drugą niedzielę października.

Dlaczego te dni są ważne i powinniśmy je świętować?

Babcia i Dziadek to najważniejsze po rodzicach osoby w życiu dzieci. Troszczą się o ich zdrowie, wychowanie oraz sprawują opiekę w chwilach, kiedy rodzice wykonują inne obowiązki. Z tego względu warto doceniać ich pracę i poświęcenie oraz zaakcentować swoją wdzięczność świętując Dzień Babci i Dziadka. To właśnie te dni w szczególności poświęcone są Dziadkom i warto dbać o to, aby dzieci złożyły wówczas życzenia, podarowały prezent, a także spędziły czas wspólnie z Dziadkami.

Rolą rodziców jest dbanie o to, aby dzieci darzyły Dziadków należytym szacunkiem. Powinni zawsze uświadamiać swoje pociechy o tym, jak ważne jest świętowanie Dnia Babci i Dziadka. Tylko wtedy nieco starsze lub dorosłe wnuki będą zawsze pamiętać o tym dniu i odpowiednio go akcentować, a także przekażą tradycję swoim własnym dzieciom.

Babcia i Dziadek to osoby doświadczone życiowo, które zostały wychowane na tradycyjnych wartościach. To właśnie z tego względu obchodzenie ważnych rocznic oraz dedykowanych dni jest dla nich tak ważne. Nawet niewielki gest i wysiłek włożony w życzenia i spędzenie czasu z Dziadkami w ich dniu ma dla nich ogromne znaczenie. Każda Babcia i Dziadek bardzo docenia, kiedy wnuczek pamięta o ich święcie. Dzięki temu mogą poczuć się kochani, potrzebni oraz ważni.

Świętowanie Dnia Babi i Dziadka - jak sprawić aby ten dzień był wyjątkowy?

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa okazja. Wiedzą to nawet najmłodsze dzieci, które przychodzą do Dziadków z wizytą, recytując krótkie wierszyki. Już w przedszkolu przygotowują na ten dzień specjalne wystąpienia uświetnione piosenkami, wierszykami, tańcem i licznymi pokazami. Babcie i Dziadkowie zaproszeni na uroczystość mogą podziwiać talenty swoich wnuków oraz robić pamiątkowe zdjęcia. Przed występami, wiele dzieci wraz ze swoimi opiekunami przygotowuje także prezenty dla Dziadków w postaci własnoręcznie wykonanych przedmiotów oraz laurek. To właśnie w przedszkolach Dzień Babci i Dziadka jest wyjątkowo barwny i wesoły.

W późniejszych latach wnukowie powinni sami zadbać o to, by odpowiednio świętować Dzień Babci i Dziadka. Warto z przygotowanym prezentem lub laurką w ten dzień odwiedzić Dziadków oraz przede wszystkim spędzić z nimi czas. To dla Dziadków bardzo ważne i na pewno docenią to, że wnuk poświęca im swój czas wolny. Kiedy osobista wizyta nie jest możliwa, warto w ten dzień zadzwonić, aby dłużej z Dziadkami porozmawiać. Nawet zwykłe pytania o to, jak mija dzień mogą sprawić, że Babcia lub Dziadek bardzo się ucieszą i spędzą swój dzień w sposób wyjątkowy.

Życzenia dla Babci i Dziadków - jak je złożyć?

Składanie życzeń Babci i Dziadkowi powinno być dopasowane do wieku dziecka. Najmłodszym wnukom na pewno najlepiej wyjdzie powiedzenie krótkiego, rymowanego wierszyka. Nic tak nie rozczula, jak widok kilkulatka, który recytuje Babci i Dziadkowi życzenia z okazji ich święta.

Starsze dzieci mogą przygotować dłuższą rymowankę, zaśpiewać piosenkę oraz zatańczyć. Dzieci w wieku szkolnym są bardzo pomysłowe i wystarczy dać im szansę, aby pokazały, co potrafią. To, na co warto je uczulić to nie wysyłanie życzeń poprzez SMS. Dla wielu dzieci jest to podstawowy środek komunikacji, jednak składanie w ten sposób życzeń Babci i Dziadkowi z pewnością nie jest dobrym pomysłem.

Życzenia dla Babci i Dziadka składane przez wnuki, które są już na dalszym etapie nauki, lub osiągnęły wiek dorosły, powinny być bardziej przemyślane i spersonalizowane. Starsi wnukowie powinni wykazać się kreatywnością i złożyć życzenia, które będą płynąć z serca oraz będą pasować do charakteru i stylu życia Dziadków. Oprócz standardowego i powielanego „dużo zdrowia” „wszystkiego najlepszego” warto dodać coś od siebie. Babcia lubi spędzać czas w kuchni? Można dopisać „zawsze udanych wypieków”. Dziadek jest urodzonym sportowcem? Świetnie sprawdzi się życzenie „bicia rekordów i osiągania coraz lepszych wyników”. Spersonalizowane życzenia cieszą bardziej, więc warto się o to postarać.

Prezenty dla Babci i Dziadka - z czego najbardziej się ucieszą?

Wybranie odpowiedniego prezentu, szczególnie kiedy obdarowaną osobą jest Babcia lub Dziadek, może być nie lada wyzwaniem. Wiele wnuków, zwłaszcza tych starszych zastanawia się, co będzie dobrym podarunkiem i odpowiednio podkreśli wyjątkową okazję, jaką jest Dzień Babci i Dziadka. Tymczasem, dla Babci i Dziadka nie ma lepszych prezentów, niż te, prosto z serca. To właśnie wykonane własnoręcznie lub te, które wymagają bezpośredniego zaangażowania wnuka, cieszą najbardziej.

Najmłodsi od wielu lat wykonywali dla Babci i Dziadka własnoręczne laurki. Pomimo rosnącej liczby gotowych prezentów w sklepach, to właśnie własnoręczne laurki cieszą Dziadków najbardziej. Na pewno nie są one idealne, jednak to, że dziecko poświęciło czas, by zrobić coś dla Babci i Dziadka, liczy się zdecydowanie bardziej niż perfekcyjnie wykonana kartka ze sklepu.

Dzieci, które są nieco starsze i bardziej uzdolnione plastycznie mają bardzo duże pole do popisu. Ręcznie namalowany obraz, rękodzieło, oprawione zdjęcie - te przedmioty będą nie tylko pięknym prezentem, ale również długotrwałą pamiątką. Na pewno wiele z nich ozdobi półkę Babci i Dziadka i będzie cieszyć oko przez wiele lat.

Jeśli żadna z powyższych opcji nie jest odpowiednia, prezentem, który zawsze się sprawdzi jest… poświęcenie własnego czasu. Babcię i Dziadka warto odwiedzać regularnie, jednak właśnie z tej okazji, jest to szczególnie mile widziane. Przyjście do Babci na obiad lub spędzenie popołudnia z Dziadkiem na kawie, lub meczu to prezent, który na pewno zostanie przez nich doceniony.

Obecnie, w czasach kiedy czas pędzi tak szybko, poświęcamy coraz mniej czasu na budowanie relacji z najbliższymi. Szczególnie trudne może to być w przypadku tak dużej różnicy pokoleniowej. Dzień Babci i Dziadka to okazja, która jest idealna do tego, by pokazać, jak ważni są dla nas Dziadkowie. Okazać można to poprzez wspólne spędzenie czasu, a także wykazanie zainteresowania tematem życia Dziadków oraz ich wspomnień, którymi zawsze chcą się podzielić.

Babcia i Dziadek - źródło pięknych historii i bezwarunkowej miłości

Święto Babci i Dziadka to wyjątkowy dzień ze względu na możliwość okazania uczuć najstarszym członkom rodziny. Jest to ważne święto, które należy doceniać i cieszyć się, że mamy do kogo zwrócić się w tym szczególnym dniu i złożyć życzenia. Wiele wnuków nie miało nigdy okazji poznać swoich Dziadków i niestety, nie było im dane wysłuchać ciekawych historii z ich życia.

W oczach młodych ludzi zafascynowanych nowościami technologicznymi i postępem coraz trudniej dostrzec zainteresowanie drugim człowiekiem. Tymczasem nikt nie ma do przekazania więcej, niż osoba żyjąca na przełomie wieków, stykająca się z bardzo dynamicznymi zmianami, jakie zachodziły w okresie powojennym. Historie te mogą okazać się bardzo ciekawe i na pewno wiele osób oddałoby wiele, by usłyszeć o nich osobiście od swoich Dziadków. Niestety, nie każdy ma taką możliwość, a życie jest bardzo ulotne. Nigdy nie wiemy, jak długo będzie nam dane spotykać się osobiście z Dziadkami i wysłuchiwać historii z ich życia. Doceniajmy zatem ich codzienną obecność i bądźmy wdzięczni, za to, że są. Nikt nie kocha dzieci bardziej bezwarunkową miłością niż Babcia i Dziadek. Często, aby im się za to odwdzięczyć, wystarczy jedynie nasza obecność i zainteresowanie tym, co mają do powiedzenia - nie tylko od święta, ale także na co dzień.

Obchody Dnia Babci i Dziadka - najczęściej zadawane pytania

  1. Moja Mama ma już 90 lat i chcę, by moja córka przygotowała coś specjalnego na zbliżający się Dzień Babci. Zosia bardzo lubi rysować, jednak Mama powoli traci wzrok i obawiam się, że taki prezent mógłby ją zasmucić. Jest to szczególnie ostatnio bardzo drażliwy dla niej temat. Co, zamiast tego można sprawić Babci z okazji jej święta?

    W takiej sytuacji laurka może rzeczywiście nie być dobrym pomysłem. Zamiast tego warto namówić córkę, by dla Babci przygotowała specjalny wierszyk oraz piosenkę. Jest wiele pięknych utworów, które wykonane specjalnie dla Babci z okazji jej święta będą powodem radości i wielu wzruszeń. Może być to także świetna okazja do wspólnego śpiewania i nauczenia się kilku piosenek od Babci. To na pewno bardzo umili jej dzień i sprawi, że będzie wyjątkowy.

  2. W przedszkolu córki organizowany jest występ z okazji Dnia Dziadków, jednak moi rodzice w ostatniej chwili zrezygnowali z przyjazdu z racji pogorszonego stanu zdrowia. Do święta zostało bardzo niewiele czasu, więc nie zdążymy nawet wysłać laurki, ponieważ na co dzień Dziadkowie przebywają za granicą. Jak możemy uczcić ten dzień na odległość?

    Najlepszym pomysłem w tej sytuacji, który odpowiednio uczci święto Dziadków, będzie występ wnuczki przed kamerą. Zadbaj o to, by córka była odświętnie ubrana i w odpowiednim nastroju. Nagraj, jak śpiewa dla Dziadków piosenki oraz recytuje wierszyki, których nauczyła się w przedszkolu. Dzięki temu Dziadkowie, mimo nieobecności na przedstawieniu będą mogli przeżyć podobne emocje radości i szczęścia na widok występującej wnuczki.

  3. Moja Babcia bardzo lubi dostawać prezenty z wielu okazji. Jej hobby to gotowanie i wyposażanie wnętrz. W związku z tym chciałbym kupić z tej okazji komplet zabytkowych filiżanek do herbaty. Czy taki prezent pasuje na taką okazję, czy lepiej zrezygnować z tego na rzecz czekoladek i kwiatów?

    Jeśli Babcia lubi dostawać takie prezenty, to każda okazja jest dobra, by jej to podarować. Warto doręczyć podarunek osobiście, złożyć życzenia i zostać na obiedzie lub filiżance herbaty. Na pewno Babcia bardzo ucieszy się z prezentu, a jeszcze bardziej z tego, że mogła spędzić z wnukiem czas i chwilę z nim porozmawiać.

  4. Chciałam z córką przygotować ciekawy, ręcznie wykonany prezent, ale nie mam kompletnie pomysłu, co by to mogło być. Nie mam też wielkiego talentu plastycznego, a córka nie chodzi jeszcze do przedszkola i tam też nie możemy zaczerpnąć inspiracji. Skąd brać pomysły na takie artystyczne prezenty?

    Głównym, najobszerniejszym źródłem inspiracji na pewno jest Internet. Spróbuj poszukać pomysłu na prezent na stronach internetowych poświęconych rękodziełu. Możesz również odwiedzić popularne social media takie jak Facebook i Instagram. Tam, używając odpowiednich fraz, na pewno znajdziesz mnóstwo pomysłów. Jeśli nie udało Ci się online, możesz skorzystać także z propozycji wielu czasopism poświęconych ręcznie wykonywanym dekoracjom z papieru. Na pewno tam znajdziecie wiele inspiracji i pomysłów na prezent dla Babci i Dziadka.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane