Dojrzała miłość - jakie rady dziadkowie mogą przekazać swoim wnukom?
Czego wnuki mogą nauczyć się od swoich dziadków?
- Ostatnia aktualizacja: 2020-09-24
- Szacowany czas czytania: 5 min.
Na czym polega dojrzała miłość?
Miłość dojrzała zwykle przychodzi z czasem i dorosłością. Aby jej doświadczyć, partnerzy sami w sobie muszą być wystarczająco dojrzali. Głębsza, bardziej angażująca forma relacji to często także pewne poświęcenie ze strony partnerów i gotowość do wyrzeczeń. Jak nie zatracić się w miłości i znaleźć wspólną drogę ku szczęściu? Na pewno rady, które przekażecie wnukom, pomogą im zrozumieć, czym jest prawdziwa miłość. Przedstawiamy kilka z nich.
Dojrzała miłość to rzeczywistość, nie fantazja
Miłość kojarzy się nam z zauroczeniem, wzniosłymi uczuciami, motylami w brzuchu. Jednak w pewnym momencie etap zapatrzenia w obiekt naszych uczuć się kończy, a wady partnera zaczynają się uwidaczniać. Musimy zmierzyć się z rzeczywistością, jej pozytywnymi, jak i negatywnymi stronami.
Warto uczyć wnuki odnajdywania piękna w codzienności. Nie zawsze będzie kolorowo i nadzwyczajnie, ale to nie oznacza, że należy z tej miłości rezygnować. Problemy, jakie napotyka się na swojej drodze należy rozwiązywać, a nie od nich uciekać. W rozmowach z wnukami możesz powspominać trudne chwile z przeszłości i opowiedzieć, jak wspólnie z partnerem sobie z nimi poradziliście.
Wspólne patrzenie w przyszłość
Miłość dojrzałą cechują dalekosiężne cele. Warto od początku nastawić się na długoletni związek i poważne myślenie o drugiej połówce. Związek oparty na trwałych wartościach ma większą szansę na przetrwanie niż ten, który żyje dniem dzisiejszym. W takich związkach partnerzy darzą się też większym szacunkiem. Na pewno kiedy Wy braliście ślub lata temu, nie do pomyślenia było to, że mielibyście się rozejść. Taki sposób myślenia znacząco zmienia podejście do codzienności i dodatkowo motywuje do radzenia sobie z problemami, jakie młodzi napotykają na swojej drodze.
Korzystanie z pomocy innych
W każdym związku prędzej, czy później pojawią się problemy, czasem bardzo poważne. W takich chwilach bardzo pomocna może okazać się rada lub fachowa pomoc. Często problemy leżą po stronie komunikacji i wizyta u specjalisty może pomóc parze zażegnać kryzys. Kiedy to do Ciebie wnuk lub wnuczka zwraca się z prośbą o pomoc, staraj się zachować neutralne, obiektywne spojrzenie. W konfliktach winę zwykle ponoszą obie strony i większość z nich można rozwiązać, korzystając ze zrozumiałej, szczerej komunikacji. Nie opowiadaj się za żadną ze stron, nie krytykuj partnerów wnuka lub wnuczki. Staraj się udzielić rady, która rzeczywiście pomoże rozwiązać ich konflikt, a nie go zaogni.
Bycie niezależnym
Związek to połączenie dwójki różnych ludzi, którzy mają osobne pasje, sposoby na spędzanie wolnego czasu, zawody oraz sposób myślenia. Niestety czasem młodzi gubią się w związku i stają się od siebie bardzo zależni. Podkreśl, jak ważne jest to, by będąc z drugą osobą zachować swoją niezależność. Tylko wtedy związek pozostaje ciekawy, a zakochani szybko się sobą nie nudzą. Posiadanie własnych zainteresowań i pasji jest bardzo ważne w tworzeniu zdrowej i trwałej relacji.
Gotowość do kompromisów
Życie razem to droga pełna rozterek i konieczności podejmowania wielu decyzji. Na pewno nie raz dojdzie do konfliktu, którego podstawą będzie różnica zdań. W takich sytuacjach bardzo ważny jest kompromis. Stawiając tylko i wyłącznie na swoim, bez uwzględnienia racji i potrzeb partnera, druga strona pozostanie całkowicie niezadowolona. Kompromis to umiejętność znalezienia wspólnego rozwiązania, które chociaż częściowo zadowoli obydwoje partnerów.
Sztuka kierowania gniewu
W każdym małżeństwie, nawet tym wyjątkowo udanym, bywają chwile burzliwych kłótni. Jest to trudny moment, który dla wielu bywa oznaką, że coś jest nie tak. Bardzo ważne jest to, w jaki sposób partnerzy rozładowują swój gniew w takich sytuacjach. Czy kierują go w stronę partnera, sprawiając mu ból? Czy radzą sobie z nim w sposób zdrowy, rozładowując złe emocje poza domem: uprawiając sport lub realizując swoje pasje? Umiejętność zapanowania nad sobą i odpowiedniego ukierunkowania własnego gniewu jest bardzo ważna dla stworzenia szczęśliwej relacji. Warto to podkreślić w rozmowie z wnukiem i przypomnieć o najważniejszych wartościach w związku i wzajemnym szacunku.
Walka z egoizmem
Decydując się na nową, długotrwałą relację, partnerzy muszą być gotowi na rezygnację z pewnych przyzwyczajeń na rzecz budowania nowych rytuałów i wspólnego świata. Myśląc cały czas tylko o własnym „ja”, nie można zbudować trwałego i szczęśliwego związku. Dlatego tak ważne jest aby nauczyć się uwzględniać uczucia i potrzeby drugiej osoby podczas planowania kolejnych dni, miesięcy i lat.
Wspólne rozwiązywanie problemów
W małżeństwie ślubuje się bycie razem na dobre i złe. Życie nie jest usłane różami i w końcu przyjdzie moment większych lub mniejszych problemów, z którymi partnerzy muszą się zmierzyć. Jest to zwykle czas próby dla związku. Partnerzy, którzy nie dojrzeli do wspólnego życia z drugą osobą, prawdopodobnie nie poradzą sobie z kryzysem i wybiorą łatwiejsze rozwiązanie - rozstanie. Znacznie trudniejsze jest wspólne przepracowanie problemu i znalezienie rozwiązania, które doprowadzi do poprawy sytuacji. Jednak właśnie takie zachowanie jest oznaką prawdziwej, dojrzałej miłości.
Wzajemna akceptacja
Mimo tego, że na początku partner wydaje się wręcz idealny, później okazuje się, że wcale taki nie jest. Uświadomienie sobie tego, że każdy z nas ma pewne wady, jest podstawą do wzajemnego zrozumienia. Kluczowe jest odpowiedzenie sobie na pytanie już na wczesnym etapie związku, czy wady partnera są możliwe do zaakceptowania? Jeśli tak, należy skupić się na pozytywnych cechach, za które kochamy drugą osobę i budowaniu wspólnego życia w oparciu o trwałe fundamenty.
Wspieranie się w pasjach i marzeniach
To, co piękne w związkach to indywidualne pasje, które można realizować przy partnerze. Nie ma nic cenniejszego niż wsparcie najbliższej osoby i wzajemna motywacja do sięgania po marzenia i osobiste cele. Jest to wyjątkowo rozwijające i dodające skrzydeł. Będąc w związku warto wspierać się w swoich pasjach i oddawać się świętowaniu małych sukcesów.
Troska o siebie nawzajem
Kiedy ludzie się szczerze kochają naturalnym jest, że się o siebie troszczą i dbają o dobro drugiego. Zobojętnienie na partnera nie wróży szczęściu w związku.
Jak rozmawiać z wnukiem o miłości?
Kiedy Twój wnuk zechce podzielić się z Tobą informacją o tym, że jest zakochany, na pewno ta wiadomość Cię zaskoczy. Bardzo prawdopodobne jest, że usłyszysz ją już od kilkulatka. Zwykle to właśnie w przedszkolu dzieci po raz pierwszy się „zakochują”, a co więcej, deklarują miłość na całe życie i ślub. Oczywiście w praktyce, na całe życie często oznacza „do końca miesiąca”, ale mimo to musisz potraktować tę „miłość” poważnie i potrafić porozmawiać z zakochanym kilkulatkiem.
W takich sytuacjach nie naśmiewaj się z dziecka, przyjmij jego wiadomość ze spokojem i zainteresowaniem. Zapytaj o wybrankę wnuka - jaki ma kolor włosów, w co się razem bawią, czy siedzą razem w ławce. Oczywiście nie jest to dobry czas na naukę dziecka pojęcia prawdziwej, dojrzałej miłości.
Inaczej wygląda rozmowa, kiedy to nastolatek dzieli się z Tobą tym, że się zakochał. To będzie dobry moment na to, by poruszyć temat dojrzałej miłości i wartości, jakimi powinien się w niej kierować. Jeśli wnuk zechciał podzielić się z Tobą tą informacją, jest to znak, że darzy Cię głębokim zaufaniem. Nie zawiedź go. Potraktuj poważnie to, co mówi i postaraj się udzielić szczerej rady od serca.
Dobrym pomysłem będą wspólne wspomnienia z Twojego okresu zakochania i opowieści o tym, jak wspólnie z małżonkiem lub małżonką doszliście do takiej miłości, jaką dzielicie się teraz. Ta rozmowa może być dla wnuka bardzo ważna i może zapaść mu w pamięć na zawsze. Zadbaj o to, by to, co przekażesz było wartościowe i przydało mu się w życiu.
Dojrzała miłość - najczęściej zadawane pytania
-
Z moim pierwszym mężem nie stworzyliśmy szczęśliwego związku. Byliśmy zbyt młodzi na małżeństwo i niestety występowały między nami różnice nie do pogodzenia. Ponownie wyszłam za mąż i ze swoim obecnym partnerem żyję szczęśliwie od 20 lat. Czy mam prawo edukować wnuka w temacie dojrzałej miłości? Boję się, że zarzuci mi, że nie powinnam udzielać jakichkolwiek rad, skoro jestem po rozwodzie.
Każdy związek, zarówno ten udany, jak i nieudany, jest źródłem cennych doświadczeń, którymi warto dzielić się z innymi. To, że Twoje pierwsze małżeństwo nie wyszło, nie oznacza, że nie jesteś zdolna do dojrzałej miłości. Dzięki dwóm małżeństwom masz porównanie i jeszcze lepiej wiesz, jak odróżnić prawdziwe uczucie od tego, które nie ma szans przerodzić się w trwały, szczęśliwy związek.
-
Niestety mimo wieloletniego małżeństwa nigdy nie potrafiłam znaleźć ze swoim mężem wspólnego języka. Żyliśmy razem tylko ze względu na dzieci. Nie było między nami wielkiej miłości, a małżeństwo zawarliśmy bardziej z rozsądku. Jak rozmawiać z wnukami o miłości, skoro sama niewiele o niej mogę powiedzieć?
Jeśli rozmawiasz z nastoletnim wnukiem, możesz być z nim szczera. Nieudane małżeństwo to także cenne doświadczenie, z którego można wyciągnąć wiele wniosków. Na pewno sama po latach myśląc o niektórych decyzjach, doszłaś do wniosku, że były one błędne. Tym również warto się podzielić. Być może Twoje doświadczenie i Twoje rady pozwolą uchronić wnuka od brnięcia w związek, który od początku skazany jest na niepowodzenie.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane