18 pomysłów na dorabianie na emeryturze

Pomysły na biznes dla emerytów

Emerytura to dla większości osób czas zasłużonego odpoczynku. Niektórzy jednak wolą wykorzystać swój czas wolny na dodatkowe zajęcie, które przy okazji pozwoli zwiększyć domowy budżet. Zamiast martwić się o brak zajęcia, weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj się na pracę, która da Ci satysfakcję i zwiększy objętość portfela. W naszym artykule znajdziesz kilka pomysłów na dorabianie na emeryturze.
  • Ostatnia aktualizacja: 2020-01-27
  • Szacowany czas czytania: 7 min.
18 pomysłów na dorabianie na emeryturze / Pomysły na biznes dla emerytów

Jak można dorobić na emeryturze?

Emerytura dla większości z nas kojarzy się z odpoczynkiem i relaksem. Po wielu przepracowanych latach przychodzi czas rezygnacji z obowiązków służbowych, co często wiąże się z dużą ilością wolnego czasu. Biorąc pod uwagę dodatkowo to, że świadczenia emerytalne nie są zbyt wysokie, wiele emerytów decyduje się podjąć dodatkowe zajęcia.

Polskie prawo zezwala na dorabianie na emeryturze, więc można to robić całkowicie legalnie, bez obaw o utratę świadczenia z ZUS. Jak jednak wybrać zajęcie, które będzie ciekawe i nie będzie wymagało zbytniego wysiłku? Na jakie zajęcie dodatkowe możesz zdecydować się, kiedy jesteś emerytem? Oto kilka propozycji.

Lepienie pierogów

Dla Ciebie to na pewno bułka z masłem, jednak dla młodszego pokolenia pierogi są albo zbyt trudne do wykonania, albo zbyt czasochłonne. Na pewno znajdzie się wiele chętnych na domowe, smaczne pierogi, które można szybko odgrzać, wracając z pracy. Na rynku jest wiele firm garmażeryjnych, które nawiązują współpracę z osobami chętnymi do podjęcia takiej pracy. W Twoim mieście na pewno znajdziesz niejedną pierogarnię, która szuka rąk do pracy. Największy popyt na tego typu wyroby jest oczywiście przed świętami Bożego Narodzenia. Wiele osób decyduje się wówczas kupić gotowe pierogi, a te ze sklepu dalece odbiegają smakiem od domowych wyrobów.

Pieczenie ciast

Podobnie jak z pierogami, dobrze upieczone, smaczne ciasta to lata praktyki. Wiele osób, kiedy potrzebuje ciasta na specjalne uroczystości woli kupić gotowy wypiek, niż ryzykować upieczenie zakalca. Pieczenie smacznych, domowych ciast to dobry sposób na dorobienie do emerytury i jednocześnie przyjemny sposób spędzenia wolnego czasu. Zwłaszcza w okresie świąt oraz komunii, dobre, domowe ciasta są szczególnie poszukiwane. W Internecie możesz znaleźć wiele ofert pracy dotyczących pieczenia ciast. Warto spróbować.

Drobne usługi krawieckie

Jeśli umiesz obsługiwać maszynę do szycia, Twoim sposobem na zarobek może być wykonywanie drobnych poprawek krawieckich. Wiele osób potrzebuje skrócić spodnie lub sukienkę, przeszyć guziki, czy nawet zszyć dziury w odzieży, a pełnoetatowe krawcowe zwykle wolą przyjmować większe zlecenia. Tobie nie zajmie to wiele czasu, a będzie to dobra okazja do zarobienia kilku złotych.

Rękodzieło

W ostatnich latach, produkty wykonywane ręcznie przeżywają drugą młodość i wracają do łask. Jeśli Twoje ręce są wystarczająco sprawne, warto zainteresować się zleceniami na produkty wykonane na drutach, szydełkiem oraz ręcznie robione dekoracje świąteczne i okolicznościowe. Bardzo popularne stały się w ostatnich latach ubranka niemowlęce wykonywane na szydełku. Wiele rodziców ubiera w nie dzieci do chrztu oraz na śluby.

Opieka nad dziećmi

Wiele młodych rodziców szybko kończy okres urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego i woli wrócić do pracy. Dysponują oni także środkami, by zapewnić ich dzieciom opiekę niani. Mimo tego, że na rynku pracy jest wiele młodych dziewcząt chcących podjąć się tego zajęcia, wiele rodziców woli zaufać doświadczonym osobom. Twój wiek, wiedza życiowa i wychowane dotychczas dzieci i wnuki mogą w tym przypadku zadziałać na Twoją korzyść.

Sprzątanie

Wiele firm poszukując osób wykonujących prace porządkowe, z wielką chęcią zatrudnia osoby będące na emeryturze. Spróbuj zadzwonić do okolicznych firm i zapytać o możliwości zatrudnienia. Sprzątanie biur nie jest aż tak wymagające fizyczne i może okazać się, że będzie to dla Ciebie przyjemna praca, w której nawiążesz nowe znajomości. Jeśli nie przekonuje Cię regularna praca, możesz także zatrudnić się do pomocy w sprzątaniu w domach prywatnych. Na pewno wiele rodzin w okolicy skorzystałaby z takiej oferty, jeśli nie regularnie, to szczególnie w okresach przedświątecznych.

Drobne naprawy sąsiedzkie

Jeśli masz rękę do wykonywania drobnych napraw, warto zaoferować swoją pomoc okolicznym sąsiadom. Awarie sprzętu domowego zdarzają się stosunkowo często, a zwykle ich naprawa okazuje się trudna lub wręcz niemożliwa dla osób samotnych lub młodych. Możesz zareklamować swoje usługi, jako Złota Rączka i łączyć pasję z pracą zarobkową. Twoja pomoc może okazać się nieoceniona także w czasie awarii pojazdów. Jeśli znasz się na naprawie traktora lub sprzętu rolniczego daj krótkie ogłoszenie, że chętnie podejmiesz się tego typu napraw w najbliższej okolicy. Daj się poznać jako zaufany i rzetelny mechanik.

Praca jako Święty Mikołaj

Czas świąt to dla wielu okres poszukiwania odpowiedniego Świętego Mikołaja, który mógłby wręczyć dzieciom prezenty. Także w wielu firmach i sklepach organizowane są specjalne pokazy, na które poszukuje się osoby starszej mogącej wcielić się w rolę Mikołaja. Jest to dla Ciebie nie tylko okazja do zarobku, ale także spędzenia czasu w miłej, pozytywnej atmosferze.

Pomoc domowa

Podobnie jak w przypadku niani, wiele młodych osób może obecnie pozwolić sobie na zatrudnienie pomocy domowej. Szczególnie dla osób pracujących długo, posiadanie osoby, która zajmie się domem, jest dużym ułatwieniem. Wbrew pozorom praca ta nie należy do najcięższych, a pełnione obowiązki podobne są do codziennego zajmowania się własnym domem. Kolejną zaletą takiego zajęcia jest możliwość nawiązania kontaktu z innymi ludźmi, co jest to szczególnie ważne dla osób żyjących na co dzień samotnie.

Remonty

Jeśli masz doświadczenie i umiejętności wykonywania drobnych praca budowlanych, na pewno uda Ci się znaleźć możliwość zarobku. W ostatnich latach przybywa nowych domów i mieszkań, a profesjonalne ekipy remontowe często szukają lepszych możliwości finansowych za granicą. Obecnie znalezienie osoby od drobnych prac remontowych jest bardzo trudne, dlatego, jeśli jesteś w tym dobry, zareklamuj swoje usługi i daj się poznać, jako dobry fachowiec.

Handel internetowy

Bardzo łatwe zajęcie, które nie wymaga zbyt wielkiego wysiłku to handel internetowy. Na pewno masz w swoim domu wiele przedmiotów (w tym antyków), które nie są Ci już potrzebne. Spróbuj wystawić je na aukcję internetową. Tobie się już nie przydadzą, więc możesz dać im drugie życie. Jeśli nie należysz do osób obeznanych z technologią, poproś o pomoc dzieci lub wnuki. Kilkanaście minut szkolenia i na pewno dasz sobie radę z obsługą najbardziej popularnych portali aukcyjnych.

Możesz również założyć swój własny sklep internetowy oparty o model dropshippingu. Polega on na tym, że towar, którym chcesz handlować jest wysyłany bezpośrednio z hurtowni do klienta, który go zamówił. Nie musisz zatem zatowarowywać się na większą ilość produktów. Jesteś wyłącznie pośrednikiem pomiędzy klientem a hurtownią. Jest to niezwykle wygodne i zyskuje coraz większą popularność wśród przedsiębiorców handlu internetowego.

Sprzedaż plonów z własnego ogrodu

Moda na lokalne, zdrowe produkty stała się coraz bardziej odczuwalna. Osoby dbające o zdrowie i odżywiające się w bardziej świadomy sposób coraz częściej poszukują możliwości zakupu produktów z domowego ogródka. Jeśli zajmujesz się uprawą warzyw i owoców i masz ich więcej, niż potrzebujesz, rozważ sprzedaż plonów. Jeśli Twoje produkty są zdrowe i nawożone jedynie naturalnymi środkami, możesz na nich zarobić niemałą sumę  pieniędzy.

Pszczelarstwo

Wiele osób przechodząc na emeryturę, zaczyna zajmować się pszczelarstwem. Dla wielu staje się to nowym hobby, które wypełnia każdą wolną chwilę. Poza zyskaniem nowego zainteresowania i produktywnym spędzaniem wolnego czasu, na pszczelarstwie można także zarobić. Wiele osób poszukuje możliwości kupna miodu z lokalnej pasieki, więc na pewno nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem kupców na miód.

Wyroby rzemieślnicze

Tradycyjne produkty regionalne powracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością. Jeśli potrafisz pleść kosze z wikliny, rzeźbić w drewnie lub lepić z gliny, spróbuj przemienić to w zarobek. Celuj w produkty wielorazowego użytku, które mogą zastąpić plastikowe, jednorazowe przedmioty. W dobie mody na ekologiczny styl życia na pewno uda Ci się sprzedać swoje wyroby.

Pisanie książek i poradników

Coś Ci się w życiu wyjątkowo udało? Uważasz, że jedna rzecz wyjątkowo dobrze Ci wychodzi? Napisz o tym poradnik. Na pewno wiele osób chętnie dowie się, jaki jest sekret udanego ciasta na pierogi, wyrośniętego biszkopta, lub wychowania w zgodzie z tradycjami rodzinnymi. Pisanie książek i poradników to bardzo dobra forma zajęcia wolnego czasu, która pomaga stymulować kreatywność i kondycję mózgu. Jest to nie tylko dobry sposób na dorobienie do emerytury, ale przede wszystkim na pozostanie w dobrym zdrowiu psychicznym.

Kanał na YouTube

Jeśli jesteś dobrze zapoznany z Internetem, na pewno zdążyłeś zauważyć, jak popularny stał się w ostatnim czasie YouTube. Może warto założyć swój kanał? Możesz prezentować tam smaczne przepisy, opowiadać ciekawe historie ze swojego życia lub podpowiadać jak wykonać drobne naprawy w domu. Na pewno znalazłoby się liczne grono odbiorców tego typu treści, gdyż filmy poradnikowe cieszą się na YouTube ogromnym zainteresowaniem.

Blog o gotowaniu

Jeśli nie jesteś przekonana do publikacji swojego wizerunku w filmach, miejscem, w którym możesz dzielić się swoimi przepisami i pomysłami na obiad jest blog. Zapewnia on większą anonimowość, a jednocześnie pozwala zgromadzić społeczność, która chętnie dzieli się między sobą spostrzeżeniami dotyczącymi gotowania i pieczenia. Blog o gotowaniu to także świetna pamiątka, która może być przekazana dzieciom i wnukom. Dzięki niemu Twoje przepisy zyskają drugie życie, a być może po modyfikacjach Twoich czytelników staną się jeszcze smaczniejsze.

Własna wędzarnia

Zbudowanie własnej wędzarni daje wiele możliwości, które mogą być nie tylko zarobkowe, ale także przysłużyć się własnym potrzebom. Na pewno wiele osób chciałoby skorzystać z domowej wędzarni i umiejętności odpowiedniego przyrządzania smacznych wędzonek. Oprócz mięsa w wędzarni można wędzić także ryby oraz sery, co dodatkowo zwiększa wachlarz możliwości.

Praca na emeryturze - jak ją znaleźć?

Kiedy już masz pomysł na to, jak możesz dorobić do emerytury, kolejnym pytaniem, jakie pojawi Ci się w głowie, będzie zapewne: „jak zacząć?” Gdzie można znaleźć klientów i osoby zainteresowane Twoją pomocą? Najprostszym rozwiązaniem będzie zamieszczenie ogłoszenia w lokalnej, najbliższej Twojej okolicy społeczności. Sąsiedzi często potrzebują pomocy na co dzień, a nie mają odwagi prosić o nią osoby starsze.

Przygotowując ogłoszenie, zadbaj o to, by zawierało wszystkie niezbędne informacje o tym, czym chcesz się zająć lub co oferujesz. W tekście musi znajdować się także kontakt do Ciebie. Najlepiej, jeśli będzie to adres mailowy lub telefon.

Jeśli Twoim zajęciem jest rękodzieło oraz inne gotowe wyroby warto zainteresować się wystawieniem swoich produktów na lokalnym targowisku. Takie miejsca są uczęszczane przez wiele osób, więc nawet jeśli sprzedasz niewiele swoich wyrobów, jest szansa, że dowiedzą się o nich inni. Kiedy będą potrzebowali określonego typu produktu, będą wiedzieli, gdzie mogą się  udać, aby go dostać.

Dorabianie na emeryturze - Wasze pytania

  1. Chciałbym dorobić sobie do emerytury, jednak obawiam się o utratę składek ZUS. Czy są jakieś limity? Kiedy mój dochód dodatkowy nie spowoduje obniżki lub odebrania świadczenia emerytalnego?

    Dorabianie do emerytury faktycznie nie powoduje utraty świadczeń, o ile mieścimy się w założonych limitach. ZUS może zmniejszyć świadczenie, jeśli zarobki emeryta przekraczają wartość 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Może również całkowicie zawiesić wypłacanie emerytury, kiedy zarobki przekroczą wartość 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

  2. Jestem na emeryturze od niedawna i chciałbym teraz zrealizować moje odwieczne marzenie - założyć pasiekę. Czy wiążą się z tym przepisy prawne, które warunkują późniejszą sprzedaż miodu?

    Wbrew pozorom, sprzedaż miodu z własnej pasieki nie wymaga skomplikowanych działań prawnych i stosowania się do licznych przepisów sprzedaży. Pszczelarz nie musi mieć nawet kasy fiskalnej, a ewidencja sprzedaży może być prowadzona w zeszycie. To, co należy zrobić to zdobyć zaświadczenie o tego typu działalności i złożyć wniosek, który uwzględni opinię lekarza weterynarii. Szczegółowe i najbardziej aktualne informacje można poznać, kontaktując się z lokalnym związkiem pszczelarskim.

  3. Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł, żeby dorobić do emerytury opieką nad dziećmi. Wiem, że moja sąsiadka potrzebuje niani i chciałabym zaoferować jej swoją pomoc. Obawiam się jednak, że sobie nie poradzę. Mam już swoje lata i nie chciałabym, by doszło w trakcie mojej opieki do niebezpiecznej sytuacji. Obserwując zachowanie niektórych dzieci, widzę, że nie wygląda to tak jak kiedyś i dorośli nie wzbudzają już takiego szacunku i posłuszeństwa.

    Nikt nie jest w stanie lepiej zweryfikować Twoich możliwości niż Ty sama. Jeśli są to dzieci sąsiadki, być może miałaś okazję obserwować ich w trakcie zabawy i możesz mieć pewien pogląd na ich zachowanie i żywiołowość. Możesz także porozmawiać z sąsiadką o okresie próbnym, po którym sama zdecydujesz, czy dasz radę zajmować się dziećmi na co dzień przez dłuższy okres czasu.

  4. Bardzo podoba mi się pomysł założenia bloga, jednak nie mam pojęcia, od czego zacząć. Sama nie potrafię obsługiwać komputer na tyle, by samodzielnie założyć taką stronę. Miałabym także problem ze zrobieniem ładnych zdjęć. Czy są na to jakieś łatwe metody?

    Najlepszym i najszybszym sposobem będzie poproszenie dzieci lub wnuków. Oni bez problemu poradzą sobie z założeniem prostego bloga, a zdjęcia będą mogli wykonywać na bieżąco w trakcie przygotowywania przez Ciebie posiłków. Jest to także okazja do tego, by spędzić z wnukami i dziećmi więcej czasu. Pretekst wykonywania zdjęć oraz kosztowania nowych przepisów na pewno zachęci ich także do częstszych odwiedzin.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane