16 zabaw z dziećmi, które spalają energię
Pomysły na aktywne zabawy dziadków z wnukami
- Ostatnia aktualizacja: 2019-01-25
- Szacowany czas czytania: 6 min.
Dlaczego aktywne zabawy z wnukami są ważne?
Bycie w dobrej kondycji i dbanie o ciało to domena nie tylko osób młodych. Bardzo ważne jest, aby w każdym wieku zadbać o swoje zdrowie i zawsze pamiętać o aktywności. Temat sportu i odpowiednia dawka ruchu jest ważna zwłaszcza u dzieci. Szczególnie obecnie. W dobie spędzenia czasu przed telewizorem i komputerem musimy zadbać o to, aby wnuki miały dostateczną ilość aktywności fizycznej.
Otyłość u dzieci to rosnący problem. Dzieci coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej, jednocześnie spożywając wysoko przetworzone posiłki. To prowadzi nie tylko do rosnącej wagi dzieci, ale również do coraz bardziej poważnych problemów ze zdrowiem. W takim trybie życia metabolizm zwalnia, kręgosłup jest słabszy a stawy skostniałe. Jako Dziadkowie, musicie zadbać o to, aby czas wolny spędzany z dzieckiem był maksymalnie aktywny. W co zatem bawić się z dziećmi, aby dostarczyć im oraz sobie nieco zdrowego ruchu?
16 przykładowych zabaw z wnukami, które wymagają aktywności fizycznej
Poniżej znajdziesz propozycje najciekawszych zabaw, angażujących dzieci oraz dorosłych.
Wizyta z wnukami w parku
Odwiedzenie pobliskiego parku może obfitować w wiele atrakcji. Bardzo często w weekendy, w parkach organizowane są liczne konkursy dla dzieci, w których udział może brać cała rodzina. Jeśli takich atrakcji brakuje, zorganizujcie krótki wyścig lub slalom pomiędzy drzewami. Możecie również ogłosić konkurs na najwięcej zebranych liści określonego gatunku we wcześniej ustalonym czasie. Świetna zabawa gwarantowana - wygrany wybiera pozostałym smaki lodów!
Do parku możecie również zabrać niewielkie i lekkie zabawki, takie jak:
- frisbee,
- sprzęt do badmintona,
- piłkę do gry,
- lub woreczki z grochem.
Możecie wymyślać wspólnie różne zabawy i zawody sportowe. Kto najdalej rzuci frisbee, kto strzeli najwięcej bramek, lub kto przejdzie najdłuższy dystans z woreczkiem na głowie. Każda forma ruchu z wnuczkiem będzie niezwykle korzystnie oddziaływać na Twój oraz jego organizm. Możliwości są nieskończone, wystarczy wyjść z domu.
Wycieczka rowerowa z dziadkami na lody lub do lasu
Rowery to sprawdzony i ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu z wnukiem. Nawet krótkie wyjście na lody lub do sklepu może być rowerową wycieczką. Dzięki temu zarówno wnuki, jak i Wy będziecie zdrowsi i jednocześnie nie tak bardzo zmęczeni. Rowery są jednocześnie atrakcyjne dla dzieci oraz bezpieczne dla zdrowia Dziadków. Wycieczkę rowerową można zakończyć piknikiem, dzięki czemu cała wyprawa będzie jeszcze ciekawsza.
Jazda na rolkach
Jest to świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu. Wiele parków i miejskich bulwarów oferuje specjalnie wydzielone ścieżki oraz boiska, po których można jeździć bezpiecznie. Dziadkowie, którzy nie czują się zbyt bezpiecznie na rolkach, mogą postawić na klasyczny spacer. Kiedy wnuk będzie w tym czasie jeździł, warto zrobić pamiątkowe zdjęcia, które później pokażemy rodzicom.
Wspólne pływanie z wnukami
Bez względu na to, czy będzie to w krytym basenie, czy w pobliskim strzeżonym kąpielisku otwartym, pływanie to aktywność sprawdzająca się w każdym wieku. Nieco ruchu w wodzie pozwala wzmocnić kręgosłup oraz działa zbawiennie na stawy. Wodne atrakcje docenią na pewno nie tylko wnukowie, ale również Dziadkowie. Jeśli obawiasz się bardziej wymagających aktywności fizycznych, pływanie jest bardzo bezpieczną opcją, na którą warto się zdecydować. Baseny oferują także wiele atrakcji dla dzieci, takich jak zjeżdżalnie, trampoliny, rwące prądy i wiele innych. Świetna zabawa gwarantowana!
Spacer z wnukami
Wybierając się na lody lub do sklepu warto zrezygnować z samochodu na rzecz dłuższego spaceru. Ta z pozoru mało angażująca aktywność może być dla dziecka oraz dla Dziadków wyjątkowo ciekawa i skłaniająca do zwiększonego ruchu. Jedyne co musicie zrobić, aby przemienić spacer w sportową aktywność to wprowadzenie kilku urozmaiceń. Na krótkich odcinkach trasy zorganizujcie mini-wyścigi: bieg, chodzenie tyłem, chodzenie tip-top (stopa za stopą). Te wszystkie atrakcje na pewno zagwarantują Wam sporo zabawy i śmiechu!
Wspólna gra w piłkę
Zabawa z piłką sprawdza się niezależnie od tego, czy przebywamy w domowym ogrodzie, w parku, czy na plaży. Piłkę można zabrać ze sobą wszędzie, a różnego rodzaju gry są prawdziwą frajdą dla wnuków. Jeśli nie znasz żadnej ciekawej zabawy z piłką, wykaż się kreatywnością. Możesz także zdać się na pomysły wnuka lub postawić na znane klasyki: grę w głupiego Jasia oraz w zbijaka.
Wycieczka w góry
Jeśli lubisz piesze wycieczki górskie, ta propozycja na pewno Ci się spodoba. Swoją pasją warto podzielić się z dziećmi i zabrać wnuka na krótką, pieszą trasę. Przy okazji wycieczki po szlaku, możesz zabrać ze sobą przewodnik i opowiadać ciekawostki dotyczące mijanych miejsc. Pozwól także wnukowi szukać namalowanych oznaczeń na drzewach, niech ma satysfakcję z prawidłowego rozpoznawania szlaku. Będzie to dla niego wielka radość i powód do dumy. Czas spędzony na górskim szlaku na pewno minie szybko oraz aktywnie.
Puszczanie latawców z wnukami
Rozrywką nieco zapomnianą przez rodziców oraz dzieci, która może okazać się świetnym pomysłem na spędzenie popołudnia, jest puszczanie latawców. Latawce można kupić w sklepie sportowym lub najlepiej, jeśli wykonacie je z wnukami samodzielnie. Zaangażowanie wnuka we własnoręczne robienie latawca na pewno sprawi mu dodatkową radość. Pamiętajcie jednak o bezpieczeństwie i wybraniu odpowiedniego miejsca do puszczania latawców. Musi być ono oddalone od linii wysokiego napięcia oraz wysokich budynków.
Dziadkowie uczą wnuki tańca
Dla tych z Was, którzy lubią aktywność przy muzyce, dobrym pomysłem na czas wolny z wnukami może okazać się taniec. Dzieci wprost uwielbiają tańczyć! Razem wybierzcie Wasze ulubione piosenki i ułóżcie prosty układ taneczny. Taniec nie tylko poprawia krążenie i kondycję fizyczną, ale również pozytywnie wpływa na samopoczucie.
Zabawa na trampolinie
Trampolina to w ostatnich latach coraz popularniejsza atrakcja dla dzieci. Również Wy możecie wziąć udział w tej zabawie i nieco się poruszać. Skakanie na trampolinie pozwala spalić mnóstwo energii i jednocześnie zmęczyć nawet najbardziej szalone dzieci. W ramach relaksu na trampolinie możecie się również położyć. Swobodne kołysanie to przyjemne uczucie, które pozwala ukoić nerwy i rozluźnić mięśnie.
Współne wyjście na kręgle
Świetną rozrywką na wolny wieczór może okazać się wyjście na kręgle. Nawet jeśli będzie to Wasz pierwszy raz, instruktorzy w kręgielniach na pewno chętnie udzielą przydatnych wskazówek i pokażą jak prawidłowo rzucać kulę. Wybierając się na kręgle z najmłodszymi wnukami, warto upewnijcie się, że kręgielnia dysponuje torem dla juniorów. Jest on specjalnie dostosowany tak, aby najmłodsi uczestnicy również mogli czerpać maksymalną przyjemność z gry.
Możecie zorganizować również własną domową kręgielnię. W każdym sklepie z zabawkami znajdziecie plastikowe kręgle, które możecie ustawić w dowolnym miejscu i bawić się na całego. Do takiej zabawy możecie zaprosić najmłodszych członków rodziny, którzy z radością spróbują swoich sił, jako królowie domowej kręgielni.
Zabawa z wnukami na skakance
Skoki na skakance z pozoru mogą wydawać się szybko męczące organizm oraz powodujące zadyszkę. Jednak jeśli nieco zwolnimy tempo lub zagramy w trybie 3-osobowym, skakanie na skakance może okazać się świetną atrakcją zarówno dla dzieci, jak i dla Dziadków. Pokażcie dzieciom zabawy z dawnych lat. Niegdyś skakanka była obowiązkową zabawką na każdym podwórku. Może przypomnisz sobie ciekawe zabawy na skakance ze swojego dzieciństwa? Warto pokazać je dzieciom i nauczyć nowego sposobu spędzenia wolnego czasu w aktywny sposób.
Śpiewane rymowanki
Na pewno pamiętasz śpiewane, ruchowe rymowanki, do których można było tańczyć i świetnie się bawić. Pokaż je wnukom, jest szansa, że nie znają żadnej z nich i chętnie się nauczą. Tego typu zabawy są dziś zapominane, a mogą być świetnym pomysłem na wspólne spędzenie czasu.
Zabawa hula hop
Hula hop dla wielu stanowi wyzwanie. Zabawa hula hop nie jest łatwa i kręcenie kołem może z początku nie wychodzić, ale na pewno dzięki temu będzie wiele śmiechu! Próbujcie do skutku, a kiedy koło nie będzie Wam spadać warto zorganizować z wnukami zawody na najdłuższe kręcenie hula hop. Tego typu konkursy uczą dzieci rywalizacji, a także radzenia sobie z porażką. Łączymy przyjemne z pożytecznym.
Wyjście z wnukami na sanki
Jakie atrakcje zapewnić dzieciom zimą? Kiedy za oknem widać wystarczająco dużo śniegu, warto wybrać się na sanki. Taka zabawa na pewno przyniesie wiele radości, szczególnie, że z każdym rokiem śniegu jest coraz mniej. Kiedy wybieracie się na sanki, pamiętajcie o tym, żeby dziecko było w ruchu. Wtedy jego krążenie przyspiesza i jest mu cieplej. Jednocześnie, zwróćcie uwagę na to, aby jego ubranie nie było zbyt grube. Przegrzanie może skutkować przeziębieniem.
Wyście na łyżwy i wizyta na lodowisku
Kiedy zima nie obfituje w wystarczającą ilość śniegu, zamiast na sanki, można wybrać się na łyżwy. Otwarte lodowiska są coraz częściej spotykane nawet w niewielkich miejscowościach. Jeśli w okolicy znajduje się kryte lodowisko, również warto się tam wybrać. Nie musisz się także martwić o umiejętności jazdy na łyżwach. Na lodowiskach są dostępne akcesoria do nauki jazdy na łyżwach, dzięki którym łatwiej utrzymać równowagę i jazda od pierwszego razu sprawia dużo frajdy.
Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i wnuków
Wykonując jakąkolwiek aktywność fizyczną, zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo nie tylko wnuków, ale także swoje własne. Jeśli masz problemy ze stawami lub Twoje samopoczucie nie jest zbyt dobre, nie wykonuj wymagających czynności. Uważaj na wszelkie wyskoki i ogranicz do minimum aktywności, które mogą narazić Cię na wypadek. Pamiętaj, że to, co dla dziecka może skończyć się tylko obitym kolanem, dla Ciebie może oznaczać znacznie poważniejsze konsekwencje.
Każda aktywność Twoja i dziecka powinna wiązać się z odpowiedzialnością. Decydując się na poszczególne atrakcje, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:
- W przypadku wyjścia do lasu lub zalesionego parku nie możesz zapomnieć o sprayu na kleszcze oraz komary.
- Jeżdżąc na rolkach, obowiązkowymi akcesoriami są ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask.
- Puszczanie latawców może odbywać się wyłącznie na bezpiecznym terenie z dala od linii wysokiego napięcia.
- Skacząc na trampolinie, dopilnuj, aby była ona odpowiednio zabezpieczona siatką.
Najczęściej spotykane problemy z aktywnymi zabawami dziadków i wnuków
-
Dziecko zostało ugryzione przez kleszcza. Należy go wyciągnąć, czy lepiej zostawić to lekarzowi?
Kleszcz może być usunięty w warunkach domowych. Najlepsze do tego celu będą specjalne przyrządy, które za niewielką cenę można nabyć w aptece. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach z racji np. słabego wzroku, najlepiej usunąć kleszcza w najbliższej przychodni. Koniecznie o ugryzieniu poinformuj rodziców. Muszą oni obserwować okolice ugryzienia na wypadek, gdyby pojawił się tam rumień.
-
Dziecko rozbiło kolano. Jak przemyć ranę, aby nie powodować uczucia pieczenia?
Kiedy dziecko zraniło się na tyle, że powstało otarcie wymagające dezynfekcji, lepiej zrezygnować ze środków takich jak woda utleniona, czy jodyna. Nie tylko powodują uczucie pieczenia, które może wystraszyć dziecko, ale również mogą spowalniać gojenie. Najlepiej wyposażyć swoją apteczkę w środek zawierający oktenidynę (np. popularny Octenisept). Nie powodują one pieczenia skóry i przyspieszają proces gojenia.
-
Dziecko zapomniało czepka na basen. Czy jest on obowiązkowy?
Większość basenów krytych nakłada obowiązek posiadania czepka, jednak zwykle dysponują „zapasowymi”. Jeśli dziecko zapomniało czepka z domu, warto zadzwonić na numer pływalni i zapytać, czy takie posiadają. Dużo łatwiej jest z basenami odkrytymi, tam zwykle czepek nie jest wymagany.
-
Chcemy wybrać się na kręgle. Od jakiego wieku dziecko może grać? Czy poradzi sobie z dźwignięciem kuli?
Kręgle są świetną zabawą nawet dla czterolatków. Większość kręgielni jest przystosowana do najmłodszych graczy i oferuje specjalne tory i udogodnienia. Kule do kręgli przeznaczone dla najmłodszych są dużo lżejsze, a tory tak dostosowane, że zapobiegają wpadnięciu kuli do rynny.
Oceń ten artykuł:
Anna Setlak
Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.
Przeczytaj również
Ostatnio dodane