W jaki sposób można uchronić się przed niedoborem magnezu?

Ciągłe zmęczenie, drżenie mięśni, czy bóle głowy to typowe objawy niedoboru magnezu. Zbyt niski poziom tego pierwiastka jest często mylony z przepracowaniem. Czy wiesz, z czego wynika niedobór magnezu? Sprawdź, jak możesz się przed nim uchronić.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-10-02
  • Szacowany czas czytania: 1 min.
W jaki sposób można uchronić się przed niedoborem magnezu? /

Najczęstsze przyczyny niedoboru magnezu

Magnez uczestnicy w wielu procesach, które są kluczowe dla naszego organizmu. Bez tego mikroelementu nie byłyby możliwe m.in. produkowanie energii oraz synteza białek. Dobroczynny pierwiastek wspiera układ kostny i wspomaga odporność. Niedobór magnezu może mieć kilka przyczyn. Najczęściej jest on spowodowany nieprawidłowo zbilansowaną dietą, która bazuje na monotonnych, wysoko przetworzonych produktach spożywczych. W naszym codziennym jadłospisie znajdują się napoje, które wypłukują magnez z organizmu – warto ograniczyć spożycie alkoholu, kawy oraz czarnej herbaty. Przewlekły niedobór dobroczynnego pierwiastka w niektórych przypadkach jest powiązany z chorobami, takimi jak cukrzyca, czy nadciśnienie.

Jak rozpoznać niedobór magnezu?

Zbyt niski poziom magnezu można dość łatwo zdiagnozować, ponieważ daje on charakterystyczne objawy. Osoby zmagające się z niedoborem tego pierwiastka odczuwają:

  • osłabienie mięśni,
  • trudności z koncentracją,
  • zaburzenia czucia,
  • ogólne osłabienie.

W niektórych przypadkach pojawiają się także zaburzenia rytmu serca, które zostają wykryte podczas badania EKG. Kiedy w organizmie jest za mało magnezu, do komórek nerwowych przepływa większa ilość wapnia, która powoduje drżenie oraz skurcze mięśni. Warto pamiętać, że nieznaczny niedobór nie będzie dawał charakterystycznych objawów – organizm zaczyna wysyłać wyraźne sygnały dopiero wtedy, gdy stężenie magnezu spada poniżej 0,5 mmol/l.

Czy niski poziom magnezu w organizmie jest groźny dla naszego zdrowia?

Niedobór magnezu może, ale nie musi zagrażać naszemu zdrowiu. Wszystko zależy od tego, jak niskie jest stężenie tego mikroelementu i jak długo organizm zmaga się z deficytem ważnego pierwiastka. Chwilowy niedobór dotyka wielu z nas i nie pociąga za sobą poważnych konsekwencji. Długotrwałe obniżenie jego stężenia skutkuje osłabieniem mięśni i często prowadzi do poważnych schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, czy osteoporoza. Bardzo ważne jest, by nie bagatelizować objawów mogących świadczyć o niedoborze magnezu – warto wykonać badania diagnostyczne oraz sięgnąć po suplementy diety, które są dostępne w sklepie MyBionic.

Jak można uchronić się przed niedoborem magnezu?

Najlepszy sposób na zapobieganie niedoborom to odpowiednio zbilansowana dieta. Zdrowe odżywanie się zazwyczaj wystarczy, by organizm otrzymał wszystkie potrzebne mikroelementy. Codzienny jadłospis powinien uwzględniać zielone warzywa liściaste, owoce, produkty zbożowe, tłuste ryby i orzechy. Warto ograniczyć cukier, który może przyczyniać się do powstawania niedoboru magnezu. Przestrzeganie zdrowej diety oraz wsparcie w postaci suplementacji to skuteczne metody, które pozwalają na zaspokojenie podstawowych potrzeb organizmu.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane