Mydło potasowe - właściwości i zastosowanie

Jakie są właściwości mydła potasowego?

Mydło potasowe określane również jako mydło szare to znany i ceniony produkt, który okazuje się niezwykle przydatny także w ogrodzie. Jego zalety i wszechstronne zastosowanie wynika z bogatego składu mydła. Można w nim znaleźć kwasy tłuszczowe, sole potasowe, chlorek sodu i glicerynę. Co ważne, mydło potasowe jest całkowicie naturalne, a więc jest bezpieczne nie tylko dla skóry, ale także roślin. Może się ono stać alternatywą dla chemicznych środków ochrony, gdyż wspiera je w walce ze szkodnikami.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2022-03-15
  • Szacowany czas czytania: 1 min.
Mydło potasowe - właściwości i zastosowanie / Jakie są właściwości mydła potasowego?

Jakie są właściwości mydła potasowego?

Nie każde szare mydło jest tym potasowym. Wiele z nich produkuje się przy zastosowaniu sodu. Istotny jest nie tylko wygląd takiego produktu, a jego skład. Prawdziwe szare mydło musi posiadać na etykiecie oznaczenie Potassium palmate. Mydło potasowe to masa w kolorze jasnożółtym, żółtobrunatnym czy brunatnym. Ph mydła wynosi ok 7-8 a jego konsystencja jest miękka i przypomina galaretkę. Produkt ten ulega rozpuszczeniu w wodzie oraz etanolu. Mydło to ma właściwości myjące, odtłuszczające, wysuszające, odkażające i zmiękczające naskórek. Co ważne, musi być ono przechowywane w suchym miejscu i temperaturze pokojowej w szczelnym opakowaniu. Mydło potasowe jest całkowicie naturalne. Nie ma w nim środków konserwujących i barwników. Z uwagi na to, ten środek myjący nie powoduje podrażnień i jest bezpieczny także dla skóry alergika. To także produkt bezpieczny dla środowiska i roślin, którego można zakupić na stronie http://sklepdlaogrodu.pl/pl/mydlo-potasowe-ogrodnicze-500ml-target.html.

Mydło potasowe- zastosowanie w ogrodzie

Mydło potasowe sprawdza się jako środek wspierający walkę ze szkodnikami atakującymi rośliny. Może być więc stosowane wspomagające wraz z innym środkiem ochronnym. Roztwór z mydła potasowego można zmieszać wraz z takim preparatem, dzięki temu stworzy on powłokę na powierzchni rośli, ponadto ułatwi przyleganie i wydłuży czas działania takiego preparatu. Mydło należy dodać do ciepłej wody, a kiedy się rozpuści, trzeba poczekać do jego ostygnięcia, po czym dodać do danego środka. Mydło potasowe nie musi być tylko dodatkiem do chemicznego preparatu, gdyż samodzielnie także jest w stanie pomóc. Działa zabójczo na wiele różnych owadów. Produkt z dodatkiem czosnku okazuje się skuteczny w eliminowaniu inwazji mszyc.

Mydło potasowe

Mydło potasowe, autor PDPics , pixabay.com.jpg

Czosnkowy zapach odstrasza szkodniki, dzięki czemu rośliny są przed nimi chronione. Mydło potasowe sprawdzi się idealnie do zwalczania nie tylko mszyc, ale także gąsienic motyli, wełnowców, czy przędziorków. Nadaje się świetnie do ochrony roślin sadowniczych, warzyw, roślin ozdobnych i kwiatów doniczkowych w domu. Roztwór z mydła potasowego w sporym stężeni sprawdzi się też do walki z chorobami grzybicznymi jak na przykład szara pleśń. Szare mydło można dodać do gnojówek roślinnych, ze skrzypu, czosnku czy wrotyczu, dzięki czemu oprysk da jeszcze lepsze rezultaty. Mydło potasowe nie powinno być aplikowane na rośliny świeżo posadzone i kwitnące. Zawsze warto przetestować go na kilku roślinach, aby zobaczyć, jak zareagują one na ten środek.

Inne zastosowania szarego mydła

Mydło potasowe jest w stanie odstraszyć także zwierzęta, takie jak sarny. Kostki mydła należy podzielić na mniejsze części i przyczepić do gałęzi, dzięki czemu rośliny zostaną ochronione przed możliwym zniszczeniem. Nie jest to metoda, która daje całkowitą ochronę, ale z pewnością warto ją wypróbować. Co ciekawe, mydło potasowe to nie tylko sposób na odstraszanie zwierząt i ochronę roślin. Ma ono też inne cenne zastosowanie, gdyż za jego pomocą można dobrze wyczyścić narzędzia ogrodnicze, skrzynki i szklarnie ogrodowe.

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane