Babcia i dziadek lecą na wakacje — 5 praktycznych porad dla seniorów planujących wczasy za granicą
- Artykuł reklamowy
- Ostatnia aktualizacja: 2025-02-17
- Szacowany czas czytania: 2 min.

1. Wykup ubezpieczenie podróżne
Dobra polisa turystyczna to podstawa każdych wakacji. Przeziębienie? Złamanie kończyny? A może problemy żołądkowe? We wszystkich tych przypadkach ubezpieczenie podróżne okazuje się niezbędne. Dzięki niemu unikniesz wysokich kosztów leczenia za granicą, a także skorzystasz z licznych dodatkowych przywilejów — ochrony OC, ubezpieczenia NNW czy ubezpieczenia bagażu. Wybierz polisę opiewającą na odpowiednią wysoką kwotę (przy wyjazdach do UE, co najmniej 50 tys. zł) oraz odpowiednio dopasuj jej zakres do własnych potrzeb. Jeśli cierpisz na poważne schorzenia, np. nadciśnienie, cukrzycę, miażdżycę czy choroby serca, koniecznie poproś o rozszerzenie ochrony o choroby przewlekłe.
Ważne! Ubezpieczenie podróżne na wyjazd zagraniczny to nie to samo co Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. EKUZ działa jedynie w państwach UE i gwarantuje bardzo ograniczony zakres ochrony. Nie uwzględnia m.in. transportu medycznego czy ratownictwa, a w wielu krajach nie pokrywa nawet całości kosztów wizyt lekarskich czy hospitalizacji. Dlatego dodatkowa polisa to konieczność.
2. Skonsultuj się z lekarzem
Przed wyjazdem na wczasy warto umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego i przedyskutować kwestię zagranicznej podróży. Można też wykonać badania kontrolne, aby upewnić się, że organizm działa bez zarzutu. Ponadto takie spotkania to doskonała okazja do zaopatrzenia się w recepty na niezbędne leki.
Uwaga! Konsultacja ze specjalistą (najlepiej lekarzem medycyny podróży) jest szczególnie rekomendowana przed wakacjami w krajach egzotycznych. Ze względu na istniejące tam ryzyko zarażenia chorobami tropikalnymi specjalista może zalecić Ci np. wykonanie szczepień ochronnych. Udzieli też cennych wskazówek dotyczących zasad higieny obowiązujących w danym regionie.
3. Skomponuj apteczkę podróżną
W ramach przygotowań do wyjazdu warto zadbać o przygotowanie apteczki pierwszej pomocy. Oprócz leków przyjmowanych na stałe nie może zabraknąć w niej także innych produktów przydatnych w podróży. Chodzi m.in. o:
- opatrunki i środki do dezynfekcji — na wyjazd koniecznie spakuj preparat antyseptyczny, a także plastry i bandaż, aby w razie skaleczenia czy otarcia móc szybko oczyścić ranę i zabezpieczyć ją przed zanieczyszczeniem;
- leki przeciwbólowe — w czasie pobytu za granicą mogą się przydać również środki na ból głowy czy brzucha;
- preparaty na biegunkę — podczas wakacji warto mieć przy sobie także sprawdzone produkty na zatrucia pokarmowe, które pomogą przywrócić prawidłowe działanie układu trawiennego;
- repelenty — w niektórych regionach przydadzą się także środki odstraszające komary i kleszcze;
- krem z filtrem UV — na wyjazd koniecznie zabierz też kosmetyki przeciwsłoneczne z odpowiednio wysoką ochroną.
To tylko kilka przykładowych kategorii produktów, które mogą przydać się w podróży. Kompletując apteczkę, zawsze uwzględniaj swój stan zdrowia oraz warunki panujące w miejscu docelowym.
Uwaga! Przed wyjazdem upewnij się, że leki znajdujące się w apteczce są legalne w kraju, w którym zamierzasz spędzić wakacje.
4. Zadbaj o bezpieczeństwo
Przed wyjazdem za granicę sprawdź informacje dla podróżujących na stronie internetowej MSZ. Są one dostępne dla wszystkich regionów świata i zawierają przydatne wskazówki dotyczące m.in. zasad bezpieczeństwa zalecanych w danym miejscu. Możesz też zarejestrować podróż w systemie Odyseusz, a także zanotować adres i numer kontaktowy do polskich placówek dyplomatycznych w państwie docelowym. Poinformuj też bliskich, gdzie jedziesz i zostaw im dokładny adres miejsca pobytu oraz plan podróży.
5. Dowiedz się więcej o procedurach na lotnisku
U niektórych osób przed pierwszą podróżą samolotem często pojawiają się wątpliwości dotyczące samego przygotowania do lotu. To fakt, że na pierwszy rzut oka odprawa paszportowo-bagażowa czy kontrola bezpieczeństwa mogą wydawać się dość skomplikowane. W rzeczywistości jednak wszystkie procedury na lotnisku odbywają się wedle ściśle określonego schematu. Dokładnie opisano go np. w artykule: https://rankomat.pl/turystyka/odprawa-na-lotnisku. Wystarczy, że zapoznasz się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi poszczególnych etapów odprawy, aby zmniejszyć poziom stresu i lepiej przygotować się do lotu.
Obecnie dużym ułatwieniem dla pasażerów linii lotniczych są odprawy online. Dzięki nim można zmniejszyć ilość formalności na lotnisku do minimum i uniknąć oczekiwania w kolejce na wydanie karty pokładowej. U niektórych przewoźników odprawisz się nawet na 30 dni przed podróżą, a więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://rankomat.pl/turystyka/odprawa-online.
Powyższe wskazówki ułatwią Ci przygotowania do podróży. Jeśli się do nich zastosujesz, wyruszysz na wymarzone wakacje ze spokojną głową i bez obaw o niespodziewane sytuacje.
Oceń ten artykuł:
Przeczytaj również
Ostatnio dodane