Aspekty psychologiczne nietrzymania moczu: dlaczego ważne jest zrozumienie i wsparcie?

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka coraz większej ilości osób i to nie tylko tych w podeszłym wieku. Dolegliwość ta wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie fizyczne, ale i psychiczne. Warto zatem dowiedzieć się, jak umiejętnie wspierać osobę zmagająca się z problemem nietrzymania moczu.
  • Artykuł reklamowy
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-12-14
  • Szacowany czas czytania: 1 min.
Aspekty psychologiczne nietrzymania moczu: dlaczego ważne jest zrozumienie i wsparcie? /

Jak nietrzymanie moczu wpływa na kondycję psychiczną osoby zmagającej się z tym problemem?

Jakość życia osoby borykającej się z nietrzymaniem moczu zależy w dużej mierze od stopnia zaawansowania tego problemu. Im bardziej nasilony charakter dolegliwości, tym gorsze samopoczucie może mieć osoba zmagająca się z tym schorzeniem. Na jakość codziennego funkcjonowania wpływ ma również to, czy nietrzymanie moczu jest leczone i w jaki sposób. Osoby mające dostęp do takich pomocy jak specjalistyczne wkładki czy podkłady higieniczne, funkcjonują zazwyczaj o wiele lepiej od tych, które z takich akcesoriów nie korzystają. Jeżeli ma się problem z nietrzymaniem moczu, można doświadczać wzmożonego niepokoju czy nawet lęku. Powszechny jest także brak pewności siebie, zwłaszcza wtedy, gdy przebywa się w miejscu publicznym. 

Jakie sytuacje mogą być szczególnie kłopotliwe dla osoby z nietrzymaniem moczu?

Osoby borykające się z nietrzymaniem moczu mogą zmagać się z różnymi wyzwaniami w swoim codziennym funkcjonowaniu. Najtrudniejsze mogą być dla nich sytuacje, w których znajdują się oni przez dłuższy czas w miejscach publicznych. Mowa tu chociażby o uczelni, miejscu pracy czy sklepie. 

Jakie sytuacje mogą być szczególnie kłopotliwe dla osoby z nietrzymaniem moczu?

Dość kłopotliwe może okazać się dla nich nocowanie poza miejscem swojego zamieszkania, na przykład podczas urlopu. Niektórzy mogą czuć się zawstydzeni, przebywając w szpitalu, a także w trakcie wizyty u lekarza. Dotyczy to zwłaszcza kobiet odwiedzających gabinet ginekologiczny.

Jak wspierać osobę borykającą się z nietrzymaniem moczu?

Wsparcie psychologiczne osoby zmagającej się z nietrzymaniem moczu jest niezwykle ważne, zwłaszcza jeżeli jej kondycja psychiczna nie jest na dany moment najlepsza. Na pewno nie należy udawać, że nie dostrzega się żadnego problemu, chociaż wielu osobom wydaje się to właściwe. Zdecydowanie lepiej szczerze porozmawiać z bliskim i okazać zrozumienie. 

Jak wspierać osobę borykającą się z nietrzymaniem moczu?

Można wskazać osobie zmagającej się z nietrzymaniem moczu fora internetowe czy też grupy, na których otrzyma wsparcie od ludzi borykających się z podobnym problemem. 

Kiedy pomocne może okazać się wsparcie psychologiczne?

Okazywanie wsparcia osobie bliskiej zmagającej się z problemem nietrzymania moczu jest niezwykle ważne. Niemniej jednak w niektórych przypadkach konieczne może okazać się profesjonalne wsparcie. Jeżeli dostrzega się u bliskiego symptomy, takie jak smutek utrzymujący się powyżej dwóch tygodni, apatię czy rozdrażnienie, warto zaproponować mu skorzystanie z pomocy psychologicznej. Osoby zmagające się z nietrzymaniem moczu nierzadko doświadczają zaburzeń lękowych czy depresyjnych. Profesjonalna opieka psychologiczna pomoże im w zrozumieniu, że nietrzymanie moczu wcale nie musi pozbawiać ich radości życia. Niekiedy niezbędne może okazać się wsparcie psychiatryczne, zwłaszcza jeśli wystąpi poważne zaburzenie depresyjne. Na szczęście istnieją już skuteczne lekarstwa pozwalające na uzyskanie szybkiej poprawy swojego samopoczucia. Wyjątkowo pomocne mogą okazać się też poradniki o tematyce psychologicznej, z praktycznymi ćwiczeniami. 

Oceń ten artykuł:

Ostatnio dodane