Jak pomóc wnukom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?

„Magiczny słoik” jako niezawodna metoda na rozładowanie negatywnych emocji u dziecka.

Małe dzieci przeżywają wszystko, co dzieje się w ciągu całego dnia, w sposób o wiele bardziej intensywny, niż dorośli. Kiedy nadmiar złych emocji kumuluje się w małym człowieku, wpada on w płacz, gniew oraz agresję. Jako babcia lub dziadek możesz nauczyć swoje wnuki, jak rozpoznawać i radzić sobie z niechcianymi emocjami. W tym artykule przyjrzymy się sprawdzonym metodom i technikom, dzięki którym pomożesz wnukom lepiej poradzić sobie ze smutkiem, frustracją i płaczem, budując jednocześnie między wami silne i trwałe relacje.
  • Ostatnia aktualizacja: 2024-07-15
  • Szacowany czas czytania: 4 min.
Jak pomóc wnukom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami? / „Magiczny słoik” jako niezawodna metoda na rozładowanie negatywnych emocji u dziecka.

W tym artykule znajdziesz:

  • W jakich sytuacjach dzieci mogą doświadczać negatywnych emocji?
  • W jaki sposób tłumienie negatywnych emocji wpływa na dzieci?
  • Jak dziadkowie pomogą pomóc wnukom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?
  • Na czym polega metoda „Magiczny słoik”

Jakie sytuacje wywołują u dzieci negatywne emocje?

Dzieci, szczególnie te młodsze, mają problem z nadmiarem emocji, które pojawiają się i gromadzą w ciągu całego dnia.

Zdarza się, że dzieci wracają ze szkoły lub przedszkola rozdrażnione, nagle wybuchają płaczem lub są niespokojne. Bywa, że bardzo się czymś stresują, np. wizytą u dentysty lub występem przed publicznością. Bywa, że są zdenerwowane, bo ktoś bardzo je rozzłościł.

Dzieci mogą doświadczać negatywnych emocji w wielu sytuacjach, które często są związane z codziennymi wydarzeniami oraz interakcjami z otoczeniem.

Same nie potrafią nazwać tych emocji i nie wiedzą, jak sobie z nimi radzić.

Sytuacje, które najczęściej mogą wpływać negatywnie na dzieci, to przede wszystkim:

Konflikty rodzinne Sprzeczki i nieporozumienia między członkami rodziny, szczególnie między rodzicami, mogą wywoływać u dzieci uczucie niepokoju, lęku i smutku. Dzieci mogą czuć się bezradne i zdezorientowane, gdy widzą, że ich bliscy się kłócą.
Problemy szkolne Trudności w nauce, niskie oceny, czy konflikty z rówieśnikami i nauczycielami mogą być źródłem stresu i frustracji dla dzieci. Strach przed porażką i obawa przed byciem odrzuconym przez grupę rówieśniczą również mogą powodować negatywne emocje.
Zmiany życiowe Zmiany takie jak przeprowadzka, rozwód rodziców, czy śmierć bliskiej osoby są trudnymi doświadczeniami, przez które przechodzi dziecko. Takie sytuacje często prowadzą do uczucia straty, smutku i lęku przed nieznanym.
Brak akceptacji i wsparcia Dzieci, które nie czują się akceptowane lub wspierane w domu, szkole, czy wśród rówieśników, doświadczają uczucia izolacji, smutku i niskiej samooceny. Brak wsparcia emocjonalnego i zrozumienia może doprowadzić do długotrwałych problemów emocjonalnych.
Niezaspokojone potrzeby emocjonalne Dzieci, które nie otrzymują wystarczającej uwagi, miłości i troski, czują się zaniedbane i niekochane.
Wysokie wymagania i presja Nadmierna presja ze strony rodziców, nauczycieli lub innych autorytetów, wywołuje w dziecku stres, lęk i poczucie przytłoczenia. Wysokie oczekiwania powodują, że dziecko boi się porażki i popada w niską samoocenę.

Lepsze zrozumienie tych sytuacji i ich wpływu na dzieci pomoże ci lepiej wspierać wnuki w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i budować zdrowsze, cieplejsze relacje oparte na zaufaniu.

Dlaczego nie wolno ignorować negatywnych emocji u dzieci?

Zbyt częste przeżywanie przez dzieci negatywnych emocji, bez możliwości ich uwolnienia, może negatywnie wpłynąć na ich samoocenę i prowadzić do:

  • wycofania się,
  • lęków,
  • wewnętrznego napięcia,
  • uczucia osamotnienia.

Dzieci mogą również rozwijać tendencje do samokrytycyzmu, nadmiernej zależności od zewnętrznych norm i reguł.

W konsekwencji może to wpływać na ich zachowanie, prowadząc do braku asertywności, udawania, deprecjonowania otoczenia i niedoceniania własnych osiągnięć.

W jaki sposób dziadkowie mogą pomóc wnukom w radzeniu sobie z trudnymi emocjami?

Przede wszystkim powinieneś  pozwolić wnukom na wyrażenie tych emocji, na wyrzucenie ich z siebie. Dzieci mogą wypłakać się, wykrzyczeć lub nawet potupać nogami. Nie musisz im nic tłumaczyć, zagadywać, analizować, wystarczy, że będziesz przy nich, okażesz im wsparcie i pełne zrozumienie emocji, które nimi targają.

Kolejnym krokiem jest pozwolenie wnukom na wyciszenie się. Możesz przytulić wnuka, dać mu chwilkę na posiedzenie w ciszy lub posłuchanie spokojnej muzyki.

Dobrym sposobem jest także opowiadanie różnych historii z własnego życia, w których pokonywałeś trudności emocjonalne.

Dla wnuka będzie to doskonałe źródło inspiracji, wiedzy oraz strategii, które będzie mógł zastosować w swoim życiu.

Ucząc dzieci, jak nawiązywać i utrzymywać zdrowe relacje z rówieśnikami, pomożesz im w rozwijaniu empatii, asertywności i umiejętności rozwiązywania konfliktów, co jest nieodzowne dla budowania ich pewności siebie i radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych.

„Magiczny słoik” - niezawodna metoda na rozładowanie negatywnych emocji u dziecka

Jest jeszcze jeden, niezawodny sposób, który sprawi, że twój wnuk szybko się uspokoi, a złe emocje będą tylko wspomnieniem.

Powiedz dziecku, aby wyciągnęło przed siebie rączki i wyobraziło sobie, że trzyma w nich słoik. Wnuczek, w zależności od wieku, może sobie wyobrazić, że ten słoik ma specjalny wygląd: naklejkę z samochodzikiem, różową wstążeczkę lub kolorowe serduszka.

Następnie poproś go, aby zamknął oczy i wyobraził sobie, że z jego głowy wylatują chmurki, które są jego złymi, ciężkimi lub szarymi emocjami. Chmurki te wlatują do trzymanego w rękach słoika. Chmurek powinno być na tyle dużo, ile dziecko czuje, że powinno się tam zmieścić.

Kiedy wnuczek powie, że już czuje się lepiej i wszystkie szare chmurki znalazły się już w słoiku, poproś, aby w myślach zakręcił słoik, wyrzucił go wysoko, wysoko do góry i klasną w ręce najmocniej i najgłośniej jak umie. Słoik leci wysoko w kosmos, a dziecko czuje się spokojniejsze, ponieważ wszystkie złe emocje są już daleko poza nim.

Serwis eDziadkowie.pl wspiera dziadków w opiece nad wnukami oraz w budowaniu trwałych i silnych relacji międzypokoleniowych

Serwis eDziadkowie.pl zawiera szereg artykułów oraz porad skierowanych do dziadków, omawiających sposoby na troskliwe i pełne zrozumienia budowanie relacji z wnukami.

Na łamach serwisu znajdziesz ciekawe porady:

  • jak pomóc dzieciom w trudnych sytuacjach,
  • jak wesprzeć ich rozwój intelektualny oraz emocjonalny,
  • jak tworzyć ciepłe i serdeczne relacje z wnukami,
  • w co bawić się z dziećmi, aby wspólnie spędzony czas był zarówno miłą formą rozrywki, ale również przyniósł dzieciom wartości edukacyjne i społeczne.

Serwis eDziadkowie oferuje również dziadkom możliwości rozwoju, dzięki skorzystaniu z szerokiej oferty kursów online dla seniorów, w obszarach:

  • nauki języków obcych,
  • rozwoju osobistego,
  • piekarstwa,
  • serowarstwa,
  • wędliniarstwa.

Dzięki stworzonej przez nas ogólnopolskiej Bazie Aktywizacji Seniorów dziadkowie mogą wyszukać w swojej okolicy organizacje i instytucje, które oferują warsztaty, szkolenia, kursy oraz inne możliwości rozwoju oraz aktywizacji społecznej.

FAQ:

Czy dorosły również może zastosować metodę „Magiczny słoik”, kiedy nie może poradzić sobie z nadmiarem złych emocji?

Tak, ta metoda działa nie tylko na dzieci, ale również na dorosłych. Spróbuj, a przekonasz się, jak szybko odzyskać spokój i emocjonalną równowagę.

Jak rozpoznać że z dzieckiem dzieje się coś złego?

Przede wszystkim dziecko jest płaczliwe, nadpobudliwe i często wybucha złością. Może również mieć problemy z zaśnięciem lub często budzić się w nocy. Mogą również wystąpić problemy z apetytem. Nie można również lekceważyć pojawienia się tików nerwowych czy zaburzeń mowy, takich jak jąkanie.

Po czym poznać że dziecko jest przebodźcowane?

Przebodźcowanie u dzieci można rozpoznać po nadpobudliwości, zmęczeniu, problemach ze snem, płaczliwości oraz trudnościach w skupieniu uwagi. Dziecko może również wykazywać drażliwość, napady złości i trudności z przystosowaniem się do nowych sytuacji.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane