Jak dziadkowie mogą przekazać wnukom miłość do natury?

Podpowiedzi, jak obudzić w dzieciach miłość do natury

Wspólne aktywności, takie jak: spacery, pielęgnacja przydomowego sadu oraz zabawy w ogrodzie są ważne w życiu każdego dziecka. Uczą wrażliwości, szacunku do otaczającej nas przyrody oraz dają poczucie spokoju. Do najlepszych przewodników wnuka po świecie przyrody z pewnością należą jego Dziadkowie. Zobacz, jak Dziadkowie mogą przekazać wnukowi miłość do natury.
  • Ostatnia aktualizacja: 2023-06-13
  • Szacowany czas czytania: 6 min.
Jak dziadkowie mogą przekazać wnukom miłość do natury? / Podpowiedzi, jak obudzić w dzieciach miłość do natury

Jak pokazać dziecku piękno przyrody?

Na pewno wiele z nas do dziś pamięta szczególny czas spędzony ze swoimi Dziadkami. Beztroskie wakacje na wsi, spacery w parku, zbieranie grzybów w lesie lub wizyty na miejskiej działce. Wszystkie te pozytywne momenty nie tylko uczą i uwrażliwiają dziecko, ale również na długo pozostają w jego pamięci. Kiedy spędzamy z dzieckiem czas wolny, warto zapoznawać je z naturą i uczyć przebywania na świeżym powietrzu. Obcowanie z przyrodą uspokaja i może przynieść ukojenie od nadmiaru wszechobecnych bodźców.

Czas wolny na świeżym powietrzu może być spędzany na wiele sposobów. Aby dziecko doceniło zalety świata przyrody, należy wzbudzić w nim ciekawość i sprawić, aby czas spędzany na zewnątrz był równie atrakcyjny, jak zabawa w domu. Jak zatem pokazać dziecku piękno przyrody i otaczającego nas środowiska?

Spacery z wnukiem po parku

Nic tak nie oddaje piękna otaczającej nas przyrody, jak zmienność krajobrazu podczas przemijających pór roku. Najlepiej widoczne jest to właśnie w miejskim parku lub okolicznym lesie. Warto zabrać wnuka na spacer i pokazać mu różnorodne liście oraz nauczyć rozpoznawania leśnych owoców:

  • kasztanów,
  • żołędzi,
  • jagód,
  • jarzębiny.

Park lub las to także miejsce zamieszkania wielu zwierząt: od wielu różnorodnych ptaków lotnych, po pływające w stawie kaczki. Jeśli dopisze nam szczęście, może uda nam się spotkać także wiewiórkę. Karmienie napotkanych zwierząt może okazać się dla dziecka nie lada atrakcją i jednocześnie nauką szacunku do mniejszych stworzeń.

Wizyty w parku w różnych porach roku mogą uświadomić dziecku, jak zmienny jest otaczający nas świat. Piękno przyrody w okresie jesieni oraz wiosny uwrażliwia nawet najmniejsze dziecko i uczy docenienia otaczającego nas piękna. Jesień to dobry czas na zbieranie liści. Warto szukać najpiękniejszych, najbardziej kolorowych okazów, aby potem je ususzyć i zostawić na pamiątkę. Z zebranych przez wnuka z Babcią kasztanów i żołędzi, Dziadek może pomóc stworzyć figurki leśnych skrzatów, które dziecko postawi w pokoju na półce. Wiosna to czas kwitnięcia wielu drzew oraz kwiatów. Jest to również okazja do nauki poszczególnych gatunków roślin i obserwowania pracy wszechobecnych pszczół.

Odwiedzając park, zabierz ze sobą:
  • Aparat fotograficzny
  • Środek na komary
  • Kurtkę przeciwdeszczową

Zbieranie z wnukiem grzybów

Późne lato oraz jesień to idealny czas na naukę rozpoznawania grzybów. W czasie wolnym warto wybrać się do pobliskiego lasu, który oferuje wiele różnorodnych gatunków nie tylko grzybów, ale również leśnych owoców. Jest to idealny czas na to, aby uświadomić dziecko o istnieniu grzybów jadalnych oraz trujących. Widok pięknego, czerwonego muchomora, który do tej pory widziany był jedynie na obrazkach w książkach, na pewno ucieszy niejednego smyka. Jednocześnie poszczególne jadalne rodzaje grzybów na pewno zostaną lepiej przez wnuka zapamiętane, kiedy sam będzie mógł je zobaczyć, dotknąć oraz powąchać.

Po zebraniu wystarczającej ilości grzybów czas na pracę w kuchni. Każda Babcia na pewno chętnie pokaże dziecku jak przygotować grzyby do suszenia. Nawlekanie kapeluszy na nitkę może być dla dziecka świetną zabawą. Zebrane grzyby możecie również wykorzystać do ugotowania obiadu. Dziecko będzie miało wówczas satysfakcję, że miało duży wkład w przygotowanie posiłku i na pewno chętniej go zje.

Zabierając wnuka do lasu nie zapomnij o:
  • Ochronie przeciw kleszczowej
  • Ubraniach z długimi rękawami
  • Wygodnych butach z zakrytymi palcami

Zabawa z wnukiem w ogrodzie

Nie każdy Dziadek i Babcia dysponują ogrodem, ale jeśli już taki posiadacie, warto zmienić go w Wasz prywatny plac zabaw. Przydomowy ogród daje bardzo wiele możliwości nauki dziecka obcowania z przyrodą i poznawania otaczającego nas świata. Pierwszą możliwością jest zabranie dziecka do domowego ogródka warzywnego. Warto pokazać mu jak rosną poszczególne owoce i warzywa, jak się rozwijają, jak wygląda ich sadzenie. Na pewno wspólne wysiewanie lub zbieranie gotowych warzyw i owoców przyniosą mu wiele radości i niezapomnianych przeżyć.

Innym pomysłem na spędzenie czasu z dzieckiem w ogrodzie jest pomoc Dziadkowi w majsterkowaniu. Na czas zimy warto przygotować z wnukiem własnoręcznie robiony karmnik dla ptaków. Składanie konstrukcji i pomoc Dziadkowi będzie nie tylko nie lada frajdą, ale również nauczy dziecko odpowiedzialności za inne gatunki. W czasie zimowych wizyt u Dziadków dziecko będzie mogło obserwować przylatujące do karmnika ptaki, co na pewno będzie źródłem nieopisanej radości.

Ogród to miejsce, które daje pole do popisu również w zakresie zabaw z użyciem piłki, namiotów, basenu oraz wielu innych akcesoriów. Na zewnątrz nie trudno o zaaranżowanie miejsca do zabawy, a klasyczna gra w piłkę, zabawa w berka lub kąpiel w basenie na pewno dostarczą wielu radości i powodów do uśmiechu zarówno wnuczkowi, jak i Wam.

O tym pamiętaj bawiąc się z wnukiem ogrodzie:
  • Nakrycie głowy dla dziecka
  • Krem z filtrem przeciwsłonecznym
  • Zabezpieczenie wyjścia z posesji

Wizyta z wnukiem w ZOO lub ogrodzie botanicznym

Żadne miejsce nie obfituje w tak dużą ilość zwierząt, jak ZOO. Jest to idealne miejsce na spędzenie czasu wolnego z dzieckiem. Odwiedzając ZOO, warto wcześniej zorientować się w porach karmienia poszczególnych gatunków. Zwykle, widok ten jest wielką atrakcją i można wówczas zobaczyć zwierzęta w pełnej krasie. To również świetna okazja, aby wnuczek poznał egzotyczne gatunki zwierząt, które do tej pory oglądał jedynie w książkach. Na pewno taka wizyta pozostanie w pamięci dziecka na długo. Ty natomiast zostaniesz najlepszym przewodnikiem wnuczka po fascynującym świecie przyrody.

Innym pomysłem na spędzenie czasu wolnego, szczególnie z nieco starszymi wnukami, jest wizyta w ogrodzie botanicznym. Jest to dobry pomysł zwłaszcza wtedy, kiedy nie posiadamy własnego, przydomowego ogrodu. Ilość pięknych kwiatów w ogrodzie botanicznym i nierzadko też zwierząt na pewno wzbudzi radość nie tylko w sercu dziecka, ale również Dziadków. Ogród zazwyczaj dysponuje wieloma stawami, oczkami wodnymi oraz kolorowymi alejkami, gdzie można spacerować godzinami. W czasie wizyty w ZOO oraz ogrodzie botanicznym warto mieć aparat fotograficzny, aby uwiecznić miłe chwile na pamiątkowych zdjęciach.

Co powinniśmy zabrać ze sobą:
  • Nakrycie głowy
  • Wygodne buty
  • Napoje i przekąski
  • Aparat fotograficzny

Piknik z wnukiem

Kolejnym świetnym pomysłem na przebywanie z wnukami na świeżym powietrzu jest zorganizowanie pikniku. Jest to bardzo angażujące zajęcie zarówno dla Dziadków, jak i dla wnuków. Przede wszystkim należy wybrać miejsce. Na wsi może być to pobliska łąka lub jeśli nie ma innej możliwości, domowy ogródek. W mieście warto wybrać się do miejskiego parku lub na bulwary. Przygotowania do pikniku należy rozpocząć od zrobienia przekąsek. Babcia może zaangażować wnuki do przygotowania kanapek oraz naleśników. Nie należy także zapomnieć o napojach – szczególnie w bardzo ciepłe dni. Kiedy posiłki zostaną przygotowane, trzeba jeszcze tylko spakować koc oraz koszyk z jedzeniem i można wyruszać.

Piknik to świetna okazja nie tylko na spędzenie czasu z dzieckiem w otoczeniu przyrody. Jest to także sposobność do rozmowy z wnukami na wiele tematów. Wspólny posiłek zacieśnia więzi, a okoliczna przyroda wprowadza spokojny, nostalgiczny nastrój. Na piknik warto zabrać ze sobą podręczne zabawki i gry.

Dzieci szybko się nudzą, a w takiej sytuacji piłka może być dla nich świetną rozrywką. W czasie pikniku na łące warto również zachęcić dzieci do zebrania polnych kwiatów. Babcia może pomóc wnuczkom zapleść piękne wianki. Warto wówczas zabrać ze sobą aparat. Na pewno będzie okazja do zrobienia wielu pamiątkowych zdjęć.

Te rzeczy warto mieć ze sobą w czasie pikniku:
  • Jedzenie i napoje
  • Podręczne zabawki i gry
  • Aparat fotograficzny
  • Koc piknikowy
  • Worki na śmieci

Pielęgnacja domowego sadu

Jeśli posiadacie domowy sad, dobrze wiecie jak wiele jest tam pracy o każdej porze roku. Spędzając czas wolny z wnukami, warto zaangażować je w niektóre obowiązki i nauczyć dbania o przyrodę. Na pewno dla wielu dzieci, szczególnie tych mieszkających na co dzień w mieście będzie to nie tylko okazja do poznania gatunków krzewów oraz drzew owocowych, ale również świetna zabawa.

Jesienią warto zaangażować wnuki w grabienie liści. Można również zachęcić je do rywalizacji, ogłaszając konkurs na największą górę z liści. Dziadek może także pokazać dzieciom, jak przygotowuje młode drzewa do zimy. Wspólne osłanianie sadzonek nauczy wnuki odpowiedzialności i wzbudzi w nich potrzebę ochrony przyrody.

Wiosna to czas, kiedy całe środowisko budzi się do życia, więc jest to dobry moment na pokazanie dziecku piękna przemijania pór roku. Latem warto zachęcić wnuki do zbiorów sezonowych owoców. Następnie, zebrane wiśnie, czereśnie lub maliny można wykorzystać do wspólnego robienia zdrowych soków oraz dżemów. Dziecko na pewno będzie bardzo szczęśliwe, mogąc uczestniczyć w tym procesie. Dzięki temu możemy je również zachęcić do spożywania większej ilości domowych przetworów.

W czasie pielęgnacji sadu pamiętaj:
  • Nie wszystkie środki ochrony roślin mogą być stosowane w otoczeniu dzieci
  • Trzymaj ostre narzędzia poza zasięgiem dzieci

Wspólne spędzenie czasu a bezpieczeństwo wnuka

Stosuj się do zasad rodziców

Spędzając czas wolny z wnukami, należy zawsze mieć na uwadze zasady rodziców. Mama i Tata zawsze bardzo troszczą się o swoje dziecko i mogą być na punkcie niektórych zagrożeń szczególnie wyczuleni. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że wiele niebezpieczeństw zostało nam uświadomionych stosunkowo niedawno. Przykładem są kleszcze oraz oparzenia słoneczne. Niegdyś nie było to zjawisko na tyle powszechne, aby stanowiło poważne zagrożenie. Dziś niestety należy uważać na bardzo wiele czynników. Odbierając dzieci od rodziców, zawsze słuchajmy ich wskazówek i przestrzegajmy ich rad.

Chroń wnuka przed kleszczami

Idąc do lasu z wnukami lub nawet odwiedzając pobliski park, musimy mieć na uwadze zabezpieczenie przed kleszczami. Na rynku jest bardzo wiele specjalnych środków, które mogą być stosowane przez dzieci i na pewno pomogą uchronić je przed niepożądanym ugryzieniem. Wybierając się na grzyby, zawsze pamiętajmy o zasłonięciu ciała dziecka. Nawet kiedy jest wyjątkowo ciepło. Ubranie długich spodni, skarpetek oraz bluz z długim rękawem zmniejsza ryzyko ataku kleszcza. O wizycie dziecka w lesie lub parku warto poinformować rodziców. Dzięki temu podczas wieczornej kąpieli będą oni mogli dokładnie obejrzeć dziecko i sprawdzić, czy ze spaceru nie zabrało ze sobą niepożądanego pasożyta.

Chroń wnuka przed słońcem

Wychodząc z dzieckiem na zewnątrz w ciepłe, letnie dni nie można zapomnieć o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Obowiązkowo na głowie dziecka powinna znaleźć się czapeczka lub chustka a odkryte elementy ciała należy nasmarować kremem z wysokim filtrem. Dzięki temu unikniemy poparzeń słonecznych i zadbamy o dobry stan skóry dzieci. Dodatkowo, nawet w czasie krótkiego wyjścia z domu Dziadkowie muszą zaopatrzyć się w odpowiednią ilość świeżej wody. W wysokich temperaturach bardzo łatwo o odwodnienie i przegrzanie organizmu.

Czas spędzany z wnukami jest bardzo ważny zarówno dla dzieci, jak i dla samych Dziadków. Warto go wykorzystać w taki sposób, aby mogły one poznać piękno przyrody i nauczyć się szacunku oraz odpowiedzialności za otaczający nas świat. Dzięki Twojemu wsparciu Twój wnuczek wyrośnie na wrażliwego i mądrego człowieka. Inwestując teraz czas we wspólne poznawanie otaczającego Was świata inwestujesz w jego przyszłość.

Oceń ten artykuł:

Anna Setlak

Anna Setlak

Redaktorka i copywriterka, absolwentka Wydziału Humanistycznego KUL oraz Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS. Swoje doświadczenie lingwistyczne wykorzystuje w tworzeniu wartościowych treści, które przekazują wiedzę i tworzą fundament pozytywnych relacji.

Ostatnio dodane